Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Rodzinne wycieczki, czyli trasy rowerowe dla dzieci

Data aktualizacji: 13-10-2023

Dzieci warto od najmłodszych lat oswajać ze sportem, żeby wyrosły na zdrowych i aktywnych ludzi. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie wspólnych wycieczek i poszukanie w okolicy rodzinnych tras rowerowych, które są w zasięgu naszych możliwości. Jak się do nich przygotować?

rodzicie z córką z kaskiem rowerowym na głowie, siedzącą na rowerzePierwsze dystanse pokonywane przez dzieci powinny być krótkie.

Wspólne wypady rowerowe rodziców i dzieci to świetna aktywność, która niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko hartuje ciało, ale i charakter. Rozwija również ciekawość świata. Oczywiście nie każda pociecha jest taka sama, więc i różne rzeczy będą ją motywowały je do uczestnictwa w wspólnych wycieczkach rowerowych. 

Słuchajmy swoich dzieci i szanujmy ich potrzeby. Na krótkich trasach nawet bardzo młodzi rowerzyści poradzą sobie samodzielnie, jednak na dalsze podróże bezpieczniejszym wyborem będą foteliki albo przyczepki. 

Jaki fotelik rowerowy dla dziecka wybrać?

Jaka powinna być trasa rowerowa dla dzieci?

Początkowo najlepiej postawić na łatwe trasy rowerowe, które są też krótkie – do pobliskiego parku czy lasku. Z biegiem czasu wycieczki można stopniowo wydłużać. Najlepiej przeplatać je jakimiś ciekawymi atrakcjami, by od czasu do czasu móc np. zsiąść z siodełka. Niech rower kojarzy się z samymi przyjemnymi rzeczami.

Rodzinne trasy rowerowe powinny mieć:

  • odpowiednią długość. Ta musi być dostosowana do możliwości naszych pociech, najlepiej do najmłodszej. Ustalając dystans i czas wycieczki, trzeba uwzględnić również postoje.
  • niewielkie przewyższenia. Pokonywanie stromych podjazdów i zjazdów, może zmęczyć nawet dorosłego. Małe pagórki są oczywiście wskazane, ale bardziej należy zwracać uwagę na ukształtowanie terenu, gdyż to może być momentami niebezpieczne.
  • drogi dla rowerów, mało ruchliwe drogi asfaltowe lub dobrze ubite drogi polne. Wybierajmy trasę, która prowadzi przez spokojniejsze rewiry, ale unikajmy kamienistych i pełnych dziur odcinków, gdyż w razie wywrotki nietrudno o zdarte kolana i płacz. Tam, gdzie jest chodnik, dzieci do 10. roku życia mogą z niego skorzystać. 
  • atrakcje. Najlepiej dużo. Możliwość zobaczenia czegoś ciekawego lub przeżycia nowych doświadczeń jest ogromnym motywatorem dla młodych podróżników.

małe dziewczynki bawiące się podczas przerwy na rowerowej wycieczceNa wycieczki rowerowe z dziećmi szukajmy ciekawych tras pełnych atrakcji.

Planując wakacje z rowerem w Polsce, trzeba sprawdzić pogodę długoterminową – jazda w bardzo upalne dni nie będzie dobrym pomysłem, bez względu na wiek rowerzysty. Wybierając trasy rowerowe dla dzieci, warto posiłkować się interaktywnymi mapami szlaków rowerowych oraz porozmawiać z dziećmi – niech również uczestniczą w planowaniu, dzięki czemu poczują się ważne i będą od razu mogły zgłosić swoje obiekcje i uwagi.

Przykładowe trasy rowerowe z dziećmi

Kilka propozycji na rodzinne wycieczki z najmłodszymi znajduje się w naszej bazie tras rowerowych. Wystarczy wybrać interesujący nas region – najbliższą okolicę lub miejsce wakacyjnego wypoczynku – a następnie szukać oznaczenia „trasa familijna: tak”. Możliwości jest naprawdę wiele! Niektóre trasy są krótkie i liczą raptem kilka kilometrów, ale są też takie naprawdę długie, czyli odpowiednie dla starszych rowerzystów. 

