Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Kolej na rower – trasa w województwie lubuskim

Region Lubuskie
Typ roweru Cross, Szosa
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 20%, Szuter 45%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

„Kolej na rower” – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego” to kooperacja Powiatu Nowosolskiego z okolicznymi gminami: Kolsko, Kożuchów, Nowa Sól, Nowa Sól – Miasto oraz Otyń. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 został zrealizowany w październiku 2019 roku. Nowa ścieżka rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą pozwala na bezpieczne i ekologiczne przemieszczanie się.

Bardzo ciekawa a jednocześnie łatwa do pokonania droga rowerowa „Kolej na Rower” to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę po powiecie nowosolskim. Przejazd wzdłuż nieczynnej linii kolejowej może być nie lada gratką dla miłośników przygód. Podczas krótkiej wycieczki możesz poznać interesującą historię regionu, zobaczyć ciekawe zabytki i odpocząć na łonie natury.

stary most kolejowy w StanachPrzejazd przez stary most kolejowy to nie lada atrakcja. 




Kolej na Rower – opis trasy

Historia szlaku rowerowego na odcinku Stypułów — Sławocin w województwie lubuskim sięga końca XIX wieku. Nie byłoby bowiem dzisiejszej ścieżki, gdyby nie powstanie linii kolejowej nr 371 relacji Żagań — Wolsztyn. Budowę trwającą niespełna 20 lat (1889-1908), oficjalnie zakończyło oddanie do użytku mostu na Odrze. Po torach do lat 90. XX wieku poruszały się pociągi pasażerskie i towarowe. Od 1997 linia jest nieczynna.

Głównym celem budowy szlaku rowerowego „Kolej na Rower” w powiecie nowosolskim było skomunikowanie biegnących na trasie gmin. Należy podkreślić, że jest to niezwykle ciekawy pomysł na wycieczkę dla całej rodziny, gdyż odcinek przebiega w całości po asfalcie. Bez problemu powinni poradzić sobie z nim nawet początkujący rowerzyści. Ścieżka łączy miejscowości Stypułów i Sławocin. Wycieczkę możemy podzielić na dwa większe etapy z przystankiem w Nowej Soli. Drugi będzie szczególnie ciekawy, ponieważ biegnie przez zabytkowy most kolejowy.

Przebieg trasy:

Stypułów — Kożuchów — Ciepielów — Nowa Sól — Otyń — Stany — Lipiny — Lubięcin — Konotop — Kolsko — Sławocin

Przejechanie całego, wytyczonego odcinka w jedną stronę rowerem, powinno zająć około 4h. Co istotne, tak jak niektóre trasy rowerowe stanowią pętlę, tak ta, nie zaczyna i nie kończy się w tej samej miejscowości. Szlak jest dobrze oznakowany. Na drodze zostały przygotowane także miejsca do odpoczynku.

tablica informacyjna szlaku kolej na rowerWielu informacji możemy dowiedzieć się z tablic usytuowanych przy trasie.


Dojazd do trasy

Cała trasa biegnie wzdłuż nieczynnej linii kolejowej, stąd też dotarcie na szlak jest nieco utrudnione. Planując wycieczkę, najłatwiej dojechać na start własnym autem. Jeżeli jednak wybieramy komunikację publiczną, dobrym punktem będzie Nowa Sól, gdzie dojeżdżają zarówno pociągi, jak i autobusy dalekobieżne.

Atrakcje na trasie

Najważniejszym zabytkiem na trasie jest imponujący, kolejowy most na Odrze (miejscowość Stany) z początku XX wieku. Był użytkowany w latach 1908-1997, a dziś przebiega przez niego ścieżka rowerowa „Kolej na Rower”. To najdłuższy most kolejowy Nadodrza, który jednocześnie posiada najdłuższe, ponad 100-metrowe, przęsło nurtowe w Europie. Stanowi ciekawy przykład ufortyfikowanej przeprawy rzecznej.

