Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego

Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Pałuki to niezwykle urokliwy i nieco niedoceniany region Polski, leżący na terenie województw wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Wśród odwiedzających go turystów nie brakuje opinii o niepowtarzalnym klimacie, pięknych widokach i ciekawych zabytkach. Wszystko to można obejrzeć, korzystając z licznych i dobrze oznaczonych tras turystycznych, rozłożonych po całym regionie. Nie inaczej jest na Janowieckim Szlaku Rowerowym, który osobom spragnionym kontaktu z naturą ma do zaoferowania naprawdę wiele.

Mapa i ślad GPX


Jaki rower wybrać na trasę?

Pałuki to region pagórków, lasów i łąk gdzie króluje szuter, choć na trasie nie zabraknie także wielu odcinków typowo asfaltowych. Najlepiej sprawdzają się więc rowery bardziej uniwersalne, takie jak gravele czy MTB. Szlak nie jest jednak wymagający, poradzą sobie na nim także rowery trekkingowe.

Janowiecki Szlak Rowerowy – harmonia natury i człowieka

Nasza podróż zaczyna się na rynku w Janowcu Wielkopolskim, a dokładniej w jego wschodniej części nazywanej „Placem Wolności”. Najłatwiej kierować w okolice kościoła pw. św. Mikołaja – miejsce jest bardzo charakterystyczne, więc nawet przyjezdni z innych części kraju, nie powinni mieć problemu ze zlokalizowaniem punktu startowego.

Widok na rynek w Janowcu Wielkopolskim.Rynek w Janowcu Wielkopolskim.

Stamtąd kierujemy się na północ, opuszczając miasteczko. Następnie ruszamy już do wsi Brudzyń, do której prowadzi w miarę równa asfaltowa droga. Jeśli nie zależy nam na biciu rekordów trasy, warto zatrzymać się tam na chwilę i zobaczyć dworek Moszczeńskich z 1912 roku. Otacza go bardzo urokliwy park krajobrazowy, w którym nie brakuje pomników natury. To dobre miejsce na spacer i odpoczynek przed kolejnymi odcinkami trasy.

Gdy już ją podejmiemy, należy skierować się na południe, drogą do Dziekszyna oraz Wybranowa. W okolicach tej drugiej wsi trzeba zjechać na drewnianą kładkę, którą pokonamy rzeczkę Wełnę, wjeżdżając na teren Lisich Gór i lasu brudzyńskiego. Tutaj teren robi się nieco bardziej pofałdowany, jednak z pewnością zrekompensują to piękne widoki. Po drodze, w Laskowie możemy zobaczyć także poewangelicki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jednak trzeba dla niego nieco zboczyć z głównej trasy.

Oznaczenia na szlaku w okolicy Janowca Wielkopolskiego.Oznaczenia na szlaku.

Finałowy odcinek prowadzić będzie przez tzw. Pagórki Janowieckie, czyli dość mocno pofalowany teren do wsi Kołdrąb, gdzie leży nie tylko nasz cel podróży, ale także wschodnia granica Pałuk. Sama miejscowość, choć niewielka, to ma bogate historyczne podłoże, sięgające według najstarszych zapisków aż do 1326 roku. Największymi atrakcjami wsi są dwie neogotyckie budowle: kościół pw. św. Jana Chrzciciela i pałac umiejscowiony nad jeziorem. Tego drugiego nie można obecnie zwiedzać, ponieważ zlokalizowany jest tam dom dziecka. Warto jednak przejechać się po okolicznym nadbrzeżu i zobaczyć wystającą znad lasku wieżę starego pałacu. W samym kościele, największą atrakcją jest krzyż wykonany w XIX wieku przez artystę ludowego.

Tu kończy się już nasza przygoda z Janowieckim Szlakiem Rowerowym. Opuszczając wieś Kołdrąb możemy skierować się bezpośrednio do Janowca Wielkopolskiego albo wybrać trasę do Rogowa.

Punkty nawigacyjne, czyli którędy prowadzi szlak

Dla miłośników tradycyjnej jazdy po drogowskazach nieocenione są punkty, które można oznaczyć na mapie i wytoczyć po nich szlak. Jak przebiegają one na janowieckiej trasie?


