Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Ubezpieczenie roweru – co musisz wiedzieć?

Data aktualizacji: 03-12-2020

Nie da się ukryć, że jazda na rowerze to jedna z ulubionych aktywności fizycznych uprawianych w naszym kraju. Nie ma się co dziwić – to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu lub poprawienie kondycji, ale również rozwiązanie pozwalające szybko przemknąć przez zatłoczone miasto do szkoły czy pracy. Tak, jak wielu z nas decyduje się na jazdę na dwóch kółkach, tak ubezpieczenie roweru dla sporej części wydaje się zbyteczne. Zupełnie niesłusznie! Z uwagi na fakt, że liczba zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, tak jak i kradzieży jednośladów nadal rośnie, warto wykupić polisę.

Rower to stosunkowo niewielki i lekki pojazd, który można łatwo zdemontować na części, a ramę w prosty sposób przemalować i zetrzeć numer seryjny, stąd nierzadko dochodzi również do jego kradzieży. Choć to mało optymistyczne, skuteczność w odzyskiwaniu jednośladu jest niewielka, dlatego ubezpieczenie roweru od kradzieży jest najrozsądniejszym posunięciem.

rower przypięty do płotuMimo jak najlepszego zapięcia rowerowego, warto pomyśleć o ubezpieczeniu roweru od kradzieży.

Gdzie ubezpieczyć rower od kradzieży?

Prawda jest taka, że jeśli złodziej zechce ukraść nasz rower i będzie do tego dobrze przygotowany, niestety mamy małe szanse, aby go powstrzymać. Możemy jednak nieco zniechęcić rabusia, wybierając dobrej jakości zabezpieczenie rowerowe. Jednak, jeśli chcesz dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo swojego pojazdu, dobrym rozwiązaniem okaże się ubezpieczenie roweru. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Ważne!

Większość ubezpieczycieli ma jasno określone warunki, co do form zabezpieczania roweru pozostawionego poza miejscem zamieszkania. Nierzadko wymaga się od właściciela pojazdu posiadania zapięć o danej skali wytrzymałości, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup polisy dla swoich dwóch kółek, sprawdź warunki, jakie stawia przed Tobą ubezpieczyciel.

W PZU ubezpieczenie roweru jest możliwe jeśli wykupisz pakiet PZU Rowerzysta, który w podstawowej wersji oferuje ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Można go rozszerzyć o dodatkowe usługi takie jak OC czy casco, które zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży roweru. Pakiet PZU Rowerzysta daje również możliwość ubezpieczenia bagażu podróżnego. To świetna opcja zwłaszcza dla kolarzy preferujących kilkudniowe wyjazdy bikepackingowe. Największy polski ubezpieczyciel daje także opcję zwiększenia ochrony w momencie, gdy planujemy na przykład wyjazd do kraju zagrożonego wojną lub terroryzmem. W PZU ubezpieczenie roweru obejmuje zarówno nowy, jak i używany pojazd – eksploatowany przez nas nie dłużej niż cztery lata, którego wartość nie przekracza 20.000 złotych.

Największy polski ubezpieczyciel ma również polisę Pewnie na Rower, oferowaną przez brokera ubezpieczeniowego iExpert. Podobnie jak powyżej rowerzysta ma możliwość wykupienia ubezpieczenia bagażu, NNW, OC oraz casco. To ostatnie zadziała zarówno w przypadku kradzieży z zamkniętego pomieszczenia, np. piwnicy, jak i „z ulicy”, gdy rower był przypięty np. do stojaka. Właściciel może ubezpieczyć rower nie starszy niż czteroletni, na maksymalnie 20.000 złotych.

W Aviva ubezpieczenie roweru jest możliwe dla jednośladów nie starszych niż 5 lat, których cena w dniu zakupu nie przekroczyła 5000 złotych. Pojazd musi być zakupiony w Polsce. Ubezpieczyciel zastrzega sobie, że rower musi być zabezpieczany zapięciem składanym lub U-lock. Pakiet dostępny jest wyłącznie z ubezpieczeniem nieruchomości. W jego skład wchodzi assistance, casco, oc oraz NNW. Zakres polisy obejmuje utratę, uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu na skutek powstałych zdarzeń losowych oraz akcji ratowniczych, które były ściśle związane z wcześniej wymienionymi przypadkami. Aviva zapewnia ubezpieczenie roweru od kradzieży, a także odszkodowanie za zniszczenie ubioru rowerzysty. Na plus jest również transport pojazdu do najbliższego warsztatu lub naprawa na miejscu zdarzenia. Osoby, które zdecydują się na ubezpieczenie roweru w Aviva dostaną również dostęp do infolinii dla rowerzystów. To rozwiązanie, dzięki któremu uzyskasz informację o trasach rowerowych czy imprezach zorganizowanych dla kolarzy.

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych w swojej ofercie również ma ubezpieczenie roweru. Pakiet Bezpieczny Rowerzysta zapewnia ochronę przed kradzieżą jednośladu z ulicy wyłącznie w godzinach 6-22. W nocy ochrona działa tylko w zamkniętych pomieszczeniach. Ubezpieczyciel ma wobec właściciela określone wymagania, tj. naniesienie na ramę roweru numeru fabrycznego. W przypadku, gdy wartość naszego jednośladu przekracza 2000 złotych mamy także obowiązek zarejestrowania go w policyjnej bazie. Pakiet Bezpieczny Rowerzysta pozwala ubezpieczyć rower, którego maksymalna wartość nie przekracza 15.000 złotych. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych daje również możliwość wykupienia OC oraz NNW.

