Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Niebieska trasa rowerowa dookoła Bielska-Białej

Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 4 h
Dystans 51 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Szuter 8%, Bruk 92%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów

Organizacja skupiająca miłośników jazdy na rowerze w Beskidach i okolicach. Jej głównym celem jest propagowanie kultury rowerowej, zachęcanie do aktywnego stylu życia oraz promowanie ekologicznego środka transportu, jakim jest rower.

W malowniczym mieście Bielsko-Biała oraz jego okolicach jest wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z najlepszych sposobów na odkrywanie uroków tego regionu jest podróż rowerem. Niebieska trasa, która obejmuje obszar przede wszystkim samej Bielska-Białej, stanowi doskonałą propozycję dla miłośników dwóch kółek, pragnących połączyć rekreację ze zwiedzaniem miejscowych atrakcji. Bogactwo przyrodnicze oraz zachwycające widoki tworzą niepowtarzalną atmosferę podczas tego wypadu. 

Oznaczenie Niebieska trasa rowerowa wokół Bielska Białej.

Niebieska trasa wokół Bielska-Białej liczy 51 kilometrów i poprowadzona jest w większości po drogach publicznych. Cała pętla powinna zająć około 3 godzin, ale czas ten zależy głównie od tego, ile przeznacza się na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Większość nawierzchni jest utwardzana, czy to asfaltami, czy brukiem. Wyjątki stanowią dwa odcinki przy drodze ekspresowej S52 oraz w okolicach Mazańcowic, gdzie napotkać można teren szutrowy lub gruntowy. Jest ona też płaska, bez wzniesień czy podjazdów, wzrost wysokości to jedynie 579 metrów, a jej spadek to 577 metrów. Z uwagi na to, że większość trasy poprowadzona jest po drogach publicznych, jest ona przeznaczona dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Nie ma specjalnego ograniczenia co do rodzaju roweru, można pojechać na szosówce, gravelu, czy MTB.

Rozpoczynając podróż od ulic Leszczyńskiej i Piaskowej, rowerzyści będą mieli okazję przemierzyć bulwary wzdłuż malowniczego potoku Straconka, aby potem kontynuować w kierunku Zawodzia, ul. Ks. Brzóski, ul. Polnej, ul. Wróblewskiej i ul. Admiralskiej. Warto zachować szczególną ostrożność podczas przejazdu przez ruchliwą ulicę Krakowską.

Następnie trasa prowadzi przez obszar gminy Kozy, wiodąc ulicami Krańcową, Sadową, Chmielową, Pod Grapą, Topolową, Młyńską Nadbrzeżna, Graniczną oraz Przygraniczną. Dalej należy jechać ulicami: Bielską, Do Lasu, Tartaczną, Zagrody, Jankowicką, Pod Kasztanem, 13 Zakrętów, Bystrą, Barkowską, Komornicką, Mazańcowicką oraz Poligonową.

Panorama Bielska Białej

Kolejny etap podróży obejmuje przejazd przez ulicę Andersa, na której ponownie napotkamy wzmożony ruch samochodowy. Dalej trasa wiedzie przez ul. Dumki, Spółdzielczą, Dębową, Kaskadową oraz Rudawkę, po czym trzeba będzie przejechać mostem nad drogą ekspresową.

Kolejne etapy obejmują ul. Mazurską, Dzwonkową oraz przejazd przez ul. Cieszyńską i Średnią. Następnie trasa prowadzi przez ul. Jawożańską, Miętową, Zaporę, Dębowiec oraz ul. Skarpową, Karpacką, Karbową, Olszówka, Pocztowa oraz Srebrna.

Podczas dalszej podróży do przemierzenia będą ulice: Pszczela, Czołgistów (tutaj również zalecana jest ostrożność z uwagi na ruch jednokierunkowy), Ustronie, Wilkowa oraz Bystrzańska.

Następnym etapem będzie przejazd kładką dla rowerów, która umożliwia przedostanie się na drugą stronę rzeki Biała. Trasa prowadzi dalej ulicami Kusią, Paprocią, Kolejową i Maczka, aby w końcu powrócić na ulicę Leszczyńską, zamykając tym samym urokliwą pętlę tej rowerowej przygody.

Warto zaznaczyć, że fragment niebieskiego szlaku rowerowego pokrywa się na pewnym odcinku z żółtym szlakiem, przechodząc przez Hałcnów i jest on odpowiednio oznakowany, aby ułatwić nawigację rowerzystom.

Mapa i ślad GPX


Trudności na trasie

 • Duży ruch samochodowy

Dojazd do trasy

Dojazd nie stanowi problemu, samochodem można zjechać z trasy S1 na węźle Bielsko-Biała Mikuszowice. Tam auto warto zostawić na parkingu przy ulicy Szarej (43-316, Bielsko-Biała).

