Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Kampinoski Szlak Rowerowy nieopodal stolicy

Region Mazowsze
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 144,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Kampinoski Szlak Rowerowy – opis trasy

Autor trasy

Jan Żychliński 

Pomysłodawcą kampinoskiego Szlaku Rowerowego jest Jan Żychliński. To nie tylko starosta powiatu warszawskiego zachodniego, ale także miłośnik turystyki rowerowej. 

Kampinoski Szlak Rowerowy w dużej części został wytyczony  wzdłuż granic KPN. Na cyklistów czeka trasa o długości 144,5 km po zmiennej nawierzchni – drogami leśnymi, polnymi oraz asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Atutami traktu są walory natury, krajobrazowe oraz ciekawe zabytki. Jest to teren niezwykle cenny przyrodniczo, który często stanowi bazę krótkich wypadów dla mieszkańców Warszawy i pobliskich okolic. 

Jazda w takim otoczeniu jest całkiem odprężająca!Kampinoski Szlak Rowerowy jest pętlą, która rozpoczyna swój bieg w Uroczysku Opaleń w pobliżu Wólki Węglowej. Stąd należy udać się na zachód. Pierwszy etap trasy prowadzi przez leśne drogi, a na wysokości Laskowej Góry będziemy mijać figurkę Maryi. To znak, że jedziemy w dobrym kierunku. Dróżka kończy się przy ulicy Partyzantów, gdzie skręcamy w lewo. Witają nas Laski. Po ich przejechaniu kierujemy się w Dolinę Józafata. Po prawej stronie jest cmentarz wojenny. W tym miejscu trakt zmienia się w wąską ścieżkę do Izabelina, który pokonujemy kolejno ulicami: Juliusza Słowackiego, Podbipięty oraz Augustyna Kordeckiego.

Za Izabelinem odbijamy w szutrową drogę, prowadzącą nas do Lipkowa. Po lewej stronie miniemy polanę rekreacyjną, cmentarz oraz kościół św. Rocha. Za świątynią zjeżdżamy w lewo. Skrajem miejscowości docieramy do Korczagów Starych. Kolejnym punktem na mapie Kampinoskiego Szlaku Rowerowego jest Zalesie. Aż do Górek towarzyszyć nam będą zabudowania po obu stronach ulicy. Na skrzyżowaniu w Górkach skręcamy w prawo – podążamy szerokim ciągiem komunikacyjnym przez Stanisławów, Mariew i Wólkę. Następny przystanek to Zaborów. Tutaj wjeżdżamy na niespełna kilometr na drogę wojewódzką nr 580. Odbijamy w równoległą ścieżkę, biegnącą przez las.

Teraz czeka nas atrakcyjna przyrodniczo część trasy. Jest to co prawda wymagający, kręty odcinek z podjazdami, jednak dla widoków – warto. Leśne wydmy, a także mokradła to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów KPN. Traktem docieramy do Leszna, skąd kierujemy się do Granicy. Czeka nas wyjątkowa przeprawa. W miejscowości znajduje się m.in. Muzeum Puszczy Kampinoskiej oraz Skansen Budownictwa Puszczańskiego. Jedziemy na północ, gdzie po ok. 1,5 km skręcamy w szutrową drogę ciągnącą się przez ok. 10 km. Zostawiamy za sobą Grabnik, Budki Żelazowskie, Mokas, Dzięglewo i trafiamy do miejsca urodzenia Fryderyka Chopina – Żelazowej Woli. Ponownie wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 508, by po chwili odbić na północ.  

dom urodzenia Fryderyka ChopinaŻelazową Wolę warto odwiedzić będąc na trasie Kampinoskiego Szlaku Rowerowego.
Kampinoski Szlak Rowerowy w tej części prowadzi przez asfalt oraz szutrówki do Brochowa. Malownicze okolice Bzury zachęcają do cieszenia się okolicznościami przyrody. Meandrująca rzeka niewątpliwie urozmaica mijany krajobraz. Warto także dodać, że trasa przebiega tutaj w okolicach miejsca historycznej bitwy z czasu Kampanii Wrześniowej (1939). Oznakowanie ścieżki wskazuje, aby jechać przy brzegu ciągu wodnego, gdzie w pewnym momencie należy zboczyć w prawo do Tułowic. Wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 705 – opuszczamy ją za Kanałem Łasica. Teraz poruszamy się asfaltem, a następnie polnym traktem do Kanału Kromnowskiego. Przecinamy go na drugą stronę. Przemieszczamy się północnym jego brzegiem przez las i ponownie pokonujemy przeprawę. Czeka na nas szutrówka, która prowadzi do Piasków Duchownych.

