Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej

Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 2 h
Dystans 35,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Województwo Małopolskie

Trasa stworzona przy pomocy środków unijnych. Relację z podróży zawdzięczamy Pair of Wheels- vlogowi rowerowemu, którego twórcy to małżeństwo rowerowych zajawkowiczów. Żadna trasa nie jest dla nich straszna. Jeżdżą po asfaltach, szutrach, lasach i górach - wszędzie gdzie się da. Celem vloga jest pokazywanie obiektywnych recenzji tras i sprzętu.  

Dookoła pięknego Jeziora Czorsztyńskiego, biegnie trasa Velo Czorsztyn. To niezbyt trudny szlak, na którym poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy jazdy na rowerze. Urzekające okoliczności przyrody, wspaniałe zabytki i niezapomniany klimat, to nieodzowne elementy wspaniałej przygody, jaką stanowi ten szlak. Zapraszamy do wirtualnej wyprawy rowerowej po Kotlinie Nowotarskiej.  

Kobieta stojąca na szalku Velo Czorsztyn.

Na mapie przedstawiamy oficjalny przebieg trasy Velo Czorsztyn, zakładający skorzystanie z komunikacji wodnej. Na naszą przygodę wybraliśmy nieco dłuższy szlak, przebiegający także przez sam Czorsztyn oraz zaporę wodną w Niedzicy.

Mapa i ślad GPX

Velo Czorsztyn – opis trasy

Velo Czorsztyn przebiega wzdłuż jednego z najurokliwszych zbiorników wodnych na Dunajcu – Jeziora Czorsztyńskiego w województwie małopolskim. Trasa należy do jednych z najbardziej malowniczych. Jadąc asfaltowymi drogami, będziesz napawać się widokiem jeziora, otulających go Pienin oraz wspaniałych zabytków. 

Zamek na szczycie wzgórza.

Swoją około 3-godzinną przygodę rozpoczniesz w Czorsztynie, następnie skierujesz się ku Niedzicy, miniesz Dębno, Falsztyn i Frydman, by zakończyć w Sromowcach. Warto podkreślić, że Velo Czorsztyn jest częścią większego szlaku rowerowego Velo Dunajec

Co ważne, to droga bardzo dobrze oznakowana i zabezpieczona, dzięki czemu może być doskonałą trasą dla niezbyt doświadczonych rowerzystów. Mimo to, warto na trasie Velo Czorsztyn zachować czujność, ponieważ zdarzają się trudne i wąskie zakręty. W szczycie sezonu turystycznego, gdy rowerzystów jest wielu, zdarzają się także okazjonalne kolizje.

Dojazd do trasy

Zalew czorsztyński jest tą częścią Velo Czorsztyn, gdzie zacząć jazdę jest najwygodniej. Dojazd na trasę dobrze zaplanować własnym autem. W okolicy zamku znajduje się kilka prywatnych parkingów:

  • Parking pod zaporą, ul. Widokowa 2 - 4 zł pierwsza godzina, każda kolejna 3 zł.
  • Parking Zamkowy (tuż przy zamku) - 16 zł za dzień.
  • Parking przy plaży Zamajerz, ul. Osiedle Zamek 39 - 7 zł za dzień.

Rowerzyści, którzy planują w okolicy nocleg bez problemu dotrą na szlak rowerem wprost ze swoich kwater.

Atrakcje na trasie

Zastał Polskę drewnianą, zostawił murowaną, zwykło mówić się o Kazimierzu Wielkim. W 1350 roku wybudował murowany zamek Czorsztyn w celu ochrony okolicznych terenów przed wojskami węgierskimi. Zamek stał się ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą starostów. Wielokrotnie atakowany, spalony przez uderzenie pioruna w 1795 roku, stał się ruiną. W 1992 Pieniński Park Narodowy podjął się zabezpieczenia i prób odbudowy. Obecnie wstęp na ruiny zamku jest płatny. Bilet normalny kosztuje 6 zł. Brak przewodnika.

Zamek Czorsztyn z Zamkiem w Niedzicy łączy komunikacja wodna. Możesz popłynąć między brzegami tradycyjnym statkiem lub gondolą. Rejsy odbywają się mniej więcej, co 15-20 minut. Do wyboru masz "Dunajec" (statek bocznokołowy), "Halny" (napędzany tradycyjnie - przez śrubę) oraz zdobioną gondolę. Na pokład statków można zabrać także rowery, To świetna opcja, kiedy musimy nagle wrócić z trasy, np.: podczas diametralnej zmiany pogody. Koszt biletu dla osoby z rowerem to 10 zł.

