Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Ścieżkami rowerowymi ze Szczecina do Niemiec

Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 118 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 70%, Piach 10%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Maciej Kozak

Szczecin i jego okolice zawsze są bardzo atrakcyjne dla turystów, w tym również dla tych poruszających się na jednośladach. Jeśli będąc tam na urlopie, chcesz zobaczyć coś więcej niż piękne lokalne zabytki, to warto wybrać się na polsko-niemiecką wycieczkę rowerową!

Początek i koniec trasy wyznaczono w Szczecinie, a łączny dystans do przejechania wynosi 118 km. Na jego pokonanie potrzebne jest mniej więcej 8 godzin. Na wycieczkę mogą się wybrać zarówno rodziny z dziećmi, jak i amatorzy turystyki rowerowej. Nawierzchnia nie jest wymagająca –  70% to asfalt, 20% szuter, a 10% stanowią drogi leśne.

Znak na Ueckermunde

Szczecin, a dokładniej okolice znajdującego się tam Kościoła Polskokatolickiego pw. św. Piotra i Pawła, są miejscem startu. Stąd należy kierować się na północny-zachód. Mijane po drodze Fontanna Bartłomiejka czy Pomnik Czynu Polaków oznaczać będą obranie dobrego kursu. Od tego momentu mogą pojawić się utrudnienia w postaci wzniesień i pogorszenia nawierzchni.

Ze Szczecina trzeba kierować się na Pilchowo, Wołczkowo i Dobra. Ze względu na nieutwardzone odcinki, tamtejsze drogi są nieco trudniejsze do przejechania. Po przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej, gdzieniegdzie jedzie się już zdecydowanie lepiej. Za miejscowością Blakensee przewidziano mały postój w miejscu piknikowym dla rowerzystów, ale można zaplanować go nieco później przy zabytkowej stacji kolejowej.

Za jeziorem Gorinsee i przed samym Zalewem droga znów się pogarsza, ale nie na długo. Towarzystwo tamtejszej przyrody i pięknych widoków po dojechaniu nad wodę wynagradzają jednak wszelkie trudy! Tuż za miejscowością Warsin można zatrzymać się przy tarasie widokowym i porobić pamiątkowe zdjęcia. Kawałek nieutwardzonej drogi rowerzysta napotka przed Altwarp, z którego promem przedostanie się już na tereny naszego kraju do miasteczka Nowe Warpno.

W okolicy warto zobaczyć Aleję żeglarzy, dawny Cmentarz żydowski czy znajdujący się kawałek dalej Pałac Karszno. Od tego ostatniego miejsca aż do samego Pilichowa (ok. 30 km) pod kołami znów znajdzie się nieutwardzona droga, a wokół niej same leśne drzewa. To najdłuższy odcinek na całej trasie dający się nieco we znaki, ale do samej mety już naprawdę niedaleko. Po tym wyzwaniu można zatrzymać się przy Jeziorze Głębokie i kierować się już w stronę Szczecina do miejsca startowego.

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Zmotoryzowani z pewnością wybiorą się na miejsce startu własnym samochodem, ponieważ wokół Jeziora Głębokiego w Szczecinie jest sporo parkingów. W zależności od strefy i czasu postoju ceny za godzinę wahają się od 0,70 zł do 5,10 zł [stan na luty 2023 r.].

Miejscowi mogą dojechać do punktu startowego rowerem, a przyjezdni wybrać dogodne połączenie PKP do Szczecina, zabierając ze sobą dwa kółka. W przypadku tej drugiej opcji transport jednośladu jest płatny. Zryczałtowana opłata biletu wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy [z: przewoźnik PKP Intercity].

Atrakcje na trasie

 • Kościół Rieth – kamienna budowla z ryglową wieżą i wielobocznym prezbiterium. Wybudowano ją w 1731 roku na miejscu poprzedniego kościoła. Na wieży znajduje się zabytkowy dzwon z brązu. Najciekawsze elementy wyposażenia kościoła to: organy Grüneberga, ambona z płaskorzeźbą Zmartwychwstania Pańskiego, ołtarz z płaskorzeźbą z 1777 roku, czteromasztowy statek wotywny z 1910 roku (odrestaurowany w 1994 roku). W latach 1987–1991 przeprowadzono gruntowny remont kościoła. Naprzeciwko znajduje się dawny dwór, a na cmentarzu kaplica.

