Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania

Region Wielkopolska
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 162 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania – opis trasy

Jeżeli szukasz trasy rowerowej w województwie wielkopolskim, to warto zwrócić uwagę na Pierścień Rowerowy dookoła Poznania. Trakt ten jest pierwszym i jednocześnie najstarszym wytyczonym w ramach Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Uważa się go za jeden z najpopularniejszych wśród lokalnych rowerzystów. Liczy on około 162 km (niektóre źródła podają 173 km). Jego przebieg niemalże pokrywa się z granicami powiatu poznańskiego. Szukając trasy rowerowej w Poznaniu, nie sposób nie znaleźć pierścienia dookoła tego miasta.

rynek w PoznaniuRynek w Poznaniu warto zobaczyć.
Trasa Pierścień Rowerowy dookoła Poznania w dużej części biegnie przez wzgórza morenowe – tak charakterystyczne dla Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Zielonki. Z uwagi na to, że tworzy ona pierścień, nie ma ani początku, ani końca – można zacząć ją w dowolnym miejscu na trasie. Dzięki siedmiu traktom łącznikowym omawianą pętlę przejedziemy etapami. Wychodzą one z Poznańskiego Węzła Rowerowego, który zlokalizowany jest na południowo-zachodnim krańcu jeziora Maltańskiego. Miłośnicy dwóch kółek mawiają, że główny szlak wraz z łącznikami przypomina kształt zbliżony do koła z siedmioma szprychami.

Przez jakie miejscowości przebiega trasa?

Mosina → Pożegowo → Górka → Stęszew → Krąplewo → Mirosławki → Tomice → Podłoziny → Dopiewo → Zborowo → Drwęca – Lusówko → Lusowo → Sady → Kiekrz → Złotniki → Biedrusko → Promnice → Raduszyn → Murowana Goślina → Rakownia → Floryda → Huciska → Zielonka → Dąbrówka Kościelna → Stęszew → Bednary → Wronczyn → Borowo → Promno → Góra → Tarnowo → Kostrzyn → Ignacewo → Mały Trzek → Trzek Duży → Gowarzewo → Tulce → Robakowo → Borówiec → Kórnik → Bnin → Konarskie → Radzewo → Radzewice → Świątniki → Rogalin → Rogalinek → Mosina

Poszczególne odcinki:

 • R-1 Lusówko → Pawłowice,
 • R-2 Pawłowice → Złotniki,
 • R-3 Złotniki → Promienko,
 • R-4 Promienko → Tulce,
 • R-5 Tulce → Mościenica,
 • R-6 Mościenica → Niwka/Mosina,
 • R-7 Niwa/Mosina → Lusówko.

Pierwsza część trasy biegnie przez Murowaną Goślinę do granicy Puszczy Zielonki. Po ok. 10 km wjeżdżamy do miejscowości Zielonka, a następnie przejeżdżamy przez Dąbrówkę Kościelną. Ruszamy na południe, mijając lądowisko Poznań-Bednary. Docieramy do Wronczyna, gdzie w pewnym momencie znajdujemy się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi – Jeziorem Wronczyńskim Dużym i Wronczyńskim Małym. Następnym punktem na naszej rowerowej mapie jest Promno ze stacją kolejową oraz Rezerwatem Jezioro Dębiniec.

Następne 3 km to pofałdowana trasa w otoczeniu lasu, którą dojeżdżamy do Góry. Tuż przed miejscowością przekraczamy rzekę Cybina i przejeżdżamy obok Jeziora Górskiego. Kolejno kierujemy się na południe, gdzie głównie ścieżkami polnymi trafiamy do Kostrzyna. Tutaj przecinamy krajową „92”. Ulicami Adama Mickiewicza, Średzką, Szymanowskiego, Dworcową i Warszawską wyjeżdżamy z miasta. Teraz przemierzamy drogami przez łąki, wsie i pola. Na wysokości miejscowości Trzek odbijamy w prawo pod kątem prostym i jedziemy do Gowarzewa. Na końcu ulicy Trzeckiej ostro skręcamy w lewo, a następnie na rondzie w prawo.

