Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka, czyli uroki województwa mazowieckiego

Region Mazowsze
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 85 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Bajk Eksplorers

Wyjątkowo ciekawe miejsca, wspaniałe okoliczności przyrody i przepiękne Jezioro Zegrzyńskie to kwintesencja trasy zaproponowanej przez grupę Bajk Eksplorers. Wytyczona pętla prowadzi rowerzystów asfaltem oraz polnymi i leśnymi ścieżkami z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto ją pokonać.

Jezioro ZegrzyńskieJezioro Zegrzyńskie to jedna z atrakcji na trasie z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka.

Mapa i ślad GPX

Nowy Dwór Mazowiecki - Serock – opis trasy

Mazowiecka trasa rowerowa, będąca propozycją Bajk Eksplorers. Prowadzi przez popularny w regionie MTB Wieliszew. Jest to wytyczony na terenie Uroczyska Poniatów treningowy szlak rowerowy. Został określony przez Pawła Kownackiego. Charakteryzuje się zróżnicowanym, interwałowym położeniem, co sprawia, że odcinek w okolicy Skrzeszewa zapamiętasz na długo. Niemniej jednak na 85-kilometrowej trasie poradzą sobie nawet początkujący, wysportowani rowerzyści. Droga określana jest także mianem familijnej, więc na wycieczkę z powodzeniem możesz zabrać dzieci. W zależności od kondycji szlak pokonasz w 4 do 8 godzin. Cały wypad zapewne może się przedłużyć, jeżeli zdecydujesz się na kompleksowe zwiedzanie Twierdzy Modlin.

Ramowy plan wycieczki przedstawia się następująco:

Nowy Dwór Mazowiecki – Janówek Pierwszy – Krubin – Olszewnica Nowa – Wieliszew – Zegrze – Jadwisin – Serock – Dębe – Pomiechówek – Modlin – Nowy Dwór Mazowiecki


Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla rowerzystów będzie dojazd na szlak własnym autem lub koleją. Nowy Dwór Mazowiecki jest położony w bliskim sąsiedztwie Warszawy, więc dojazd z każdej części Polski nie powinien sprawić większych trudności. Połączeń jest dużo, stąd nawet przesiadka może być w miarę szybka i komfortowa. Ze względu na fakt, że trasa stanowi pętlę, możemy rozpocząć ją w dowolnym miejscu. Na szlak dołączymy zarówno w Nowym Dworze Mazowieckim, jak i w Wieliszewie czy Serocku.

Atrakcje na trasie

Chociaż w okolicy nie brak ciekawych punktów, jedną z najpopularniejszych jest Twierdza Modlin. Od wieków, ze względu na wyjątkowe położenie u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry, miejsce to pełniło funkcje obronne. Decyzję o budowie twierdzy podjął sam Napoleon Bonaparte. Zawirowania historyczne sprawiły, że budowla była wielokrotnie rozbudowywana. Do dziś zachowały się cechy charakterystyczne dla fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej.  Obecnie uznana jest za jedną z największych i najlepiej zachowanych w kraju. Na terenie twierdzy szczególnie warto zobaczyć trzy miejsca: Front Modlin, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin oraz Wieżę Widokową.

Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie to miejsce, które nieustannie budzi zainteresowanie turystów.

Będąc w Nowym Dworze Mazowieckim, warto także zobaczyć wybudowany w latach 40. XIX wieku Spichlerz nad Narwią. Spichlerz stoi przy ujściu Narwi do Wisły. Przed laty pełnił funkcje magazynowe i obronne. Budynek może wydawać się znajomy wszystkim tym, którzy oglądali Pana Tadeusza w reż. Andrzeja Wajdy, gdzie odgrywał istotną rolę Zamku Horeszków. Ponad dekadę temu spichlerz został sprzedany. Chociaż były plany otwarcia w tym miejscu hotelu, do dziś nie zostały zrealizowane.

Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie nieustannie budzi zainteresowanie turystów. Nic dziwnego, ponieważ wybudowany pod koniec XIX wieku, zaprojektowany w stylu renesansu francuskiego budynek, kontrastuje z okoliczną zabudową. Niegdyś była to imponująca posiadłość z olbrzymim parkiem krajobrazowym. Współcześnie na terenie parku stworzono rezerwat, a potomkowie Radziwiłłów starają się odzyskać majątek od Państwa. Obiekt nie jest udostępniony turystom.