Kościół w Reith

 • Kościół Luckow – powstał w miejscu poprzedniej budowli, która została zniszczona w czasie wojny północnej. Wzniesiono go na konstrukcji szkieletowej. Posadzka jest utworzona przede wszystkim z cegły palonej, a prezbiterium z kwadratowych płyt ceramicznych. Plac kościelny nie ma ogrodzenia. W przeszłości pełnił funkcję miejscowej nekropolii. Pozostałością po niej jest grób pastora Friedricha Augusta Cleve'a, który w latach 1878-1902 pełnił służbę duszpasterską w Luckow. Naprzeciw kościoła znajduje się pomnik wojenny upamiętniający mieszkańców tej miejscowości poległych w I i II wojnie światowej. Wyposażenie kościoła, które warto zobaczyć to między innymi: empora organowa rozbudowana o boczne obejścia, cynowe świeczniki z poprzedniego kościoła, płyta grobowa Dorothei Louisie Wegener z domu Weylandt, portret Carla Jakoba Wagnera i Friedricha Augusta Clewe, tablice epitafijne z nazwiskami poległych w I wojnie światowej i wspominające zmarłych,  statek wotywny z 1730 roku, podarowany przez Joachima Gasta oraz trzy dzwony.

 • Rynek w Ueckermunde – znajduje się na nim nowoczesna fontanna z posągiem rybaka. W każdą środę przed południem odbywa się tutaj jarmark, na którym można kupić mnóstwo różnych rzeczy. 

 • Port w Ueckermunde – najważniejszy port Małego Zalewu leży nad rzeką Wkrą, przed mostem zwodzonym i rozwidleniem Kanału Köhna. Cumują w nim jachty i duże statki pasażerskie. Odpływają do niemieckich portów na Zalewie Szczecińskim oraz do Nowego Warpna, Świnoujścia i Szczecina.

 • Plaża w Mokebunde – jest niewielka, ale za to znajduje się tuż obok portu. Można do niej dojechać ścieżką rowerową.

 • Leśne ścieżki – gwarancja ładnych widoków i możliwość odpoczynku na trasie.

 • Zamek Książąt Pomorskich – to podobno najstarszy budynek w Szczecinie. Jest związany z Gryfitami, czyli pomorskim rodem książęcym. To przykład udanej odbudowy po zniszczeniach wojennych. Całość ma charakter bardzo zróżnicowany pod względem stylistycznym. Mieszają się tutaj style późnogotyckie, renesansowe i marynistyczne. Zamek jest oczywiście otwarty dla turystów. Po wcześniejszej rezerwacji można zamówić zwiedzanie z przewodnikiem. Dostępne obecnie warianty to: Zamek Gryfitów. Dzieje i legendy w pigułce, Spacer po zamkowych dziedzińcach, Zamek Wieczorową Porą i Dzieje i legendy szczecińskich Gryfitów. Ceny biletów grupowych (max. 30 osób) wahają się w granicach od 15 zł do 160 zł.

 • Fontanna Bartłomiejka – mieści się blisko Urzędu Miasta i jednego z najbardziej zachwycających placów w Szczecinie, czyli Jasnych Błoni. Fontanna została postawiona w czasach rządów Bartłomieja Sochańskiego, czyli w pięknych latach dziewięćdziesiątych.

 • Pomnik Czynu Polaków – jest całkiem niedaleko Fontanny Bartłomiejka, bo naprzeciwko Jasnych Błoni. Zaprojektował go Gustaw Zemła. Pomnik powstał w 1979 roku z inicjatywy Janusza Brycha (I Sekretarza KW PZPR). Miał być podziękowaniem i wyrazem szacunku dla mieszkańców Szczecina za rozbudowanie oraz odbudowanie miasta po II wojnie światowej. Pomnik wzniesiono z okazji 35. rocznicy odrodzenia Polski. Wokół niego na tablicach z brązu są wymienione nazwiska twórców i współtwórców.

 • Miejsce piknikowe dla rowerzystów po stronie niemieckiej – często odbywają się tutaj pikniki. Można odpocząć i nabrać sił przed dalszą wyprawą.

 • Zabytkowa Stacja Kolejowa – obsługiwała linię wąskotorową Stöven - Neuwarp, znaną również jako Randower Bahn. Do dzisiaj zachował się budynek stacji w Hintersee oraz trzyczęściowy zespół budynków stacji Stolzenburger Glashütte. Odcinek Rieth – Hintersee to od 1993 roku ścieżka rowerowa po niemieckiej stronie. Na dawnych stacjach kolejowych Rieth, Ludwigshof, Hintersee Nord i Hintersee dodano sygnalizację kolejową, co stanowi atrakcję turystyczną.

 • Widoki na Zalew Szczeciński – są nie do przecenienia. Warto się zatrzymać i zrobić sobie chociaż kilka zdjęć, aby zachować je w pamięci na dłużej.