Tak dotrzemy do Tulców, by następnie udać się na południe w kierunku autostrady A2. Czeka nas przeprawa nad nią, aby dotrzeć do Robakowa. Po wyjeździe z miejscowości mijamy drogę S11. Chwilę później znajdziemy się w Borówcu. Pozostawiając wieś za sobą, będziemy mogli podziwiać Jeziora Skrzyneckie – Małe i Duże oraz Kórnickie. Część traktu prowadzi przez promenadę w Kórniku nad samym zbiornikiem wodnym. Wyjeżdżamy z miasta w kierunku Bnina, a następnie jedziemy na zachód wprost do Radzewa i Radzewic leżących nad Wartą. W Świątnikach wjeżdżamy na wojewódzką „431”.

Tak dostaniemy się najpierw do Rogalina, a potem Rogalinka, w którym to przekroczymy Wartę. Przywita nas Mosina. Czas na podjazd pod Osową Górę. Po jego pokonaniu zobaczymy piękne krajobrazy typowe dla Wielkopolskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Po prawej stronie roztaczać się będzie widok na Jezioro Góreckie, po lewej natomiast miniemy Dymaczewskie oraz Witobelskie. Następnie docieramy do Stęszewa. Za miejscowością przecinamy S5 i przemierzamy trasę przez Mirosławce, Tomice, Żarnowiec, Podłoziny, by przekroczyć znów autostradę A2 i znaleźć się w pobliżu Jeziora Niepruszewskiego. Jedziemy drogą wzdłuż zbiornika, przez wojewódzką „307” i docieramy do wsi Drwęsa.

pałac w RogaliniePałac w Rogalinie to bardzo okazała budowla.
Po wyjeździe z niej skręcamy w prawo pod kątem prostym. Mijamy Rozalin i docieramy do Lusówka. Poruszamy się wzdłuż tutejszego jeziora do Lusowa. Następnym punktem wycieczki jest miejscowość Sady. Tutaj przecinamy drogę krajową nr 92, a następnie S11. Przed Rogierówkiem przekraczamy wojewódzką „184”. Za chwilę naszym oczom ukaże się Jezioro Kierskie, które jest największym zbiornikiem wodnym na tym obszarze. Pokonujemy ulicę Chojnicką, a następnie Pawłowicką. Mijamy Chwaliszewo i Jeziorko Kierskie Małe po lewej stronie. Skręcamy w prawo w nieutwardzony trakt.

Jedziemy prosto do Złotników. Tuż przed wyjazdem z miejscowości odbijamy w ulicę Pagórkową i Kalinową. Poruszamy się nieutwardzoną drogą przy ROD Słoneczny Stok, by wyjechać na ulicy Bogusławskiego, a następnie Kasztanową i Gajową dojechać do Meteorytowej. Aby dostać się do Biedruska, należy ominąć teren poligonu. Przejeżdżamy przez zbocza Góry Morawskiej i rezerwat Meteoryt Morasko. Ulicą Franciszka Jaśkowiaka docieramy do Nowej Wsi Górnej. Skręcamy tam w lewo pod kątem prostym. Mijamy Radojewo i podążając na północ, przybywamy do Biedruska. Przekraczamy Wartę wprost do Promnic. Odbijamy w lewo i nad rzeką kierujemy się do Złotoryjska, Mściszewa, by po przecięciu drogi wojewódzkiej nr 196 zawitać do Raduszyna. Po chwili wjeżdżamy do Murowanej Gośliny, z której rozpoczęliśmy swoją podróż.

WAŻNE!

Odcinek Złotniki-Biedrusko został zlikwidowany z powodu zamknięcia terenu tutejszego poligonu wojskowego dla ruchu cywilnego. Obowiązuje całkowity zakaz wstępu. Złamanie go grozi nałożeniem kary grzywny w wysokości 500 złotych!

Propozycja objazdu: Biedrusko → droga rowerowa → Radojewo → ul. Poligonowa → Morasko → ul. Meteorytowa → ul. Gajowa → ul. Bogusławskiego → ul. Kalinowa (Złotniki) → ul. Pagórkowa → ul. Łagiewnicka. Trwają prace nad oznakowaniem nowej części szlaku, dlatego należy zachować szczególną czujność na tym etapie trasy. Na odcinku od ul. Bogusławskiego do ul. Łagiewnickiej trzeba przemieszczać się wzdłuż oznaczeń żółtego traktu rowerowego.

