Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Baltic Bike Challenge – nadmorska przygoda z rowerowym wyzwaniem w tle!

Data aktualizacji: 25-03-2022

Pierwsza edycja ultramaratonu Baltic Bike Challenge była dla uczestników przygodą, którą zapamiętają do końca życia. W tym roku dołączą do nich kolejni śmiałkowie, którzy nie tylko wezmą udział w rywalizacji, ale i wzbogacą się o wyjątkowe wspomnienia. Podejmą próbę pokonania szlaku, który ciągnie się przez niemal 700 km, prowadząc wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego i zahaczając o miejsca znane z pocztówek. To nie wyścig jakich wiele, a prawdziwy sprawdzian hartu ducha oraz wytrzymałości. 


Druga edycja Baltic Bike Challenge już 7 maja 2022 roku!


Czym jest Baltic Bike Challenge?

Baltic Bike Challenge (BBC) to ultramaraton, który zapisał się złotymi zgłoskami w kalendarzu eventów rowerowych. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, trasa rozpoczyna się pod latarnią w Świnoujściu, a kończy w Krynicy Morskiej. Organizatorzy dokładają starań, aby szlak prowadził przede wszystkim przez drogi niepubliczne, z dala od natężonego ruchu samochodowego.

Uczestnicy będą przejeżdżali przez nadmorskie miejscowości, takie jak Międzyzdroje, Kołobrzeg, Łeba, Władysławowo i Hel, dlatego atrakcji po drodze z pewnością nie zabraknie. Największe ośrodki aglomeracyjne, takie jak Trójmiasto czy zatoka Pucka, będą w miarę możliwości omijane leśnymi ścieżkami, i to właśnie tam czeka uczestników prawdziwa przeprawa. Liczne wzniesienia czy techniczne zjazdy to w końcu to, co rowerzyści kochają najbardziej.

ścieżka rowerowa przebiegająca obok plażyNa trasie Baltic Bike Challenge nie brakuje pięknych krajobrazów.

 

Większość szlaku to przede wszystkim nawierzchnie asfaltowe oraz betonowe, a także szutry i leśne dukty. Jednak nie zabraknie też odcinków specjalnych. W tym roku do pokonania będzie m.in. 5,5-kilometrowy segment prowadzący przez plażę. Jeszcze nie chcemy zdradzać za wiele, bo pełen przebieg trasy zostanie ujawniony na około tydzień przed startem, ale z pewnością jest na co czekać!

Baltic Bike Challenge 2021 

W ubiegłym roku kolarze po raz pierwszy ruszyli na trasę rozciągniętą między rosyjską a niemiecką granicą. Spośród mężczyzn jako pierwszy na mecie znalazł się Grzegorz Rybkowski, który pokonał prawie 700 kilometrów w 36 godzin i 53 minuty. W grupie kobiet najlepsza była Marzka Janerka z wynikiem 57 godzin i 54 minut.

Jesteś gotów na największą przygodę życia?

Baltic Bike Challenge to z pewnością wyzwanie. Niemal 700 km zróżnicowanych nawierzchni i suma przewyższeń wynosząca 3200 metrów może dać w kość nawet zaprawionemu rowerzyście. Jednak BBC przeznaczony jest na równi dla osób, które szukają wyzwań, jak i tych, którzy chcą po prostu spróbować swoich sił w zorganizowanych zawodach. 

Na przejechanie trasy przeznaczono 100 godzin, co oznacza, że każdego dnia trzeba pokonać ok. 140 km, by ukończyć wyścig. Nie będzie to łatwa przeprawa dla mniej doświadczonych osób, ale dla nieco bardziej zaawansowanych rowerzystów cel jest jak najbardziej realny.

medal Baltic Bike ChallengeOsoby, które ukończą Baltic Bike Challenge otrzymają pamiątkowe medale.

Na pierwsze trzy osoby na mecie z każdej grupy – kobiet i mężczyzn – czekają atrakcyjne nagrody od sponsorów zawodów. Każdy następny uczestnik, który zmieści się w limicie czasu, również nie odejdzie z pustymi rękami. Może liczyć na m.in. pamiątkowy medal i ciepły posiłek.

W zawodach mogą wziąć udział rowerzyści i rowerzystki, którzy ukończyli 18 rok życia. Aktualnie na liście startowej znajduje się 300 osób. Każdy uczestnik otrzyma na czas trwania wyścigu nadajnik GPS, który pozwoli śledzić postępy w zmaganiach.


Uwaga – zapisy zostały zakończone!


uczestnicy Baltic Bike Challenge na mecieIlu śmiałkom w tym roku uda się dotrzeć na metę w wyznaczonym czasie?

Zapał do jazdy to podstawa, ale warto zadbać także o odpowiedni rower!

Wspominaliśmy już, że drogi na trasie BBC to przede wszystkim asfalt i beton, jednak nie zabraknie także trudniejszych odcinków. Dlatego organizatorzy odradzają start w maratonie na rowerze typowo szosowym. Jak zaznaczają, sami pokonali trasę gravelem, ale poradzą sobie na niej także jednoślady MTB, XC czy crossowe. Warto jednak zaopatrzyć je zawczasu w opony z płytkim bieżnikiem, o uniwersalnym zastosowaniu.

Kilka słów o autorach trasy

Organizatorami Baltic Bike Challenge są Bartłomiej Król i Marcin Damentka. To koledzy, których łączy wspólna pasja. Mają za sobą liczne starty w maratonach MTB, szosowych czy enduro – i to nie tylko odbywających się w naszym kraju, ale także poza jego granicami. To doświadczenie postanowili przekuć w wyjątkowe zawody, łączące miłośników kolarstwa.