Nadodrzański Park Turystyczno-Rekreacyjny w Nowej Soli jest punktem, do którego przyjeżdżają wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku z okolicy. To nie tylko bardzo popularny Park Krasnala z salą zabaw, ale także szereg innych równie ciekawych miejsc. Będąc w okolicy, możesz poszaleć na BMX Skateparku, sprawdzić swoją szkolną wiedzę w Parku Fizyki, wspinać się w Parku Linowym czy skorzystać z możliwości wypożyczenia kajaka w Przystani.

Będąc w Nowej Soli, bez problemu możesz połączyć chęć do aktywnego wypoczynku, ze zwiedzaniem miejsc ważnych historycznie. Jednym z ciekawszych zabytków jest najstarszy budynek w mieście - ratusz z końca XVI wieku (ul. Moniuszki). Pierwotnie pełnił funkcję urzędu solnego, by w 1820 roku stać się siedzibą włodarzy. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, co sprawia, że łączy wiele stylów. Jednymi z najstarszych zachowanych elementów są sklepienia kolebkowo-krzyżowe.

Miłośnicy sportów wodnych będą zachwyceni możliwością odwiedzenia nowosolskiej Mariny (al. Wolności 1a). Bez problemu można wypożyczyć tu zarówno sprzęt pływający, jak i rowery. Na miejscu Bosman nie tylko pomoże w wyborze, ale także odpowie na pytania dotyczące tego, co warto zobaczyć czy gdzie warto coś zjeść.

Szlak rowerowy przez lubuskie wiedzie w pobliżu zabytkowego XIX-wiecznego Pałacu w Kolsku (obok kościoła). To budynek, zaprojektowany na planie prostokąta w stylu późnego klasycyzmu. Okala go niewielki park, który może stanowić dobre miejsce na odpoczynek. Niestety nie jest możliwe zwiedzanie rezydencji. Chociaż z zewnątrz budynek prezentuje się całkiem dobrze, wnętrza zostały całkowicie zmienione. Od wielu lat mieści się tutaj szkoła.

Planując wycieczkę, warto zarezerwować więcej czasu na postój w Kożuchowie. To miasto z tradycjami sięgającymi średniowiecza. Rynek w Kożuchowie powstał około XIII wieku. Na terenie Starego Miasta znajdują się m.in. zabytkowy kościół, imponujący zamek, ratusz oraz mury obronne. Wspaniale zachowane kamienice budowane od XVI do XX wieku nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. To dobry punkt, by rozpocząć historyczny spacer.

Zamek Kożuchów to jedno z ciekawszych miejsc na trasie. Wymurowany został na przełomie XIII-XIV wieku przez Piastów. Jest wyróżniającym się architektonicznie, czteroskrzydłowym budynkiem z dziedzińcem na planie kwadratu. Od XIX wieku do zakończenia II wojny światowej zamkiem władała gmina ewangelicka, która na miejscu kaplicy wybudowała kościół. Obecnie owe przestrzenie są siedzibą Kożuchowskiego Ośrodka Kultury i Sportu Zamek.

Przed wiekami miasto okalały mury obronne i fosa. Do Kożuchowa wjechać można było trzema bramami - Głogowską, Żagańską i Krośnieńską. Wszystkie zostały zburzone w XIX wieku, a jedyną pozostałością jest baszta ostatniej z nich. Chociaż współcześnie część baszty przebudowano na mieszkanie, drugą część stanowi Izba Regionalna. Gromadzone są tam eksponaty upamiętniające historię miejscowości.

Wysoka na prawie 40 metrów wieża ciśnień w Kożuchowie wyróżnia się w miejskiej przestrzeni. Wybudowana została na początku XX wieku w najwyższym punkcie miasta przy ul. Szprotawskiej. Wprawia w zachwyt miłośników architektury klinkierową cegłą na fasadzie i stylowymi, secesyjnymi zdobieniami. Będąc na miejscu, warto zobaczyć budynek z bliska. Tym bardziej że udało się zachować oryginalną stolarkę drzwi i okien.