Mijamy tę miejscowość i kierujemy się do Nowin. Powtórnie przekraczamy kanał, przez chwilę jedziemy równolegle do niego i trafiamy na żółty szlak rowerowy wyznaczony w KPN. Podążamy na wschód. W tym miejscu trasa biegnie lasem, wśród drzew oraz mokradeł. Po ok. 7 km skręcamy w lewo w stronę Nowego Wilkowa. W ten sposób docieramy do Leoncina. Kolejno przemieszczamy się ulicą Partyzantów, placem Romana Kobendzy i Drogą Kościelną w kierunku Cybulic Dużych. Wcześniej musimy pokonać wymagający podjazd. Trakt prowadzi przez las, w którym znajdują się m.in. mogiły żołnierzy września 1939.

Udajemy się na wojewódzką „579”, którą przecinamy, a następnie przez Cybulice, Czeczotki oraz Jesionkę trafiamy do Łysej Wólki. W tej miejscowości pokonujemy Kanał Ł-9. Przed Wilczą Strugą odbijamy w lewo. Drogą przez las dostajemy się do Palmir. Skrajem KPN przez Sadową, Dziekanów Leśny, Dąbrowę Zachodnią i Dąbrowę Leśną docieramy do Wólki Węglowej, skąd rozpoczęliśmy swoją przygodę.  

Należy pamiętać o tym, że na terenie KPN przeplatają się różne trasy rowerowe w pobliżu Warszawy – dlatego warto zwracać szczególną uwagę na znaki, kierując się ścieżką oznaczoną na zielono. Z uwagi na brak dostatecznego oznakowania na niektórych etapach oraz liczne zakręty polecamy korzystanie z GPS (lub mapy).

Mapa i ślad GPX


Przez jakie miejscowości przebiega Kampinoski Szlak Rowerowy?

Wólka Węglowa (Uroczysko Opaleń)  → Izabelin → Lipków → Mariew → Zaborów → Leszno → Granica → Grabnik → Żelazowa Wola → Brochów → Tułowice → Kromnów → Nowiny → Piaski Królewskie → Wilków Leśniczówka → Nowy Wilków → Leoncin → Cybulice Duże → Czeczotki → Małocice → Kaliszki → Palmiry → Sadowa → Dziekanów Leśny → Dąbrowa Zachodnia → Dąbrowa Leśna → Wólka Węglowa

Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Do wschodniego fragmentu Puszczy Kampinoskiej można dotrzeć bezpośrednio z Warszawy lub Łomianek komunikacją miejską. Do pozostałych jej części dojedziemy PKS-em lub samochodem. Nie ma przeszkód, aby własny pojazd zostawić na jednym z parkingów (w Dąbrowie Leśnej, Granicy, Izabelinie, Mariewie, Palmirach, Piaskach Królewskich). Jeżeli startujemy z Uroczyska Opaleń, auto poczeka na nas na parkingu KPN przy ul. Rękopis.

Mieszkańcy warszawskiego Tarchomina, dzięki połączeniu promowemu z Burakowem, mogą szybko dotrzeć do Puszczy Kampinoskiej. Ponadto do Wólki Węglowej, czyli miejsca startu można dotrzeć z Metra Marymont linią 110. W weekendy do Palmir dojeżdża autobus miejski.

Atrakcje na trasie

Główną atrakcją szlaku jest oczywiście Kampinoski Park Narodowy umiejscowiony w historycznej pradolinie Wisły. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są obszary bagienne oraz wydmy, które uznaje się za najlepiej zachowany kompleks śródlądowy na terenie Europy. O dużej bioróżnorodności tego obszaru świadczą występujące tutaj zwierzęta i rośliny. Rowerzysta na swojej drodze może spotkać bobry, rysie, wilki, bociany czarne czy łosie. Według danych GUS w 2019 roku populacja tych gatunków wynosiła odpowiednio: 336, 2, 29, 28 oraz 407 osobników. Podczas pokonywania szlaku rowerowego można zwrócić uwagę na to, że ok. 10 proc. tutejszego drzewostanu stanowią dęby (szypułkowy, bezszypułkowy, czerwony). Wstęp do KPN jest bezpłatny.

Cmentarz w Palmirach jest miejscem szczególnie ważnym dla Polaków.Miejscem wartym odwiedzenia jest Cmentarz w Palmirach. Mauzoleum upamiętnia Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Tuż przy nim znajduje się Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry. Wewnątrz zorganizowana jest stała wystawa dotycząca egzekucji dokonywanych na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939–1943. Wstęp jest bezpłatny.

Kolejna ciekawa atrakcja to Muzeum Puszczańskie Kampinoskiego Parku w Granicy. Skansen budownictwa powstał jako podsumowanie dorobku obejmującego badania 60 wsi z tego obszaru. Na jego terenie znalazły się trzy zagrody: Widymajera, Wiecka oraz Połcia. W każdej z nich znajdują się wystawy tematyczne wraz ze zbiorami etnograficznymi. W tej ostatniej, znanej również pod nazwą Chata Kampinoska, organizowane są warsztaty oraz lekcje dydaktyczne. Wstęp jest bezpłatny.