Na rodzinne trasy rowerowe z dziećmi, Małopolska zaprasza! Bardzo łatwa Velo Czorsztyn to 35,5-kilomertowy szlak poprowadzony głównie po drogach asfaltowych. Na jego przejechanie trzeba przeznaczyć około 2 godzin, ale zważając, że mamy ze sobą dzieci, czas ten może się wydłużyć. To zdecydowanie jedna z ciekawszych propozycji na wspólny wypad i uatrakcyjnienie np. urlopu w tej części Polski.

Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej

A może tak trasa rowerowa nad morzem? Z dziećmi można wybrać się z Mierzei Helskiej w kierunku Wejherowa. Do przejechania w stosunku 50/50 asfaltem i szutrami jest ok. 80 km. Przez większość drogi nie ma przewyższeń, więc to stosunkowo płaska trasa rowerowa i idealna na wakacyjną wycieczkę!

Wycieczka po Mierzei Helskiej i okolicach

Najkrótszą i najłatwiejszą propozycją z bazy jest wypad na Szyndzielnię. To propozycja raczej dla miejscowych, ponieważ tę trasę rowerową z dziećmi na Śląsku pokona się bardzo szybko – do przejechania są jedynie 4 kilometry. Można ją również łatwo wydłużyć, bo w okolicach Bielska-Białej nie brakuje atrakcji dla najmłodszych, czego dowodzi niebieska trasa rowerowa dookoła miasta. Z wycieczką na Szyndzielnię poradzą sobie młodsi rowerzyści, np. 8-10-latkowie. 

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię

Warto przyjechać też na Mazury. Trasa rowerowa dla dzieci to np. ta poprowadzona niebieskim szlakiem Morąg – Tarda – Morąg. Liczy niewiele ponad 36 kilometrów i w większości prowadzi przez drogi asfaltowe. Na przejechanie takiego dystansu trzeba przeznaczyć około 2 godziny. To łatwa trasa rowerowa, którą warto mieć na oku, np. podczas organizacji urlopu na Mazurach.  

Niebieski szlak rowerowy Morąg – Tarda – Morąg

Jedną z propozycji jest też wycieczka w okolice Bieszczad. Trasa rowerowa z dziećmi z Przemyśla do Dąbrówki Starzeńskiej to jedna z łatwiejszych odcinków do pokonania w tym regionie. Jej jedyną trudnością może okazać się przejechanie 73-kilometrowego dystansu, więc tutaj najodpowiedniej wybrać się z nastolatkiem. 

Trasa rowerowa z Przemyśla do Dąbrówki Starzeńskiej 

Wyprawa rowerowa z dzieckiem – sposoby podróżowania

Rodzinne wycieczki rowerowe będą wspaniałym doświadczeniem, jeśli zadbamy również o odpowiedni środek transportu dla naszych pociech. Wybór jest uzależniony głównie od wieku najmłodszych. 

Jak podróżować rowerem z dzieckiem? Młodsze niż 7 lat może jechać za rodzicem w przyczepce albo foteliku, albo przed nim na biegówce lub własnym rowerku dziecięcym. Fotelik, np. HTP DESIGN Sanbas P, jest świetny na wycieczki krótsze, zwłaszcza w warunkach miejskich. Przyczepka rowerowa to z kolei niezbędnik na długie wyprawy. Oprócz pasażera zmieści się do niej również część bagażu, co pozwoli odciążyć sakwy. Dla dzieci jest wygodnym i bezpiecznym środkiem transportu. Na rynku istnieje wiele modeli, więc trzeba się zastanowić, jaką przyczepkę wybrać.

