Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Baltic Bike Challenge – nadmorska przygoda z rowerowym wyzwaniem w tle!

Data aktualizacji: 25-03-2021

Pierwsza edycja ultramaratonu Baltic Bike Challenge to przygoda, którą każdy uczestnik zapamięta na całe życie. Ciągnący się przez niemal 700 km szlak prowadzić będzie bowiem wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, po drodze zahaczając o wiele kultowych miejsc znanych z pocztówek. To nie wyścig jakich wiele, a prawdziwy sprawdzian hartu ducha i wytrzymałości w obliczu przepięknych nadmorskich krajobrazów.


Pierwsza edycja Baltic Bike Challenge już 8 maja 2021 roku!


Czym jest Baltic Bike Challenge? Trasa widokowa i wyścig w jednym

Baltic Bike Challenge, czy jak nazywają go organizatorzy „BBC”, to ultramaraton, który zapisze się złotymi zgłoskami w tegorocznym kalendarzu eventów rowerowych. Choć do ujawnienia pełnego przebiegu trasy pozostało jeszcze kilka tygodni, to już wiemy jedno – wyrażeń będzie co niemiara!

Szlak rozpocznie się pod latarnią w Świnoujściu, wiodąc wzdłuż całego wybrzeża aż do granicy z Obwodem Kaliningradzkim, by następnie zawrócić i zakończyć się w Krynicy Morskiej. Organizatorzy zapewniają także, że dołożono wszelkich starań, aby trasa prowadziła przede wszystkim przez drogi niepubliczne, z dala od natężonego ruchu samochodowego. Największe ośrodki aglomeracyjne, takie jak Trójmiasto czy zatoka Pucka, omijane będą szlakami leśnymi, i to właśnie tam czeka uczestników prawdziwa przeprawa. Liczne wzniesienia i techniczne zjazdy to w końcu to, co rowerzyści kochają najbardziej.

Mężczyzna jadący rowerem nad morzem.

Nie zabraknie także dodatkowych odcinków specjalnych. Nie możemy zdradzić za wiele, ale część trasy przebiega przez plaże czy bagna, a niektóre odcinki pokonać trzeba będzie po specjalnych kładkach. Jednak większość szlaku to przede wszystkim nawierzchnie asfaltowe oraz betonowe, a także szutry i leśne dukty.

Jesteś gotów na największą przygodę życia? Wystartuj w „BBC”!

Baltic Bike Challenge to z pewnością nie lada wyzwanie. Niemal 700 km zróżnicowanych nawierzchni potrafi dać w kość nawet zaprawionemu rowerzyście. Jednak jak informują sami organizatorzy, BBC przeznaczony jest na równi dla osób które szukają wyzwania, jak i tych, którzy chcą po prostu spróbować swoich sił w zorganizowanych zawodach. Z tego względu na przejechanie trasy przeznaczono 110 godzin, co oznacza, że każdego dnia trzeba pokonać ok. 140 km, by ukończyć wyścig. Nie będzie to łatwa przeprawa dla osób zaczynających swoją przygodę z rowerami, ale dla nieco bardziej zaawansowanych rowerzystów cel jest jak najbardziej realny. 

Jeśli szukacie rywalizacji na najwyższym poziomie, tutaj też jej nie zabraknie. Na pierwsze trzy osoby na mecie z każdej z kategorii – grupy podzielone ze względu na płeć – czekają atrakcyjne nagrody od sponsorów zawodów. Każdy następny uczestnik, który zmieści się w limicie czasu, również nie odejdzie z pustymi rękami. Można liczyć na pamiątkowy medal, ciepły posiłek i dobrowolną kąpiel relaksacyjną w Bałtyku.

Warto wiedzieć!

W zawodach mogą wziąć udział rowerzyści i rowerzystki, którzy ukończyli 18 rok życia. Limit uczestników określono na 230 osób.

Każdy uczestnik otrzyma na czas trwania wyścigu nadajnik GPS, który pozwoli śledzić postępy, oraz polisę ubezpieczeniową.

Co zwiedzimy na trasie?

Przede wszystkim całe polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego, ale uczestniczy będą mogli podziwiać także:

  • przepiękny Słowiński Park Narodowy, w tym żywy skansen „Muzeum Wsi Słowińskiej – Kluki”,
  • Woliński Park Narodowy ze słynną zagrodą żubrów,
  • ruiny kościoła w Trzęsaczu,
  • prawie wszystkie latarnie morskie wybrzeża,
  • Groty Mechowskie,
  • i wiele innych atrakcji, zależnie od czasu i nastawienia!

Rower stojący na tle morza

Zapał do jazdy to podstawa, ale warto zadbać także o odpowiedni rower!

Wspominaliśmy już, że drogi na trasie BBC to przede wszystkim asfalt i beton, jednak nie zabraknie także trudniejszych odcinków na sypkich nawierzchniach czy szlaków leśnych. Dlatego organizatorzy odradzają start w maratonie na rowerze typowo szosowym. Jak zaznaczają, sami pokonali trasę gravelem, ale poradzą sobie na niej także jednoślady MTB, XC czy crossowe. Warto jednak zaopatrzyć je zawczasu w opony z płytkim bieżnikiem, o uniwersalnym zastosowaniu.

Tablica wskazującą odległość do granicy Polski

Kilka słów o autorach trasy

Słowo „organizator” przewinęło się już kilkukrotnie, czas więc przybliżyć kto kryje się za tym tajemniczym sformułowaniem.

Bartłomiej Król i Marcin Damentka mają za sobą liczne starty w maratonach MTB, szosowych czy enduro. I to nie tylko odbywających się w naszym kraju, ale także międzynarodowych w niemal całej Europie. To doświadczenie postanowili przekuć na wyjątkowe zawody, które przebiegać mają od niemieckiej do rosyjskiej granicy. Pierwsza edycja ultramaratonu już 8 maja 2021 roku!