Całe pokolenia znają go z "Janosika" czy "Wakacji z duchami" – zamek w Niedzicy wystąpił w kilku produkcjach telewizyjnych i został bohaterem książki przygodowej "Ciotka, licho i niedzickie zamczycho". Nic dziwnego, że inspiruje twórców. Po II Wojnie Światowej znaleziono tu tajemnicze pismo, wskazujące, że w budowli znajduje się skarb. Do dziś nie został odkryty. W wybudowanym w 1325 roku zamku, zwanym kiedyś Dunajcem, dziś znajduje się popularne muzeum. Łączony bilet wstępu do zamku i wozowni kosztuje 19 zł. Za zwiedzanie spichlerza (udostępniany w sezonie letnim) musimy dopłacić 5 zł.

W 1997 roku została oddana do użytku zapora wodna z elektrownią szczytowo-pompową w Niedzicy, a tym samym na Dunajcu powstało Jezioro Czorsztyńskie. Oprócz ochrony przeciwpowodziowej, obecnie ma ogromny wpływ na region. Okolica zyskała miejsce do wodnego wypoczynku - plażę z kąpieliskiem, miejsce do żeglugi, wędkowania i nurkowania. Bezpośrednio przez zaporę prowadzi także szlak Velo Czorsztyn.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego jest bardzo dobrze oznakowana. Ze względu na fakt, że to miejsce bardzo popularne wśród turystów, po drodze czekać będzie na nas wiele przygotowanych miejsc postojowych. Komfortowe ławeczki, stojaki z podstawowymi narzędziami do naprawy rowerów czy Velo Czorsztyn mapa trasy.

Po drodze bez problemu znajdziesz nocleg w gospodarstwie agroturystycznym czy hotelu. Nie brakuje ich także nad jeziorem w okolicy zamku Niedzica, co z pewnością będzie najciekawszym rozwiązaniem. Warto wcześniej zarezerwować miejsce, gdyż w szczycie sezonu może być niewiele wolnych kwater. Wielbiciele spania pod gołym niebem również nie będą zawiedzeni. Praktycznie zaraz obok trasy znaleźć można liczne pola campingowe.

Gdzie zjeść

Zarówno w Niedzicy, jak i Czorsztynie znajdziesz ciekawe punkty na mapie gastronomicznej. Bezpośrednio przy zamku w Czorsztynie znajdują się dwie obiecujące knajpy - Zajazd pod Smrekami i Karczma Zamkowa. Każde z nich proponuje kuchnię regionalną w rozsądnych cenach. Także w odległości około pół kilometra od Zamku Niedzica jest przynajmniej kilka wartych odwiedzenia knajp. W restauracji Trzy Zorze czeka krótkie i proste menu, a dania są przystępnych cenach, ok. 12-40 zł. Karczma Zadyma ma wielu zwolenników nie tylko dlatego, że jest miejscem przyjaznym wegetarianom, ale także kusi piwem z własnego browaru. Wspaniały widok na zaporę jest dodatkowym atutem. Miłośnicy aromatycznej kawy i ciasta nie zawiodą się odwiedzając Cafe Turbinka.

Dobrze wiedzieć

Chociaż trasa jest przejezdna przez cały rok, najbardziej komfortowo wybrać się na Velo Czorsztyn między majem a wrześniem, kiedy pogoda dopisuje. Szczególnie, jeżeli wybieramy się na trasę z dziećmi.

W pobliżu trasy znajduje się kilka punktów gastronomicznych, w tym pubów z regionalnym piwem (także bezalkoholowym!). Warto odpocząć w jednym z takich miejsc.


Praktyczne wskazówki

Pakując plecak zabierz nie tylko wodę, prowiant i apteczkę, ale także aparat fotograficzny. Mijane widoki zapierają dech w piersiach. Zdjęcia będą najlepszą pamiątką. Warto, jak na każdej trasie, mieć ze sobą kask, który poprawi bezpieczeństwo. Chociaż na trasie znajdują się mobilne punkty naprawcze, dobrze pamiętać o zapakowaniu narzędzi.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa „Tadeusz” w Krynicy-Zdroju, czyli gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 11,1 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 20%, Szuter 80%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa dookoła Jeziora Żywieckiego – atrakcja dla całej rodziny
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru Trekking, Gravel, Cross, Szosa
Czas 2 h
Dystans 34 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa adrenalina na Górze Żar
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Piach 30%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Doliną Roztoki na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 3 h
Dystans 30,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 90%, Kamienie 10%
Co oznaczają parametry trasy?