Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Region
Region przez który przebiega trasa.
Typ roweru
Polecany typ roweru, którym najłatwiej będzie pokonać całą trasę.
Czas
Czas jaki należy przeznaczyć na pokonanie całej trasy bez zatrzymywania się w punktach postojowych oraz przy atrakcjach.
Dystans
Liczba kilometrów do przejechania, począwszy od punktu startowego do punktu końcowego trasy.
Poziom trudności
Trasa familijna
Całą trasę, bez większych problemów, można pokonać z dziećmi na rowerach lub w przyczepkach/fotelikach rowerowych.
Pętla
Możliwość rozpoczęcia i zakończenia trasy w tym samym miejscu.
Rodzaj trasy
Nawierzchnia
Procentowy podział nawierzchni najczęściej spotykanej na trasie.
Autor trasy
Wyjątkowo ciekawe miejsca, wspaniałe okoliczności przyrody i przepiękne Jezioro Zegrzyńskie to kwintesencja trasy zaproponowanej przez grupę Bajk Eksplorers. Wytyczona pętla prowadzi rowerzystów asfaltem oraz polnymi i leśnymi ścieżkami z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto ją pokonać.
Mazowiecka trasa rowerowa, będąca propozycją Bajk Eksplorers. Prowadzi przez popularny w regionie MTB Wieliszew. Jest to wytyczony na terenie Uroczyska Poniatów treningowy szlak rowerowy. Został określony przez Pawła Kownackiego. Charakteryzuje się zróżnicowanym, interwałowym położeniem, co sprawia, że odcinek w okolicy Skrzeszewa zapamiętasz na długo. Niemniej jednak na 85-kilometrowej trasie poradzą sobie nawet początkujący, wysportowani rowerzyści. Droga określana jest także mianem familijnej, więc na wycieczkę z powodzeniem możesz zabrać dzieci. W zależności od kondycji szlak pokonasz w 4 do 8 godzin. Cały wypad zapewne może się przedłużyć, jeżeli zdecydujesz się na kompleksowe zwiedzanie Twierdzy Modlin.
Ramowy plan wycieczki przedstawia się następująco:
Nowy Dwór Mazowiecki – Janówek Pierwszy – Krubin – Olszewnica Nowa – Wieliszew – Zegrze – Jadwisin – Serock – Dębe – Pomiechówek – Modlin – Nowy Dwór Mazowiecki
Trudności na trasie
Najwygodniejszym rozwiązaniem dla rowerzystów będzie dojazd na szlak własnym autem lub koleją. Nowy Dwór Mazowiecki jest położony w bliskim sąsiedztwie Warszawy, więc dojazd z każdej części Polski nie powinien sprawić większych trudności. Połączeń jest dużo, stąd nawet przesiadka może być w miarę szybka i komfortowa. Ze względu na fakt, że trasa stanowi pętlę, możemy rozpocząć ją w dowolnym miejscu. Na szlak dołączymy zarówno w Nowym Dworze Mazowieckim, jak i w Wieliszewie czy Serocku.
Chociaż w okolicy nie brak ciekawych punktów, jedną z najpopularniejszych jest Twierdza Modlin. Od wieków, ze względu na wyjątkowe położenie u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry, miejsce to pełniło funkcje obronne. Decyzję o budowie twierdzy podjął sam Napoleon Bonaparte. Zawirowania historyczne sprawiły, że budowla była wielokrotnie rozbudowywana. Do dziś zachowały się cechy charakterystyczne dla fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Obecnie uznana jest za jedną z największych i najlepiej zachowanych w kraju. Na terenie twierdzy szczególnie warto zobaczyć trzy miejsca: Front Modlin, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin oraz Wieżę Widokową.
Będąc w Nowym Dworze Mazowieckim, warto także zobaczyć wybudowany w latach 40. XIX wieku Spichlerz nad Narwią. Spichlerz stoi przy ujściu Narwi do Wisły. Przed laty pełnił funkcje magazynowe i obronne. Budynek może wydawać się znajomy wszystkim tym, którzy oglądali Pana Tadeusza w reż. Andrzeja Wajdy, gdzie odgrywał istotną rolę Zamku Horeszków. Ponad dekadę temu spichlerz został sprzedany. Chociaż były plany otwarcia w tym miejscu hotelu, do dziś nie zostały zrealizowane.
Pałac Radziwiłłów w Jadwisinie nieustannie budzi zainteresowanie turystów. Nic dziwnego, ponieważ wybudowany pod koniec XIX wieku, zaprojektowany w stylu renesansu francuskiego budynek, kontrastuje z okoliczną zabudową. Niegdyś była to imponująca posiadłość z olbrzymim parkiem krajobrazowym. Współcześnie na terenie parku stworzono rezerwat, a potomkowie Radziwiłłów starają się odzyskać majątek od Państwa. Obiekt nie jest udostępniony turystom.
