Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Góry w pigułce – rodzinna wyprawa na Szyndzielnię

Region Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, MTB, Szosa, Trekking
Czas 1 h
Dystans 4,2 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 96%, Bruk 4%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów

Wycieczki rowerowe z dziećmi to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i tworzenie niezapomnianych wspomnień rodzinnych. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem życia, niemal w każdym zakątku kraju można znaleźć fragmenty tras dla najmłodszych rowerzystów. Jedną z nich jest podjazd na Szyndzielnię, a właściwie do podnóża szczytu, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej.

Trasa ze względu na długość jest dostępna dla najmłodszych lub tych, co na dwa kółka wsiadają tylko od czasu do czasu.

Początek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Gen. W. Andersa oraz Partyzantów i prowadzi w kierunku zachodnio-południowym do alei Armii Krajowej. Na tych odcinkach dostępna jest ścieżka rowerowa, aż do ronda gen. A. E. F. Nila.

Dalej trasa biegnie wzdłuż ulicy Armii Krajowej, jednak nie ma już wyznaczonej strefy dla rowerów, można więc poruszać się po drodze publicznej o bardzo małym natężeniu ruchu lub po wydzielonym poboczu. Koniec trasy wyznaczono przy stacji kolejki linowej, którą można wjechać na Szyndzielnię.

kolejka linowa SzyndzielniaKolejka linowa Szyndzielnia

Opisany przejazd można pokonać w obu kierunkach, zwłaszcza że do miejsca, gdzie pierwotnie zaznaczono koniec trasy, dojeżdża autobus miejski. Wybierając opisany wariant, trzeba mieć na uwadze, że cała droga prowadzi pod górę, a przewyższenie wynosi 180 metrów i jest rozłożone w miarę równo na całej trasie. Szacowany czas potrzebny na przejechanie wyznaczonego odcinka wynosi 25 minut. Jeśli pokonuje się ten dystans w rodzinnym gronie, może on się nieco wydłużyć.

Większość, bo aż 96% trasy prowadzi po asfalcie, z czego 80% to ścieżka rowerowa, pozostałe 4% to nawierzchnia brukowa. Opisany fragment jest częścią czarnego szlaku rowerowego pod Szyndzielnię.

Panorama z Punktu Widokowego na SzyndzielniPanorama z punktu widokowego na Szyndzielni

 


Dojazd do trasy

Do Bielska-Białej można dojechać komunikacją zbiorową, pociągiem, a nawet autobusem z dowolnego miasta w kraju. Po wschodniej stronie miasta spotykają się dwie drogi ekspresowe S1 i S2, które zapewniają dobry dojazd samochodowy.

Atrakcje na trasie

Jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Śląskim — Szyndzielnia, to doskonały kierunek na wyprawy rowerowe z dziećmi i nie tylko. Szlaki piesze, kolejka linowa oraz inne atrakcje turystyczne gwarantują ciekawie spędzony czas.

  • Kolej linowa Szyndzielnia — W trakcie przejazdu turyści pokonują odległość 1810 metrów, a przejazd trwa około 12 minut. Bilet kosztuje 31 zł oraz 25 z ulgą dla uczniów i posiadaczy karty dużej rodziny. Przy górnej stacji znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać widok na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Śląski i Żywiecki, a także Babią Górę, Pilsko i Tatry.

