Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa MTB na Wielką Raczę

Region Karpaty, Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 32 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 30%, Szuter 35%, Kamienie 35%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Fundacja BR 

Na oficjalnej stronie fundacji znajdziemy interesujące trasy rowerowe. Beskid Żywiecki zaprasza nas w malownicze, górskie tereny.

Górskie trasy rowerowe są nie lada gratką dla fanów prawdziwego MTB, którzy nie stronią od stromych podjazdów i kamienistych szlaków. Tym razem proponujemy przenieść się w Beskid Żywiecki. Szlaki znajdujące się w tej części Polski nie należą co prawda do najłatwiejszych, ale nie brakuje śmiałków, podejmujących wyzwanie i przejeżdżających wymagające odcinki. Z pewnością należy do niej pętla z Rycerki Dolnej. 

Choć sam dystans nie stanowi zbytniej trudności, to 1000-metrowe przewyższenie już tak. Nic dziwnego, skoro będziemy chcieli wspiąć się na szczyt Wielkiej Raczy mierzącej niewiele ponad 1200 m. Przydadzą się duże pokłady energii, jak również dobry sprzęt, który nie zawiedzie nas w terenie. Co prawda, napotkamy na swojej drodze asfaltowe odcinki, lecz przez większą część trasy pod kołami znajdować się będą kamienie, zbity piach i szuter. 

kierownica MTB na tle górskich szczytówWidok na szczyty z perspektywy dwóch kółek.

Wielka Racza – opis trasy

Nasza trasa MTB zaczyna się we wsi Rycerka Dolna, znajdującej się u podnóża Beskidu Żywieckiego należącego do Karpat. Startujemy z parkingu zlokalizowanego przy głównej drodze w tejże miejscowości i obieramy kierunek oznakowanym, żółtym szlakiem wprost do Rycerki Górnej, a stamtąd na Wielką Raczę. Początek nie jest bardzo wymagający w porównaniu do tego, co czeka nas dalej. Wszystko za sprawą 8-kilometrowego odcinka startowego, który wiedzie asfaltem wśród lokalnych zabudowań. Łagodnie rosnące przewyższeniu dobrze przygotuje nas do dalszej części trasy. Możemy więc trochę porozglądać się i napawać górskimi widokami, ponieważ naprawdę dodają uroku naszemu przejazdowi. To też dobry moment, by zmagazynować nieco energię, gdyż prawdziwy wysiłek dopiero przed nami.

Zapasy sił przydadzą się w momencie rozpoczęcia się kamienistego odcinka ciągnącego się przez niecałe 5 kilometrów. Od teraz zaczniemy też pedałować ostro w górę, co zdecydowanie da się we znaki. Spokojnie, odpoczniemy na szczycie Wielkiej Raczy, gdyż od tego miejsca dzieli nas już naprawdę niewielka odległość. Kiedy tam dotrzemy, z pewnością będziemy zmęczeni, więc przystanek jest jak najbardziej wskazany. Regeneracja w tak pięknych okolicznościach przyrody to sama przyjemność. Wdychając świeże, górskie powietrze możemy napawać się dużą porcją widoków na czeskie i słowackie pasma wznoszące się na horyzoncie. Dla takiego krajobrazu warto wjechać pod górę na wysokość ponad 1000 m – wrażenia są niezapomniane.

Okazję do znalezienia się w dwóch atrakcyjnych pod względem widokowym miejscach, będziemy mieli w trakcie zjeżdżania ze szczytu Wielka Racza. Szlaki – najpierw czerwony, później niebieski i zielony poprowadzą nas w dół. Z pięknej, górskiej przestrzeni dotrzemy do lasu. Tam uświadczymy kamieni, korzeni, łagodnych ścieżek, jadąc „w górę i w dół” w stronę przełęczy Przegibek. Tuż przed metą możemy zrobić sobie odpoczynek w tamtejszym schronisku, ponieważ do pokonania zostało nam ponad 7 kilometrów. Początek ostatniego odcinka wiedzie dość szeroką drogą, ale już po niecałym kilometrze zacznie się ciasny singiel, którego zwieńczeniem będzie znów asfalt do samej wsi, z której startowaliśmy.  


Dojazd do trasy

Miejscem naszego startu jest parking w miejscowości Rycerka Dolna. To mała wieś, ale nieopodal niej znajdują się stacje kolejowe – Rycerka i Sól. Zatrzymują się tam pociągi, chociażby relacji Częstochowa-Zwardoń, czy Zwardoń-Gliwice. 