Za to pociągiem należy dojechać do głównego dworca kolejowego w Bielsku-Białej i dalszą drogę pokonać rowerem lub wybrać się do bezpośrednio do stacji Bielsko-Biała Leszczyny, która jest w sąsiedztwie początku trasy.

Atrakcje na trasie

 • Cygański Las — malowniczy teren spacerowy rozciągający się na obszarze bogatym w bujną roślinność, tworzącą swoisty zielony zakątek. Spacerując ścieżkami Cygańskiego Lasu, można cieszyć się harmonią natury i wyciszeniem. Przyjemny cień drzew stanowi doskonałą ochronę przed letnimi upałami co sprawia, że teren ten jest atrakcyjny o każdej porze roku. To także dobry wybór, jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci w Bielsko-Białej, z uwagi na przygotowany urokliwy plac zabaw. Huśtawki, zjeżdżalnie i interaktywne elementy dostarczają dzieciom niezapomnianych chwil pełnych uśmiechu i beztroskiej zabawy. Plac zaprojektowany jest z myślą o bezpieczeństwie maluchów, dzięki czemu rodzice mogą spokojnie obserwować swoje pociechy podczas zabawy. Cygański Las jest często odwiedzany także przez miłośników sportu, z uwagi na dobrze utrzymane korty tenisowe – Bielsko-Biała to świetne miejsce dla osób, które chcą spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, i to nie tylko z poziomu siodełka rowerowego.

 • Wyciąg krzesełkowy Dębowiec — w samym sercu Kamienicy, czyli jednej z dzielnic miasta, kryje się Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski „Dębowiec”. Głównym punktem tego miejsca jest nowoczesna 4-osobowa kolej kanapowa, prowadząca prosto na przepiękną polanę pod Dębowcem w Beskidzie Śląskim.

  Kolej kursuje:

  w poniedziałek, w godzinach 10-18,
  w pozostałe dni, w godzinach 9-18.

  Ceny biletów jednoprzejazdowych to 9 zł za bilet ulgowy i 11 za normalny, bilet „w dwie strony” to wydatek 17 zł za ulgowy i 20 zł za normalny. Ulga przysługuje dzieciom i młodzieży do 16 lat, emerytom i rencistom, po okazaniu ważnej legitymacji.

 • Polowy schron bojowy GO "Bielsko" — prace nad budową schronów zostały rozpoczęte w kwietniu 1939 roku, a intensywny okres przypadł na lipiec i sierpień tego samego roku. W tym krótkim czasie zrealizowano szeroki zakres prac związanych z umocnieniami polowymi i przeszkodami obronnymi. W efekcie wzniesiono aż 21 żelbetowych schronów bojowych typu polowego, dedykowanych obsłudze broni maszynowej. Kompleks budynków znajduje się na świeżym powietrzu, nie ma więc problemu, aby je obejrzeć z zewnątrz – choć przyda się do tego celu dokładana mapa lub trasa z oznaczonymi punktami w nawigacji GPS.

 • Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu — funkcjonuje od 1969 roku. Obejrzeć można tam skarby przyrody morskiej, a szczególną uwagę odwiedzających przyciągają m.in. żółw, rekiny — w tym charakterystyczny rekin młot — i ośmiornice. Współpraca z Instytutem Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przyczyniła się do zachowania większości eksponatów w doskonałym stanie. Dzięki niej regularnie powstają też nowe ekspozycje.

  Muzeum w Jaworznie można zwiedzać:

  w poniedziałek — tylko dla grup zorganizowanych,
  wtorek-piątek, w godzinach 9-15,
  sobota-niedziela, w godzinach 13-18.

  Ceny biletów to: 15 zł normalny i 10 zł ulgowy.

 • Pomnik Jana Chrzciciela — zacząć należy od historii pewnego kościoła, która sięga wstecz do wsi Bertholdsdorf, znanej także jako Biertułowice, dopiero później przemianowanej na Komorowice. Początkowo drewniany kościółek stanowił część parafii granicznej, powstałej w 1457 roku. Linia graniczna oddzielała znajdujące się w dwóch państwach Komorowice Krakowskie od Komorowic Śląskich. Przez długie lata to miejsce pełniło funkcję łącznika pomiędzy podzielonymi społecznościami katolickimi i protestanckimi tego regionu. W okresie międzywojennym pojawiła się inicjatywa budowy nowego, murowanego kościoła. Prace rozpoczęto w 1921 roku i udało się je zakończyć przed wybuchem II wojny światowej. Nowy kościół, wzniesiony w stylu neogotyckim z nutą modernizmu, stanął obok starej drewnianej świątyni. W 1949 roku, za staraniem profesora Karola Estreichera, stary kościół znalazł nowy dom w skansenie w Woli Gustowskiej, już jako zabytek. W 1955 roku, na miejscu pierwotnej lokalizacji, powstał pomnik Jana Chrzciciela, dzieło artysty Ryszarda Sroczyńskiego z Bielska.

