Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Sieradzka eSka, czyli poznajemy łódzkie!

Region Łódzkie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 121 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Tadeusz Nowiński- Mr Scott

Chociaż ta trasa od wielu lat jest znana w regionie, wciąż chce się ją odkrywać na nowo. Nic w tym dziwnego, ponieważ umożliwia bliższe poznawanie najciekawszych miejsc powiatu sieradzkiego. Tadeusz Nowiński, pasjonat dwóch kółek i bloger znany pod pseudonimem Mr Scott, prezentuje trasę wiodącą żółtym szlakiem od Klonowej po Wartę.

oznakowanie dróg rowerowych wskazujące na odległość do Sieradza i ZłoczewaPokonując tę trasę poznajemy Sieradz i jego okolice.

Mapa i ślad GPX

Sieradzka eSka – opis trasy

Ciekawy szlak, który wyznacza na mapie literę „S”, to tak zwana Sieradzka eSka. Do pokonania jest liczący 120 kilometrów odcinek, biegnący przez województwo łódzkie, z którym doświadczeni kolarze poradzą sobie w mniej więcej 10 godzin. Najwygodniej będzie przemierzyć go na rowerze trekkingowym lub MTB, ponieważ około 60% szlaku będą stanowiły drogi asfaltowe. Pozostała część to natomiast szuter i piach. Nie jest to typowa trasa familijna, jednak zaprawiony w boju rodzic z dzieckiem w przyczepce powinien sobie z nią poradzić.

Wersję trasy zaproponowaną przez Mr Scotta rozpoczynamy dość przewrotnie. Patrząc na rzut mapy będzie ona przebiegała w kierunku odwrotnym do sposobu pisania litery „S”. Startujemy w jej dolnej części i kierujemy się szlakiem ku górze. Poszczególne odcinki mogą umownie kończyć się w większych miastach w tym rejonie. Pierwszy etap wygląda wówczas następująco:

Klonowa - Kuźnica Błońska - Kurpie - Sowizdrzały - Lesiaki - Sowijaki - Robaszew - Grójec Wielki - Wilkołek Unikowski - Złoczew

Od Złoczewa zmierzamy do Sieradza:

Potok - Pyszków - Barczew - Ruszków - Stefanów Ruszkowski - Kuśnie - Dąbrowa Wielka - Dąbrówka - Sieradz

Stamtąd kierujemy się przez Wolę Dzierlińską do Błaszek:

Wola Dzierlińska - Charłupia Mała - Łosieniec - Smardzew - Rakowice - Charłupia Wielka - Tworkowizna Oraczewska - Oraczew - Oraczew Mały - Kliczków Mały - Jasionna - Niedoń - Wojków - Grzymaczew - Wrząca - Łapigrosz - Żelisław - Chrzanowice - Błaszki

Końcowy etap będzie prowadził do Warty:

Lubanów - Maciszewice - Kociołki - Tuwalczew - Gać Warcka - Kawęczynek - Tubądzin - Rudnik - Gołuchy - Warta

Dojazd do trasy

Ze względu na charakterystyczne położenie Sieradzkiej eSki najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd do punktu startowego własnym autem. Bezpośrednio do większych miejscowości dotrzemy komunikacją publiczną. Jeżeli zdecydujemy się na podróż koleją, powinniśmy wysiąść na stacji w Sieradzu lub Błaszkach. Wybierając PKP, będziemy musieli cofnąć się do punktu startowego lub pominąć pewien odcinek. W przypadku wyboru autobusu możemy rozpocząć trasę zarówno w Klonowej, jak i na mecie – w Warcie.

Sieradzka eSka obfituje nie tylko w atrakcje turystyczne, ale i piękne widoki.


Atrakcje na trasie

Wycieczka rowerowa przez łódzkie umożliwia podziwianie wielu ciekawych miejsc i będzie nie lada gratką zwłaszcza dla miłośników historii.

Region sieradzki najlepiej zrozumiesz, odwiedzając Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Przygotowane wystawy pozwalają poznać tę okolicę zarówno pod względem historycznym, jak i archeologicznym czy etnograficznym. Miłośnikom kultury ludowej szczególnie polecamy Sieradzki Park Etnograficzny, czynny od maja do listopada. Bilety do każdego z oddziałów muzeum kosztują po 6 zł.

Będąc w Sieradzu trzeba też zobaczyć Rynek Starego Miasta, który od średniowiecza jest niemym świadkiem historii. W jego centralnym punkcie stoi studnia. Jeszcze do niedawna rynek pełnił swoją historyczną funkcję, jednak po rewitalizacji usunięto z placu targ.

Sieradzka Fara, czyli Bazylika kolegiacka Wszystkich Świętych, jest najstarszym kościołem w mieście. Została wybudowana w stylu gotyckim w 1370 roku, a 215 lat później dobudowano charakterystyczną wieżę. W środku zobaczysz barokowe wnętrza oraz kilka gotyckich rzeźb. Interesujący jest fakt, że w dwudziestoleciu międzywojennym w fasadę kościoła wmurowano części odrzwi z dawnego sieradzkiego zamku.

To oczywiście nie koniec atrakcji na trasie. Chociaż drewniany dwór w Kliczkowie Małym jest w rękach prywatnych, dumni właściciele chętnie pokazują turystom wyremontowany budynek. Nic dziwnego, bo okazała budowla budzi zachwyt. Pierwszy dworek w tym miejscu powstał najpewniej w średniowieczu, natomiast ten zachowany do dzisiaj na przełomie XVIII i XIX wieku. Budowano go na usypanej wyspie i niegdyś otoczony był fosą. Będąc w tym miejscu, odpoczniesz w dworskim parku, korzystając z cienia imponującej lipy rosnącej na środku wyspy.