Warty zobaczenia punkt na mapie Kampinoskiego Szlaku Rowerowego to dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W tym miejscu kompozytor spędził kilka pierwszych miesięcy życia, a w kolejnych latach przyjeżdżał na wakacje. Obecnie znajduje się tutaj oddział muzeum noszące jego imię. Wewnątrz umieszczona została wystawa stała poświęcona twórczości artysty. Wstęp jest płatny.
W pobliżu placówki zlokalizowany jest krajobrazowy park o powierzchni 7 ha. Pochodzi on z XVIII wieku. Pierwotny drzewostan został jednak w dużej części usunięty w 1918 roku. W latach 1932-1937 przeprowadzono prace rewitalizacyjne, które nadały temu obszarowi obecny charakter. Oprócz ponad 10 tys. gatunków roślin znajduje się tutaj wiele wizerunków Fryderyka Chopina (obelisk, pomnik w brązie oraz popiersie).

W Lesznie w parku Karpinek rowerzyści mogą podziwiać lesznowską topolę. Są to pozostałości po najgrubszym i najstarszym drzewie tego gatunku w Polsce (w 2012 roku uległo ono złamaniu z przyczyn naturalnych). W najgrubszym miejscu obwód białodrzewia wynosił 14 metrów. Szacuje się, że topola miała ok. 330 lat. Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe

Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się kilka polan wypoczynkowych – m.in. w Granicy, Lipkowie, Dąbrowie Leśnej, Piaskach Królewskich oraz na Uroczysku Opaleń. W tych miejscach można rozpalać ogniska, grille i kuchenki turystyczne za pisemną zgodą dyrektora parku. Na trasie rowerzyści mijają również wiaty, w których można wypocząć przed wyruszeniem w dalszą część podróży. Ogólnie na terenie samego KPN zabronione jest rozbijanie namiotów.

Proponowanymi obiektami na nocleg są:

  • pole namiotowe Osada Puszczańska PTTK-Tułowice,
  • pole campingowe w Parku Rozrywki Julinek,
  • Moto Przystań w Brochowie,
  • ośrodek Wyspa Kampinos w Brochowie,
  • usługi hotelarskie Ryszard Regulski- Stare Babice, Zielonki
  • pokoje gościnne w restauracji Bartek w Izabelinie.

Przy szlaku znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, w których również można spędzić noc.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Arcus Premium Hostel WarszawaArkuszowa 12
01-934 Warszawa
780 032 656
okokokok
Dwór StrzyżewParcele 17
05-085 Strzyżew
537 739 591
okokokok

Gdzie zjeść

W Dąbrowie Leśnej i Roztoce przy parkingach znajdują się punkty gastronomii. Na terenie KPN jest niewiele sklepów, dlatego zaleca się zabranie na wycieczkę prowiantu ze sobą.

Jedną z takich wiat można spotkać po drodze jadąc Kampinoskim Szlakiem Rowerowym.Wśród polecanych lokali do wstąpienia na obiad wymienia się m.in.:

  • barek Hanka w Roztoce,
  • Pizzeria Fiorentina w Izabelinie,
  • Gościniec pod Łosiem w Mościskach,
  • Karczma Biesisko w Izabelinie,
  • bar restauracyjny Kamrat w Babicach Nowych.

W niektórych miejscach można spróbować typowych dla tego regionu potraw, w tym:

  • schabu po warszawsku,
  • domowego pasztetu,
  • mięsa różnego rodzaju serwowanego w sosie grzybowym,
  • śledzie po warszawsku,
  • nóżki w galarecie,
  • żuru w chlebie.

Dobrze wiedzieć

Trakt jest dostępny przez cały rok. Przed udaniem się na Kampinoski Szlak Rowerowy warto zapoznać się z prognozą pogody. Deszczowa aura może zepsuć przyjemność z jazdy – zwłaszcza na odcinkach prowadzących przez lasy i pola.

Praktyczne wskazówki

Przed wyruszeniem w trasę należy sprawdzić stan techniczny roweru. Warto wziąć kompletne oświetlenie rowerowe, podstawowe narzędzia naprawcze i łatki do opon, które przydadzą się w razie awarii. Polecamy zabrać ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ mijane miejsca są wyjątkowo piękne i aż żal nie uchwycić ich na zdjęciach.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Region Mazowsze
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 5 h
Dystans 100 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 5%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Z Nowego Dworu Mazowieckiego do Serocka, czyli uroki województwa mazowieckiego
Region Mazowsze
Typ roweru Cross, MTB, Gravel, Trekking
Czas 4 h
Dystans 85 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?