Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

13 zakrętów po pętli Hałcnów

Region Śląsk
Typ roweru Trekking
Czas 1 h
Dystans 6,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?

13 zakrętów po pętli Hałcnów – opis trasy

Autor trasy

Beskidzkie Towarzystwo Cylistów

Zajmuje się organizacją i popularyzacją turystyki rowerowej oraz aktywnego wypoczynku. W jego ramach działają sekcje: turystyczna, sportowa, MTB - sekcja górska - maratonowa, a także morsów.

Jeżeli szukasz krótkiej, przyjemnej trasy, którą możesz pokonać w jedno popołudnie, to 13 zakrętów po pętli Hałcnów w Bielsko-Białej będzie idealnym wyborem. Przejażdżka trwa zaledwie 45 minut, więc jest w sam raz na leniwe, sobotnie popołudnie, połączone z wypoczynkiem na świeżym powietrzu i zwiedzaniem pięknej bazyliki Hałcnów.

panorama Bielska-BiałejBielsko-Biała to miasto, które warto odwiedzić.

Ta niespełna 7-kilometrowa trasa zamyka się w pętli, więc możesz samodzielnie zdecydować, w którym miejscu ją rozpoczniesz. Od startu aż do końca jedzie się niemal ciągle po gładkiej, asfaltowej nawierzchni. Jedynie niewielki odcinek wiedzie przez bruk, dlatego też świetnie sprawdzi się każdy typ roweru. Ze względu na wąskie drogi (odbywa się tu regularny ruch samochodowy) wycieczka polecana jest dla dorosłych, o co najmniej średnim stopniu doświadczenia.

Mapa i ślad GPX

Początek ścieżki znajduje się na ulicy Siostry Małgorzaty Szewczyk i prowadzi przez osiedle domów, kolorowych ogrodów oraz pól. Dalej trasa ciągnie się wzdłuż ulicy 13 Zakrętów, gdzie zaczynamy pokonywać pierwsze wiraże. W tym miejscu zabudowania stopniowo ustępują drzewom i odsłaniają oddalone wzgórza Beskidów. Przy jednym z łuków przejeżdża się obok uroczej przydrożnej kapliczki.

Kolejne kilometry wiodą wzdłuż tej samej ulicy i płynnie przechodzą w alejkę „Pod Kasztanami”. Po kilku minutach wyłania się krajobraz ulicy Janowickiej, przy której postawiona jest tabliczka oddzielająca wieś o tej samej nazwie od granicy Bielsko-Białej. Wówczas ścieżka staje się szersza, a oczom znowu ukazują się pasy na nawierzchni. Tam należy szczególnie uważać na ruch samochodowy.

Na trasie czas upływa szybko i już po chwili można znaleźć kolejny punkt kontrolny, czyli drewniany krzyż. Wraz z nim trasa zakręca w ulicę Zagrody, gdzie należy spodziewać się nierównej nawierzchni i przewężenia. Krótko potem pojawia się następna niespodzianka, a mianowicie krajobraz rzeki Słonicy i małych, lokalnych stawów ukrytych między gospodarstwami. Można ich wypatrywać lub zachwycać się wyłaniającymi się na horyzoncie pagórkami.

Amatorów wędkarstwa zapewne zainteresuje także mijane z prawej strony łowisko u Tadka. Jest to propozycja w sam raz dla tych, którzy chcą wrócić z wycieczki ze świeżą rybą. Ostatnie kilometry prowadzą przez najwęższą część trasy, kiedy to ponownie przejeżdża się przez drewniany mostek. Zaraz za nim mieści się sklep spożywczy. Tu można zaopatrzyć się w orzeźwiający napój czy posilić się jedzeniem. Koniec trasy wiedzie przez ulicę Wyzwolenia, która zakręca do punktu startowego.

Jak dojechać na trasę?

