Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa z legendą w tle – z Gniezna do Jeziora Głęboczek

Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 40 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

L-BIKE Serwis TRAVEL

L-BIKE Serwis TRAVEL to grupa pasjonatów nie tylko kolarstwa, ale i szeroko pojętego sportu, działająca w Gnieźnie i jego sąsiedztwie

Jeśli interesują nas wielkopolskie trasy rowerowe, Gniezno i jego okolice to teren zdecydowanie warty eksploracji. Jest co zwiedzać, a przy okazji można delektować się spokojem, płynącym z rolniczych terenów oraz lasów. Tym razem proponujemy szlak dość łatwy, który o każdej porze roku będzie zupełnie nową przygodą. 

Grupa L-BIKE Serwis TRAVEL przy Jeziorze GłęboczekW okolicach Gniezna znajduje się wiele jezior.

W drogę wyruszamy z Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Jak głosi jedna z legend, gród założony został w miejscu, w którym Lech, wędrujący z Czechem i Rusem, dostrzegł wzbijającego się w powietrze orła. Miało to miejsce w krainie otoczonej przez bory, poprzecinanej pagórkami oraz jeziorami. Dziś opis tej okolicy wydaje się wciąż aktualny, bo tak, jak miała ona zachwycić kiedyś przywódcę słowiańskiego plemienia, tak i dziś robi wrażenie na przybywających tu turystach.

Jeżeli wybieramy się do Wielkopolski, aby wsiąść na rowery, Gniezno jest idealnym miejscem startu. Decyduje o tym m.in. mnogość miejsc, które można przy okazji zobaczyć. Stamtąd też wyruszamy w opisywaną tutaj trasę. Proponujemy zacząć ze Starego Rynku. Następnie asfaltową drogą, na której spodziewać możemy się umiarkowanego ruchu, kierujemy się na wieś Wełnica, gdzie zaczyna się zalesiony teren. Przejeżdżamy przez Dębowiec i Leśnictwo Brody. 

Dalej, do samego Jeziora Głęboczek, doprowadzi nas tzw. szlak zielony, a w zasadzie jego wschodnia część. Przebiega on w niedalekiej odległości od rzeki Wełna, a po drodze podziwiać można nie tylko leśny, ale i wiejski krajobraz. Sielankę przerywają jedynie wciąż widoczne gdzieniegdzie ślady (zwłaszcza w północnej części szlaku), jakie pozostawiła po sobie słynna nawałnica z 2017 roku.

Kiedy dotrzemy nad urokliwe Jezioro Głęboczek, mamy świetny pretekst do odpoczynku. A gdy już nabierzemy sił i nacieszymy się widokiem, ruszamy w drogę powrotną. Głównie będziemy poruszać się po asfaltowej drodze wzdłuż trasy S5. Mijamy Modliszewo i Pyszczynek, aby ponownie znaleźć się w Gnieźnie. Tym samym kończymy pętlę.

Trasa nie należy do szczególne wymagających, a 40-kilometrowy odcinek możemy spróbować przejechać razem z rodziną. Spodoba się ona zwłaszcza tym rowerzystom, którzy szukają chwili wytchnienia i relaksu. 

Przebieg trasy

Gniezno – Wełnica – Dębowiec – Jezioro Głęboczek – Modliszewo – Pyszczynek – Gniezno

Dojazd do trasy

Do Gniezna bez problemu dojedziemy autobusem lub pociągiem – dworce znajdują się w swoim sąsiedztwie i są dobrze skomunikowane z miastem. Stamtąd też dość szybko przejedziemy na rowerze na Główny Rynek. Odległość to około 1,5 kilometra. Już po drodze napotkamy na warte zobaczenia zabytki, dlatego warto wcześniej zaplanować trasę i pojechać dłuższą, ale ciekawszą drogą. Jeżeli zdecydujemy się dojechać do Gniezna samochodem, upewnijmy się, czy nie zostawiamy go na płatnym parkingu.

Noclegi lub miejsca postojowe

Miejsc do postoju nie brakuje. Spokojna okolica zachęca do tego, by od czasu do czasu przysiąść w cieniu drzew i głęboko odetchnąć. Odpoczywając, podziwiać można przyrodę oraz płynące swoim rytmem życie na wsi.

Co do noclegów, to najlepiej poszukać ich w Gnieźnie, skąd bez problemu wyruszymy też na inne szlaki, aby dokładnie zwiedzić okolicę. Nawet spędzając tam kilka dni, nie będziemy się nudzić. Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o trasy rowerowe, Gniezno ma się czym pochwalić. Natomiast na samej opisywanej trasie mamy również możliwość zatrzymania się w zajeździe Drogorad, znajdującym się przy Jeziorze Głęboczek.

Gdzie zjeść

Dobrym pomysłem może okazać się zorganizowanie pikniku. Jeżeli jednak na trasie braknie nam prowiantu, albo najdzie nas ochota na zjedzenie lodów w pięknych okolicznościach przyrody, to warto zajrzeć do wspominanego wyżej zajazdu, który nie tylko oferuje noclegi, ale i słynie ze smacznego jedzenia. Ze względu na swoje położenie, dojechanie do niego nie będzie wymagało od nas dołożenia drogi. Smacznych dań nie brakuje też w gnieźnieńskich restauracjach, w których z pewnością naładujemy baterie przed i po podróży. Dla każdego coś dobrego – bez problemu znajdziemy menu z kuchnią polską, jak i orientalną.

przerwa na odpoczynek w zajeździe przy Jeziorze GłęboczekPrzy Jeziorze Głęboczek znajduje się zajazd.

Dobrze wiedzieć

Trasa częściowo prowadzi przez zielony szlak, o łącznej długości ponad 70 kilometrów. Jeżeli zdecydujemy się nim pojechać, zamiast zawracać przy Głęboczku, kierujmy się dalej na północ i okrążmy Jezioro Mielno. Do Gniezna wrócimy przez miejscowości takie jak Dębłowo, Świątniki Wielkie oraz Obórka. W okolicy znajdują się też inne trasy rowerowe. Wielkopolska dzięki nim może stać się jednym z naszych ulubionych kierunków na rodzinne wycieczki.

Praktyczne wskazówki

Przed wyjazdem spakujmy do plecaka lub sakwy coś do zjedzenia. Słodką przekąskę, kanapkę czy banana, aby w razie potrzeby móc się posilić. Koniecznie zabierzmy też zapas wody, zwłaszcza jeżeli planujemy przemierzyć ten szlak rowerowy w okresie letnim. Po drodze niewiele będzie okazji do uzupełnienia zapasów. Na wszelki wypadek miejmy przy sobie drobną gotówkę.

Żeby mieć pewność, że wycieczka rowerowa będzie udana, przed wyprawą sprawdźmy stan techniczny naszego jednośladu. Na wszelki wypadek zabierzmy też podstawowe narzędzia rowerowe I koniecznie załóżmy na głowę kask.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Janowiecki Szlak Rowerowy – familijna trasa dla każdego
Region Pałuki, Kujawy, Wielkopolska
Typ roweru Cross, MTB, Trekking, Gravel
Czas 2 h
Dystans 22,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 35%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Pierścień Rowerowy dookoła Poznania
Region Wielkopolska
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 162 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa wycieczka po Wielkopolsce Szlakiem Stu Jezior
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 115 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Warta Gravel – trasa dla miłośników graveli i nie tylko!
Region Wielkopolska
Typ roweru Gravel
Czas 3 dni
Dystans 404 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 28%, Piach 32%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?