Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki bagażnik rowerowy pod sakwy?

Data aktualizacji: 29-11-2022

Sakwy rowerowe to wygodne i uniwersalne torby transportowe, w których możemy przewieźć niemal wszystkie potrzebne rzeczy. Świetnie sprawdzają się podczas dojazdów do pracy lub szkoły, a także krótkich i długich wypraw turystycznych. Do montażu sakw najlepiej nadaje się bagażnik, który zapewnia im stabilne podparcie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu bagażnika rowerowego i jak dopasować go do sakw rowerowych?

wyprawa z sakwami.Szukamy niezawodnego bagażnika pod sakwy!

Niezastąpione sakwy rowerowe

Kosze na kierownicy, torby mocowane na ramie oraz plecaki – sposobów na przewożenie ładunków rowerem jest wiele. Jednym z najpopularniejszych są jednak sakwy rowerowe mocowane na bagażniku. Tego rodzaju akcesoria świetnie nadają się do przewożenia zarówno małych, jak i dużych pakunków.

Wykonane z wytrzymałych, często wodoodpornych materiałów, skutecznie zabezpieczają bagaż przed deszczem, brudem lub uszkodzeniami. Podczas codziennego użytkowania w mieście zapakujemy do nich laptopa, książki i zakupy. Przed wyjazdem na rowerową wycieczkę w sakwach zmieścimy aparat fotograficzny, prowiant oraz kurtkę na niepogodę. To także sprzęt, który bez problemu pomieści ekwipunek na wielodniową wyprawę.

Idealny bagażnik rowerowy na sakwy

Sakwy potrzebują stabilnego podparcia, dlatego montuje się je na przednim widelcu (często są to tzw. sakwy rowerowe bez bagażnika) lub tylnym bagażniku. Drugie rozwiązanie cieszy się zdecydowanie większą popularnością, ponieważ zapewnia więcej miejsca i pomaga odpowiednio rozlokować ciężar bagażu. Dzięki temu można cieszyć się naturalnymi właściwościami jezdnymi, a podróż będzie bezpieczna i wygodna.  Jaki bagażnik rowerowy pod sakwy będzie idealny?

Taka konstrukcja musi być lekka, a zarazem wytrzymała. Dlatego na rynku przeważają modele bagażników wykonane z trwałych aluminiowych rurek, których waga najczęściej nie przekracza kilkuset gramów. Maksymalna ładowność takich bagażników może wynosić 25, a nawet 35 kilogramów. Bez problemu odnajdziemy też modele wykonane z cięższej, ale bardziej wytrzymałej stali. Tego rodzaju konstrukcje to domena bagażników firmy Tubus.

Ważne, by bagażnik rowerowy z sakwami pozostawiał możliwość zachowania pełnej swobody ruchów. Rowerowy ekwipunek nie może utrudniać napędzania jednośladu czy hamowania. Bagażnik rowerowy na sakwy powinien też być wyposażony w boczne wsporniki, które zapobiegną wkręcaniu się bagażu w szprychy. Dobrze też, jeśli ma możliwość montażu tylnego światła. To ważne, ponieważ zamontowane na bagażniku torby mogą zasłonić czerwoną lampkę, w którą wyposażony jest rower.

Lekki bagażnik na sakwy do gravela

Gravele dobrze nadają się nie tylko do podróżowania z torbami bikepackingowymi, ale także z klasycznymi sakwami. Ze względu na charakterystykę tego typu rowerów, najczęściej stosuje się do nich lekkie konstrukcje o niedużej ładowności – zazwyczaj do 10, 15 lub maksymalnie 20 kilogramów. Zazwyczaj mocuje się je do specjalnych punktów montażowych w ramie, jednak istnieją także modele przeznaczone na tylny widelec, która można założyć do szosówek oraz graveli.

gravel z sawkami.Gravel jako rower z sakwami, czemu nie?

Jednym z popularniejszych bagażników do graveli jest Topeak TetraRack R2, czyli lekki stelaż do założenia na tylne widełki roweru. Warto jednak pamiętać, że jego ładowność wynosi 9 kilogramów, dlatego najlepiej sprawdzi się przy pojedynczych sakwach w niewielkim rozmiarze, takich jak np. TOPEAK MTX Trunk Bag EX z system szybkiego montażu

Do przewożenia cięższego ładunku albo montażu do gravela większych sakw doskonale nadaje się bagażnik ORTLIEB Quick Rack Light. Jest to wariant wykonany z wytrzymałego aluminium, dzięki czemu jego maksymalna nośność wynosi 15 kg, czyli jak na rower szutrowy dosyć sporo.