Od lat 70. w ruinie stoi także dworek Szaniawskich położony tuż nad Jeziorem Zegrzyńskim. Miejsce było domem cenionego dramatopisarza Jerzego Szaniawskiego. Bywali tu także Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa i Ignacy Kraszewski. Przed laty funkcjonowało tutaj popularne letnisko, a jeszcze wcześniej, na terenie ogromnej posiadłości, życie tętniło w zabudowaniach gospodarskich i w jednym z najnowocześniejszych młynów w Europie. Obecnie, w lesie tuż obok ruin kompleksu, rozpościera się piękny rezerwat nazwany na cześć artysty Wąwozem Szaniawskiego.
Jezioro Zegrzyńskie jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic. Nieporęt, Zegrze, Zegrze Południowe, Serock, Zegrzynek, Jadwisin - to ulubione miejsca plażowiczów i amatorów sportów wodnych. Dla rowerzystów przygotowano wokół Zalewu aż 12 szlaków rowerowych o łącznej długości 351,1 km. Warto podkreślić, że szczególną popularnością okolica cieszyła się w okresie PRL-u. Chociaż obecnie odradza się na nowo, nadal można odwiedzić wiele punktów przypominających czasy minionego ustroju. Wśród wyremontowanych ośrodków znajdują się również opuszczone. Jednym z nich jest imponujący hotel Panorama w Serocku. Budynek wraz z rozległą działką czeka na kupca.
Fort Janówek położony w miejscowości Janówek Pierwszy jest jednym z najważniejszych fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Modlin. Fort XVII w latach 1912-1914 budowali Rosjanie. Prace nie zostały ukończone przed I Wojną Światową, kiedy to został zaatakowany przez wojska niemieckie. Podczas II Wojny Światowej również znajdował się na linii niemieckiego ataku na Twierdzę Modlin.
Trasa jest stosunkowo krótka, jednak zarówno przyjezdni z daleka, jak i Ci, którzy chcieliby wypocząć nad Jeziorem Zegrzyńskim, będą zainteresowani noclegiem w okolicy. Baza noclegowa w regionie jest szeroka, więc bez problemu znajdziesz miejsce dostosowane do Twoich potrzeb. W Nowym Dworze Mazowieckim do wyboru masz m.in.: Hotelik, pensjonat Anna pokoje gościnne czy hostel Smoszewski. W połowie trasy, w pięknym Serocku hotel Pan Tadeusz i pokoje Gościnne Gniazdo- Serock.
Przejeżdżając przez większe miejscowości znajdziesz po drodze sklepy. Pamiętaj jednak, że połowa trasy prowadzi przez pola i lasy, stąd zakupy mogą być utrudnione. Warto tak zaplanować bagaż, aby nie było konieczności ich robienia.
Od wielu lat region Zalewu Zegrzyńskiego słynie z dużej ilości knajp, w których można zjeść pyszne ryby. W okolicy znajdziesz przynajmniej kilka godnych uwagi smażalni. Sola, sandacz, halibut, kergulena, miętus królewski - te i inne gatunki zjesz w Zajeździe Pod Złotym Okoniem. Dobrą sławą cieszą się także niemniej popularne, położone niedaleko Restauracja Złoty Lin oraz Cicha Zatoka.
W zasadzie nie ma większych ograniczeń dotyczących tego, kiedy wybrać się w trasę w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego. O ile warunki pogodowe w miarę dopisują, szlak jest do przebycia o każdej porze roku. Nie potrzebny jest też konkretny model roweru, jednak nie polecamy wybierać się w trasę na szosowym.
Będziesz przejeżdżać w okolicy Jeziora Zegrzyńskiego, stąd jeżeli wybierasz się na wycieczkę latem, warto zabrać ze sobą strój kąpielowy.
Jeżeli planujesz dokładnie zwiedzać teren Twierdzy Modlin, koniecznie zajrzyj do Punktu Informacji Turystycznej. Otrzymasz tam pakiet niezbędnych informacji oraz mapę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ szlaki turystyczne są bardzo słabo oznakowane.
Połowa trasy prowadzi przez odcinki leśne i polne drogi. Z tego względu warto dobrze spakować plecak. Konieczne jest zabranie jedzenia, wody, ale także podstawowych narzędzi naprawczych, takich jak pompka, dętki czy łyżki, oraz apteczki.
Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.