Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Wypadek rowerzysty – jak postępować? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Data aktualizacji: 23-11-2023

Każdy rowerzysta powinien zachowywać na drodze szczególną ostrożność. Chociaż nikt z nas nie chciałby stać się uczestnikiem wypadku, to takie sytuacje się zdarzają. Czy wiesz, w jaki sposób zareagować na niebezpieczne zajścia? Jakie konsekwencje grożą sprawcy? Czy możesz ubiegać się o odszkodowanie? W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości. 

medycy udzielają pomocy rowerzystceCzy wiesz, w jaki sposób powinniśmy działać, gdy uczestniczymy w wypadku na rowerze?

 CZĘŚĆ PIERWSZA. O CZYM PAMIETAĆ NA MIEJSCU ZDARZENIA?

W sytuacjach stresowych każdy z nas może zachowywać się w inny, mniej racjonalny sposób, niż zwykle. Z tego względu dobra znajomość procedur ułatwia podejmowanie decyzji. W tej części tekstu dowiesz się, czym różni się wypadek rowerowy od kolizji oraz w jaki sposób działać w każdym z tych przypadków.

 Czym różni się wypadek od kolizji?

W języku potocznym słowo „wypadek” ma znacznie szersze znaczenie niż w nomenklaturze fachowej. Umiejętność oceny i nazwania zdarzenia drogowego podczas wzywania służb pozwala na znacznie szybszą reakcję oraz rozdysponowanie pomocy w optymalny sposób. Najważniejszą różnicą między wypadkiem a kolizją jest stan osób poszkodowanych. W pierwszym przypadku spotykamy się z uszczerbkiem na zdrowiu przynajmniej jednego uczestnika zdarzenia drogowego – innymi słowy, są zabici lub ranni. W drugim nie ma rannych.

 Byłeś uczestnikiem wypadku lub kolizji? Zadbaj o bezpieczeństwo!

Każdorazowo należy we właściwy sposób zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych. Rowerzysta nie ma obowiązku noszenia ze sobą trójkąta ostrzegawczego ani dodatkowych odblasków. Jeżeli jednak ma ze sobą wyraziste elementy odzieży, np. kamizelkę lub kurtkę kolarską w odcieniach neonowego żółtym czy pomarańczowym, to warto, aby w miarę możliwości je założył, co zwiększy jego widoczność.

Dalsza procedura działania różni się w zależności od klasyfikacji zdarzenia:

KOLIZJA

W przypadku kolizji, powinniśmy niezwłocznie usunąć z drogi wszystkie przedmioty. Torując niepotrzebnie ruch, narażamy się na mandat. W zależności od sytuacji możesz zdecydować się na wezwanie policji. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu.

WYPADEK

Odmiennie wygląda sprawa, gdy doszło do wypadku. Wówczas musimy zabezpieczyć przestrzeń, ale nie możemy zmieniać położenia pojazdów. Następnie powinniśmy ocenić liczbę rannych i ich obrażenia, by zadzwonić po służby ratownicze. Kolejnym krokiem jest udzielenie pomocy poszkodowanym. Jeżeli na miejscu wydarzenia byli świadkowie, należy zapisać ich dane personalne oraz numer kontaktowy.

Wypadek na rowerze. Pierwsza pomoc krok po kroku.

 Kolizja z udziałem rowerzysty – oświadczenie sprawcy czy wezwanie policji?

Kiedy nie ma wątpliwości co do tego, kto był sprawcą zdarzenia, a jednocześnie brak ofiar, to wzywanie policji jest zbędne. Wówczas wystarczy sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji. Takie rozwiązanie problemu pozwoli znacznie zaoszczędzić czas, a jednocześnie pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością ewentualnego uiszczenia mandatu. Należy pamiętać jednak o tym, że jeżeli podejrzewamy, że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, wezwanie policji jest koniecznością.

 Sprawdź stan techniczny sprzętu

Na miejscu kolizji warto wstępnie oszacować straty, co ułatwi nam dochodzenie swoich racji. Konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu sprzętu. Szczególnie wtedy, gdy zdarzenie drogowe było na pozór niewielkim incydentem. Być może uszkodzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Zwróć szczególną uwagę na ewentualne pęknięcia ramy, kół albo uszkodzenie przerzutki.

 Co powinno się pojawić w oświadczeniu sprawcy kolizji?

