Tło

Odwiedź nasz sklep w Warszawie. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rodzinne wycieczki, czyli trasy rowerowe dla dzieci

Data aktualizacji: 21-06-2019

Dzieci warto od najmłodszych lat oswajać ze sportem, żeby wyrosły na zdrowych ludzi. Organizując wspólnie wycieczki rowerowe z dziećmi dajemy im dobry przykład, a wiadomo „czym skorupka nasiąknie za młodu (…)”.

Zorganizowanie udanej i bezpiecznej wyprawy rowerowej z dzieckiem wymaga solidnych przygotowań, i to na każdym niemal polu. Począwszy od zebrania ekwipunku, ustalenia jakie trasy rowerowe z dziećmi są w zasięgu naszych możliwości, kończąc na „szlifowaniu” kondycji małoletnich cyklistów.

Wspólne wakacje na rowerze to wspaniały pomysł na rodzinne spędzenie czasu, które niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści, nie tylko hartuje ciało, ale i charakter oraz rozwija ciekawość świata. Oczywiście każde dziecko jest inne, więc i różne rzeczy będą motywowały je do uczestnictwa w rodzinnych wycieczkach rowerowych, także słuchajmy swoich pociech i szanujmy ich potrzeby.

Jaka powinna być trasa rowerowa dla dzieci?

Początkowo trasy rowerowe dla dzieci powinny być krótkie – do pobliskiego parku czy lasku. Z biegiem czasu trasy można stopniowo wydłużać. Najlepiej przeplatać je jakimiś ciekawymi atrakcjami, czy to w postaci lodów, kąpieli w jeziorze, czy wizytą w mini-zoo. Niech przyszłym cyklistom rower kojarzy się z samymi przyjemnymi rzeczami.

rodzicie z córką z kaskiem rowerowym na głowie, siedzącą na rowerzePierwsze dystanse pokonywane przez dzieci powinny być krótkie.

Trasy rowerowe przyjazne dla dzieci posiadają:

  • Odpowiednią długość. Ta musi być dostosowana do możliwości naszych pociech, najlepiej do najmłodszej. Ustalając dystans i czas wycieczki, trzeba uwzględnić również postoje, a prędkość jazdy uśrednić.
  • Niewielkie przewyższenia. Pokonywanie stromych podjazdów i zjazdów, może zmęczyć nawet dorosłego, więc jadąc z dziećmi tym bardziej należy zwracać uwagę na ukształtowanie terenu. Małe pagórki są oczywiście wskazane, gdyż dzięki nim dziecko będzie mogło szlifować kondycję.
  • Mało ruchliwe drogi asfaltowe lub dobrze ubite drogi polne. Szlaki prowadzące ruchliwymi i hałaśliwymi ulicami zdecydowanie nie sprzyjają koncentracji, a brak tejże najczęściej kończy się kraksą, zdartymi kolanami i płaczem. Dlatego wybierajmy szlaki, które prowadzą przez spokojniejsze rewiry.
  • Atrakcje. Najlepiej dużo. Oczywiście nie muszą to być od razu bunkry czy skanseny, ale możliwość zobaczenia czegoś ciekawego lub przeżycia nowych doświadczeń jest ogromnym motywatorem dla młodych podróżników.

małe dziewczynki bawiące się podczas przerwy na rowerowej wycieczceNa wycieczki rowerowe z dziećmi szukajmy ciekawych tras pełnych atrakcji.

Planując wakacje z rowerem w Polsce nie mniej istotne jest, aby sprawdzić pogodę długoterminową – jazda w bardzo upalne dni nie jest dobrym pomysłem, bez względu na wiek rowerzysty. Wybierając trasy rowerowe dla dzieci warto posiłkować się interaktywnymi mapami szlaków rowerowych, podpytać bardziej doświadczonych podróżnych na forach internetowych oraz porozmawiać z dziećmi – niech również uczestniczą w planowaniu, dzięki czemu poczują się ważne i będą od razu mogły zgłosić swoje obiekcje i uwagi.

Wyprawa rowerowa z dzieckiem – sposoby podróżowania

Wspólne wycieczki rowerowe z dzieckiem będą wspaniałym doświadczeniem, jeśli zadbamy również o odpowiedni środek transportu dla naszych pociech. Wybór jest uzależniony głównie od wieku dziecka. W świetle prawa dzieci do lat 7 mogą podróżować z nami jedynie na rowerze w foteliku lub w przyczepce. Starsze mogą podróżować samodzielnie.

Fotelik, np. HTP DESIGN Sanbas P, jest świetny na wycieczki krótsze, zwłaszcza w warunkach miejskich gdzie mile widziana jest zwrotność jednośladu. Przyczepka rowerowa to z kolei niezbędnik na długie wyprawy, nawet wycieczki rowerowe po Europie nie będą zbyt trudne! Oprócz pasażera, przyczepka przewiezie również część bagażu, co pozwoli odciążyć sakwy. Przyczepka rowerowa dla dzieci jest wygodnym i bezpiecznym sposobem na wspólne wycieczki z młodszymi dziećmi. Na rynku jest wiele modeli, więc trzeba się zastanowić, jaką przyczepkę wybrać.