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

 • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Jeżeli chcemy przejechać całą pętlę wokół Poznania, najwygodniej jest dojechać do stolicy Wielkopolski samochodem lub PKP. Z miasta można bez trudu dotrzeć do poszczególnych miejscowości na trasie tego traktu.

Szlaki dojazdowe do konkretnych odcinków Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania to:

 • R-A Bukowska → Lusówko,
 • R-B Park Sołacki → Pawłowice,
 • R-C Złotniki → Chludowo,
 • R-D Malta → Promienko,
 • R-E Parking za Maltą → Tulce,
 • R-F Stacja Starołęka → Mościenica,
 • R-G ul. Królowej Jadwigi/ Klin Dębiecki → Luboń → Niwka/Mosina.

Atrakcje na trasie

Jedną z największych atrakcji Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania jest Wielkopolski Park Narodowy o powierzchni ok. 7,5 tys. ha wraz z jego otuliną. Ochroną objęte są tutaj formy krajobrazu polodowcowego, naturalne zbiorowiska roślinne oraz zwierzęta. Rozległe lasy to ostoja dla wielu gatunków.

Będąc w Poznaniu warto udać się na Stary Rynek. Został on wytyczony w XIII wieku na planie kwadratu. Jego najbardziej reprezentacyjną częścią jest wschodnia pierzeja. Na rynku znajdują się m.in. renesansowy ratusz, waga miejska oraz odwach z XVIII wieku. Na terenie miasta godnym zobaczenia miejscem jest także Zamek Cesarski, którego budowę rozpoczęto na początku XX wieku. Obiekt w stylu neoromańskim obecnie mieści w sobie lokalne centrum kultury. Cena biletów na warsztaty i wystawy zaczyna się od 5 zł wzwyż.

Zamek w Poznaniu cieszy się sporym zainteresowaniem turystów.
W stolicy województwa wielkopolskiego można odwiedzić także Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła. Budowla uznawana jest za najstarszą katedrę w Polsce. Uważa się, że właśnie tutaj został ochrzczony Mieszko I. To miejsce spoczynku władców Polski z dynastii Piastów oraz lokalnych hierarchów. Turyści zwiedzający katedrę muszą nabyć bilet: dorośli – 4,50 zł i dzieci – 3,50 zł.  

Stolica Wielkopolski słynie z Rogalowego Muzeum, czyli muzeum poświęcone rogalowi świętomarcińskiemu. Można tutaj poznać ponad 150-letnią tradycję tego wypieku. Ceny biletów rozpoczynają się o 19 zł wzwyż. Polecanym miejscem jest również Palmiarnia Poznańska w Parku Wilsona. Można tutaj podziwiać liczne gatunki roślin lądowych i wodnych oraz ryb. To największy tego typu obiekt w kraju. Wstęp kosztuje od 8 zł wzwyż.

W Poznaniu znajduje się Nowe Zoo. Na pagórkowatym terenie leśnym o powierzchni ok. 120 ha można podziwiać przedstawicieli fauny krajowej. Ogród zoologiczny znany jest m.in. z kolekcji drapieżnych ptaków oraz sów. Teren zoo można zwiedzać na pieszo lub kolejką parkowo-ogrodową. Ceny biletów rozpoczynają się od 8 zł wzwyż.

Ostatnią atrakcją w stolicy Wielkopolski jest Jezioro Maltańskie. Jest to sztuczny zbiornik, który obecnie wykorzystywany jest m.in. do uprawiania sportów wodnych. W jego zachodniej części znajduje się pływająca instalacja fontannowa. 

Na trasie szlaku znajduje się Kórnik z Zamkiem Działyńskich. To pomnik historii Polski wzniesiony w XV wieku. Z obiektem związana jest historia Białej Damy, czyli Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej, która podobno nadal przemierza komnaty zamku. Wstęp kosztuje od 8 zł wzwyż.

Zamek w Kórniku ma ciekawą historię.Docierając do Rogalina, warto odwiedzić tutejszy pałac, który obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wewnątrz znajduje się galeria obrazów zbierana przez 40 lat przez Edwarda Raczyńskiego. W kolekcji są prace m.in. Jana Matejki czy też Stanisława Wyspiańskiego. Ceny za wstęp rozpoczynają się od 1 zł wzwyż – zależą zarówno od zwiedzanego obszaru, jak i rodzaju biletu.

