Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Piła, Wałcz, Czaplinek – jednodniowa trasa rowerowa z nizinnym krajobrazem w tle

Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 75 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Piach 5%, Szuter 25%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Dojazd do trasy

Piła

Dworzec kolejowy w Pile obsługuje połączenia regionalne Kolei Wielkopolskich, PolRegio oraz ogólnokrajowe TLK i InterCity. W tej samej lokalizacji funkcjonuje PKS Piła.

Rozpoczynając trasę w Pile najlepiej zrobić to na Alei Wojska Polskiego w kierunku zachodnim.

Czaplinek

Przystanek kolejowy w Czaplinku obsługuje tylko połączenia realizowane przez koleje regionalne PolRegio. Przystanek PKS oddalony jest od kolejowego o 3 km i znajduje się w centralnej części miejscowości.

Wybierając Czaplinek jako początek, należy zrobić to na ul. Kolejowej w kierunku południowym.

Atrakcje na trasie

Rustykalny krajobraz przeplatany małymi wsiami to zaleta sama w sobie, ale dla miłośników historii lub amatorów przyrody na tej trasie znajdzie się kilka ciekawych miejsc.

  • Muzeum Wojskowe w Pile — miejsce stworzone przez pasjonatów, głównie związanych z Pilskim Stowarzyszeniem Historyczno-Militarnym. Dzięki nim powstała wystawa stała pt. „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo-Samochodowej” oraz zgromadzono inne eksponaty związane z militarną historią miasta. Punkt obowiązkowy dla fanów wojskowości.
  • Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile — siedzibą muzeum jest dawny dom rodziny Stasziców. Dla zwiedzających dostępne są pamiątki po jednym z najbardziej znanych mieszkańców Piły.
  • Park na wyspie — w samym centrum miasta na rzece Gwdzie można spacerować po wyspie, która pełni funkcję parku miejskiego.
  • Zalew Koszycki oraz Rezerwat Przyrody Kuźnik — tereny rekreacyjne tuż za miastem, doskonałe na piesze wycieczki lub odpoczynek nad wodą.
  • Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu — przykład architektury sakralnej z okresu baroku. Ten XVII wieczny kościół, o statusie bazyliki mniejszej jest dostępny dla zwiedzających i pielgrzymów.
  • Skansen Fortyfikacyjny w Wałczu — pozostałości po jednej z wielu fortyfikacji, które zbudowano w latach 30. XX wieku. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla dzieci, młodzieży oraz osób zainteresowanych zabytkową infrastrukturą wojskową.
  • Jezioro Raduń i Zamkowe — nowa infrastruktura spacerowa oraz mała odległość od centralnej części miasta sprawiają, że tereny wokół jezior są dostępne dla każdego. Turyści mogą korzystać z wielu kawiarni, restauracji, plaży miejskiej czy promenady. Wałcz i jeziora to popularne miejsce na rodzinny wypoczynek.
  • Muzeum Ziemi Wałeckiej — prawdziwa podróż w przeszłość do czasów pierwszych osadników na ziemi Wałeckiej aż do dziś. Dodatkowo w zbiorach jednostki znajdują się artystyczne meble i elementy rzemiosła artystycznego.
  • Kamienne Kręgi Gotów — między I a III w. plemię Gotów zamieszkiwało tereny Pomorza Zachodniego, a kamienne kręgi pod Czaplinkiem są tego dowodem. Znajdują się po południowej stronie jeziora Krzemno.
  • Głaz Tempelburg — pomnik przyrody imponujących rozmiarów, położony na przedłużeniu ul. Kamiennej w Czaplinku.
  • Drawski Park Krajobrazowy — Czaplinek położony jest na samym początku parku i stanowi doskonałą bazę wypadową do dalszych podróży. Sposób zagospodarowania terenów wokół jeziora Drawsko sprzyja uprawianiu sportów wodnych.

Noclegi lub miejsca postojowe

75-kilometrowa trasa została zaplanowana tak, aby przejechać ją w ciągu jednego dnia, lecz jeśli komuś spodoba się krajobraz, jest kilka miejsc idealnych na odpoczynek lub nocleg.

W Pile można wybierać między hotelami o różnym standardzie, apartamentami, hostelami lub prywatnymi kwaterami.

Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu znajduje się dom pielgrzyma.

Wałcz to miejsce obfite w noclegi, dodatkowo bardzo zróżnicowane. Budżetowym rozwiązaniem są apartamenty lub pokoje w centralnej części miasta. Do dyspozycji turystów pozostają również kwatery, lofty oraz pola namiotowe wzdłuż brzegu jeziora, co gwarantuje piękne widoki.

Czaplinek — typowo turystyczna miejscowość, więc można tu znaleźć każdy rodzaj noclegu: apartamenty, pokoje, domki letniskowe nad jeziorem czy kemping przyczep.

Gdzie zjeść

Restauracje znajdują się głównie w Pile, Wałczu oraz Czaplinku, w pozostałych lokalizacjach dostępne są jedynie prywatne, małe sklepy.

Dobrze wiedzieć

Imprezami cyklicznymi, na które warto się wybrać są Wałecki Festiwal Biegowy, a także pikniki wojskowe, na których można zobaczyć sprzęt wojskowy czy posłuchać ciekawych prelekcji. Czaplinek – atrakcje tego miejsca najlepiej sprawdzą się w okresie letnim.

Praktyczne wskazówki

Trasę najlepiej zaplanować w okresie między kwietniem a wrześniem, aby uniknąć deszczowych dni.

Odcinki są nieszczególnie dobrze oznakowane, dlatego warto trzymać się punktów orientacyjnych, jak również mieć ze sobą dobry GPS i dodatkowy powerbank. Bez nawigacji ciężko pokonać ostatnie kilometry, prowadzące przez leśne ścieżki. Warto przygotować się na każdą ewentualność. Poza trzema większymi miejscowościami sklepy, wiaty czy parkingi są nieliczne. Trzeba zadbać o suchy prowiant oraz podstawowe narzędzia, łatki czy zapasowe dętki. 85% drogi to asfalt wśród pól, łąk i lasów.

Piła i jej okolice nie są regionem silnie turystycznym. Na większości fragmentów panuje spokój i cisza, więc miłośnicy samotnych wycieczek i rustykalnego krajobrazu będą zadowoleni.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Piastowski Trakt Rowerowy, czyli trasa w sercu Wielkopolski
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 2 dni
Dystans 127 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Warta Gravel – trasa dla miłośników graveli i nie tylko!
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel
Czas 3 dni
Dystans 404 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 28%, Piach 32%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa z legendą w tle – z Gniezna do Jeziora Głęboczek
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?