Wieża widokowa na SzyndzielniWieża widokowa na Szyndzielni
  • Schronisko PTTK Szyndzielnia — Znajduje się na wysokości 1001 m n.p.m. i było pierwszym murowanym schroniskiem w tym paśmie górskim. Kiedyś w budynku znajdowała się stacja meteorologiczna oraz winiarnia. Do dyspozycji turystów jest 49 miejsc noclegowych.
  • Tor saneczkowy Dębowiec — Atrakcja działa od kwietnia do listopada i mieści się na stoku Dębowca na trasie do Szyndzielni. Jeden zjazd kosztuje 9 zł, ale istnieje możliwość wykupienia karnetu na kilka zjazdów. Tor ma długość 410 metrów i zapewni zabawę nie tylko najmłodszym członkom rodziny.
  • Ścianka wspinaczkowa Prima Rocka — Zbudowana na 3 kondygnacjach, jedna z najnowocześniejszych ścian wspinaczkowych w Polsce, na miejscu opiekę instruktorską sprawują doświadczeni pasjonaci wspinaczki. Rozbudowana oferta zagwarantuje doskonałą zabawę dzieciom i dorosłym, niezależnie od stopnia zaawansowania.
  • Muzeum Fiata 126p — Prywatna inicjatywa, która przerodziła się w jednostkę kulturalną i działa zgodnie z przepisami dotyczącymi oddziałów Muzeum Narodowego. Obiekt posiada wiele popularnych „maluchów”, dobrze znanych z czasów PRL. Każdy eksponat jest fabrycznie nowy lub konstruowany w ośrodkach rozwojowo-badawczych.
  • Aeroklub Bielsko-Bialski — latem na terenie aeroklubu odbywa się Międzynarodowy Piknik Lotniczy, który warto zobaczyć, ponieważ główną atrakcją są dwudniowe pokazy lotnicze. Codzienna działalność klubu opiera się na szkoleniach lotniczych, lotach widokowych dla turystów oraz przygotowaniu uczestników kursu do skoków spadochronowych.
  • Zamek książąt Sułkowskich — Wzniesiony w XIV wieku długo pełnił funkcję siedziby Piastów Cieszyńskich. Eklektyczny zamek stanowi część Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i jest dostępny dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, bilety można nabyć przez internet oraz w kasie w cenie 20 złotych. Na terenie zamku funkcjonują galerie, strzelnica z eksponatami między innymi z XVI i XVII wieku, Biedermeier z drugiej połowy XIX w. oraz liczne rzeźby i eksponaty przedstawiające rzemiosło artystyczne.
  • Dom Tkacza – jest jedną z atrakcji na szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego. Wnętrze odwzorowuje oryginalny dom i warsztat sukienniczy z XVIII wieku.
  • Fałatówka — wystawa poświęcona polskiemu malarzowi Julianowi Fałatowi, w placówce można podziwiać pamiątki oraz liczne dzieła artysty.
  • Stara Fabryka — zbiory prezentują unikatowe kolekcje maszyn i urządzeń, które kiedyś były standardowym wyposażeniem w zakładach włókienniczych, gdzie produkowano tkaniny wełniane oraz historię rozwoju przemysłu w regionie. Fabryka jest częścią ścieżki dydaktycznej „Szlak zabytków techniki”.
  • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego — na terenie parku znajduje się źródło Wisły, ponad 8 rezerwatów z cennymi zbiorowiskami roślinnymi oraz wiele ciekawych ścieżek dydaktycznych.
  • Cygański Las w Bielsku-Białej — zespół przyrodniczo-krajobrazowy z licznymi ścieżkami dydaktycznymi oraz nieczynnym, dawnym torem saneczkowym. Wewnątrz można podziwiać bardzo stare okazy drzew, które zostały objęte ochroną, ze względu na ich wartość przyrodniczą. Przez teren parku przechodzą górskie szlaki w 4 kierunkach.
  • Kaplica na Dębowcu — kaplica znajduje się po drodze na Szyndzielnię, jest to drewniana kaplica, w której w okresie letnim nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę. Kamień węgielny pod budowę kaplicy poświęcił Jan Paweł II w 2000 roku.
  • Zabytkowy wagonik Szyndzielnia 1953-1994 — na trasie, przed stacją kolejki linowej znajduje się zabytkowy wagonik, taki rodzaj wagoników był używany do 1994 roku. Aktualnie stanowi ciekawostkę dla miłośników historii techniki.

Noclegi lub miejsca postojowe

Choć sama trasa jest krótka i nie wymaga noclegu ze względu na swoją długość, to warto zatrzymać się w okolicy na dłużej, aby skorzystać z atrakcji regionu/okolicy.

  • Wieża Widokowa przy górnej stacji kolejki Szyndzielnia
  • Schronisko PTTK Szyndzielnia

Schronisko PTTK SzyndzielniaSchronisko PTTK Szyndzielnia
NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Pokoje pod SzyndzielniąOlszówka 97B
43-309 Bielsko-Biała
691 634 858
okokokweekendy - min. na 2 noceok
Restauracja Sahara i Hotelul. Falista 13
43-300 Bielsko-Biała
33 486 11 00
okokokok
Pokoje Gościnne Gasthaus ul. Gościnna 23 C
43-316 Bielsko Biała
506-415-365
okokokok


Gdzie zjeść

W centralnej części miasta znajduje się wiele restauracji oraz barów, kolejne miejsca z dobrym lokalnym jedzeniem znajdują się w pobliżu popularnych szlaków oraz w schroniskach. Na trasie mieści się bar Baba Jaga, kultowe miejsce u podnóża Szyndzielni, dobrze znane turystom.

Dobrze wiedzieć

Część atrakcji jest niedostępna zimą oraz późną jesienią, więc trasę najlepiej przejechać wiosną lub latem. Trasy rowerowe z Bielsko-Białej prowadzą w wielu kierunkach, jednym z popularniejszych jest Szczyrk, który zimą przyciąga narciarzy a wiosną i latem rowerzystów.

Trasa została przygotowana przez regionalnie Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów, które działa na rzecz promowania turystyki rowerowej. W każdą niedzielę towarzystwo organizuje wycieczki rowerowe, cykliczne rajdy rowerowe czy międzynarodowe wydarzenia rowerowe, jak np. Cyklojazda po Polsce i Słowacji. Inicjatywa przyczynia się do powstawania nowych ścieżek rowerowych oraz wytycza i oznacza nowe trasy rowerowe. Dzięki wsparciu lokalnych władz towarzystwo ma realny wpływ na zmiany zachodzące w regionie, na rzecz lepszej infrastruktury rowerowej i popularyzowaniu tej aktywności wśród dorosłych, dzieci i młodzieży.

Praktyczne wskazówki

Ze względu na turystyczny charakter regionu nie trzeba zabierać, ze sobą wielu bagaży. Przyda się podręczny zestaw naprawczy, ale warto mieć na uwadze, że niedaleko znajduje się Szczyrk, miejscowość bardzo popularna wśród amatorów rowerowych wypraw, ze względu na to w okolicach znajdują się liczne warsztaty i sklepy rowerowe.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

13 zakrętów po pętli Hałcnów
Region Śląsk
Typ roweru Trekking
Czas 1 h
Dystans 6,3 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 98%, Bruk 2%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa Krainą Górnej Odry na Górnym Śląsku
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 4 dni
Dystans 200 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa MTB na Wielką Raczę
Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?