Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wzdłuż zachodniego wybrzeża, czyli trasa Velo Baltica

Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Gravel, Cross
Czas 2 dni
Dystans 245 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 53%, Piach 1%, Szuter 18%, Bruk 28%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Pomorze Zachodnie to ten rejon Polski, który każdego roku odwiedza grono turystów. Chętnych, aby przyjechać nad Morze Bałtyckie, nie brakuje. Rowerzyści wybierający się do tej części naszego kraju, również mają nie lada pole do popisu. Wszystko z uwagi na fakt, że przebiega tędy trasa rowerowa Velo Baltica licząca sobie łącznie 245 kilometrów. Szlak nie należy do najkrótszych, niemniej jednak ma sporo do zaoferowania. Zobacz, dlaczego warto go pokonać!        

Trasa Velo Baltica to 245-kilometrowy szlak.Trasa Velo Baltica to 245-kilometrowy szlak.

Mapa i ślad GPX

Velo Baltica - opis trasy

Velo Baltica to trasa rowerowa będąca częścią europejskiego szlaku Eurovelo 10 przebiegającego dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Wybierając się w podróż po rejonie Pomorza Zachodniego, należy wspomnieć, że na szlaku poza oznakowaniem „10” oznaczającym oczywiście Eurovelo 10, zobaczymy również „13”. Wszystko przez fakt, że Velo Baltica częściowo pokrywa się z Eurovelo 13, czyli trasą znaną jako szlak Żelaznej Kurtyny.

Orientacyjny przebieg trasy Velo Baltica prowadzi przez: 

Świnoujście – Międzyzdroje – Kołczewo – Międzywodzie – Dziwnów – Dziwnówek – Łukęcin – Pobierowo – Pustkowo – Trzęsacz – Rewal – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Dźwirzyno – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Osieki – Iwięcino – Bukowo – Żukowo Morskie – Darłowo – Jarosławiec – Łącko – Królewo – Złakowo

245-kilometrowa wyprawa rowerowa ma swój początek w Świnoujściu, z kolei koniec w Ustce, co za tym idzie Velo Baltica nie należy do tego typu tras, gdzie robimy pętlę, zaczynając i kończąc w tym samym miejscu. Trasa nie należy do najkrótszych, dlatego pokonanie jej w całości będzie wymagało od nas przygotowania. Szlak przeznaczony jest dla profesjonalistów, niemniej jednak został on podzielony na kilka etapów. Oczywiście każdy z nich możemy pokonać oddzielnie. To dobry pomysł, zwłaszcza jeśli nie czujemy się na siłach, aby przejechać całość lub planujemy rodzinny wypad.

Przejazd przez drewnianą kładkę na wydmach w Dziwnowie.W Dziwnowie trasa poprowadzi nas kilkusetmetrową kładką umiejscowioną na wydmach.

Jakim rowerem najlepiej się wybrać?

Z uwagi na fakt, że Velo Baltica to zróżnicowana pod względem nawierzchni trasa, której przeważająca część to asfalt oraz bruk, dobrze jest wybrać rower trekkingowy, który zapewni komfortową jazdę. Można do niego przymocować sakwy, które przydadzą się ze względu na długą, bo aż 245-kilometrową trasę. Pozwolą na zabranie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Na szlaku będziemy mieć do czynienia z nierównymi odcinkami drogi, w związku z czym świetnie sprawdzi się tutaj również rower gravelowy. Jeśli jesteś fanem jazdy na „góralu” czy crossie, bez obaw, te też świetnie sprawdzą się na szlaku.

Etap pierwszy: wyruszamy z granicy polsko-niemieckiej!

Rozpoczynamy na granicy polsko-niemieckiej, w Świnoujściu. Już na samym początku zachęcamy do zwiedzenia jego najpopularniejszych atrakcji. Miasto posiada swój znak rozpoznawczy - Stawa Młyny, który mieści się przy ujściu Świny do Bałtyku. Popularnymi miejscami są także Fort Anioła, muzeum architektury militarnej, Fort Gerharda oraz muzeum posiadające eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża. Zwiedzając Świnoujście, warto udać się na spacer Promenadą Nadmorską, która usytuowana jest równolegle do linii brzegowej.

Wyruszamy w drogę! W Świnoujściu należy skorzystać z nieodpłatnej przeprawy promowej. Ze Świnoujścia do Międzyzdrojów poprowadzi nas leśna piaszczysta droga, która na ten moment wiedzie z dala od linii brzegowej. Odcinek ten ma zostać w przyszłości przeniesiony w miejsce sąsiadujące bezpośrednio z plażą.