Jeżeli na miejsce nie jest wzywana policja, konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji, co pozwala na dochodzenie roszczeń z policy OC przez poszkodowanego lub może być pomocne w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową. Pamiętaj o tym, aby zawrzeć wszystkie niezbędne informacje. Brak jakichkolwiek danych może sprawić, że uzyskanie odszkodowania będzie znacznie trudniejsze. Co powinno się znaleźć na dokumencie?

  • dane wszystkich uczestników zdarzenia,
  • dane pojazdów uczestniczących w zdarzeniu*,
  • nazwę ubezpieczyciela oraz pełny nr polisy OC i okres jej obowiązywania,
  • szczegółowy opis przebiegu zdarzenia ze szkicem sytuacyjnym,
  • opis uszkodzeń.

*W przypadku opisywania danych pojazdów nie zapomnij o tym, aby wskazać nie tylko dane z dowodu rejestracyjnego samochodu (jeżeli brał udział w kolizji), ale także roweru. Postaraj się podać, jak dokładne dane, pozwalające na zidentyfikowanie go: marka, model, kolor, numer seryjny wybity na ramie oraz ewentualne cechy charakterystyczne.


rower leży na asfalcie po wypadku z samochodemWypadek tym różni się od kolizji, że mamy do czynienia z osobami rannymi.


 CZĘŚĆ DRUGA. CZYJA WINA?

Słysząc o kolizji lub wypadku na rowerze, pierwszym skojarzeniem jest zazwyczaj zderzenie się z samochodem. Faktycznie to zdecydowanie najczęściej zgłaszane zdarzenia drogowe. Zwykle ich przebieg niesie za sobą najwięcej konsekwencji, a jednocześnie odbijają się szerokim echem w mediach. Wśród popularnych incydentów możemy wymienić również te z udziałem pieszych lub innych kolarzy.

Wyżej wymienione przypadki należą zdecydowanie do najczęściej spotykanych. Nie oznacza to, że są jedynymi. Czynników, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, jest znacznie więcej. Na pewno nie raz spotkałeś się na trasie z problemem swobodnie biegających zwierząt, nieupilnowanych przez właścicieli. Jeżeli to, np. pies doprowadzi do wypadku, jego opiekun może ponieść konsekwencje. Niewłaściwy stan nawierzchni to także częsta przyczyna wypadków i kolizji. Odpowiedzialność za zdarzenie drogowe w takim miejscu może ponosić właściciel drogi lub, w przypadku nieodpowiedniego oznaczenia, firma ją remontująca.

 Najczęstsze rodzaje wypadków

Każdy przypadek zdarzenia drogowego powinien być rozpatrywany indywidualnie z uwzględnieniem wszystkich czynników, które mają wpływ na jego zajście. Nie zmienia to jednak faktu, że często dochodzi do dość schematycznych sytuacji. Poniżej omówimy kilka z nich.

 Rowerzysta wjeżdża w samochód

Jeżeli rowerzysta wjedzie bezpośrednio pod prawidłowo jadący lub zaparkowany samochód, to wówczas wina spoczywa wyłącznie na osobie prowadzącej rower.

 Potrącenie rowerzysty na pasach

W tym przypadku sytuacja nie jest oczywista. Jedną z najważniejszych zasad, o których powinniśmy pamiętać to fakt, że rowerzysta nie powinien jechać przez pasy. Zobowiązany jest przez przepisy do zejścia z pojazdu i przeprowadzenia go. W sytuacji, gdy:

  • przejedziesz przez pasy – możesz być uznany za współodpowiedzialnego i otrzymać mandat, jednak kwalifikacja całej sytuacji będzie zależna od wielu czynników, co rozsądzi policja,
  • przeprowadzasz rower przez pasy – winny będzie kierowca,
  • przejeżdżasz przez pasy z przejazdem rowerowym – winny będzie kierowca.


 Potrącenie na ścieżce rowerowej przez samochód

Auto nie powinno pojawić się na wyodrębnionej drodze dla roweru, dlatego w tym przypadku wina spoczywa na kierowcy samochodu. Dotyczy o także przejazdu dla rowerów, czyli wydzielonego i oznakowanego (znak D-6a i D-6b) przejazdu, tuż obok przejścia dla pieszych. W przypadku, gdy droga dla rowerów przecina się z tą dla samochodów lub ogólnodostępną, kierujemy się zasadami pierwszeństwa.

 Ile wynosi mandat za potrącenie rowerzysty?

