Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

Data aktualizacji: 01-09-2017

Na początek mała zagadka: co łączy województwa: Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie? Jedna z najciekawszych i najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, czyli „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo”! Jest to jednocześnie jeden z najbardziej ambitnych tego typu projektów w tym rejonie Europy. 

Green Velo - najdłuższa trasa rowerowa w Polsce

Rozpatrując wszystkie szlaki rowerowe w Polsce, Green Velo to najdłuższa trasa licząca niemal 2100km! Prowadzi ona rowerzystów przez wschodnie rejony naszego pięknego kraju. Olbrzymia różnorodność przyrodnicza, kulturowa oraz historyczna sprawia, że ciężko przejść obojętnie obok tego olbrzymiego projektu. Również i my daliśmy się skusić! Relację z trasy możecie przeczytać w naszym artykule pod tytułem Green Velo - wchodni szlak rowerowy.

Wśród najlepszych tras rowerowych w Polsce, na pierwszym miejscu znajduje się wschodni szlak rowerowy Green Velo.

Jak powstała trasa i co obejmuje?

Początki Green Velo sięgają 2008 roku, kiedy na podstawie istniejącej infrastruktury zaczęto pracować nad stworzeniem szlaku. Prace nie obejmowały jedynie samej drogi rowerowej. Wokół niej stworzono także 20-kilometrowy korytarz, w którym zinwentaryzowano zabytki i godne uwagi obiekty, co jeszcze bardziej wzbogaciło krajoznawczo trasę. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że w obrębie tego korytarza znajdują się inne szlaki rowerowe o łącznej długości około 10000km! Jest więc gdzie jeździć!

Trasa rowerowa z zabytkami i nie tylko !

Green Velo przebiega poprzez 5 parków narodowych, 15 parków krajobrazowych, 26 obszarów specjalnej ochrony ptaków oraz 36 specjalnych obszarów ochrony siedlisk! Tereny te stanowią aż 1/3 całej trasy. Gdyby komuś wydawało się mało, to przyrodnicze walory obejmują tereny nizinne, pojezierza, wyżyny oraz tereny górskie. Autorzy projektu zafundowali nam prawdziwy przegląd tego, co wschodnie obszary Polski mają do zaoferowania.

Wschodni szlak rowerowy Green Velo pozwala zwiedzić dużą część Polski na dwóch kółkach.

Co jeszcze?

Oprócz samej trasy rowerowej, oznakowanej przy pomocy ponad 7000 znaków, dla rowerzystów przygotowano poradnik w pigułce zawierający informacje niezbędne do przejechania trasy. Na stronie greenvelo.pl poza mapami i opisami przebiegu szlaku znajdziemy pokaźną listę walorów turystycznych, przyrodniczych, a także bazę obiektów noclegowych i gastronomicznych. Dla rowerzystów udostępniono planer wycieczki, w którym bezproblemowo można ustalić wszystkie detale trasy. Dodatkowo na smartfonie możemy zainstalować aplikację, dzięki której będziemy mieli pod ręką dostęp do niezbędnych na szlaku informacji.

Przebieg trasy rowerowej Green Velo

Trasa ma swój początek w Elblągu i prowadzi początkowo przez tereny Zalewu Wiślanego. Jadąc poprzez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, dotrzemy na granicę trzech państw: Polski, Litwy i Rosji. Stąd ruszymy dalej w kierunku południowym, przez tereny Suwalszczyzny, Podlasia i Lubelszczyzny. Kolejny z większych przystanków na trasie to Przemyśl. Jesteśmy więc w województwie Podkarpackim. Tutaj skręcamy na zachód. Jadąc dalej, czeka na nas po drodze m.in. Rzeszów i cudowny Sandomierz. Koniec trasy to Góry Świętokrzyskie i miejscowość Końskie.

Trasa Green Velo prowadzi od Zalewu Wiślanego do Gór Świętokrzyskich.

Górskie szlaki rowerowe dla każdego

Kolejna ciekawa trasa rowerowa, jaką znajdziemy w naszym kraju, znajduję się na terenie Sudetów. Jest skierowana głównie do miłośników kolarstwa górskiego. Nie musimy jednak być wymiataczami jak Maja Włoszczowska, by czerpać przyjemność z jazdy na rowerze. Z większością szlaków poradzą sobie także początkujący adepci popularnego MTB. Mowa tutaj o Strefie MTB Sudety - systemie górskich tras rowerowych.

Jak powstała Strefa MTB Sudety i co obejmuje?

Projekt ten został uruchomiony w roku 2013. Trasa, którą biegnie szlak wyznaczona została zarówno poprzez drogi asfaltowe, szutrowe, jak i tak zwane single, czyli po prostu wąskie ścieżki górskie. W liczbach, mamy tutaj do pokonania 500km znakowanych tras. Strefa MTB Sudety to nie tylko sama jazda. Na stronie znajdziemy informację o infrastrukturze sprzyjającej rowerzystom oraz o certyfikowanych obiektach noclegowych, gastronomicznych i usługowych. Dodatkową atrakcją, która przyciąga rowerzystów do tego miejsca, jest cykl zawodów kolarstwa górskiego organizowany pod nazwą Puchar Strefy MTB Sudety. 