„Starszaki” mogą przesiąść się na zwykły, odpowiednio dopasowany do wzrostu, jednoślad i aktywnie uczestniczyć w wyprawie rowerowej. Dzieci potrafią zaskoczyć i są w stanie spokojnie przejechać nawet 30 km dziennie, jednak w razie zmęczenia warto mieć na podorędziu hol do roweru dziecięcego Follow me. Jest wygodny w obsłudze, a jego użycie pozwala dziecku odpocząć bez konieczności postoju.

Rowerowa rodzinka, czyli podstawowy ekwipunek wycieczkowy

Oprócz przygotowań kondycyjnych oraz wyboru odpowiedniej trasy rowerowej, musimy zaopatrzyć się w sprzęt. Podróżując z dziećmi trzeba wziąć znacznie więcej czynników pod uwagę oraz dobrać dodatkowe wyposażenie rowerowe.

tata regulujacy zapięcie w kasku rowerowym córkiDziecięcy kask rowerowy zwiększa bezpieczeństwo pociechy.

Sakwy rowerowe – najlepiej wybrać te wodoodporne, podwójne i mocowane na tylnym bagażniku, jak sakwy SPORT ARSENAL LRC. Na dłuższe wycieczki są obowiązkowym elementem wyposażenia. Zdecydowanie wygodniej jest wieźć bagaże w sakwie, niż na własnych plecach. Podwójne sakwy rowerowe dobrze rozkładają ciężar bagażu na jednośladzie i nie wpływają zbytnio na sterowność. Torby ułatwiają też wydobycie potrzebnego batonika, czy skarpetek na zmianę. Dla młodszych podróżników można zakupić małe sakwy na kierownicę.

Narzędzia – każda dłuższa wyprawa może nas zaskoczyć niemiłymi niespodziankami po drodze, więc zaopatrzenie się w multitool’a z imbusami, zapasowe dętki, pompkę ręczną z uniwersalną końcówką oraz kilka „trytek”, pozwoli dokonać niezbędnych napraw na szlaku.

Kask  – ten element w przypadku dzieci powinien być obowiązkowy! Najlepiej wybrać model z dużą ilością otworów wentylacyjnych, jak ABUS Youn-I, co powinno uchronić nas przed narzekaniem „mama za gorąco mi”. Szeroki zakres regulacji pasków, pozwoli dopasować kask do główki dziecka. W żadnym wypadku nie kupujemy kasku „na zapas” – zbyt luźny kask nie spełni swej funkcji i w razie upadku nie ochroni głowy, tylko się z niej zsunie. Dobrze, abyśmy kask dla dziecka wybrali w porozumieniu z nim – jest większa szansa, że ochrona głowy będzie noszona chętnie.

Odzież – w razie załamania pogody koniecznie spakujmy kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepłe, ale lekkie bluzy polarowe. Warto pakować też zamienne skarpetki. Ubranka dla dzieci niech będą niekrępujące ruchów oraz wygodne.

Jedzenie – w podróży zawsze sprawdzi się gorzka czekolada, banany oraz batoniki energetyczne lub proteinowe, które w chwili kryzysu dodadzą energii.

Woda  – podczas wysiłku nic nie gasi pragnienia lepiej niż zwykła woda. Dobrze, aby dzieci miały swoje bidony, z których mogą pić w czasie jazdy – obniża to konieczność popasów. Warto też zabrać domowy izotonik, który uzupełni wypocone minerały.

Apteczka – podstawowe leki, bandaż i plastry oraz środek odkażający tu must have każdego podróżnika. Dodatkowo wybierając się za granicę warto wyrobić sobie kartę EKUZ (darmowa na NFZ) oraz wykupić, choćby najprostsze, zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne.

Drobne – płacenie kartą w małych sklepikach z dala od aglomeracji często będzie niemożliwe wiec posiadanie „zaskórniaków” gorąco zalecamy. Poratują, kiedy w najmniej oczekiwanym momencie skończy się woda lub podróżnicy nagle zgłodnieją.

kobieta jadąca na rowerze z podpiętą przyczepką dla dzieciJazda w przyczepce będzie dużą frajdą dla młodszych dzieci.

Na sam koniec przypominamy, iż przed każdą podróżą niezwykle ważne jest sprawdzenie podstawowego sprzętu – roweru. Przegląd stanu technicznego można zrobić samemu, bądź zlecić specom i oddać rowery do serwisu. Ta opcja jest wskazana jeśli nie lubimy majsterkować lub zwyczajnie nie mamy doświadczenia.