Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wyrusz z nami w trasę rowerową z Barcina do Gołąbek!

Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 33,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Pałuki to ten region Polski, który niewątpliwie może pochwalić się przepięknymi krajobrazami, a także licznymi atrakcjami turystycznymi. Nie brakuje tam również tras rowerowych. Jedną z nich jest szlak wiodący z Barcina do Gołąbek. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść niezbędnych informacji. Koniecznie sprawdźcie, co ma do zaoferowania województwo kujawsko-pomorskie!

Z Barcina do Gołąbek - opis trasy:

Utworzony w 1999 roku szlak rowerowy z Barcina do Gołąbek powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Ekologicznego. Pomysłodawcy postawili sobie za cel zaznajomienie uczestników z fauną i florą występującą wzdłuż trasy. Ekolodzy starają się również jak najlepiej uświadamiać ludzi o tym, że o otaczającą nas naturę trzeba dbać. To główny cel, dla którego powstała trasa rowerowa z Barcina do Gołąbek, licząca sobie około 33,6 kilometra. Droga wiedzie przez teren Powiatu Żnińskiego, ale nie tylko. Jeśli masz ochotę poobcować z naturą to świetnie trafiłeś. Szlak prowadzi rowerzystów przez piękne lasy, którymi opiekuje się Nadleśnictwo Gołąbki. Mamy okazję przejeżdżać również wzdłuż Foluskiej Strugi, Gąsawki oraz w pobliżu aż dziesięciu jezior: Wolickiego, Kierzkowskiego, Gwiazda, Ostrowieckiego, Foluskiego, Chomiąskiego, Oćwieka, Bzdręcz, Długiego i Przedwieśnia.

Orientacyjny przebieg trasy prowadzi przez miejscowości: Barcin – Wolice – Wójcin – Wiktorowo – Ostrówce – Chomiążę Szlachecką – Gąsawkę – Bełki – Gołąbki.

Mapa i ślad GPX

Jakim rowerem najlepiej się wybrać?

Trasa rowerowa z Barcina do Gołąbek jest zróżnicowana pod względem nawierzchni. Większość prowadzi przez drogę szutrową oraz asfalt, dlatego dobrze jest postawić na rower trekkingowy, który zapewni komfort podczas jazdy. To dobry wybór także z uwagi na fakt, że możemy przymocować do niego sakwy, na wypadek, gdybyśmy chcieli zabrać ze sobą niezbędne rzeczy, a nie chcemy przewozić ich w plecaku. Na szlaku będziemy mieli również do czynienia z odcinkami, które nie będą należały do najrówniejszych. W takim terenie świetnie sprawdzi się rower gravelowy. Niemniej, jeśli jesteś fanem jazdy na „góralu” czy crossie, bez obaw, to również dobra opcja, na którą możesz się zdecydować.

Wyruszamy w drogę!

Szlak rowerowy ma swój początek przy stacji PKP w miejscowości Barcin. Następnie biegnie on wzdłuż torów kolejowych prowadzących do Wolic. Docierając do pierwszej miejscowości na trasie, ze wzniesienia nie sposób nie zachwycić się pięknym Jeziorem Wolickim oraz panoramą Barcina, a właściwie jego okolic. Mimo że odcinek ten liczy sobie zaledwie 2 kilometry, nie sposób nie przystanąć, choć na chwilę, by podziwiać piękne widoki. Po krótkiej przerwie ruszamy dalej. Przejeżdżamy 4 kilometrowy odcinek drogi, by dotrzeć do kolejnej miejscowości na szlaku, mianowicie do Wójcina. Droga wiedzie nas tutaj przez wieś, nieopodal figury Jezusa, gdzie następnie musimy skręcić w prawo, by przeciąć drogę asfaltową Szczepanowo - Jadowniki. Przy przystanku autobusowym przyjdzie nam skręcić w lewo, by skierować się w stronę lasu wiktorowskiego.

Kościół św. Jakuba w BarcinieNa trasie z Barcina do Gołąbek mijamy Kościół św. Jakuba w Barcinie.

To świetny moment, aby poobcować z naturą i zachwycić się jej pięknem. 3-kilometrowy odcinek drogi leśnej zawiedzie nas do Ostrówiec nad Jezioro Ostrowieckie. Znajdują się tutaj liczne domki letniskowe, ośrodek wypoczynkowy – idealne miejsce, aby zatrzymać się na kilka dni i poznać uroki tego miejsca. Będąc w miejscowości, warto zobaczyć gmach szkoły powstałej w 1860 roku. Wyjeżdżając z Ostrówiec, należy skręcić w lewo obok restauracji. Dalej 2-kilometrowy odcinek drogi prowadzi nas do Pniew, gdzie oczywiście nie sposób nie zatrzymać się nad Jeziorem Pniewskim, które zachęca do kąpieli czystą wodą. Nie brakuje także wspaniałych widoków. Jako ciekawostkę zdradzimy, że na środku jeziora znajduje się wyspa na temat, której krążą legendy…