Seryjne bagażniki w rowerach miejskich i turystycznych

Z wyborem odpowiedniego bagażnika do sakw nie mają problemu właściciele rowerów miejskich oraz trekkingowych, które często są już wyposażone w bagażnik. Typowe „holendry” posiadają stylowe bagażniki dostosowane do miejskich sakw rowerowych.

Takie torby charakteryzuje zwykle nieduży rozmiar i atrakcyjny design. Są stworzone do przewożenia małych i lekkich pakunków, dlatego nie wymagają bardzo wytrzymałych stelaży oraz skomplikowanych systemów mocowania. Często do ich zawieszenia wystarczą zwykłe haczyki lub taśmy. Wśród takich miejskich sakw popularnością cieszą się zwłaszcza wzorzyste torby holenderskiej firmy Basil.

Bagażniki, w które wyposażone są rowery trekkingowe, to mocne i solidne konstrukcje, przystosowane do przewożenia ciężkiego ładunku. Bez problemu udźwigną torby z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę za miasto, ale poradzą też sobie z ciężkimi sakwami z ekwipunkiem na wielotygodniową wyprawę. Ich konstrukcja umożliwia przeczepienie różnych rodzajów sakw turystycznych, choć niekiedy będą do tego niezbędne specjalne adaptery.

Pakowanie sakw rowerowychIm większa nośność bagażnika, tym większe sakwy można na nim zamontować.

Co z rowerami bez bagażników?

Wiele rowerów nie posiada jednak bagażnika instalowanego fabrycznie. Właściciele takich jednośladów mogą go, oczywiście, dokupić. Jaki bagażnik rowerowy pod sakwy wybrać?

Przede wszystkim powinien pasować do konkretnego roweru. Wiele modeli bagażników posiada możliwość regulacji, pozwalającej na dopasowanie ich do rozmiaru kół, wielkości ramy oraz rozmieszczenia otworów montażowych. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na średnicę kół - większość uniwersalnych modeli zaprojektowano z myślą o kołach w rozmiarach od 26 do 28 cali.

Niektóre rowery mają ograniczoną możliwość montażu bagażników. Najczęściej wynika to z braku odpowiednich otworów montażowych w ramach, ale problemy z zainstalowaniem stelaża do sakw mogą też mieć właściciele rowerów wyposażonych w hamulce tarczowe. Rozwiązaniem są różnego rodzaju obejmy zaciskowe, adaptery i uchwyty montażowe, umożliwiające montaż bagażnika np. do ramy lub samozamykacza tylnego koła.

Na rynku dostępne są też bagażniki mocowane do sztycy siodełka, ale takie rozwiązanie nie zawsze sprawdzi się podczas użytkowania sakw. Tego typu bagażniki mają zwykle dość ograniczoną nośność (zwykle do 8 kg), często pozbawione są też bocznych stelaży, zapobiegających ocieraniu się toreb o koła.

Warto też zauważyć, że jeżeli Twój rower nie posiada bagażnika, a Ty nie możesz lub nie chcesz tego zmienić, to nic straconego – bikepacking wciąż jest dla Ciebie. Podczas dłuższej podróży sakwę montowaną na bagażniku może zastąpić model mocowany pod siodełkiem, przykładowo Geosmina Seat Bag. Tego typu rozwiązanie jest naprawdę praktyczne i nie wymaga od nas posiadania żadnego dodatkowe wyposażenia.

Rower nie musi być wyposażony w bagażnik, aby móc przewozić na nim bagaż.Rower nie musi być wyposażony w bagażnik, aby móc przewozić na nim bagaż.

Dopasuj bagażnik do rodzaju sakw

Równie ważne jest dopasowanie bagażnika do konkretnego typu, a nawet modelu sakw. Czy myślimy o montażu sakw miejskich czy wyprawowych?

  • Miejskie – przeważają lekkie konstrukcje wykonane z cienkich rurek
  • Wyprawowe – szukaj solidnych modeli o dużej nośności i z kilkoma nogami z każdej strony.

Planujemy zainstalować sakwę na bagażniku czy po jego bokach? Pamiętajmy, że bagażniki z torbami zawieszanymi z boku powinny posiadać wsporniki zabezpieczające przed kontaktem z kołem. Czy zależy nam na używaniu sakwy również jako torby, którą możemy ze sobą wszędzie zabrać? Skorzystajmy wówczas z wygodnych systemów szybkiego montażu i demontaż sakw.

Wielu producentów, takich jak Ortlieb oraz Crosso opracowało własne sposoby na montowanie sakw do bagażnika. Najprostsze opierają się na taśmach zaciskowych lub hakach zaczepianych od góry i na dole bagażnika. W bardziej skomplikowanych rozwiązaniach stosowane są systemy szybkiego zapięcia typu „click”. Niektóre z nich wymagają wyposażenia bagażnika w specjalne uchwyty.

