Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Szosą Wartoo – wyjątkowy ultramaraton z klasyfikacją tandemową!

Data aktualizacji: 15-05-2023

„Szosą Wartoo” to ultramaraton wyjątkowy pod wieloma względami. Jako pierwszy tego typu event oprowadzi śmiałków po malowniczych terenach województwa opolskiego, zahaczając także o obszary Śląska i Dolnego Śląska. To również jedyne takie zawody, które mają klasyfikację tandemową, umożliwiającą wspólne wzięcie udziału w wyścigu – w także osobom z niepełnosprawnościami. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa w tegorocznym kalendarzu eventów rowerowych!

Szosą Wartoo to pierwszy w Polsce ultramaraton z klasyfikacją tandemową.


Pierwszą edycję „Szosą Warto” zaplanowano na 26-27 sierpnia 2023 r. 

 Z uwagi na brak wymaganej liczby uczestników, zawody zostały odwołane.Dla kogo są zawody „Szosą Wartoo 2023”? 

Pierwsza edycja wyścigu „Szosą Wartoo” ma charakter szosowy i będzie w 100% przebiegać przez asfaltowe drogi. Nie oznacza to jednak, że zabraknie tu wyzwania. Przygotowane szlaki oferują liczne przewyższenia, a dystanse do pokonania zmuszą do wysiłku nawet zaprawionych atletów. Swoich sił w zawodach spróbować mogą także amatorzy, warto jednak dobrze przygotować się do wyzwania pod względem kondycyjnym i mentalnym.

Klasyfikacja tandemowa, wyróżniająca ten ultramaraton, pozwala na wspólny udział w wyścigu dwóm zawodnikom, otwierając się w ten sposób na start także osób z niepełnosprawnościami – co ważne, oba szlaki zostały wcześniej pokonane przez rowerzystów z dysfunkcjami wzroku. Dzięki temu każdy ma możliwość poczucia ducha sportowej rywalizacji oraz integracji z innymi rowerowymi pasjonatami, niezależnie od swoich ograniczeń. Odpowiedzialna za organizację zawodów fundacja „NAKOLE” od kilku lat promuje aktywizację osób niepełnosprawnych.


Choć zawody przeznaczone są dla amatorów, to wzywanie potrafi dać w kość.

Jak przebiegają trasy ultramaratonu „Szosą Wartoo 2023”?

Zawodnicy chętni zmierzyć się z ultramaratonem mają do wyboru dwie trasy:

 • Dystans 560 km, na którego pokonanie zawodnicy będą mieli 35 godzin, a suma przewyższeń sięga tu 3500 metrów;
    
 • Dystans 300 km, z limitem czasowym ustalonym na 24 godziny i sumą przewyższeń rzędu 2000 metrów.

Na obu tych szlakach czekają na śmiałków przede wszystkim piękne sielankowe widoki pól oraz lasów z bujną roślinnością. Nie zabraknie także charakterystycznej dla regionu architektury, przeplatającej różne style i wpływy kulturowe.

Zawodnicy chcący zwiedzić na szlaku coś więcej, będą mieli okazję przypiąć kilka pinesek na swojej turystycznej mapie. Wystarczy wspomnieć „Śląski Wawel”, czyli Zamek Piastów w Brzegu, historyczne miasto Głuchołaz z murami obronnymi oraz basztą czy wizytę w Namysłowie, skrywającym Zamek Książęcy. Ważnym punktem trasy jest także chociażby Góra Świętej Anny z rozłożystym parkiem, na którego terenie znajdziemy amfiteatr, sanktuarium z relikwiami czy Grotę Lurdzką – będącą miejscem niezliczonych pielgrzymek.

Poza tymi punktami na trasach można zwiedzić także Kędzierzyn-Koźle, Olesno, Dobrodzień, Branice, Kietrz, Zawadzkie, Grodków, Paczków, Byczynę czy Prudnik.

W skrócie: będzie co zobaczyć, co zwiedzić i gdzie zrobić pamiątkowe zdjęcie, dla tych, którzy nie gonią za czołowymi miejscami rankingu. Jak określają to sami organizatorzy „Jest to wyścig nastawiony na zabawę z nutką rywalizacji, gdzie ktoś musi wygrać, ale nikt nie przegra!”

Start, meta, opłaty i inne informacje o zawodach „Szosą Wartoo”

Trasy wyścigu „Szosą Wartoo” to dwie pętle rozpoczynające się i kończące w Paczkowie, przy ulicy Wojska Polskiego. W zlokalizowanym tam Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji możliwy jest nocleg przed rozpoczęciem zawodów na sali gimnastycznej.

Zawodnicy pragnący wziąć udział w wyścigu zobligowany są do wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza na stronie internetowej organizatora. Limit miejsc określony jest na 150 osób. Wydarzenie przeznaczone jest dla osób pełnoletnich. Obowiązuje także opłata w wysokości 400 zł.

W ramach pakietu startowego uczestnik może liczyć na:

 • ślad trasy w postaci pliku .gpx do użycia we własnym urządzeniu nawigacyjnym,
 • tracker do śledzenia GPS z możliwością podglądu na żywo,
 • nocleg w przeddzień startu na sali gimnastycznej Ośrodka,
 • numer startowy i zestaw do montażu,
 • pakiet gadżetów od organizatora,
 • pamiątkowy medal i koszulkę dla osób, które ukończą jazdę w limicie czasu,
 • wsparcie żywnościowe na punktach kontrolnych oraz posiłek na mecie,
 • dostęp do pełnego węzła sanitarnego,
 • możliwość pozostawienia na własną odpowiedzialność depozytu w biurze zawodów.

Wyścig rozgrywany jest w formule samowystarczalnej. Oznacza to, że zawodnicy muszą sami zapewnić sobie nocleg na trasie (opcjonalny), wyżywienie oraz zadbać o stan techniczny swojego sprzętu. Możliwe jest zjechanie z trasy w celu zwiedzania lub wspomnianego wyżej zakwaterowania, jednak następnie należy wznowić jazdę od miejsca, w którym opuszczono wyznaczony szlak. Postępy zawodników śledzić będą zapewnione przez organizatora urządzenia GPS. Sama trasa zostanie udostępniona uczestnikom bliżej terminu startu.