Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce, czyli Velo Dunajec

Region Małopolska
Typ roweru MTB, Cross, Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 237 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Małopolska – turystyczny region Polski, który rocznie odwiedza kilkanaście milionów osób. Przepiękne krajobrazy, unikatowa przyroda, a także ogromna liczba zabytków, to największe atuty, jakie ma do zaoferowania województwo małopolskie. Również rowerzyści obierający ten kierunek nie mogą narzekać na brak atrakcyjnych tras. Jedną z nich jest Velo Dunajec – szlak liczący sobie 237 kilometrów. To niewątpliwie gratka dla doświadczonych cyklistów. Sprawdź, dlaczego warto go pokonać!   

zamek w NiedzicyJedna z legend głosi, że na zamku w Niedzicy ukryty został skarb Inków.

Mapa i ślad GPX

Velo Dunajec – opis trasy

Velo Dunajec to trasa rowerowa uznawana za najpiękniejszy szlak w Małopolsce. Przecina 7 pasm górskich, objeżdża 3 duże jeziora, a po drodze zobaczyć można 7 zamków. Warto wspomnieć również, że Velo Dunajec na południu łączy się ze Szlakiem Wokół Tatr. Od Starego Sącza do Ostrowa trasa rowerowa pokrywa się z EuroVelo 11. Z kolei w Wietrzychowicach zbiega się z Wiślaną Trasą Rowerową.

Szlak Velo Dunajec prowadzi przez liczne atrakcje znajdujące się na terenie regionu Małopolski. Z uwagi na fakt, że w kilku odcinkach pokrywa się on z innymi trasami, cieszy się dużą popularnością wśród rowerzystów odwiedzających tę część naszego kraju. W większości droga prowadzi oznakowanymi ścieżkami. Niemniej jednak cyklistów czekają również odcinki szutrowe oraz jazda po drogach krajowych – to proponowany objazd fragmentów, które aktualnie są w budowie lub dopiero mają powstać.

Trasa w 16% biegnie przez tereny leśne, co szczególnie przypadnie do gustu rowerzystom, którzy uwielbiają obcować z przyrodą. Szlak prowadzi między innymi przez Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy oraz Pieniński Park Narodowy. Velo Dunajec wiedzie również przez malowniczą Dolinę Białki, Podkowce w Szczawnicy, Niedzicę, Dolny Dunajec, Górny Dunajec, Środkowy Dunajec z Dopływami, Torfowiska Orawsko-Nowotarskie oraz urokliwe Pieniny. Trzeba przyznać, że na szlaku nie brakuje pięknych widoków.

Orientacyjny przebieg trasy Velo Dunajec prowadzi przez: 

Zakopane – Poronin – Biały Dunajec – Szaflary – Ludźmierz – Nowy Targ – Łopuszna – Dębno - Niedzica Zamek – Sromowce Wyżne – Czerwony Klasztor – Szczawnica – Krościenko nad Dunajcem – Tylmanowa – Zabrzeż – Łącko – Stary Sącz – Nowy Sącz – Wielogłowy – Czchów – Zakliczyn – Zgłobice – Ostrów – Wietrzychowice

237-kilometrowa trasa rowerowa Velo Dunajec ma swój początek na dworcu kolejowym w Zakopanem, obok którego nie można przejechać obojętnie. Warto zobaczyć, chociażby słynne Krupówki. Odcinek Zakopane – Nowy Targ prowadzi w większości lokalnymi drogami, dlatego zwłaszcza na tego typu fragmentach trasy, należy zachować wzmożoną ostrożność. Następnie przejeżdżając, przez pola i łąki możemy podziwiać dolinę Dunajca. Dojeżdżając do Łopuszna, nie sposób nie zatrzymać się, aby zajrzeć do zabytkowego drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Trójcy. Dalej asfaltowa droga poprowadzi do Dębna, skąd docieramy nad Jezioro Czorsztyńskie. Zamek Czorsztyn, a właściwie jego ruiny co roku odwiedzają tysiące turystów. Atrakcji nie brakuje także po drugiej stronie jeziora. Zamek Niedzica tłumnie odwiedzają fani „Janosika” czy „Wakacji z duchami”. To właśnie w twierdzy „Dunajec” w Niedzicy kręcone były sceny do obu seriali.