Zintegrowane systemy nośne

Decydując się na zakup sakw z systemami nośnymi, najwygodniej jest zakupić bagażnik dedykowany konkretnemu rozwiązaniu. Mamy wówczas pewność, że wszystkie elementy będą do siebie doskonale pasować. Takie kompatybilne ze sobą sakwy i bagażniki ma w swojej ofercie wielu producentów, takich jak Author, Sport Arsenal, Topeak, Tubus i Accent.

Wygodne systemy mocowania sakw do bagażnika QL1, QL2 i QL3 to patent cenionej na całym świecie firmy Ortlieb. Torby od Ortlieb świetnie pasują do bagażnika tej marki, ale dzięki możliwości regulacji położenia zaczepów oraz specjalnym adapterom z łatwością można je dopasować do bagażników innych producentów.

Z sakwami rowerowymi w drodzeNa dalsze wyprawy najlepiej sprawdzają się sakwy wodoodporne.

Rozwiązania uniwersalne

Na rynku dostępnych jest wiele uniwersalnych bagażników, które będą pasować do większości sakw i toreb rowerowych. Przed zakupem warto jednak upewnić się, czy ich rozmiary oraz rozstawienie bocznych wsporników będą pasować do konkretnych modelów sakw i ich systemów mocowania. Do montażu niektórych toreb rowerowych niezbędne będą przejściówki i adaptery, które można bez problemu dokupić. Ortlieb i Crosso oferują na przykład w sprzedaży specjalne redukcje umożliwiające dopasowanie haków mocujących do średnicy rurek bagażnika.

Bagażnik rowerowy pod sakwy na przód roweru

Nieco mniejszą popularnością cieszą się sakwy rowerowe mocowane na przedzie jednośladu. Z myślą o takich rozwiązaniach opracowano także specjalne bagażniki. W przypadku rowerów miejskich są to zwykle konstrukcje instalowane nad kołem. W rowerach wyprawowych stosuje się najczęściej bagażniki typu „lowrider”, których maksymalny udźwig nie przekracza zwykle 15 kg. Częstym problemem z przednimi bagażnikami jest brak odpowiednich otworów montażowych w rowerze. Pozostaje wówczas instalacja bagażnika do widelca z użyciem specjalnych obejm, co jednak ogranicza jego nośność.

Przegląd bagażników kompatybilnych z sakwami:

Bagażnik rowerowy tylny ROMET HYJ-D10 24-28 alum.
4,8

9 opinii

79 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy przedni TOPEAK VersaCage
5,0

5 opinii

103 ,99 zł
-20% Najniższa cena: 129,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL SNC Art. 241
5,0

2 opinie

119 ,99 zł
Cena katalogowa: 127,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

POLECAMY

Bagażnik rowerowy tylny ATRANVELO City DB AM
4,9

7 opinii

129 ,99 zł
Cena katalogowa: 169,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie
Bagażnik rowerowy tylny SPORT ARSENAL Art. 206 S
139 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Bagażnik rowerowy przedni ATRANVELO Explorer
5,0

1 opinia

149 ,99 zł
Cena katalogowa: 179,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Bagażnik rowerowy na sztycę SPORT ARSENAL Art. 263
4,7

3 opinie

149 ,99 zł
Cena katalogowa: 179,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy tylny PLETSCHER Prisma
4,0

1 opinia

149 ,99 zł
-46% Najniższa cena: 279,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Bagażnik rowerowy tylny ATRANVELO Active Am DB
4,3

4 opinie

159 ,99 zł
Cena katalogowa: 179,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Bagażnik rowerowy przedni AUTHOR ACR-F04
5,0

1 opinia

164 ,99 zł
Cena katalogowa: 209 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy tylny ATRANVELO Tour Lite
5,0

1 opinia

169 ,99 zł
-28% Najniższa cena: 234,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy tylny ROSWHEEL Tour
4,0

2 opinie

179 ,99 zł
-10% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy tylny PLETSCHER Inova
179 ,99 zł
-38% Najniższa cena: 289,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

POLECAMY

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy przedni ROSWHEEL Tour Front Rack
1,0

1 opinia

179 ,99 zł
-10% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!
Dostępny również stacjonarnie Znajdziesz w naszych salonach: Warszawa (CH Okęcie Park), Aleja Krakowska 61, 02-183 Warszawa Wrocław (CH Aleja Bielany II), ul. Czekoladowa 20, 55-040 Bielany Wrocławskie
Bagażnik rowerowy tylny TOPEAK Super Tourist MTX 2.0
179 ,99 zł
Cena katalogowa: 199,90 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!

WYPRZEDAŻ

Bagażnik rowerowy tylny TOPEAK Super Tourist MTX 2.0 sprężyna
179 ,99 zł
-10% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie w poniedziałek!