Nie musisz pokonywać całej trasy, szlak podzielono na 5 odcinków.Nie musisz pokonywać całej trasy, szlak podzielono na 5 odcinków.

Docieramy do Międzyzdrojów. Nie sposób nie zatrzymać się tutaj, choć na chwilę. Warto zobaczyć, chociażby molo liczące niemal 400 m długości. Na tym nie koniec, w mieście znajduje się również słynna Promenada Gwiazd oraz Bałtycki Park Miniatur. Dla ciekawskich zdradzimy, że znajdują się tam modele interesujących zabytków, latarni morskich, a także makieta miniaturowych kolejek. Międzyzdroje od wschodu i południa graniczą także z terenami Wolińskiego Parku Narodowego. Miasto ma do zaoferowania również rozwinięty węzeł tras rowerowych, który łączy szlak Velo Baltica z Trasą Blue Velo. Ten z kolei prowadzi na południe regionu wzdłuż brzegów Zalewu Szczecińskiego.

Z Międzyzdrojów wyruszamy do Międzywodzia. To spory odcinek, który prowadzi głównie przez tereny leśne nieco oddalone od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Velo Baltica dalej poprowadzi nas do Dziwnowa. Zatrzymując się tutaj, koniecznie zobacz Aleję Gwiazd Sportu.

Etap drugi: zachodnie wybrzeże ma sporo do zaoferowania

Wyruszając z Dziwnowa w dalszą trasę, mijamy małe, choć niezwykle urokliwe miejscowości - Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo. W Trzęsaczu zachęcamy do postoju. Wybudowany w XV wieku kościół znajdował się niegdyś w odległości dwóch metrów od klifu, niemniej jednak z biegiem lat został on podmyty przez morze. Dziś jego ruiny odwiedzają dziesiątki turystów z całej Polski. Kolejnym punktem na trasie jest miejscowość o nazwie Rewal, gdzie znajduje się Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która pokonuje 39-kilometrową trasę z Gryfic do Pogorzelicy. Wyjeżdżając z Rewala, kierujemy się w stronę Mrzeżyna, gdzie czeka na nas Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów. To obiekt, który powstał specjalnie z myślą o nich. Stąd udajemy się w dalszą trasę do Dźwirzyna, gdzie szlak poprowadzi nas kilkusetmetrową kładką umiejscowioną nad wydmami.

Etap trzeci: przystanek w uzdrowiskowym mieście

Z Dźwirzyna trasa rowerowa Velo Baltica poprowadzi nas do Kołobrzegu. Miasto słynie z uzdrowisk, źródeł wody mineralnej solanki oraz borowiny. Przejeżdżając przez tę miejscowość, polecamy udać się na molo liczące sobie 220 metrów długości. W Kołobrzegu znajduje się również węzeł Starego Kolejowego Szlaku oraz opisywanej przez nas Velo Baltica. Dalej trasa wiedzie przez Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno.

Etap czwarty: Mielno – miasto morsów

Dojeżdżając do Mielna, warto udać się na Promenadę Przyjaźni liczącą ok. 2 kilometrów długości. Jeśli jesteś fanem morsowania to świetnie się składa. Międzynarodowy Zlot Morsów będzie strzałem w dziesiątkę! Co roku bierze w nim udział rekordowa liczba osób. Przy głównym zejściu na plażę postawiony został Pomnik Morsa, będący symbolem zlotów. W Mielnie podobnie jak w Kołobrzegu i Międzyzdrojach znajduje się węzeł tras rowerowych.

Pokonanie trasy Velo Baltica zajmuje około trzy dni.Pokonanie trasy Velo Baltica zajmuje około trzy dni.

Następnie wyjeżdżając z Mielna, pokonujemy 10-kilometrowy odcinek drogi mierzeją. Ta oddziela Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego. Kolejno przejeżdżamy przez miejscowości Łazy, Osieki oraz Iwięcino. Odcinek Łazy - Iwięcino pokonamy bez większego trudu, głównie z uwagi na powstałe tutaj dwa lata temu nowe drogi rowerowe. Następnie kierujemy się w stronę Darłowa, przejeżdżając przez Bukowo Morskie i Żukowo Morskie.

Etap piąty: prawie mamy to!