Jezioro CzorsztyńskieWzdłuż jeziora Czorsztyńskiego rozpościera się malowniczy krajobraz.

Z Niedzicy trasa rowerowa Velo Dunajec wiedzie przez Sromowce Wyżne i Niżne, skąd droga zaprowadzi nas na słowacką stronę, gdzie zdecydowanie warto zobaczyć Czerwony Klasztor. Stamtąd 10-kilometrową ścieżką szutrową prowadząca brzegiem Dunajca, dojedziemy do miasta uzdrowiskowego – Szczwanicy. Velo Dunajec to trasa, która nie jest w pełni ukończona. Odcinek od Krościenka do Zabrzeży trzeba pokonać drogą krajową, aby dotrzeć do Łącka – stolicy małopolskich sadów. Stamtąd szlak poprowadzi do Starego, a następnie Nowego Sącza.

Nie sposób nie zatrzymać się, choć na chwilę właśnie w Nowym Sączu, gdzie znajduje się Miasteczko Galicyjskie będące rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej. Następnie mijając Wielogłowy i Czchów docieramy do Zakliczyna, gdzie polecamy zobaczyć Jezioro Rożnowskie. 237-kilometrowy szlak ma swój koniec w Wietrzychowicach, miejscowości, w której Dunajec wpada do Wisły. Trzeba przyznać, że trasa nie należy do najkrótszych. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na jej pokonanie, musimy mieć na uwadze odpowiednie przygotowanie. Szlak przeznaczony jest dla doświadczonych rowerzystów. Oczywiście, nie trzeba pokonywać tak długiej trasy w jeden dzień, można podzielić ją na kilka dni lub przejechać wyłącznie wybrany przez siebie odcinek. Taka opcja to świetne rozwiązanie również na rodzinny wypad z dziećmi. Jednak ze względu na wymagania, jakie stawia rowerzystom szlak pod kątem fizycznym, lepiej, aby były one starsze. Z uwagi na przewyższenia odradzamy również pokonywanie trasy z przyczepką dziecięcą.

Ważne! Trasa rowerowa Velo Dunajec nie jest jeszcze w pełni ukończona, dlatego zwróć szczególną uwagę na odcinki, które obecnie są w budowie lub dopiero mają powstać, są nimi:

• Krościenko-Tylmanowa (4,5 km)

• Tylmanowa-Zabrzeż (2,5 km)

• Wielogłowy-Czchów (30 km)

Na tych fragmentach rowerzyści kierowani są na objazd drogami krajowymi o wzmożonym ruchu samochodowym oraz z licznymi przewyższeniami, dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Jakim rowerem najlepiej się wybrać?

Trasa Velo Dunajec w przeważającej części prowadzi drogami asfaltowymi. Zdarzają się również odcinki, prowadzące przez szutrowe ścieżki, dlatego warto, jest wybrać rower trekkingowy, który zapewni komfort podczas jazdy. Dodatkowo możesz przymocować do niego zestaw bikepackingowych sakw – w końcu masz do pokonania 237-kilometrową trasę. Na szlaku świetnie sprawdzi się także rower gravelowy, zwłaszcza na nierównych odcinkach szutrowo-gruntowych w Białym Dunajcu (800 m), po słowackiej części Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca (10 km), na podjeździe pod Habalinę (200 m), czy gruntowej drodze do mostu w Zgłobicach (200 m).

Gdzie zjeść?

Wybierając się do Małopolski, nie sposób nie skosztować regionalnych potraw. Na trasie znajduje się wiele lokali gastronomicznych m.in. Karczma u Furtoka w Białym Dunajcu, Karczma Zadyma w Szaflarach, czy Karczma Rąbanica w Poroninie. Sporo ciekawych miejsc znajdziemy oczywiście w Zakopanem — Czarci Jar, Mała Szwajcaria, czy Karczma Obrochtówka z odświeżonym menu po wizycie Magdy Gessler i „Kuchennych Rewolucji”. Wartą sprawdzenia transformację w ramach tego popularnego programu telewizyjnego przeszła także restauracja u Zosi w Szczawnicy.

