Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Śląski Maraton Rowerowy Mszana

Data aktualizacji: 21-02-2020

W kalendarzach miłośników długodystansowej jazdy na rowerze nie może zabraknąć Śląskiego Maratonu Rowerowego. Kolejna, jedenasta już edycja wystartuje w Mszanie. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z dystansami od 50 km do nawet 700 km. Na pokonanie najdłuższej trasy, najbardziej zaprawieni w boju rowerzyści mają zaledwie 24 godziny.

Kolarz jadący na rowerze przy polu na tle nieba z chmuramiŚląski Maraton Rowerowy Mszana wystartuje już po raz jedenasty.Śląski Maraton Rowerowy Mszana

Maraton po raz pierwszy wystartował w 2010 roku. Polega on na pokonaniu od jednego do siedmiu okrążeń stukilometrowej pętliW pierwszej edycji udział wzięło 53 uczestników. Liczba ta na przestrzeni dekady wzrosła ponad trzykrotnie. Ubiegłoroczny, jubileuszowy X Maraton Rowerowy Mszana liczył blisko 170 osób. Organizatorami Śląskiego Maratonu Rowerowego w Mszanie jest Stowarzyszenie Promocji Aktywnego Wypoczynku oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Cel maratonu

Maraton Rowerowy Mszana organizowany jest w celu popularyzacji kolarstwa szosowego, a także turystyki rowerowej. Jego rolą jest również zachęcanie społeczności oraz zwrócenie jej uwagi na prowadzenie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku oraz rekreacji. Wydarzenie tworzone jest z myślą o zaprezentowaniu uczestnikom oraz licznym gościom walorów krajoznawczych Południowej Części Województwa Śląskiego, głównie powiatu wodzisławskiego i raciborskiego.

Śląski Maraton Rowerowy Mszana – dla kogo?

Wydarzenie skierowane jest do osób z bardzo dobrą kondycją fizyczną, a także miłośników jazdy na długie dystanse. Zgodnie z regulaminem każda osoba chętna wziąć udział w maratonie, zobowiązana jest do podpisania oświadczenia o stanie swojego zdrowia. Możemy również udokumentować je na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Dla organizatorów jest to cenna informacja, mówiąca o braku jakichkolwiek przeciwwskazań u uczestnika (od strony medycznej) do długodystansowej jazdy na rowerze.

Maraton wymaga od uczestników bardzo dobrej kondycji fizycznej.Maraton wymaga od uczestników bardzo dobrej kondycji fizycznej.

Ze względu na dużą rozpiętość dystansów w maratonie udział może wziąć tak naprawdę każdy rowerzysta. Ważne! Minimalny wiek uczestnika wydarzenia to 17 lat. Osoby niepełnoletnie startują w maratonie na odpowiedzialność rodziców bądź opiekunów prawnych. Warto wspomnieć, że ich obecność jest obowiązkowa podczas startu. Jak zawsze w tego typu wydarzeniach każdy uczestnik stratuje na własną odpowiedzialność.

Maraton Rowerowy Mszana – dystanse

Tegoroczna, jedenasta edycja maratonu odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2020 roku, Uczestnicy mają do wyboru sporo dystansów. Dla rozpoczynających swoją przygodę z maratonem na początek idealna będzie odległość 50 kilometrów. Jeśli brałeś już udział w tego typu wydarzeniach, możesz pokonać dystans np. 300 kilometrów. Dla zapalonych rowerzystów Śląski Maraton Rowerowy Mszana ma do zaoferowania ogromny dystans - 700 kilometrów, na którego pokonanie uczestnik ma zaledwie 24 godziny! W 2017 roku Bogdan Adamczyk jako jedyny przejechał 700-kilometrową trasę. Organizatorzy postanowili nazwać ten dystans mianem Bicia Rekordu.

Dystanse:

 • Mikro Maraton – 50 km – 3 h
 • Mini Maraton – 100 km- 5 h
 • Maraton – 200 km – 10 h
 • Mega Maraton – 300 km – 24 h
 • Super maraton – 400 km – 24 h
 • Giga Maraton – 500 km – 24 h
 • Ultra Maraton – 600 km – 24 h
 • Bicie Rekordu – 700 km – 24 h

Co zabrać ze sobą?

Biorąc udział w maratonie każdy z uczestników zobowiązany jest do posiadania obowiązkowego wyposażenia, w skład, którego wchodzi:

 • Sztywny kask, który każdy z rowerzystów musi mieć założony na głowie i zapięty podczas całej trasy. Niedopuszczalna jest jazda bez niego. Skutkuje ona dyskwalifikacją uczestnika.
 • Oświetlenie, w nocy przednie, białe oświetlające oraz tylne, czerwone. Z kolei w dzień odblaskowe przednie, białe i tylne czerwone.
 • Dwie dętkipompkę i łatki.
 • Dowód osobisty, paszport bądź inny dokument pozwalający na przekroczenie granicy kraju z Czechami.

Poza obowiązkowym wyposażeniem organizatorzy zalecają, aby uczestnicy posiadali przy sobie również naładowany i w pełni sprawny telefon komórkowy. Rowerzyści biorący udział w maratonie powinni być wyposażeni także w odblaskową kamizelkę. Jazda w niej sprawia, że jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zasady maratonu

Maraton Rowerowy Mszana nie jest wydarzeniem o charakterze wyścigu. Uczestnicy mają możliwość pokonania wybranego przez siebie dystansu samodzielnie bądź w zorganizowanej kolumnie w zależności od preferencji. W grupie znajdować może się maksymalnie 15 osób. Rowerzyści jadący w kolumnie muszą zachować odległość pomiędzy pozostałymi nie mniej niż 200 metrów.

kolarz jadący po ścieżce w lesieNa pokonanie dystansu 700 kilometrów uczestnicy mają zaledwie 24 h.

Na trasie maratonu umieszczone zostaną specjalne punkty kontrolne. Uczestnik dojeżdżając do nich będzie miał możliwość otrzymania wody, owoców, kanapek, kawy, herbaty lub gorącego posiłku w zależności od wybranego dystansu.

Rowerzyści, którzy będą zmuszeni przerwać maraton, muszą samodzielnie powrócić do bazy, a także powiadomić o tym organizatora lub sędziego. Podczas Maratonu Rowerowego Mszana wszyscy uczestnicy zobligowani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ze względu na fakt, że wydarzenie odbywa się na drogach publicznych przy otwartym ruchu drogowym.

W newralgicznych i niebezpiecznych punktach na trasie maratonu organizatorzy zapewniają uczestnikom obecność służb porządkowych. Ich celem będzie ostrzeganie o potencjalnym niebezpieczeństwie, a także włączanie rowerzystów do ruchu drogowego. Oczywiście każdy rowerzysta zobowiązany jest do podporządkowania się wszelkim poleceniom służb.

Maratony nie tylko pozwalają nam na sprawdzenie swojej kondycji fizycznej, wytrzymałościowej czy psychicznej. Biorąc udział w tego typu wydarzeniach, można poznać osoby, które tak, jak my są miłośnikami długodystansowej jazdy na rowerze. W ubiegłorocznej edycji najstarszy zawodnik biorący udział w maratonie miał 76 lat i jechał na dystansie 100 kilometrów. Z kolei najmłodszym uczestnikiem był 18-latek, który zdecydował się pokonać 400-kilometrową trasę.