Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa wokół Jeziora Paprocańskiego

Region Śląsk
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 1 h
Dystans 7,7 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Trasę opisała i przejechała

Katarzyna Kochańska

libiążanka, miłośniczka jazdy na rowerze i fotografii.

Dzielnica Tych, Paprocany, znana jest z festiwalu im. Ryśka Riedla, Portu Pieśni Pracy i… Jeziora Paprocańskiego. Trasa rowerowa wokół Paprocan to świetny pomysł na aktywny, rodzinny dzień. Wspaniale zagospodarowana okolica sprawia, że tutaj nie można się nudzić.  

Ścieżka wokół Jeziora Paprocańskiego wiedzie przez lasy.Trasa nad Jezioro Paprocańskie wiedzie przez spokojne, malownicze tereny.Trasa wokół Jeziora Paprocańskiego – opis trasy

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie na rower na Śląsku, to odpowiedź jest prosta - obierz kurs na Paprocany. To prosta, niedługa, bo niespełna 8-kilometrowa trasa dla początkujących rowerzystów i całych rodzin. Wycieczka wokół jeziora powinna zająć około godziny.

Pętla rozpoczyna się i kończy w Paprocanach. Bez przeszkód możesz wybrać się w te okolice rowerem miejskim, trekkingowym, jak i crossowym. Wokół jeziora będziesz poruszać się asfaltową ścieżką. Część trasy biegnie lasem. Przy północno-wschodnim brzegu znajdziesz kompleks wypoczynkowy, przy południowo-zachodnim (teren gm. Kobiór) zamek myśliwski. Trasa nie jest częścią większego szlaku.

Trasa nie jest specjalnie oznakowana, jednak nie powinno to sprawiać najmniejszego problemu. Wytyczona droga znajduje się bezpośrednio wzdłuż jeziora. Można także korzystać ze śladu GPX.

Ciekawa bryła hotelu w okolicy Jeziora Paprocańskiego.Na trasie zobaczysz ciekawą architekturę.

Jak dojechać i wrócić z trasy

Wokół Jeziora Paprocańskiego rozlokowane są miejsca parkingowe. Stąd wygodnie jest dojechać do punktu startu własnym autem. Nie powinno sprawić najmniejszego problemu dotarcie nad zbiornik rowerem. Z centrum Tych to jedyne 7 km. Nieco dalej oddalone są Mikołów i Pszczyna (ok. 15 km). Dojazd z Katowic, Mysłowic czy Żor będzie zajmował nieco więcej czasu, ponieważ znajdują się w promieniu około 25 km od punktu startowego.

Zachód słońca nad Jeziorem Paprocańskim

Atrakcje do odwiedzenia na trasie

Nad Jeziorem Paprocańskim nie sposób się nudzić. Okolica obfituje w atrakcje dla dużych i małych. Wypoczynek w tym miejscu będzie prawdziwym relaksem. Co ciekawe, rewitalizacja terenu została doceniona nie tylko przez przyjeżdżających tu mieszkańców okolicy, ale także otrzymała wiele nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych.

Nad jeziorem można uprawiać sporty wodne.

Promenada Paprocany jest jedną z bardziej wyjątkowych promenad w Polsce. Drewniana budowla ma kształt fali, która to oddala się, to przybliża do jeziora. Ławki pozwolą odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Przy odrobinie szczęścia, można oglądać z tego miejsca wodne zawody sportowe. Dla turystów został przygotowany także komfortowy taras widokowy. Można tu odpocząć między innymi na wygodnych hamakach.

Wybierając trasy rowerowe na Śląsku, ta w pobliżu Tych, jest jedną z fajniejszych na rodzinny wypad. Wspólny aktywny wypoczynek na dwóch kółkach, a potem zabawa to coś, co sprawi, że nawet rowerowi sceptycy pokochają tę formę wypoczynku. Na miejscu można także wypożyczyć sprzęt wodny. Ceny nie są wygórowane. Korzystanie z kajaka to koszt 10 zł, za rower wodny 2-osobowy zapłacimy 12 zł, za 4-osobowy niewiele więcej - 15 zł. 

Jezioro Paprocańskie leży w niewielkiej odległości od serca Tych,

Plażowanie na jednej z dwóch pięknych plaż czy szaleństwa na wodnym placu zabaw to nie jedyne atrakcje jakie oferują Paprocany. Młodzi miłośnicy adrenaliny pokochają tutejszy park linowy. Znajduje się od strony ul. Sikorskiego. Wstęp do parku jest płatny. Cena biletu zależy od ilości i trudności tras, jakie chcemy pokonać. Bilety dla dorosłych wahają się od 29 do 126 zł, dziecięce są nieco tańsze. Nad jeziorem czeka na najmłodszych także bezpłatna rozrywka. Niecodzienny plac zabaw z drewnianą repliką dużego statku to miejsce, w którym nawet najspokojniejsze maluchy marzą o byciu prawdziwymi piratami.

W sercu Puszczy Pszczyńskiej, nad Jeziorem Paprocańskim, we wsi Promnice na miłośników historii czeka wspaniały zamek myśliwski z 1868 roku. To wyjątkowe miejsce, które niemal nie zmieniło się przez lata. Obecnie w imponującej budowli znajduje się hotel oraz wykwintna restauracja.

Gdzie zjeść?

W Paprocanach gastronomia kwitnie głównie w środku lata, kiedy to nad jezioro zjeżdżają tłumy turystów. Wtedy bezpośrednio przy szlaku możesz zatrzymać się, aby skorzystać z oferty małej gastronomii. Zjesz na szybko dania z sezonowych budek i usiądziesz w piwnym ogródku. W niedalekiej odległości od szlaku znajdują się także restauracje: Huta Paprocka (ul. Nad Jeziorem 44), Dom Bawarski (ul. Hutnicza 70) oraz położona nieco dalej Restauracja Pod Prosiakiem (ul. Armii Krajowej 107). Na głodnych wykwintnych smaków czeka ekskluzywna restauracja w zamku myśliwskim - Restauracja Książęca Promnice.

Dobrze wiedzieć

Bez wątpienia najfajniejszą porą roku na wycieczkę nad Jezioro Paprocańskie jest ciepłe lato. Wówczas trasa będzie nie tylko ciekawym przejazdem wokół zbiornika wodnego, ale także pozwoli na maksymalne wykorzystanie potencjału tego miejsca. Dwie plaże, kajaki, rowery wodne, place zabaw czekają na miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

Praktyczne wskazówki

Tychy - Paprocany to bardzo popularny kierunek wśród okolicznych mieszkańców. W środku sezonu letniego spodziewaj się na miejscu tłumu ludzi, którzy lubią wypoczynek na świeżym powietrzu. Zabierz ze sobą blokadę roweru, aby móc zabezpieczyć rower przed rozpoczęciem plażowania.

Wybierając się w trasę zabierz nie tylko apteczkę czy podstawowe narzędzia, ale także strój kąpielowy i wakacyjny nastrój.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim
Region Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Mietków – Tąpadła, czyli 125 kilometrów przez Dolny Śląsk
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Jaworzno — Pustynia Błędowska, czyli niezwykłości przyrody w jeden dzień
Region Śląsk, Małopolska
Typ roweru MTB, Szosa
Czas 5 h
Dystans 92 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?
Postaw na Śląsk! – Poznaj Żelazny Szlak Rowerowy
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Szosa, Trekking
Czas 3 h
Dystans 55 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?