Istnieje także możliwość dojazdu do Żywca, z którego do Rycerki Dolnej mamy ok. 32 kilometry. Z tego miasta mamy dwie opcje transportu – autobus lub wybór Kolei Śląskich (relacja Bielsko-Biała – Zwardoń). Jeżeli ktoś woli podróżować własnym autem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na miejsce startu pojechać właśnie nim i zostawić pojazd na parkingu przy szlaku.

Atrakcje na trasie

Choć sama trasa liczy tylko 32 kilometry i nie przebiega przez większe miejscowości turystyczne, to i tak warto oderwać się od zgiełku codzienności i wybrać się w Beskid Żywiecki. Atrakcje, które czekają na nas w tym regionie, są idealne, aby poobcować sam na sam z naturą oraz napawać się górskimi widokami. Pięknych krajobrazów uświadczymy głównie na szczycie Wielkiej Raczy, skąd jak wzrokiem sięgnąć, widać wznoszące się jeden po drugim słowackie i czeskie szczyty. Jeżeli jesteś miłośnikiem takiego ukształtowania terenu, a co za tym idzie, cieszy Cię widok gór, z pewnością będziesz ukontentowany z rowerowej wycieczki.

rower MTB w górachNa trasie najlepiej sprawdzi się niezawodny rower MTB. 

Noclegi lub miejsca postojowe

Odpoczynek po tak ciężkim wjeździe z pewnością się przyda. Ten możemy zaplanować sobie na szczycie Wielkiej Raczy oraz tuż przed samą metą w przełęczy Przegibek. W obu tych lokalizacjach znajdują się schroniska PTTK, więc to dobre miejsca na posiłek, a nawet nocleg.

Gdzie zjeść

Proponowana przez Fundację Beskidy Rowerem trasa MTB z racji dystansu, ulokowania na górskich terenach z dala od większych miast, będzie pozbawiona okazji do napotkania po drodze np. sklepów spożywczych. Zapasy żywności oraz wody można zrobić tuż przed startem w Rycerce Dolnej. Jeżeli ktoś zgłodnieje, na bardziej obfity posiłek zapraszają schroniska, oferujące turystom wiele ciekawych propozycji nie tylko na obiad.

Dobrze wiedzieć

Bez względu na porę roku, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza wybierając się na wycieczki rowerowe w Beskid Żywiecki. Szlaki w okolicach Wielkiej Raczy, a w szczególności prowadzące przez lasy, pokryte są dużą ilością ziemi oraz liści, co w przypadku opadów deszczu może znacznie utrudniać przejazd. Latem, lejący się z nieba żar, nie jest sprzymierzeńcem w pokonaniu dość wymagającego podjazdu, natomiast zimą kamieniste odcinki są znacznym utrudnieniem ze względu na oblodzenia. Jedno jest pewnie, planując wjazd na Wielką Raczę, należy dobrze się do niego przygotować – zwłaszcza pod względem kondycyjnym i technicznym. Warto też sprawdzić odpowiednio wcześniej prognozę pogody!  

rower MTB w lesiePrzylepiające się liście do kół mogą utrudniać przejazd.

Praktyczne wskazówki

Wymagająca trasa obliguje do zabrania ze sobą własnego sprzętu rowerowego. Przydadzą się podstawy, takie jak zapasowa dętka, zestaw łatek, pompka czy multitool, ponieważ w razie awarii jesteśmy zdani sami na siebie. W sąsiedniej miejscowości Rajcza są dwa sklepy: jeden sportowy, a drugi rowerowy, więc w razie potrzeby możemy podjechać i zakupić najpotrzebniejsze rzeczy.

Nie zaszkodzi spakować do plecaka apteczkę (przezorny zawsze ubezpieczony) i odzież na zmianę. W trasie sprawdzi się nawigacja z wgranym śladem GPS i naładowany powerbank. Nie zapomnijmy o własnym bezpieczeństwie! Na głowę lepiej załóżmy kask, a łokcie i kolana ochraniacze.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Trasy dla szukających wrażeń – Szczyrk Enduro Trails by TREK
Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 13 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim
Region Śląsk
Typ roweru Cross
Czas 4 h
Dystans 80 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Pogórze Przemyskie i okolice – rowerowowa wyprawa po Podkarpaciu!
Region Podkarpacie, Karpaty
Typ roweru Cross, MTB
Czas 3 h
Dystans 56,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 40%, Szuter 60%
Co oznaczają parametry trasy?
Lasy Rudzkie - całodniowa wycieczka dla całej rodziny
Region Śląsk
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 41 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 10%, Szuter 90%
Co oznaczają parametry trasy?