 • Prom – kuter "Lutt Matten" kursuje od 18 kwietnia do 5 października z Nowego Warpna do Altwarp. Można na niego zabrać rower. Prom wypływa od środy do niedzieli, o godzinach: 10.30, 13.00 oraz 17.45. Natomiast z Altwarp do Nowego Warpna wypływa od środy do niedzieli, o godzinach: 10.00 11.45 oraz 14.15. Czas podróży promem w jedną stronę wynosi 15 minut. Koszt biletu w obie strony to 6 euro. Za rower należy dopłacić 3 euro.

 • Aleja Żeglarzy w Nowym Warpnie – to promenada z wieżą widokową i aleją o długości 60 metrów. To pierwsze tego rodzaju miejsce w Polsce dostępne od 2011 roku. Na Alei Żeglarzy są płyty z herbami miasta i sylwetki dwóch żeglarzy: Krzysztofa Baranowskiego i Andrzeja Mendygrała. Dobrze się nią przejść, bo to świetnie miejsce do odpoczynku i wykonywania pamiątkowych fotografii.

 • Pałac Karszno – znajduje się nad brzegiem jeziora Nowowarpieńskiego, ma styl francuskiego renesansu. Jego rozmiary nadal robią piorunujące wrażenie. Kubatura to 10 721 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa wynosi 2054 metrów kwadratowych. Pałac zbudowany został w 1898 roku przez rodzinę von Enckevorth. Z zewnątrz ten zabytek nadal prezentuje się imponująco z uwagi na łamany dach, ryzality, wieże, okna w niszach, gzymsy z głowami lwów i motywami roślinnymi. Dodatkowo na budynku znajduje się herb jego właścicieli. Niestety w środku pałac został pozbawiony wszelkich zabytkowych elementów.

Noclegi lub miejsca postojowe

Na krótki odpoczynek można zatrzymać się w Dobrej Szczecińskiej. Następny punkt to Stolec, tutaj znajduje się Jezioro Stolsko wraz z plażą. Zbiornik wodny leży na granicy polsko-niemieckiej, na Równinie Wkrzańskiej, pośród lasów Puszczy Wkrzańskiej. Dla turystów przeznaczony jest niewielki teren rekreacyjny z plażą i łódeczkami.

Dom na trasie Szczecin-Niemcy

Natomiast w Rieth i Luckow dobrze warto się zatrzymać, aby zobaczyć ładnie położone kościoły. W Ueckermunde należy zrobić postój na obejrzenie rynku i portu. 4 kilometry od tej miejscowości znajduje się przepiękna plaża w Mokebunde, do której można dojechać ścieżką rowerową.

Gdzie zjeść

W samym Szczecinie jest mnóstwo miejsc, w których można dobrze zjeść. Warto tutaj wymienić na przykład takie punkty gastronomiczne, jak: Ziemniak i Spółka, Dutkiewicz Lody Autorskie, czy słynny na całą Polskę Manekin. W mniejszych miejscowościach są tylko pojedyncze restauracje, dlatego na tę wycieczkę warto zabrać ze sobą prowiant i duże zapasy wody. Ciekawym miejscem, w którym należy skusić się na kraboburgera lub bułkę ze śledziem jest miejscowość Ueckermunde. To malownicza okolica i świetna miejscówka na dłuższy postój.

Dobrze wiedzieć

Ostatni sklep tuż przed granicą znajduje się w Dobrej Szczecińskiej. Dlatego, aby przetrwać tę wycieczkę, należy zrobić sobie spore zapasy lub zabrać jedzenie z domu. Konieczne jest również zorganizowanie większej ilości wody, bo nie ma jej gdzie później dokupić.

Praktyczne wskazówki

To kilka godzin jazdy na rowerze, więc dobrze zadbać o ciepłe ubrania i kurtkę przeciwdeszczową. Może się przydać również nawigacja GPS i podstawowy zestaw naprawczy do roweru. Warto wziąć ze sobą zapasową dętkę i torby. Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze są tylko w następujących miejscowościach: Szczecin, Ueckermunde i Police.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Z molo w Kołobrzegu w głąb Polski – Stary Kolejowy Szlak
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 191,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 77%, Piach 1%, Szuter 8%, Bruk 14%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 2 dni
Dystans 340 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 78%, Piach 1%, Szuter 12%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Wzdłuż zachodniego wybrzeża, czyli trasa Velo Baltica
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Gravel, Cross
Czas 2 dni
Dystans 245 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 53%, Piach 1%, Szuter 18%, Bruk 28%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa Drawsko Pomorskie – Szczecin
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 108 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 55%, Piach 5%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?