Krajowy Rejestr Rowerowy to internetowa baza rowerów, której głównym celem jest ograniczenie kradzieży i jak najszybszy zwrot jednośladu, w chwili gdy zostanie on odnaleziony. Umożliwia ona zarejestrowanie pojazdu, przechowywanie skanów najważniejszych dokumentów, m.in. tych potwierdzających zakup czy oznakowanie roweru. Krajowy Rejestr Rowerowy daje również możliwość ubezpieczenia nowego roweru lub nie starszego niż 3 lata. Kolarz ma także opcję wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rowerzysty i następstw nieszczęśliwych wypadków – tak zwane NNW. Chcąc ubezpieczyć rower w Krajowym Rejestrze Rowerowym, należy prawidłowo zarejestrować pojazd w bazie i zrobić to w ciągu 37 miesięcy od daty jego zakupu. Jego cena nie może przekraczać 25.000 zł. Właściciel jednośladu musi być osobą fizyczną, a także ma on obowiązek posiadania dokumentu poświadczającego zakup z wpisanym numerem ramy. Ten może znajdować się w książce gwarancyjnej, którą dołącza się do roweru.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Jak już wspomnieliśmy, najpewniejszą formą zabezpieczenia jest ubezpieczenie roweru od kradzieży. Dla wielu najważniejsza będzie zatem odpowiedź na pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie roweru. Cena uzależniona jest, tak naprawdę, od wybranego przez nas ubezpieczyciela. Za sprawą wyszukiwarki internetowej jesteśmy w stanie w szybki i łatwy sposób porównać oferty i dokonać wyboru tej, która naszym zdaniem okaże się najkorzystniejsza.

skradzione koła od roweruUbezpieczenie roweru wyliczane jest w oparciu o jego wartość.

Składka roczna za ubezpieczenie roweru w Krajowym Rejestrze Rowerowym wynosi maksymalnie 4,5% jego wartości. Z kolei kwota, jaką będziemy musieli zapłacić za pakiet PZU Rowerzysta oferowany przez największego polskiego ubezpieczyciela zaczyna się od 54 złotych, niemniej jednak składka z uwzględnieniem preferowanej przez nas polisy zostanie dokładnie obliczona w oddziale lub na spotkaniu z agentem. Jeśli chodzi o pakiet Pewnie na Rower, w skład którego wchodzi NNW i OC to roczny koszt zaczyna się od 68 zł. Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, podobnie jak PZU, nie daje możliwości wyliczenia indywidualnej składki online. Jak czytamy w regulaminie, w przypadku szkody całkowitej albo utraty roweru, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości równej wartości rynkowej roweru, jednak do wysokości sumy ubezpieczenia. Cenę za ubezpieczenie roweru w Avivie z kolei wyliczysz online na stronie ubezpieczyciela.

OC dla rowerzysty, czy warto jest wykupić?

Jeśli zastanawiasz się jak zadbać o życie i zdrowie swoje i innych w nagłych sytuacjach, zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie rowerzysty od odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie wypadku. To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ koszty naprawy samochodu zazwyczaj wielokrotnie przewyższają koszty naprawy roweru. Poruszanie się w korku wzdłuż wąskiej ulicy często stawia kolarza w sytuacji, gdy mija stojące samochody „o włos”. W takim momencie nietrudno o zahaczenie lusterka, co może skutkować uszkodzeniem, np. kamerki lub czujnika zbliżeniowego. Ubezpieczenie OC rowerzysty pokryje szkody, które mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

OC na rower

Kierowcy samochodów muszą posiadać obowiązkowe OC, rowerzyści na razie nie, ale w kilku krajach Europy jest to już wymagane. W Polsce cały czas trwa dyskusja nad wprowadzeniem obowiązku posiadania OC na rower. Jeśli mieszkamy w mieście lub regularnie poruszamy się jednośladem po ruchliwych szosach, warto je zakupić i nie czekać na przymus ustawowy. Jeśli składka nie jest wysoka, opłaca się zapewnić sobie możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu poniesiony w wyniku wypadku na rowerze.

koło rowerowe przypięte linkąPamiętaj! Zawsze przypinaj rower za ramę, nie za koło.

Ubezpieczenie AC na rower

Kierowcy mogą wykupić sobie AC, czyli Auto Casco. Generalnie jest to ubezpieczenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie otrzymać odszkodowanie, jeśli stracimy jednoślad z powodu kradzieży lub wypadku. Szczególnie gdy mówimy o „AC na rower”, warto starannie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Z nich dowiemy się m.in. o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, o których niekoniecznie powie nam agent lub reklama na stronie. W OWU mogą znajdować się również szczegółowe informacje, gdzie możemy, a gdzie lepiej nie przypinać roweru, aby w razie kradzieży móc dochodzić roszczeń, jakich zapięć powinniśmy używać, a także czy powinniśmy zarejestrować jednoślad w policyjnej bazie rowerów.