Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa Drawsko Pomorskie – Szczecin

Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Cross, MTB
Czas 1 dzień
Dystans 108 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 55%, Piach 5%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Tomasz Rozmus

Jedną z ciekawszych baz wypadowych w województwie zachodniopomorskim jest Drawsko Pomorskie. Trasy rowerowe w okolicy słyną z atrakcyjności. Zaawansowani kolarze, którzy kochają jazdę z przeszkodami, mogą zdecydować się na jedną z ciekawszych wypraw. Ma w sobie wszystkie elementy, gwarantujące, że będzie to wyjazd udany – wspaniałe krajobrazy, wymagające wzniesienia i ciekawe zabytki. To wycieczka rowerowa łącząca Drawsko Pomorskie ze Szczecinem.   

Ponad 100 km trasę pokonamy w niespełna 1,5 dnia spokojnej jazdy w turystycznym tempie. Ze względu na zróżnicowany teren najwygodniej będzie przemierzyć ją na rowerze crossowym lub górskim. Asfalt stanowi 55%, szuter zaś 40%. Pozostała część szlaku będzie wymagała od nas nieco więcej sił, ponieważ to drogi piaszczyste.

Miejscowości na trasie:

Drawsko Pomorskie – Gudowo – Mielenko Drawskie – Woliczno – Ziemsko – Studnica – Ińsko – Linówko – Biała – Lutkowo – Marianowo – Czarnkowo – Pęzino – Ulikowo – Stargard – Zieleniewo – Morzyczyn – Kobylanka – Szczecin

Odcinek łączący Drawsko z Ińskiem jest wyjątkowo malowniczy. Lokalnie określa się go mianem „parków krajobrazowych” i prowadzi zielonym szlakiem. Przejeżdżając tą trasą, zobaczysz zarówno Drawski Park Krajobrazowy, jak i będący nieopodal Iński Park Krajobrazowy.  

Widok na jezioro w okolicy Drawska Pomorskiego.Na trasie będziesz mijać malownicze jeziora.

Przed wybraniem się na rower musisz wiedzieć, że trasa jest słabo oznakowana. Posiadanie urządzenia, dzięki któremu możesz odczytać ślad szlaku, znacząco ułatwi orientację w terenie. Należy podkreślić, że nie zawsze da się swobodnie zboczyć z określonej ścieżki, ponieważ przebiega ona obrzeżami Poligonu Drawskiego. Obostrzenia wynagrodzą Ci jednak mijane kompleksy leśne, wzgórza morenowe i doliny rzeczne.

Miłośnicy rodzinnych wypraw rowerowych powinni trzy razy zastanowić się, zanim wspólnie podejmą to wyzwanie. Pierwszy etap – do Ińska, może sprawdzić się, jako pomysł na familijny trip dla naprawdę doświadczonych we wspólnym podróżowaniu zespołów. Należy jednak pamiętać, że to trasa wymagająca. Teren będzie trudny, co dzieciom może sprawić nie lada kłopot. Jednocześnie druga część szlaku biegnie drogami publicznymi o średnim natężeniu ruchu. Zdecydowanie odradzamy ten etap. 

Mapa i ślad GPX


Dojazd do trasy

Jeżeli chcesz rozpocząć wspaniałą rowerową przygodę przez Drawski Park Krajobrazowy, najlepiej wystartować z Drawska Pomorskiego. Do tego niewielkiego miasta w północno-zachodniej Polsce dojedziesz pociągiem. Przez miejscowość przebiega linia kolejowa nr 210.

Wygodną alternatywą jest dojazd własnym autem. Należy wówczas pomyśleć o alternatywnej drodze powrotnej komunikacją publiczną, ponieważ trasa nie stanowi pętli.

Atrakcje na trasie

Przed startem, warto spędzić trochę czasu, aby poznać miasteczko, z którego rozpoczniesz swoją przygodę. Zobaczysz tu zabytkowe śródmieście, kościół z przełomu XIV I XV wieku, domy szachulcowe czy magazyn soli. Na obrzeżach miejscowości miniesz Poligon Drawski. To największe i najnowocześniejsze miejsce tego typu w Polsce. Jednocześnie uznawany jest za jedną z największych placówek w Europie. Nie przestrasz się, gdy w okolicy usłyszysz wybuchy. Na obszarze 40 tys. ha codziennie szkolą się tu zastępy żołnierzy.

Gdy wyruszysz na szlak i miniesz Drawsko Pomorskie, atrakcje będą czekały na Ciebie również po drodze. Jednym z ciekawszych punktów stanie się Kopalnia Surowców Mineralnych w Mielenku Drawskim. Chociaż miejsce nie jest przystosowane do ruchu turystycznego, ponieważ nieustannie trwają tu prace, masz unikalną okazję zobaczenia, jak wygląda wydobycie m.in.: kruszyw, żwirów czy otoczaków.

Panorama jeziora w okolicy Drawska Pomorskiego.Wspaniałe okoliczności przyrody są największą atrakcją trasy.