Rogaliński Park Krajobrazowy rozpościera się po obu stronach Warty. Powstał on, aby chronić skupiska wielowiekowych dębów szypułkowych. Na jego obszarze występują zróżnicowane gatunki roślin oraz zwierząt. Pozostając w tej tematyce, wartym obejrzenia jest także Park Krajobrazowy Promno. Tutaj ochroną objęty jest przede wszystkim krajobraz polodowcowy morenowy. Na jego terenie znajduje się osiem jezior.

Na trasie mamy możliwość podziwiania również Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Tutaj na uwagę zasługuje najbardziej zbliżony do naturalnego kompleks leśny. Na jego terenie można spotkać liczne gatunki zwierząt, w tym jelenie, borsuki, łosie oraz żurawie.

Przy trasie rowerowej zlokalizowanych jest wiele zbiorników wodnych, w tym Jezioro Kierskie. W kraju słynie ono jako ośrodek sportów wodnych. W Krzyżownikach znajduje się strzeżone kąpielisko.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe

Na trasie przejazdu Pierścieniem Rowerowym dookoła Poznania znajdują się liczne parkingi leśne, miejsca postojowe oraz wypoczynkowe. Na niektórych z nich istnieje możliwość rozpalenia ogniska. Można zatrzymać się, aby zjeść posiłek i odpocząć przed dalszą częścią podróży.

Osoby, które zdecydują się na nocleg, mogą skorzystać z obiektów zlokalizowanych w pobliżu szlaku, m.in.:

 • camping Poznań – Malta,
 • schronisko młodzieżowe TPD Poznań,
 • ośrodek wypoczynkowy „Nad Lipnem” Camp Lipno (Stęszew),
 • ośrodek wypoczynkowy „Val di Sole” (Lusowo),
 • camping „Oaza” Błonie (Kórnik),
 • Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Impuls (Puszczykowo),
 • Leśny Ośrodek Szkoleniowy (Puszczykowo),

Gdzie zjeść

Na trasie Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania znajduje się wiele sklepów, w których można zakupić jedzenie. Warto również zabrać ze sobą niewielkie ilości prowiantu – gdybyśmy chcieli odetchnąć gdzieś po drodze, na łonie natury.

W większych miejscowościach są lokale serwujące różnorodne potrawy. Poszukując miejsca na obiad, można wstąpić do restauracji regionalnych m.in.:

 • w Poznaniu: „Pyra Bar”, „Hyćka”, „Wiejskie Jadło”,
 • Puszczykowo: „Szafoniera”, „Sól i pieprz”, „Lokomotywa”,
 • Kórnik: Bistro „Roti”, „Paleta”, „Prowent Bistro”,
 • Mosina: Bistro „u Radzia”, „Pizzeria Adriano”, „Adamo”, „Beefor”,
 • Lusowo: „Stara Wozownia”, „Pałac Jaśminowy”.

Dobrze wiedzieć

Szlak Pierścień Rowerowy dookoła Poznania oznaczony kolorem pomarańczowym jest przejezdny przez cały roku. Osoby, które chcą skorzystać z kąpielisk, powinny wybrać się na wycieczkę w miesiącach letnich, zabierając ze sobą strój kąpielowy. Pamiętajmy również o zamkniętym odcinku trasy, który biegnie przez poligon. W opisie podaliśmy proponowany objazd.

Praktyczne wskazówki

Na odcinkach prowadzących drogami o większym natężeniu ruchu należy zachować szczególną ostrożność. Zaleca się wyposażyć w kask, elementy odblaskowe oraz komplet oświetlenia rowerowego.  

Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny jednośladu. Zabierzmy ze sobą podstawowe narzędzia oraz łatki do opon na wypadek awarii.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Kolej na rower – trasa w województwie lubuskim
Region Lubuskie
Typ roweru Cross, Szosa
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 20%, Szuter 45%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa piękna nie tylko z nazwy – czyli Piękny Zachód w pełnej krasie!
Region Lubuskie, Dolny Śląsk
Typ roweru Szosa
Czas 4 dni
Dystans 548 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerowa wycieczka po Wielkopolsce Szlakiem Stu Jezior
Region Wielkopolska
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 115 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krzyż Wielkopolski – Santok na jednodniową wycieczkę rowerową
Region Wielkopolska, Lubuskie
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 56,9 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 45%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?