Mieszkańcy Bielska-Białej nie będą mieli żadnego problemu z dotarciem do ul. Siostry Małgorzaty Szewczyk, gdyż punkt startowy znajduje się około 4,5 km od centrum i wiedzie prostą drogą. Przyjezdni, którzy chcą jednocześnie skorzystać z oferty agroturystycznej, mogą dojechać na trasę autobusem linii nr 124. Warto wiedzieć, że docelowy przystanek Janowice-Niklówka znajduje się w innej części szlaku niż proponowany start, dlatego w przypadku wyboru tej metody komunikacji szczególnie zachęcamy do skorzystania ze śladu GPX.

Atrakcje na trasie

Hałcnów to dzielnica Bielska-Białej, która różni się od pozostałej części miasta. Panuje tu sielski klimat, a położenie między dwoma wzgórzami idealnie to podkreśla. Wieś o tej nazwie została przyłączona do granic administracyjnych śląskiej miejscowości dopiero w XX w. Dzięki temu obszar ten zachował swoją rolniczą naturę. Na amatorów poznawania nowych miejsc czeka tam kilka ciekawych atrakcji:

  • Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – miłośnicy architektury sakralnej chętnie zatrzymają się przy Bazylice w Hałcnowie. To rzymskokatolicki kościół wybudowany w późnym baroku, w którym znajduje się cudowna figura Matki Bożej Bolesnej  z 1764 roku.
  • Paintball w Bielsko-Białej – stanowi idealną propozycję dla osób, które poszukują ciekawej rozrywki. To świetny wybór, jeżeli planujesz wyprawę z większą grupą przyjaciół. Wspólna zabawa będzie stanowiła idealny przerywnik w trakcie wycieczki.
  • Dom Kultury w Hałcnowie – jeden z punktów charakterystycznych okolicy, który „tętni życiem”. Przy dobrym zaplanowaniu wycieczki lub odrobinie szczęścia przejeżdżając przez 13 zakrętów po pętli Hałcnów, będziesz mieć możliwość skorzystania z atrakcji kulturalnych.
  • Łowisko u Tadka – jeżeli jesteś miłośnikiem wędkowania, możesz zaplanować przystanek w Brzózie Stadnickiej. To mały, ale klimatyczny staw, w którym możesz złowić zarówno karpie, jak i okonie czy szczupaki.

Pętla po Hałcnowie to także zapierające dech w piersiach, malownicze widoki. Miniesz m.in. wspaniały potok Słonica. Jeżeli chcesz, możesz urządzić po drodze piknik.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa jest na tyle krótka, że nie ma konieczności organizowania postoju. Osoby przyjeżdżające do Bielska-Białej z dalszej okolicy mogą skorzystać z oferty okolicznych gospodarstw agroturystycznych, aby wypocząć w sielskiej scenerii Hałcnowa.

Gdzie zjeść

Na trasę nie musisz pakować bardzo dużego ekwipunku. Po drodze bez problemu znajdziesz sklep, w którym kupisz wodę i przekąski. W okolicy domu kultury w Hałcnowie znajdują się m.in.: lodziarnia czy lokalny fast food. Niewielka odległość od Starego Miasta sprawia, że możesz również posilić się w centrum.

Praktyczne wskazówki

Z racji, że trasa 13 zakrętów po pętli Hałcnów biegnie niemal w całości po drogach asfaltowych, z powodzeniem możesz zdecydować się na jej pokonanie bez względu na porę roku. Jeżeli chcesz zrobić sobie dłuższy postój na świeżym powietrzu, zabierz ze sobą koc piknikowy. Piękne krajobrazy, zachęcają do odpoczynku. Z tego powodu warto spakować także aparat fotograficzny.

Mimo że szlak biegnie przez zwyczajową dzielnicę Bielska-Białej, raczej nie znajdziesz w bliskiej okolicy serwisu rowerowego. Z tego względu zdecydowanie polecamy zabranie ze sobą podstawowych narzędzi naprawczych, które pozwolą Ci szybko naprawić dwa kółka.

Nie zapomnij także o odpowiednim wyposażeniu. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź stan oświetlenia. Na głowie noś kask, który zwiększy Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy. Zabierz ze sobą także lekką kurtkę, na wypadek, gdybyś chciał zostać w okolicy dłużej.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię
Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 4,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 96%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?