Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jazda na rowerze – efekty i korzyści

Data aktualizacji: 19-10-2023

Spontaniczna aktywność fizyczna niesie za sobą dużo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nawet jazda na rowerze na krótkich dystansach, którą zastępujemy dojazdy do pracy czy wypad na zakupy samochodem, ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Jakie korzyści wynikają z rekreacyjnych przejażdżek? 

para jadąca na rowerach przez parkNajważniejsze zalety jazdy na rowerze to poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Jazda na rowerze, jako NEAT

Jednym z najbardziej medialnych tematów w dietetyce jest w ostatnim czasie NEAT, czyli spontaniczna aktywność fizyczna, która nie stanowi planowanego treningu. Innymi słowy, to wprowadzanie więcej ruchu w codzienności, np. wybieranie schodów zamiast windy czy jazda na rowerze, a nie autem. Pozwala ona na spalenie dodatkowych kalorii i podkręcenie metabolizmu, co sprzyja naszemu zdrowiu. Poprawia wydolność organizmu, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na wygląd sylwetki. 

Okazuje się, że nawet kilkanaście minut na siodełku, które będziemy regularnie powtarzać, pozytywnie wpłynie na zdrowie. Jazda rowerem do pracy obrosła w wiele mitów. Wybór dwóch kółek zamiast czterech przynosi wiele korzyści. Pozwala zaoszczędzić czas na staniu w korkach, a pokonanie niewielkim tempem krótkiego dystansu, np. 7 km nie będzie nas nadmiernie forsować. Warto uświadomić sobie, że osiągając rekreacyjną prędkość 15 km/h, dystans taki pokonamy w około 30 min, co w obie strony daje godzinę jazdy na rowerze dziennie. W tygodniu roboczym to już 5 dodatkowych godzin poświęconych na aktywność fizyczną. W skali miesiąca zyskujemy przynajmniej 20 h spontanicznego „treningu”. 

Co ważne, podczas spontanicznej jazdy sprawdzi się każdy rodzaj roweru. Ważne, aby był dostosowany do sylwetki – pozwalał zająć odpowiednią pozycję. Jeżeli szukasz czegoś do spokojnej jazy, to zdecyduj się na model wszechstronny, który zda egzamin w mieście, jak i podczas spontanicznych wycieczek w teren. Warto zwrócić uwagę na rowery crossowe, trekkingowe czy fitness. 

Natychmiastowe efekty jazdy na rowerze

Aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskazują, że każda dorosła osoba powinna zapewnić sobie tygodniowo około 150-300 min wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności lub 75-150 min intensywnych ćwiczeń, co pozwoli przez dłuższy czas cieszyć się lepszym samopoczuciem. Regularne uprawianie sportu niesie za sobą wiele profitów. 

Co daje rower? Endorfiny

Korzyści z jazdy na rowerze jest dużo, a na pozytywne efekty nie trzeba czekać długo. Przede wszystkim aktywność fizyczna wpływa na pobudzenie współczulnego układu nerwowego, co poprawia nasze samopoczucie. Mózg wydziela serotoninę, dopaminę i endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dodatkowo produkowana jest norepinefryna, która reguluje stres. 

Jazda na rowerze receptą na lepszy sen

Żyjąc w biegu, przeciągamy aktywność dobową do granic wytrzymałości, często kosztem długości snu. Trudno jest nam się zregenerować, co prowadzi do stanu permanentnego zmęczenia. Kolejną zaletą spokojnej, ale regularnej jazdy na rowerze jest poprawa jakości snu. Dzięki ćwiczeniom szybciej zasypiamy oraz skuteczniej odpoczywamy, ponieważ skracana jest faza REM snu, w efekcie czego jest on głębszy. Sport ma również pozytywny wpływ na poprawę koncentracji. 

Poprawione samopoczucie, dzięki jeździe na rowerze

Jazda na rowerze wpływa na lepsze spalanie kalorii. Jest zdrowa dla kręgosłupa i stawów kolanowych. Pozwala zwiększyć pojemność płuc, dotlenia krem, zwiększa pojemność wyrzutową i objętość serca oraz mniejsza tętno spoczynkowe organizmu. Powtarzający się wysiłek dozowany w odpowiedniej dawce reguluje poziom glukozy we krwi, co z pewnością docenią cukrzycy. Rower to także doskonały sposób na obniżenie poziomu cholesterolu. W praktyce codzienna jazda na rowerze to: 

 • poprawa samopoczucia psychicznego i fizycznego, 
 • lepsza wydajność organizmu, 
 • więcej energii do działania, 
 • smuklejsza sylwetka.
kobieta rozmawiająca przez telefon po zejściu z roweruRegularna jazda na rowerze pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. 

Jazda na rowerze a odchudzanie

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście rekreacyjnej jazdy na rowerze jest to, czy jazda na rowerze odchudza. Należy podkreślić, że każdy człowiek traci na wadze tylko wtedy, gdy spala więcej kalorii, niż spożywa, czyli utrzymuje deficyt. Oznacza to, że nawet intensywne ćwiczenia nie pomogą w sytuacji, kiedy będziemy się nadmiernie objadać. Nie da się zatem pomiąć aspektu diety.

Na pewno jazda na rowerze pomaga zgubić zbędne kilogramy. Podczas godzinnej jazdy możemy spalić od 300 do nawet 800 kalorii w zależności od: 

 • tempa naszej jazdy, 
 • składu i masy ciała, 
 • typu roweru, 
 • profilu trasy rowerowej
 • warunków pogodowych. 