Wspaniałe okoliczności dzikiej przyrody stanowią bez wątpienia jeden z ciekawszych punktów na trasie. W pełni usatysfakcjonują tych cyklistów, dla których kontakt z naturą jest najważniejszym elementem każdej wyprawy. Gęste lasy, zapierające dech w piersiach wzgórza morenowe czy doliny rzeczne to tylko początek. Miłośnicy dużych zbiorników wodnych również będą usatysfakcjonowani. Na trasie rowerowej do Szczecina będziesz mógł zatrzymać się na dwóch malowniczych plażach – nad Jeziorem Ińsko i nad Jeziorem Miedwie.

Druga część trasy, którą rozpoczniesz, mijając Ińsko, będzie obfitowała w bardziej kameralne, urokliwe atrakcje. Na szlaku zobaczysz kilka zabytkowych kościołów. Warto zatrzymać się, chociaż przy części z nich, aby poznać regionalną architekturę sakralną.

Zachodniopomorska wycieczka rowerowa obfituje w atrakcje. Szczecin, który wieńczy wyprawę, może być znakomitą bazą do aktywnego zwiedzania i rozpoczęcia kolejnej wyprawy. Może tym razem nad morze?

Noclegi lub miejsca postojowe

Na 108-kilometrowym szlaku czeka nas wiele atrakcji od Drawska po Szczecin. Trasy rowerowe tutaj przebiegające oferują wiele możliwości komfortowego noclegu. Warto z niego skorzystać, aby w pełni poczuć klimat regionu.

Pobrzeże jeziora w okolicy Drawska Pomorskiego.Okolica pozwala na ciekawe spędzanie wolnego czasu.

Jeżeli planujesz wybrać się w te rejony w okresie letnim, warto zdecydować się na spędzenie większej ilości czasu nad wodą. Już na początku trasy znajdziesz komfortowy nocleg – m.in. nad Jeziorem Lubie. To kameralne miejsce, w którym odpoczniesz wokół dzikiej przyrody. Kolejną świetną bazę stanowi Ińsko. Bez względu na to, czy wolisz spędzić noc na polu namiotowym, campingu czy w domku letniskowym, znajdziesz dla siebie miejsce. Podobnie będzie w okolicach Jeziora Miedwie. Osoby planujące wypoczynek również na miejscu mety, nie będą zawiedzione. Szczecin jest największym miastem w regionie doskonale przygotowanym na przyjazd turystów. 

Gdzie zjeść

Nie ma nic przyjemniejszego niż spożywanie posiłku w pięknym miejscu na łonie natury. Bez względu na to, jak rozplanujesz swoje postoje, warto skorzystać z fajnej infrastruktury i zjeść obiad na plaży. Zarówno nad Jeziorem Ińskim, jak i nad Jeziorem Miedwie, znajdziesz lokalne knajpki, w których posilisz się pyszną rybą i napawasz widokiem na wodę. Jeżeli chcemy mieć większy wybór jeśli chodzi o gastronomię, to po drodze możemy zatrzymać się na starym mieście w Stargardzie, gdzie znajdziemy szereg restauracji lub na mecie w samym Szczecinie.

Posiłek w knajpie nad jeziorem.Warto zjeść świeżo złowioną rybę przygotowaną przez lokalnych kucharzy.

Dobrze wiedzieć

Przygotowując się do trasy, pamiętaj o tym, że etap z Drawska Pomorskiego do Ińska nie należy do najłatwiejszych. Nawierzchnia może sprawiać trudności. Przeważają szutry i leśne ścieżki z korzeniami. Miejscami trafisz na drogi piaszczyste.  

Jeżeli kochasz odpoczynek na plaży, to zdecydowanie zaplanuj wyprawę na lato lub wczesną jesień. Okoliczne jeziora są naprawdę piękne, a odrobina lenistwa po pokonaniu wymagającej trasy daje naprawdę dużo radości!

Widok na żaglówkę z napisem Drawsko Pomorskie.Warto skorzystać z atrakcji, jakie daje nam okolica.

Praktyczne wskazówki

Pamiętaj o tym, że nie zawsze warto zbaczać z ustalonej trasy. Dobrze jest mieć ze sobą sprawną nawigację, aby uniknąć zgubienia się zwłaszcza w lesie. Duża część szlaku wiedzie w sąsiedztwie poligonu wojskowego. Wkroczenie na tereny wojskowe może skutkować mandatem.

Zadbaj o to, aby dobrze przygotować się do drogi. Pierwsza część trasy wiedzie przede wszystkim poza terenami zabudowanymi. Do samego Ińska nie znajdziesz żadnego sklepu. Chęć zakupienia wody czy prowiantu może wiązać się z koniecznością dużego zboczenia z ustalonej trasy. Jednocześnie pamiętaj o zabraniu zestawu naprawczego. W przypadku awarii brak podstawowych narzędzi może być nie lada problemem.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Z molo w Kołobrzegu w głąb Polski – Stary Kolejowy Szlak
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 1 dzień
Dystans 191,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 77%, Piach 1%, Szuter 8%, Bruk 14%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, Gravel, MTB, Cross, Szosa
Czas 2 dni
Dystans 340 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 78%, Piach 1%, Szuter 12%, Bruk 9%
Co oznaczają parametry trasy?
Wzdłuż zachodniego wybrzeża, czyli trasa Velo Baltica
Region Pomorze Zachodnie
Typ roweru Trekking, MTB, Gravel, Cross
Czas 2 dni
Dystans 245 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 53%, Piach 1%, Szuter 18%, Bruk 28%
Co oznaczają parametry trasy?