Na trasie Green Velo znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc.

Przebieg trasy rowerowej MTB Sudety

Szlaki rowerowe tego projektu znajdują się w obrębie 8 gmin:

  • Bielawa
  • Dzierżoniów
  • Głuszyca
  • Mieroszów
  • Nowa Ruda
  • Pieszyce
  • Srebrna Góra
  • Walim

Każda z tych lokalizacji posiada własną sieć tras rowerowych, oczywiście odpowiednio oznakowanych i opracowanych na stronie internetowej projektu. Znajdziemy tam mapki, profile tras z przewyższeniem, a także ślady, które możemy zgrać sobie na urządzenia z gps. Dostępne są także zwięzłe opisy, które przygotują nas na to, co możemy spotkać na konkretnym szlaku. W 2016 roku Strefę MTB Sudety odwiedziło ponad 25000 osób, a w zawodach organizowanych w pod tą marką wzięło udział ponad 1500 osób. 

Green Velo wschodni szlak rowerowy przebiega także w górskich terenach, co może stanowić małą trudność szlaku rowerowego.

Szlak rowerowy Enduro

Warto wspomnieć również o innym projekcie, który znajduję się w strukturach Strefy, ale jest od niego niezależny. To wyjątkowy szlak na skalę naszego kraju. Mowa tu o Trasach Enduro w Srebrnej Górze - miejscówce dla miłośników ostrzejszej jazdy w dół. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że rozbudowywane zostało poprzez tak zwany crowdfunding, czyli publiczną zbiórkę pieniędzy w Internecie na konkretny cel. Jak dotąd miały miejsce dwie takie akcje i obydwie przyczyniły się do istotnej modernizacji istniejących już tras. W tej chwili można wybierać spośród 4 tras głównych, z alternatywnymi odnogami. Na końcu znajduje się trasa podjazdowa będąca ciekawą i piękną przyrodniczą alternatywą dla podjazdu szutrowego. Pomimo, że Trasy Enduro są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych kolarzy MTB, miejsce to jest znane i cenione pod względem turystycznym w całej Polsce. W roku 2017, odbyły się tutaj jak dotąd największe w Polsce

Alternatywa dla rekreacyjnej jazdy na rowerze

Co w sytuacji, kiedy mamy ochotę przejechać jakąś krótszą trasę, jedno czy dwudniową? Czy znajdziemy coś położonego bliżej dużych aglomeracji miejskich? Jak najbardziej! Idealna może okazać się trasa wokół Poznania, czyli tzw. Pierścień. 

Jak powstała trasa i co obejmuje?

Długość tej trasy rowerowej to około 170km. Jest to pierwsza poznańska trasa włączona w Wielkopolski System Szlaków Rowerowych. Rok 2001 to data, kiedy cały szlak został oznakowany. Dzieli się on na 7 głównych odcinków pierścienia oraz 7 szlaków dojazdowych. Odcinki te prowadzą przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo rejony Poznania, jakie jak Rezerwat Promno, Wielkopolski Park Narodowy czy chociażby Puszczę Zielonkę. Z pewnością nie raz zatrzymamy się, by podziwiać otaczającą nas przyrodę.

Wschodni szlak rowerowy Green Velo to trasa, która jest odpowiednia dla osób znajdujących się na każdym poziomie zaawansowania.

Co jeszcze?

Trasa nie ma ani początku, ani końca, możemy rozpocząć ją w dowolnym momencie. Jednym z jej największych plusów, są wspomniane szlaki dojazdowe z Poznania. Umożliwiają nam zrobienie krótkiej, 2-3 godzinnej wycieczki po wybranym fragmencie Pierścienia, oraz powrót inną dojazdówką do centrum miasta. Kolejnym atutem tego projektu jest mały poziom trudności. Nawet początkujący pasjonaci dwóch kółek na rowerach trekkingowych bez problemu pokonają większość trasy. Nie ma też co przejmować się nawigacją. Trasa i dojazdówki są oznakowane, dostępne są także mapki całości oraz ślady GPS, pozwalające nam przy pomocy smartfona, poruszać się bez wysiłku po Pierścieniu.

Green Velo to szlak rowerowy, który powinien znać każdy rowerzysta.

Podsumowanie

Region naszego kraju obfituje w atrakcyjne trasy rowerowe. Nieważne, w której części Polski się znajdujemy. Rozsypane po całym kraju ścieżki rowerowe pozwolą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, a ciekawe miejsca nie raz zadziwią swoją historią. Jeżeli jesteś miłośnikiem jazdy na dwóch kółkach, koniecznie musisz zobaczyć jaka jest najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, sprawdzić się w górskim terenie Strefy MTB Sudety i przekonać się co można zobaczyć okrążając Poznań.