W przypadku jazdy rekreacyjnej dwa pierwsze podpunkty są szczególnie istotne. Warto podkreślić, że jeżeli komuś zależy na naprawdę szybkich efektach, to nie jest to najbardziej wyczerpująca z aktywności. Więcej można spalić podczas biegania (Przeczytaj: Jak zacząć biegać i nie przestać po dwóch tygodniach?). Niezwykle ważną zaletą jazdy na rowerze jest to, że sport ten może być uprawiany przez niemal każdego – również osoby z nadwagą. Podczas poruszania się na dwóch kółkach mniej obciążamy organizm niż podczas joggingu. 

Osoby, którym zależy na znacznym ograniczeniu wagi, stosują dietę i regularnie jeżdżą, mogą spróbować przenieść swój trening na trochę wyższy pułap. Osiągnięcie jeszcze lepszych wyników umożliwia trening z pulsometrem

Jazda na rowerze – metamorfoza sylwetki

Wysmuklenie ciała i lepsze zarysowanie mięśni to jedne z najbardziej pożądanych efektów. Najszybciej rozwiną się mięśnie czworogłowe ud, trójgłowe łydki i pośladki. Jednym z często pojawiających się pytań jest także to, czy jazda na rowerze odchudza brzuch. Oczywiście. Również ta partia ciała będzie wyglądała lepiej. Nie należy jednak nastawiać się na wielką metamorfozę, ponieważ efekt stanie się zauważalny stopniowo. Najlepiej przed rozpoczęciem ćwiczeń zmierzyć obwód tej partii i co jakiś czas porównywać osiągane wyniki. 

Czy jazda na rowerze może szkodzić?

Niekiedy mylnie powtarza się twierdzenie, że jazda rowerem szkodzi kręgosłupowi. Ból pleców wynikający z siedzącego trybu życia czy związane z nim napięcie nie są przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Jeżeli pojazd jest odpowiednio dobrany do naszej sylwetki, mamy komfortowe siodełko i wygodne chwyty, to najprawdopodobniej ćwicząc, poprawimy swoje samopoczucie. Tym bardziej że sport ten należy do grupy aktywności bezpiecznych dla kręgosłupa. Jeżeli jednak zmagamy się z chorobami przewlekłymi i jesteśmy pod stałą opieką lekarską, należy przedyskutować kwestię jazdy na rowerze z medykiem prowadzącym. Warto podkreślić, że wśród najczęściej wymienianych przeciwwskazań do jazdy na rowerze są: choroby układu ruchu, krążenia, serca czy płuc. Zrezygnować z jazdy musi też część chętnych borykających się z problemami z błędnikiem oraz stawami. 

rodzinna wycieczka rowerowaZaledwie 10 km dziennie na rowerze da efekty, które szybko zauważysz. 

Wyzwanie: Miesiąc jazdy na rowerze – efekty się pojawią! 

Dobrym sposobem na sprawdzenie skuteczności tego rodzaju aktywności fizycznej jest podjęcie wyzwania. Miesiąc jazdy na rowerze da pierwsze efekty, a jednocześnie możemy sprawdzić, czy przyniesie również satysfakcję. 

Przed codzienną jazdą na rowerze: 

 • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, kupując odpowiednie wyposażenie. 
 • Wybierz dopasowaną do swoich możliwości trasę. 
 • Zabierz ze sobą wodę lub napój izotoniczny. 
 • W przypadku dłuższych tras spakuj posiłek. 

Niezależnie czy poruszamy się po drogach krajowych, gminnych czy po ścieżkach rowerowych, należy pamiętać o: kasku, odpowiedniej odzieży, odblaskach, oświetleniu, sprawnych hamulcach i dobrej jakości oponach. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Inwestując w sprzęt, nie zapominajmy o inwestycji w siebie. Korzystnie jest wybrać dobrej jakości odzież kolarską dopasowaną do aktualnych warunków atmosferycznych. Zapewnimy sobie komfort termiczny, dzięki czemu nie poddamy się w trakcie wyzwania. 

W przypadku jazdy rekreacyjnej najlepiej wybrać las lub park, w którym powietrze nie jest zanieczyszczone. Jeśli mamy taką możliwość, unikajmy ulic o dużym natężeniu ruchu, gdyż jazda w takich warunkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ciekawe propozycje znajdziesz w wyszukiwarce tras rowerowych. Warto też założyć Stravę, bo aplikacja rowerowa doskonale motywuje do treningów. Możesz dołączyć do klubu CentrumRowerowe.pl na Stravie, aby rywalizować z osobami, które regularnie jeżdżą. 

Nie każdy, szczególnie początkujący, ma świadomość, że odwodnienie w ilości zaledwie 2% masy ciała powoduje spadek wydolności nawet o 20%. Podczas jazdy na rowerze wiatr osusza naszą skórę, przez co odnosimy wrażenie, że nie pocimy się tak mocno, jak podczas np. biegania. Jest to tylko złudzenie. Dlatego tak ważne jest, aby podczas każdej przejażdżki mieć przy sobie bidon z wodą lub napojem izotonicznym. Dodatkowo jeśli wybieramy się na dłuższą trasę, zabierzmy ze sobą coś do jedzenia, np. banana, baton sportowy, żel energetyczny lub kanapki. Gdy trasa przebiega przez miasto, możemy spakować gotówkę bądź zabrać ze sobą kartę płatniczą.