Docieramy do Darłowa, nadmorskiej miejscowości turystycznej położonej nad rzeką Wieprza. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej. Znajduje się tu sporo obiektów godnych odwiedzenia, m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Mariacki, Kościół św. Gertrudy, czy Fontanna Rybaka. Niespełna kilkadziesiąt kilometrów dalej, konkretniej w Darłówku znajduje się rozsuwany most. To jedyna tego rodzaju konstrukcja w Polsce. Godna polecenia jest także 600-metrowa kładka, która została wybudowana na wydmie. Obiekt posiada dwie platformy widokowe, jesteśmy przekonani, że panorama zachwyci niejednego rowerzystę.

Nie brakuje zielonych terenów w bliskim położeniu plaży.Nie brakuje zielonych terenów w bliskim położeniu plaży.

Wyruszamy dalej, kierując się w stronę miejscowości Wicie, gdzie droga poprowadzi nas mierzeją pomiędzy Morzem Bałtyckim i Jeziorem Kopań. To idealny czas, by poobcować z naturą, bowiem droga wiedzie przez tereny leśne. Mijamy Wicie. Dalej jedziemy przez nowe, oddane do użytku w 2018 roku drogi rowerowe do Jarosławca – jednej z ostatnich miejscowości znajdujących się na trenie województwa zachodniopomorskiego. Możemy zatrzymać się na dłuższy postój, aby zwiedzić np. Muzeum Bursztynu. Znajduje się tutaj również jedyne na świecie muzeum scenograficzne opierające się na rekonstrukcjach. Na fanów tego typu atrakcji czeka blisko 1500 eksponatów.

Trasa rowerowa Velo Baltica poprowadzi nas przez Łącko, Królewo i Złakowo w kierunku Ustki. Po 245 przejechanych kilometrach nadszedł czas na długo wyczekiwany finisz. Miejscowość leżąca w województwie pomorskim podobnie jak inne miasta także ma do zaoferowania sporo atrakcji. Możemy zarezerwować sobie tutaj nocleg, aby odpocząć po długiej i wyczerpującej trasie.

Dojazd do trasy

Dojechanie do trasy Velo Baltica jest bardzo proste. Najlepiej skorzystać z połączeń kolejowych. Tych jest tutaj sporo, wszystko z uwagi na fakt, że wschodnia część województwa jest świetnie skomunikowana, jeżeli chodzi o kolej. W zależności od tego, od którego odcinka chcesz rozpocząć trasę lub przejechać wybrany przez siebie fragment, znajdują się tutaj liczne stacje kolejowe np. w Słupsku, Sławnie, Koszalinie czy Kołobrzegu.

Atrakcje na trasie

Na trasie Velo Baltica nie brakuje licznych atrakcji, które warto zobaczyć.

- Stawa Młyny w Świnoujściu mieszczący się przy ujściu Świny do Bałtyku to znak rozpoznawczy miasta. Biały monument swoim kształtem przypomina wiatrak.

- Fort Anioła w Świnoujściu powstał w latach 1854-1858, pełnił funkcję punktu artyleryjsko-obserwacyjnego Twierdzy Świnoujście.

- Fort Gerharda w Świnoujściu nazywany również Fortem Wschodnim, jest on jednym z najlepiej zachowanych obecnie XIX-wiecznych pruskich fortów.

- Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach powstała w 1996 roku,  na przestrzeni lat znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie na płytach podczas Festiwalu Gwiazd.

- Bałtycki Park Miniatur znajduje się w Międzyzdrojach. Odwiedzający mają okazję zobaczyć miniatury budowli pochodzące z państw leżących nad Morzem Bałtyckim.

- Woliński Park Narodowy znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim.

- Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie to gratka dla wszystkich fanów sportu, bowiem znajdują się tutaj repliki medali zdobytych przez polskich sportowców.

- Ruiny XV-wiecznego Kościoła w Trzęsaczu robią spektakularne wrażenie na przybywających turystach. Z całej budowli pozostała zaledwie jedna ściana stojąca na klifie.

- Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu udostępnia dla zwiedzających największą kolekcję militariów na Pomorzu.

- Promenada Przyjaźni w Mielnie to deptak spacerowy o łącznej długości niemal półtora kilometra.

- Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to idealna propozycja dla wszystkich, którzy pragną poznać historię powstawania bursztynu bałtyckiego.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa prowadzi przez wiele popularnych nadmorskich miejscowości.