Wyjeżdżamy z Pniew. Kierujemy się 11 kilometrów w stronę Jeziora Foluskiego. Następnie droga wiedzie do Łysinina, a stąd do Chomiąży Szlacheckiej. Odcinek ten to głównie droga asfaltowa, niemniej jednak prowadzi ona także przez las. Z daleka naszym oczom ukazuje się niewielki kościółek. W jego pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy, gdzie skręcamy i kierujemy się 2-kilometrowym odcinkiem do Gąsawki. Wyjeżdżając z miejscowości kierujemy się w lewo, gdzie droga prowadzi w górę. Kiedy dojedziemy do skrzyżowania szosy z trasą na Bełki, napotykamy na drogowskaz – Gołąbki. Oczywiście udajemy się w tym kierunku, gdzie czeka nas około 6-kilometrowy fragment drogi.

Tablice informacyjne umieszczone przez Nadleśnictwo Gołąbki pomogą Ci poznać okoliczną faunę i florę.

Nadleśnictwo Gołąbki to kolejne miejsce, przy którym się zatrzymujemy. Warto zwrócić uwagę na tablice informacyjne znajdujące się w tym miejscu. Dobrym pomysłem jest również poproszenie leśnika, aby podzielił się z nami wiedzą na temat tutejszej przyrody. Opuszczamy Nadleśnictwo Gołąbki i wyruszamy dalej. Za budynkami mieszkalnymi kierujemy się w lewą stronę do lasu. Tutaj trzeba być uważnym! Wypatrujemy ostrzegawczych tablic informacyjnych w czerwonym kolorze. Dokładnie przy nich zjeżdżamy z asfaltu na leśną drogę. Jadąc, mijamy Jezioro Długie. Kolejnym punktem na naszej trasie jest Terenowa Stacja Ekologiczna w Jeziorach. Jednostka prowadzona jest przez Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie. Gratulację, dotarliśmy do mety!

Dojazd do trasy

Dojazd do samego Barcina, w którym zaczyna się trasa, jest trochę utrudniony, ponieważ nie ma tutaj bezpośrednich połączeń kolejowych. Niemniej jednak bez problemu dojedziesz PKP do Bydgoszczy, Inowrocławia czy Mogilna, skąd na miejsce startu możesz przyjechać rowerem.

Atrakcje na trasie

Na trasie rowerowej z Barcina do Gołąbek nie brakuje atrakcji. Warto odwiedzić Nadleśnictwo Gołąbki, gdzie możemy dowiedzieć się sporo na temat otaczającej nas przyrody. W bliskim położeniu ze szlakiem znajduje się również 10 jezior: Wolickie, Kierzkowskie, Gwiazda, Ostrowieckie, Foluskie, Chomiąskie, Oćwieckie, Długie, Przedwieśnie. Jedno jest pewne, jeśli wybrałeś tę trasę, aby poobcować z naturą to świetnie trafiłeś. Po drodze mijamy również Kościół św. Jakuba w Barcinie pochodzący z 1901 roku. Na trasie znajduje się także Kościół Świętego Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiej z pierwszej połowy XIX wieku. To jedna z jedenastu parafii, które mieszczą się w granicach dekanatu żnińskiego. Przejeżdżając przez gminę Gąsawa, warto zobaczyć też XIX wieczny dwór znajdujący się w Chomiąży Szlacheckiej. Choć obecnie znajduje się tam hotel, miejsce ma swój charakter. Do dworu przynależy również park. Nie sposób wybrać się na spacer.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na trasie rowerowej z Barcina do Gołąbek nie brakuje miejsc postojowych. Liczne ośrodki wypoczynkowe takie jak ten w Ostrówcu znajdujący się nad Jeziorem Ostrowieckim, pozwalają na zatrzymanie się na kilka dni. To świetny pomysł, aby poznać uroki tego miejsca. Na szlaku znajdują się również domki letniskowe, które są ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną i dziećmi.

Praktyczne wskazówki

Pamiętaj, że sprawny rower to absolutna podstawa podczas każdej trasy, dlatego przez wyruszeniem w drogę sprawdź jego stan. Nie zapomnij o oświetleniu, które zadba o Twoją widoczność po zmroku. Warto, aby zawsze mieć na głowie kask, który w razie upadku ochroni głowę przed uderzeniem. Trasa z Barcina do Gołąbek nie należy do najdłuższych, niemniej jednak jeśli nie poczujesz się pewnie, zabierz ze sobą nawigację GPS. Pamiętaj też, że prawidłowy ubiór to podstawa. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź prognozy pogody i dopasuj odzież do panujących warunków. Na szlaku znajdują się małe sklepiki, ale dobrze mieć przy sobie własne bidony z wodą oraz prowiant. Wszystkie niezbędne rzeczy takie jak: apteczka czy zestaw narzędzi zmieścisz w specjalnych sakwach.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pałucki Szlak Rowerowy – śladami naszych przodków
Region Pałuki
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 4 h
Dystans 75,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?