Od lat 70. w ruinie stoi także dworek Szaniawskich położony tuż nad Jeziorem Zegrzyńskim. Miejsce było domem cenionego dramatopisarza Jerzego Szaniawskiego. Bywali tu także Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa i Ignacy Kraszewski. Przed laty funkcjonowało tutaj popularne letnisko, a jeszcze wcześniej, na terenie ogromnej posiadłości, życie tętniło w zabudowaniach gospodarskich i w jednym z najnowocześniejszych młynów w Europie. Obecnie, w lesie tuż obok ruin kompleksu, rozpościera się piękny rezerwat nazwany na cześć artysty Wąwozem Szaniawskiego.

Na trasie zobaczymy także ruiny dworku Szaniawskich.

Jezioro Zegrzyńskie jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic. Nieporęt, Zegrze, Zegrze Południowe, Serock, Zegrzynek, Jadwisin - to ulubione miejsca plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Dla rowerzystów przygotowano wokół Zalewu aż 12 szlaków rowerowych o łącznej długości 351,1 km. Warto podkreślić, że szczególną popularnością okolica cieszyła się w okresie PRL-u. Chociaż obecnie odradza się na nowo, nadal można odwiedzić wiele punktów przypominających czasy minionego ustroju. Wśród wyremontowanych ośrodków znajdują się również opuszczone. Jednym z nich jest imponujący hotel Panorama w Serocku. Budynek wraz z rozległą działką czeka na kupca.

Fort Janówek położony w miejscowości Janówek Pierwszy jest jednym z najważniejszych fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin. Fort XVII w latach 1912-1914 budowali Rosjanie. Prace nie zostały ukończone przed I Wojną Światową, kiedy to został zaatakowany przez wojska niemieckie. Podczas II Wojny Światowej również znajdował się na linii niemieckiego ataku na Twierdzę Modlin.


Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa jest stosunkowo krótka, jednak zarówno przyjezdni z daleka, jak i Ci, którzy chcieliby wypocząć nad Jeziorem Zegrzyńskim, będą zainteresowani noclegiem w okolicy. Baza noclegowa w regionie jest szeroka, więc bez problemu znajdziesz miejsce dostosowane do Twoich potrzeb. W Nowym Dworze Mazowieckim do wyboru masz m.in.: Hotelik, pensjonat Anna pokoje gościnne czy hostel Smoszewski. W połowie trasy, w pięknym Serocku hotel Pan Tadeusz i pokoje Gościnne Gniazdo- Serock.

Trasa w 50% prowadzi przez leśne ścieżki i polne drogi.

Gdzie zjeść

Przejeżdżając przez większe miejscowości znajdziesz po drodze sklepy. Pamiętaj jednak, że połowa trasy prowadzi przez pola i lasy, stąd zakupy mogą być utrudnione. Warto tak zaplanować bagaż, aby nie było konieczności ich robienia.

Od wielu lat region Zalewu Zegrzyńskiego słynie z dużej ilości knajp, w których można zjeść pyszne ryby. W okolicy znajdziesz przynajmniej kilka godnych uwagi smażalni. Sola, sandacz, halibut, kergulena, miętus królewski - te i inne gatunki zjesz w Zajeździe Pod Złotym Okoniem. Dobrą sławą cieszą się także niemniej popularne, położone niedaleko Restauracja Złoty Lin oraz Cicha Zatoka.

Dobrze wiedzieć

W zasadzie nie ma większych ograniczeń dotyczących tego, kiedy wybrać się w trasę w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego. O ile warunki pogodowe w miarę dopisują, szlak jest do przebycia o każdej porze roku. Nie potrzebny jest też konkretny model roweru, jednak nie polecamy wybierać się w trasę na szosowym.

Będziesz przejeżdżać w okolicy Jeziora Zegrzyńskiego, stąd jeżeli wybierasz się na wycieczkę latem, warto zabrać ze sobą strój kąpielowy.

Jeżeli planujesz dokładnie zwiedzać teren Twierdzy Modlin, koniecznie zajrzyj do Punktu Informacji Turystycznej. Otrzymasz tam pakiet niezbędnych informacji oraz mapę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ szlaki turystyczne są bardzo słabo oznakowane.

Praktyczne wskazówki

Połowa trasy prowadzi przez odcinki leśne i polne drogi. Z tego względu warto dobrze spakować plecak. Konieczne jest zabranie jedzenia, wody, ale także podstawowych narzędzi naprawczych, takich jak pompka, dętki czy łyżki, oraz apteczki.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Region Mazowsze
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 5 h
Dystans 100 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 5%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Kampinoski Szlak Rowerowy nieopodal stolicy
Region Mazowsze
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 144,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?