Mandat za potrącenie rowerzysty to pojęcie, którego w polskim prawie nie ma. Klasyfikacja czynu, a co za tym idzie, grzywny zależy przede wszystkim od charakteru zdarzenia. W przypadku kolizji, której skutkiem są straty materialne, czyli np. uszkodzenie roweru, kara wynosi od 1000 zł w górę, co wynika z przepisów związanych ze stwarzaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Doszło do wypadku? Sprawca odpowiada za swoje czyny zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu karnego. Wysokość kary zależy od tego, w jakim stanie jest poszkodowany. Polskie prawo uwzględnia lekki, średni lub ciężki uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego. W konsekwencji sprawca może otrzymać grzywnę lub zostać skazanym na dożywotne pozbawienie wolności.


rower zgnieciony przez tiraJeżeli jesteś ofiarą wypadku lub kolizji, możesz domagać się odszkodowania.


 CZĘŚĆ TRZECIA. ODSZKODOWANIE

Warto podkreślić, że w przypadku wypadków komunikacyjnych z udziałem samochodu mamy do czynienia z odpowiedzialnością kierowcy opierającą się na „zasadzie ryzyka” (art. 436 §  1 Kodeksu Cywilnego). Oznacza to, że powinien on zachować szczególną ostrożność na drodze i w przypadku zderzenia z rowerzystą lub pieszym jego wina nie musi być wykazana, aby poszkodowany uzyskał odszkodowanie.

 Wysokość odszkodowania za potrącenie rowerzysty

Rowerzysta ma prawo rościć o odszkodowanie po wypadku. Jego zakres jest naprawdę szeroki. Możemy ubiegać się od sprawcy rekompensaty za koszty przez nas poniesione, które są związane z wypadkiem (czyli leczenia i rehabilitacji, jeżeli jest konieczna) oraz za zniszczone mienie (rower, kask, cenne akcesoria, przewożony telefon). Dodatkowo, jeżeli wypadek przyczynił się do straty dochodu, także powinniśmy oczekiwać odszkodowania za utracone dochody. Ostatnim jest zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

 Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie dla rowerzysty po wypadku?

Uzyskanie odszkodowania dla rowerzysty po wypadku lub kolizji zależy od rodzaju zdarzenia drogowego. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem sprawy jest zgłoszenie zaistnienia sytuacji do ubezpieczyciela sprawcy – w zależności od przypadku: kierowcy, innego rowerzysty, właściciela drogi czy opiekuna zwierzęcia. Wówczas firma zajmie się przeprowadzeniem procedury.

Procedura jest najmniej skomplikowana, gdy mamy do czynienia z kierowcą, ponieważ na nim ciąży obowiązek ubezpieczenia auta. Jeżeli druga strona nie posiada własnej polisy, a Ty masz OC dla rowerzysty, możesz skontaktować się ze swoją firmą.


Coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie roweru. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy to rozwiązanie korzystne również dla Ciebie!


Jeżeli nie możesz korzystać z żadnego obu wyżej wymienionych rozwiązań, pozostaje jeszcze jedna droga – cywilna sprawa w sądzie. Chociaż uzyskanie odszkodowania w ten sposób, to czasochłonne zajęcie i wymaga nie lada cierpliwości, jest możliwe. Warto z niego korzystać szczególnie wtedy, gdy straty są duże.

 Zwrot kosztów naprawy roweru

Ubiegając się o odszkodowanie, a szczególnie zwrot kosztów naprawy roweru, konieczne jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji. Jednym z bardziej korzystnych rozwiązań w przypadku dochodzenia zwrotu pieniędzy za uszkodzony pojazd, to wycena szkód w profesjonalnym serwisie. Skorzystanie z takiej usługi pozwoli na obiektywne ocenienie wartości posiadanego sprzętu. Fachowiec wyliczy koszt nie tylko zakupu nowych części, ale także samej naprawy, jako usługi. W przypadku, gdy uznasz, że ubezpieczyciel w niekorzystny sposób oszacował wysokość strat, możesz się odwołać od jego decyzji.

 Wypadek na rowerze w trakcie wykonywania obowiązków służbowych

Rosnąca popularność jazdy na rowerze sprawia, że coraz częściej korzystamy z dwóch kółek nie tylko w ramach czasu wolnego, ale także podczas wykonywania obowiązków służbowych. Jeżeli staniemy się ofiarami wypadku w trakcie pracy, powinniśmy ubiegać się o odszkodowanie nie tylko od sprawcy, ale także ZUS-u z tytułu wypadku przy pracy.