 • Pałac Czeczów — niezwykła, neoklasycystyczna budowla należy do zespołu pałacowo-parkowego, a ponadto zachwyca swym pięknem i historią. Znaleźć ją można w sercu Beskidu Małego, w malowniczej wsi Kozy. To wyjątkowe dzieło architektury, składające się z pałacu, dwóch oficyn oraz budynków gospodarczych, które kiedyś były częścią folwarku. Cały ten kompleks – stanowiący serce wsi – został zasłużenie wpisany do rejestru zabytków w latach 1956 (pałac i zabudowania) oraz w 1974 (park). To miejsce, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

 • Alpaki, Stawy i Amfiteatr w Lipniku — w malowniczej miejscowości Lipnik można odkryć niezwykłe atrakcje. To miejsce, w którym splata się natura z rozrywką, tworząc wyjątkową atmosferę dla odwiedzających. Pierwszą z atrakcji są alpaki: Hektor, Santos, Antek oraz Loro, które zachęcają do spacerów i zabaw z nimi. Są przyjazne i ciekawskie, a spacery w ich towarzystwie to wyjątkowe doświadczenie, które łączy przyjemność z edukacją o życiu tych uroczych stworzeń. Nieopodal znajdują się też stawy, oaza spokoju i odprężenia, gdzie natura prezentuje się w pełnej krasie. Malownicze stawy tworzą wyjątkową scenerię, nakłaniając do relaksu i odpoczynku. Ostatnie miejsce warte zobaczenia to amfiteatr, czyli lokalne centrum spotkań, kultury oraz rozrywki.

 • Kolejka Linowa "Tyrolka" — pod koniec 2016 roku Bulwary Straceńskie, przeszły kompleksową rewitalizację, dzięki inicjatywie Budżetu Obywatelskiego. Dotychczasowa ogromna połać łąki przekształciła się w atrakcyjne aleje dla spacerujących, biegaczy, rowerzystów oraz pasjonatów różnych dyscyplin sportowych. Szlaki trekkingowe oraz ścieżki rowerowe przecinają teren Bulwarów, a na obu ich końcach znajdują się dogodne miejsca parkingowe. Dla miłośników przygód przygotowano tyrolkę, a entuzjaści deskorolki mogą wykazać się swoimi umiejętnościami na specjalnie przystosowanym placu. Niezwykle interesujące tablice edukacyjne, opatrzone zagadkami, prezentują fascynujący świat fauny i flory, zachęcając najmłodszych do odkrywania tajemnic natury.

Noclegi lub miejsca postojowe

Z uwagi na charakter i długość trasy nie jest wymagane planowanie noclegów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydłużyć pobyt w Bielsku-Białej i skorzystać z oferty licznych hoteli na tym obszarze. Trasa prowadzi przez miasto, więc ze znalezieniem miejsca na odpoczynek nie powinno być problemów.

Gdzie zjeść

Przy trasie znajduje się sporo miejsc, w których można się zatrzymać na posiłek. Warto też skorzystać z licznych sklepów, żeby uzupełnić zapasy jedzenia i picia.

Dobrze wiedzieć

Niebieską trasę rowerową dookoła Bielska-Białej najlepiej odwiedzić latem i jesienią, ponieważ ten sezon gwarantuje niezapomniane wrażenia. Pętla przeznaczona jest raczej dla doświadczonych rowerzystów. Z uwagi na jej charakter polecana jest także raczej starszym dzieciom — większość trasy trzeba pokonać w ruchu drogowym, co dla młodszych może być kłopotliwe.

Praktyczne wskazówki

Trasa jest średnio wymagająca, dodatkowo prowadzi przez miasto, więc nie powinno być problemu w razie awarii roweru. W takim przypadku można np. skorzystać ze samoobsługowej stacji naprawczej przy ulicy Karbowej 31. Dodatkowo w Bielsku-Białej jest sporo serwisów, które pomogą w przypadku większej awarii. Jednak warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw kluczy, dętkę lub łatki i pompkę. Zalecamy także wyposażyć się w kask rowerowy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 4,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 96%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?
13 zakrętów po pętli Hałcnów
Region Śląsk
Typ roweru Trekking
Czas 1 h
Dystans 6,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?