Janowiec Wielkopolski - Brudzyń - Wybranowo - Gołaszewo - Laskowo - Gącz - Miniszewo - Kołdrąb

Dojazd do trasy

Janowiec Wielkopolski to niewielka, acz klimatyczna miejscowość. Niestety znajduje się ona poza siecią krajowych połączeń kolejowych, co nieco utrudnia transport. Najbliższe stacje znajdują się w Inowrocławiu, Mogilnie i Gnieźnie, z których na miejsce startu szlaku można dojechać już rowerem.

Dobrym rozwiązaniem jest przyjazd samochodem, zwłaszcza że nie brakuje w Janowcu darmowych miejsc parkingowych. Warto jednak pamiętać, że Janowiecki Szlak Rowerowy kończy się w Kołdrąbiu, więc trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe 30-40 minut jazdy na powrót do samochodu.

Atrakcje na trasie

Janowiecki Szlak Rowerowy to trasa obfitująca przede wszystkim w piękne okoliczności przyrody. Jednak nie brakuje tutaj także zabytków i ciekawych miejsc, które staraliśmy się przybliżyć już wcześniej. Podsumujmy zatem, co można zobaczyć na tej wyjątkowej pałuckiej trasie:

  • Kościół św. Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim
  • Dworek Moszczeńskich w Brudzyniu
  • Lisie Góry
  • Kościół pw. NMP w Laskowie
  • Pagórki Janowieckie
  • Panorama Kołdrąbia
  • Kościół neogotycki pw. św. Jana Chrzciciela
  • Pałac neogotycki w Kołdrąbiu

Dla bacznych obserwatorów janowiecki szlak skrywa także wiele unikalnych kapliczek oraz pomników natury, które z pewnością będą świetnym dopełnieniem kolekcji wspomnień i zdjęć z trasy.

Noclegi lub miejsca postojowe

Janowiecki Szlak Rowerowy to stosunkowo krótka trasa familijna, której pokonanie nawet „niedzielnemu” rowerzyście nie powinno zająć więcej niż 3h. Jednak na tym liczącym około 23 km odcinku można niejednokrotnie zatrzymać się nie tylko, by obejrzeć opisane powyżej atrakcje, ale także by odpocząć i rozkoszować się obecnością natury. Szczególnie okolice strumienia Sipiorka cieszą się sporym uznaniem rowerzystów, którzy chętnie rozsiadają się na okolicznych polankach. Zwłaszcza w słoneczne i ciepłe dni.

Praktyczne wskazówki

Choć Pałuki obejmują swoim obszarem raptem 2 tys. km2, to nie łatwo znaleźć region tak obfitujący w naturalne piękno. Pogranicze Kujaw i Wielkopolski skrywa na swoim terenie aż 130 jezior, liczne pagórki i pola, a wszystko to otoczone gęstymi lasami i rozłożystymi łąkami. Nie brakuje tutaj także dużych atrakcji turystycznych, jak chociażby Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Jeśli planujecie pobyt kilkudniowy, tanich noclegów najlepiej poszukać w samym Biskupinie, Inowrocławiu lub Środzie Wielkopolskiej, z których można dojechać na każdą okoliczną trasę.

W kwestii wyposażenia, które powinniśmy przygotować na janowiecki szlak, to jest ono dość standardowe. Poza dobrym, sprawdzonym rowerem i zapasem podstawowych narzędzi trzeba zaopatrzyć się także w kask, okulary, wygodną odzież, przekąski energetyczne i napoje. Trasa przebiega także przez pomniejsze miejscowości ze sklepikami, w których możemy uzupełnić zapasy. Do roweru warto dobrać odpowiednie oświetlenie i nawigację, choć tę ostatnią może zastąpić mapa.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pałucki Szlak Rowerowy – śladami naszych przodków
Region Pałuki
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 4 h
Dystans 75,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Pałuckie Krajobrazy z perspektywy dwóch kółek
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 3 h
Dystans 67,1 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 75%, Szuter 20%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wyrusz z nami w trasę rowerową z Barcina do Gołąbek!
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 33,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rodzinna przygoda w Pałukach
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 31,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 5%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?