Na trasie rowerowej Velo Baltica nie brakuje miejsc postojowych. Niedaleko Mrzeżyna znajduje się Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów, gdzie można naprawić swój rower, naładować sprzęt elektroniczny lub rower elektryczny, czy skorzystać z Wi-Fi. Poza tym praktycznie w każdej mijanej przez nas miejscowości jesteśmy w stanie zarezerwować sobie nocleg. Rowerzyści, którzy mieli już okazję pokonać tę trasę, polecają spędzenie nocy w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Grzybowie, znajdującym się kilka kilometrów od Kołobrzegu, a także odpoczynek po podróży w Ustce, w Noclegach Pod Różą. Warto sprawdzić w jakich miesiącach działają poszczególne ośrodki, ponieważ wiele z nich działa tylko w sezonie.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Szkolne Schronisko MłodzieżoweStary Borek 33
78-132 Grzybowo
(94) 358 10 70
okokokok
Noclegi Pod RóżąRóżana 11
76-270 Ustka
(59) 844 85 64
okokokok
Hotelik u PiotraNorweska 25
72-602 Świnoujście
(48) 913 215 343
oknookok
Camping Baltic4 Dywizji Wojska Polskiego 1
78-100 Kołobrzeg
(48) 606 411 954
okokokok
Nad Morzem i JezioremJezierzany Zbożowa 25
76-107 Jarosławiec
504 270 387
okokokok
Domki PodnieboPoziomkowa 8
76-107 Jarosławiec
697 750 244
oknonook
Nadmorska OazaJezierzany Letniskowa 1
76-107 Jarosławiec
662 048 007
okokokok
Pokoje Gościnne "Ibiza"Azaliowa 10
76-032 Mielno
510 322 902
oknookok
Camping RodzinnyBolesława Chrobrego 51
76-032 Mielno
94 318 93 85
okokokok
Kemping BartekMorska 17
72-400 Łukęcin
695 095 185
oknookok
Sunrise Camp ŁazyMieleńska 9
76-002 Łazy
513 098 316
okokokok

Dobrze wiedzieć

  • Na trasie w Świnoujściu, trzeba skorzystać z przeprawy promowej, która jest bezpłatna.
  • W Mrzeżynie znajdują się specjalne boksy rowerowe. Umożliwiają one pozostawienie jednośladu oraz bagażu. To świetne rozwiązanie, jeśli mamy w planach skorzystać z pięknej pogody i po wylegiwać się trochę na plaży.
  • Trasa Velo Baltica wiedzie przez województwo zachodniopomorskie, za Jarosławcem szlak biegnie przez województwo pomorskie w kierunku Ustki.  
  • Z punktu widzenia prawa ścieżki na trasie nie są drogami rowerowymi, a jedynie drogami wewnętrznymi z dopuszczonym ruchem rowerowym, należącymi m.in. do Urzędu Morskiego. Oznacza to, że na drogach tych możliwy jest również ruch pieszych.

Praktyczne wskazówki

Sprawny rower to podstawa. Pamiętaj, że oświetlenie rowerowe jest obowiązkowe, bez niego ani rusz! Warto zawsze mieć na głowie kask, który w razie upadku ochroni naszą głowę przed uderzeniem. Z uwagi na fakt, że trasa liczy 245 kilometrów, nawigacja GPS może okazać się przydatna. Pamiętaj także o odpowiednim ubiorze podczas trasy oraz odzieży na zmianę.

Na szlaku znajdują się liczne sklepy, mimo wszystko weź ze sobą bidony z wodą oraz prowiant. Wszystkie zabierane przez Ciebie rzeczy tj. apteczka czy zestaw narzędzi niezbędny podczas awarii zmieścisz w specjalnych sakwach. Na trasie znajdują się oczywiście serwisy rowerowe, m.in. w Mielnie czy Świnoujściu, na wypadek, gdyby coś poważniejszego zadziało się z naszym rowerem.

Teraz pozostaje nam życzyć Ci tylko szerokiej drogi!

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Z molo w Kołobrzegu w głąb Polski – Stary Kolejowy Szlak
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 191,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 77%, Piach 1%, Szuter 8%, Bruk 14%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 2 dni
Dystans 340 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 78%, Piach 1%, Szuter 12%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa R10 – od Świnoujścia aż po Hel
Region Pomorze, Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Cross
Czas 3 dni
Dystans 427,3 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?