W miejscowości Jasionna będziesz mijać nieco zaniedbany Murowany Dwór Alkierzowy. To wybudowana w 1852 r. wyjątkowa budowla, u której boków znajdują się charakterystyczne kwadratowe alkierze przykryte hełmami. Niestety zwiedzanie może być utrudnione. Od zakończenia wojny w budynku mieści się szkoła. Dwór ostatni remont przeszedł w pierwszej połowie lat 60.

Przejeżdżając przez Tubądzin, warto odwiedzić niewielki Dwór Muzeum Walewskich. W budynku z XVIII wieku zobaczysz zachowane typowe wnętrza dworskie, w tym salon, bawialnię, bibliotekę czy sypialnię. Odpoczywając w parku, znajdującym się na terenie muzeum, poszukaj ciekawej oficyny dworskiej. Wstęp do wnętrz jest biletowany (koszt to 6 zł). W poniedziałki i soboty miejsce jest nieczynne.

W Warcie punkt obowiązkowy to odpoczynek na urokliwym rynku w centrum miasta. Polecamy zobaczenie wybudowanego w pierwszej połowie XIX wieku ratusza, stojącego przy południowej pierzei. Dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta nadal pełni funkcję siedziby władz miejskich. Ważnym historycznie miejscem jest także powstały w 1800 roku cmentarz żydowski. Po wojnie przez lata podlegał degradacji. Dopiero w 1987 roku rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie mu dawnego blasku i należnego szacunku, co udało się dopiero 14 lat później. Dziś stanowi miejsce pamięci.

Noclegi lub miejsca postojowe

Sieradzka eSka to długa, 120-kilometrowa trasa rowerowa. Łódzkie obfituje w piękne widoki oraz ciekawe zabytki, dlatego, chociaż da się pokonać szlak jednego dnia, to nie każdy się na to zdecyduje. Po drodze nie ma wielu miejsc postojowych przygotowanych specjalnie dla turystów. Natrafisz tylko dwa leśne punkty z ławami do komfortowego odpoczynku. Jednak bez wątpienia wymienione wyżej atrakcje turystyczne będą stanowiły doskonały pretekst do zorganizowania sobie przerwy.

Okoliczności przyrody sprzyjają odpoczynkowi.

Podzielenie wyprawy na dwie części spowoduje, że konieczne będzie poszukanie noclegu. Wówczas rozsądny wydaje się wybór miejsca znajdującego się w połowie drogi. Okolice Sieradza są atrakcyjne zarówno pod względem szerokiej bazy noclegowej, jak i dużej liczby miejsc, które warto odwiedzić w wolnym czasie. Możemy zdecydować się na hotel (Klimczak, Trax lub nieco dalej Napoleon w Smardzewie), apartament (PolnaHouse), hostel (Hero Hostel) lub pokoje prywatne (Pokoje gościnne Sieradz lub Tanie noclegi Dobranocka).

Noclegi na początku szlaku będą szczególnie ważne dla tych, którzy przyjeżdżają z daleka. Jedną z możliwości jest Gospodarstwo Agroturystyczne Zacisze w Kuźnicy Błońskiej.

Gdzie zjeść

Na trasie, zwłaszcza w większych miejscowościach, niejednokrotnie będziesz mijać sklepy spożywcze, mimo to warto przygotować wcześniej zapas jedzenia i wody. Po drodze na pewno będziesz też marzyć o sytym, domowym obiedzie. Taki dostaniesz w kilku miejscach, przykładowo w Restauracji Pod Wiatrakiem znajdującej się w Warcie. Jeszcze przed metą w Błaszkach możesz podjechać do baru Schab w Panierce, Pizzerii na Pięterku lub Restauracji Victoria. W połowie trasy, w Sieradzu, można zajrzeć do polecanych knajp, takich jak Restauracja Incognito, Winiarnia, Niebo w gębie czy Restauracja Wróblewscy.

Dobrze wiedzieć

Będąc w Sieradzu, szczególnie gdy zdecydujesz się na nocleg, dobrze jest poznać miasto. Punkt Informacji Turystycznej znajduje się w Powiatowej Bibliotece Publicznej (ul. Żwirki i Wigury 4, 98-200 Sieradz). Na pewno otrzymasz tam ciekawe informacje na temat okolicy i będziesz mógł kupić pamiątki. Po zwiedzaniu warto się zrelaksować. W Restauracji Cukier napijesz się dobrego piwa, a w kawiarni Open Hair wypijesz pyszną kawę.

Praktyczne wskazówki

Szlaki rowerowe łódzkie nie mają wielu udogodnień dla rowerzystów. Spakuj do swojego bagażu podstawowe narzędzia oraz zabierz apteczkę.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasa wokół Zalewu Sulejowskiego – gratka dla doświadczonych rowerzystów
Region Łódzkie
Typ roweru MTB
Czas 1 dzień
Dystans 68 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 2%, Szuter 98%
Co oznaczają parametry trasy?
Jednodniowa wycieczka rowerem z Opola do Pałacu w Mosznej
Region Opolskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 77,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 10%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa przez Góry Świętokrzyskie
Region Świętokrzyskie
Typ roweru Gravel, MTB
Czas 5 h
Dystans 86 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Piach 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa wycieczka po Wielkopolsce Szlakiem Stu Jezior
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 115 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?