Czy wiesz, że...

Na odcinku Krościenko – Stary Sącz, znajduje się dobrze znana rowerzystom maszyna ze świeżymi sokami. Tłocznia Maurera stworzyła w tym miejscu małą strefę relaksu dla cyklistów – warto więc wypatrywać beczki i automatu

Dojazd do trasy

Dotarcie na trasę Velo Dunajec jest bardzo proste. Najłatwiej dotrzesz na nią, korzystając z samochodu, następnie wygodnie przesiądziesz się na rower i wyruszysz na szlak. Jeśli nie posiadasz auta – wystarczy skorzystać z licznych połączeń kolejowych. Małopolska to turystyczny region, który jest świetnie skomunikowany z resztą kraju. Decydując się na podróż PKP, w zależności od tego, od którego odcinka będziesz chciał rozpocząć przygodę na szlaku rowerowym, najlepiej jest wysiąść na dworcu w: Zakopanem, Poroninie, Białym Dunajcu, Szaflarach, Nowym Targu, Nowym Sączu, Starym Sączu lub w Tarnowie.

Atrakcje na trasie

Na trasie Velo Dunajec nie można narzekać na brak atrakcji. Co warto zobaczyć?

 • Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Willa Koliba to pierwszy dom, jaki został wybudowany w zakopiańskim stylu. Twórcą projektu był Stanisław Witkiewicz.
 • Równia Krupowa to park znajdujący się w ścisłym centrum Zakopanego.
 • Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej.
 • Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie znajduje się pomiędzy Zakopanem a Poroninem. Turyści mogą zwiedzać dom, w którym mieszkał znany poeta wraz z rodziną.
 • Kościół pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie – drewniana świątynia z XVIII wieku, która została przeniesiona w 1947 roku z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej do Zakopanego.
 • Termy Gorący Potok oraz Termy Szaflary – kompleks basenów termalnych. Idealna atrakcja na spędzenie czasu z rodziną.
 • Dwór w Łopusznej - dawna siedziba szlacheckich rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich.
 • Kościół św. Michała w Dębnie – gotycka, drewniana świątynia z XIII wieku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Jezioro Czorsztyńskie – sztuczny zbiornik wodny powstały przez spiętrzenie wód Dunajca, po wybudowaniu zapory wodnej w Niedzicy.
 • Zamek Dunajec w Niedzicy wzniesiony w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, jako fortalicja broniąca północnej granicy Węgier.
 • Zamek w Czorsztynie zbudowany w XIV wieku, jest położony na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
 • Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych wchodząca w kompleks klasztorny znajdujący się na Słowacji.
 • Uzdrowisko Szczawnica – jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, tłumnie odwiedzane przez kuracjuszy.
 • Jezioro Rożnowskie - zbiornik zaporowy, który powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca w celu wybudowania Elektrowni Rożnów.
 • Zamek Tropsztyn znajduje się na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Od 1995 roku trwa jego rekonstrukcja.
 • Wieża widokowa w Dąbrówce Szczepanowskiej znajduje się na szczycie Golgota 395 m n.p.m., skąd można podziwiać przepiękne widoki na Tatry.
 • Gotycki słup graniczny w Biskupicach RadłowskichDatowany na 1450 rok, co czyni go najstarszym tego typu zabytkiem zachowanym na ziemiach polskich.

Noclegi lub miejsca postojowe

Z uwagi na fakt, że trasa rowerowa Velo Dunajec wiedzie przez miejscowości licznie odwiedzane przez turystów, nie brakuje tutaj bardzo dobrze przygotowanej bazy noclegowej. Zakopane, Poronin, Szczawnica, Nowy Targ, Nowy Sącz to te miejscowości, w których bez problemu zatrzymasz się na noc, aby zregenerować siły po męczącej trasie. Miejsca szczególnie polecane przez rowerzystów na zasłużony odpoczynek to hostel Good-bye Lenin Zakopane, Noclegi u Misia – Gołkowice Dolne, czy Gminne Centrum Kultury we Wierzchosławicach.