„Starszaki” mogą przesiąść się na zwykły, odpowiednio dopasowany do wzrostu, jednoślad i aktywnie uczestniczyć w wyprawie rowerowej. Dzieci potrafią zaskoczyć i są w stanie spokojnie przejechać nawet 30 km dziennie, jednak w razie zmęczenia warto mieć na podorędziu hol do roweru dziecięcego Follow me. Jest wygodny w obsłudze, a jego użycie pozwala dziecku odpocząć bez konieczności postoju.

Rowerowa rodzinka, czyli podstawowy ekwipunek wycieczkowy

Oprócz przygotowań kondycyjnych oraz wyboru odpowiedniej trasy rowerowej, musimy zaopatrzyć się w sprzęt. Podróżując z dziećmi trzeba wziąć znacznie więcej czynników pod uwagę oraz dobrać dodatkowe wyposażenie rowerowe.

tata regulujacy zapięcie w kasku rowerowym córkiDziecięcy kask rowerowy zwiększa bezpieczeństwo pociechy.

Sakwy rowerowe – najlepiej wybrać te wodoodporne, podwójne i mocowane na tylnym bagażniku, jak sakwy SPORT ARSENAL LRC. Na dłuższe wycieczki są obowiązkowym elementem wyposażenia. Zdecydowanie wygodniej jest wieźć bagaże w sakwie, niż na własnych plecach. Podwójne sakwy rowerowe dobrze rozkładają ciężar bagażu na jednośladzie i nie wpływają zbytnio na sterowność. Torby ułatwiają też wydobycie potrzebnego batonika, czy skarpetek na zmianę. Dla młodszych podróżników można zakupić małe torby na kierownicę.

Narzędzia – każda dłuższa wyprawa może nas zaskoczyć niemiłymi niespodziankami po drodze, więc zaopatrzenie się w multitool’a, zapasowe dętki, pompkę ręczną z uniwersalną końcówką oraz kilka „trytek”, pozwoli dokonać niezbędnych napraw na szlaku.

Kask  – ten element powinien być obowiązkowy! To, jaki kask najlepiej wybrać, opisaliśmy w osobnym artykule. Dobrze, abyśmy kask dla dziecka wybrali w porozumieniu z nim – jest większa szansa, że ochrona głowy będzie noszona chętnie.

Odzież – ubranka dla dzieci najlepiej, by nie krępowały ruchów oraz były wygodne – zazwyczaj wystarcza strój sportowy składający się z dresów i bluzy. Do dalszych wycieczek warto zamówić specjalistyczną odzież rowerową, np. spodenki i koszulkę. W razie załamania pogody koniecznie spakujmy kurtkę przeciwdeszczową oraz ciepłe, ale lekkie bluzy polarowe i skarpetki. Małego podróżnika można ubrać też w dziecięcą bieliznę termoaktywną, by mieć pewność, że nie będzie mu zimno. 

Jedzenie i woda – w podróży zawsze sprawdzi się gorzka czekolada, banany oraz batoniki energetyczne lub proteinowe, które w chwili kryzysu dodadzą energii. Dobrze, aby dzieci miały swoje bidony, z których mogą pić w czasie jazdy (najlepiej wodę). Warto też zabrać domowy izotonik – idealny na uzupełnienie wypoconych elektrolitów.

Apteczka – podstawowe leki, bandaż i plastry oraz środek odkażający tu must have każdego podróżnika. Dodatkowo wybierając się za granicę warto wyrobić sobie kartę EKUZ (darmowa na NFZ) oraz wykupić, choćby najprostsze, zagraniczne ubezpieczenie zdrowotne.

kobieta jadąca na rowerze z podpiętą przyczepką dla dzieciJazda w przyczepce będzie dużą frajdą dla młodszych dzieci.

Na sam koniec przypominamy, iż przed każdą podróżą niezwykle ważne jest sprawdzenie podstawowego sprzętu – roweru. Przegląd stanu technicznego można zrobić samemu, bądź zlecić specom i oddać rowery do serwisu. Ta opcja jest wskazana jeśli nie lubimy majsterkować lub zwyczajnie nie mamy doświadczenia.