Starorzecza Odry, czyli dawne koryta rzeki, w Nowej Soli to wspaniałe miejsca do rekreacji. Rozpościerająca się w mieście Dolina Środkowej Odry to teren zalesiony, który daje schronienie wielu gatunkom roślin i zwierząt. Co ciekawe, w starorzeczu Odry w 1563 roku wybudowano port, który był przyczynkiem do rozbudowy miejscowości. Kiedy w XVIII wieku Nowa Sól otrzymała prawa miejskie, rozwinięto infrastrukturę wodną.

Noclegi lub miejsca postojowe

Droga rowerowa "Kolej na rower" na odcinku Stypułów — Sławocin została przygotowana razem z pełną infrastrukturą towarzyszącą. Na trasie będzie czekało na rowerzystów siedem miejsc obsługi rowerzystów (tzw. MOR), z przygotowanym miejscem na odpoczynek. Znajdziesz je w miejscowościach: Stypułów, Ciepielów, Nowa Sól (przy ul. Przyszłości i ul. Północna), Otyń, Stany, Kolsko.

Decydując się na nocleg, najłatwiej znaleźć komfortowe miejsca do odpoczynku w Nowej Soli. W zależności od upodobań znajdziesz tu zarówno hotele, jak i pensjonaty, zajazdy czy hostele.  Doskonałym do odpoczynku może okazać się także Stypułów. W miejscowości znajdziesz "Kemping Mały Raj". To kameralne miejsce położone jest wśród sadów owocowych. Ma własny staw i basen. Znajdziesz go przy drodze nr 296 Żagań — Kożuchów.

Gdzie zjeść

Jedną z idei przyświecającej budowie ścieżki rowerowej „Kolej na Rower” było dobre skomunikowanie gmin, tak aby ułatwić mieszkańcom dojazd do pracy, miejsc użyteczności publicznej czy robienie zakupów. Sprawunki będą wiązały się z pewnością ze zjazdem z trasy. Dlatego też warto zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i wody.

Na ciepły obiad najlepiej udać się do Nowej Soli. W mieście znajdziesz bogatą ofertę restauracji. Wśród najlepiej ocenianych miejsc są m.in. Restauracja Anomalia (ul. Piłsudskiego 4a). Zostali odznaczeni  w prestiżowym rankingu Orły Gastronomii. Zjesz tu kuchnię amerykańską. Na kuchnię włoską warto zajrzeć do Ristopizza Junior (ul. Głowackiego 8c), zaś na polski-włoską do polecanej przez mieszkańców Restauracji Pizzeria Pierino (ul. Muzealna 12).

Dobrze wiedzieć

Droga rowerowa "Kolej na Rower" jest przejezdna o każdej porze roku. Bez problemu możesz pobrać mapę trasy przed wyjazdem z oficjalnej strony internetowej. Organizatorzy pomyśleli także o tych, którzy wolą korzystać z urządzeń mobilnych. Ścieżkę znajdziesz w aplikacji Traseo pod numerem 174031.

Nowa nawierzchnia sprzyja rowerzystom. 

Droga rowerowa „Kolej na Rower” została opracowana razem z dodatkowymi, alternatywnymi trasami. Znajdziesz ich aż 20 z podziałem na łatwe, średnie, dość trudne i trudne. Wśród szlaków rowerowych w lubuskim, opisywany jest on najdłuższym.

Praktyczne wskazówki

Przygotowując się do wyjazdu, spakuj prowiant, wodę, apteczkę i podręczne narzędzia naprawcze. Nie zapomnij o kasku. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby upamiętnić odwiedzane miejsca. Dobrze zabrać telefon z naładowaną baterią oraz powerbank, aby móc w każdej chwili zajrzeć do mobilnej wersji mapy trasy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Lubelskie Century - pętla Włodawa - Chełm
Region Lubelskie
Typ roweru MTB, Gravel
Czas 1 dzień
Dystans 167,4 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 99%, Szuter 1%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Warta - Noteć, czyli wycieczka dla całej rodziny!
Region Lubuskie
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 63,1 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krzyż Wielkopolski – Santok na jednodniową wycieczkę rowerową
Region Wielkopolska, Lubuskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 56,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 45%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?