Na trasie rowerowej Velo Dunajec nie brakuje miejsc postojowych.

Dla tych, którzy wolą poobcować z naturą proponujemy pola namiotowe i campingi – tych tutaj nie brakuje. Poronin, Szaflary, Nowy Targ, Harklowa, Sromowce Niżne, Krościenko nad Dunajcem, Tylmanowa, Jazowsko, Nowy Sącz, Zakliczyn, Głów to lista miejscowości, w których znajdziesz specjalne punkty postojowe tzw. Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR). Zatrzymując się przy nich, odpoczniesz przed dalszą trasą, naprawisz jednoślad, naładujesz sprzęt elektroniczny czy skorzystasz z Wi-Fi.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Camping WietrzniceZabrzeż 415A
33-390 Łącko
+48 600 055 939
okokokok
Camping Łęgul. Nowatorska (tuż za mostem na rzece Białce pomiędzy miejscowościami Dębno-Frydman)
34- 435 Frydman
+48 507 337 019
okokokok
Przystań Podwierzbieul. Dunajcowa 122
33-300 Nowy Sącz
692 004 790
okokokok
Willa Pieninyul. św. Kingi 70c
34- 450 Krościenko n/ Dunajcem
512 092 420
okokokok
Camping pod Krokwiąul. Żeromskiego
34-500 Zakopane
506 805 228
okokza dodatkową opłatąokok
Hotel Góralski RajOs. Szuflów 12b
34-400 Nowy Targ
+48 182 64 67 63
okokokok
Dom wczasowy Bernadettaul. Jana Pawła II 362b
34-425 Biały Dunajec
+48 18 20 73 332
okokokok


Gdzie zjeść

Wybierając się do Małopolski, nie sposób nie skosztować regionalnych potraw. Na trasie znajduje się wiele lokali gastronomicznych m.in. Karczma u Furtoka w Białym Dunajcu, Karczma Zadyma w Szaflarach, czy Karczma Rąbanica w Poroninie. Sporo ciekawych miejsc znajdziemy oczywiście w Zakopanem - Czarci Jar, Mała Szwajcaria, czy Karczma Obrochtówka z odświeżonym menu po wizycie Magdy Gessler i „Kuchennych Rewolucji”. Wartą sprawdzenia transformację w ramach tego popularnego programu telewizyjnego przeszła także restauracja u Zosi w Szczawnicy.

Czy wiesz, że..

Na odcinku Krościenko – Stary Sącz, znajduje się dobrze znana rowerzystom maszyna ze świeżymi sokami. Tłocznia Maurera stworzyła w tym miejscu małą strefę relaksu dla cyklistów – warto więc wypatrywać beczki i automatu.

Praktyczne wskazówki

Właściwie przygotowanie to podstawa, dlatego, zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, czy Twój jednoślad jest w pełni sprawny. Przegląd wszystkich komponentów to przede wszystkim pewność i bezpieczeństwo na drodze. Nie zapomnij o kasku! Ten, mimo iż nie jest obowiązkowy, w razie upadku ochroni głowę przed obrażeniami.

Z uwagi na fakt, że Velo Dunajec liczy 237 kilometrów, niezastąpiona może okazać się również nawigacja GPS, która wskaże Ci drogę. Mimo że na szlaku znajduje się wiele sklepów, wyruszając w trasę, dobrze jest zabrać ze sobą bidony z wodą, prowiant, narzędzia czy zapasową dętkę. Idealne do przewożenia wszystkich niezbędnych przedmiotów okażą się sakwy. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze – odzieży na zmianę, czy kurtce przeciwdeszczowej.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie małopolskim
Region Małopolska
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 136 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Piach 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Łemkowskim Traktem na Pustą Wielką
Region Małopolska
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 2 h
Dystans 31,7 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Dzień z widokiem na Sądeckie Morze – wyprawa warta zachodu!
Region Małopolska
Typ roweru MTB
Czas 4 h
Dystans 45 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?