Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Robinsonada 2022 – ultramaraton z bikepackingowym zacięciem!

Data aktualizacji: 10-02-2022

Ultramaraton Robinsonada to zawody oferujące nie tylko satysfakcjonujące wyzwanie, ale także niepowtarzalną okazję, aby poznać bliżej urokliwe tereny województwa kujawsko-pomorskiego. Wszystko rozegrane w duchu zdrowego współzawodnictwa z innymi pasjonatami kolarstwa. Przeżyj niezapomnianą przygodę rowerowo-bikepackingową, która zapamiętasz na całe życie!  


Start tegorocznej III edycji Robinsonady – 20.08.2022 r. 

Zapisy już od 01.03.2022 r.Robinsonada szutry(fot. FB @Robinsonada)

 

Czym jest Robinsonada i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Nazwanie Robinsonady trasą do przejechania i zapomnienia, byłoby dużym błędem. W końcu to przygoda w najbardziej klasycznym tego słowa znaczeniu. Łączy w sobie jazdę rowerem po terenach województwa z podstawowymi elementami survivalu. Uczestnicy mają do pokonania trasę przeznaczoną na kilkadziesiąt godzin, podczas której muszą samodzielnie zadbać o odpowiedni ekwipunek, miejsca do odpoczynku czy wyżywienie.

Relacja z Robinsonady 2022:

Wyzwanie bikepackingowe połączone z presją czasu i współzawodnictwem to mieszanka, która działa wręcz uzależniająco. Ale także to okazja, aby odkryć w sobie ducha podróżnika i cząstkę prawdziwego Robinsona Crusoe!

Zapisy i opłata startowa

Trzecia edycja ultramaratonu Robinsonada wystartuje 20 sierpnia 2022 roku, stanowiąc jedną z najciekawszych pozycji w tegorocznym kalendarzu eventów rowerowych. Zapisać na nią może się każdy, kto w tym dniu będzie mieć ukończony 18. rok życia.

Jak informują organizatorzy, jest to wyzwanie o średnim poziomie trudności, które pokonać mogą osoby o lekko ponad przeciętnej sprawności fizycznej. Warto więc dobrze się do niego przygotować, choć spróbować swoich sił mogą na równi zawodowcy, co i amatorzy!

Za start w zawodach obowiązuje opłata, różna w zależności od terminu rejestracji:

 • od 01.03.2022 r. do 30.04.2022 r. - wynosi 250 zł, a przy wyborze koszulki okolicznościowej: 275 zł; 
 • od 01.05.2022 r. do 30.06.2022 r. - wynosi 270 zł, a przy wyborze koszulki okolicznościowej: 295 zł; 
 • od 01.07.2022 r. - wynosi 290 zł, a przy wyborze koszulki okolicznościowej - 315 zł.

Zawodnicy na starcie Robinsonady(fot. FB @Robinsonada)

 

Jak przebiega trasa ultramaratonu Robinsonada?

Szlak zawodów przebiega przez malownicze tereny podmiejskie i wiejskie województwa kujawsko-pomorskiego. Rozpoczyna się i kończy w Toruniu, pod budynkiem Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przy ul. Władysława Bojarskiego 1.

Śmiałkowie, którzy podejmą wyzwanie, będą mieli do wyboru dwie trasy. Szlak pomarańczowy rozciąga się na ok. 500 km, a na jego pokonanie jest 75h. Dostępna jest także alternatywna trasa (zielona) skrócona do długości 250 km i o limicie czasowym wynoszącym 35h.

Orientacyjny przebieg trasy pomarańczowej: Toruń - Chełmno - Kozielec - Tleń - Chełmno - Kamionki - Wąbrzeźno - Radzyń Chełmiński - Zbiczno - Brodnica - Górzno - Golub-Dobrzyń - Toruń.

Warto jednak pamiętać, że przebieg trasy może ulec zmianie do startu eventu. Organizator udostępni oba szlaki (pomarańczowy oraz zielony) w formie plików GPX do pobrania.

Ultramaraton Robinsonada(fot. FB @Robinsonada)

Co jeszcze warto wiedzieć o Robinsonadzie 2022?

 • Robinsonada to przygoda rowerowo-bikepackingowa, najważniejsze jest więc odpowiednie przygotowanie do trasy. Nie tylko pod względem fizycznej sprawności, ale także wyposażenia. Organizatorzy wymagają od uczestników zawodów jazdy w kasku ochronnym na głowę, reszta ubioru pozostaje w kwestii rowerzysty. Nie należy jednak zapominać o survivalowym charakterze zawodów, nieprzewidzianych zmianach warunków pogodowych oraz wyżywieniu.
   
 • Trasa przebiega przez zróżnicowane nawierzchnie, dlatego też zalecane jest pokonanie jej na rowerach typu gravel, choć nie jest to wymogiem regulaminu. Organizatorzy dopuszczają do użytku każdy rodzaj roweru, z wyłączeniem modeli BMX oraz wyposażonych we wspomaganie elektryczne.
   
 • Organizatorzy zawodów przy współpracy z władzami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferują możliwość rezerwacji noclegu poprzedzającego start w Domu Studenckim UMK.
   
 • Udostępniona jest także możliwość pozostawienia rzeczy w depozycie na czas trwania ultramaratonu. W razie nieodebrania depozytu do czasu zakończenia zawodów, pozostawione rzeczy zostaną odesłane na koszt uczestnika.