Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasy dla szukających wrażeń – Szczyrk Enduro Trails by TREK

Region Śląsk, Karpaty
Typ roweru MTB
Czas 1 h
Dystans 13 km
Poziom trudności Ekstremalna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 95%, Szuter 5%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Szczyrk to miejscowość turystyczna, od wielu lat przyciągająca amatorów sportów zimowych – szczególnie odkąd miejscowe wyciągi przejęła spółka Tatry Mountain Resorts i zaoferowała narciarzom stoki, które śmiało mogą konkurować z tymi po południowej stronie naszej granicy. Działające przez cały rok – kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską oraz krzesełkowa na Zbójnicką Kopę, umożliwiły rozwój Szczyrku również w kierunku turystyki rowerowej. Właśnie w tym miejscu, w którym zimą szusują narciarze i snowboardziści, utworzono w 2019 roku trasy rowerowe Szczyrk Enduro Trails by TREK.  


Widok na singletack i kolejkę gondolową w SzczyrkuNa singletrackach w Szczyrku nie można narzekać na brak pięknych widoków!

DystansCzasRowerNawierzchniaTrudnośćTrasa familijna
13 km5 hMTB100% szuter4/4nie

Szczyrk Enduro Trails by TREK - opis trasy

Trzeba przyznać, że dobre przygotowanie oraz przemyślane rozwiązania zastosowane na trasach, zaplecze hotelowe i gastronomiczne a także bliskość wypożyczalni i serwisów rowerowych bez wątpienia sprawiają, że Szczyrk Enduro Trails to dobry cel podróży zarówno dla zaawansowanych jak i dla tych, którzy po raz pierwszy chcieliby spróbować swoich sił w downhillu.

Aby pomóc amatorom jazdy na dwóch kółkach w wyborze trasy, dostosowanej do ich poziomu umiejętności, wszystkie zostały oznakowane według jasno określonego kodu. Singletracki przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników oznaczono kolorem niebieskim. Zjeżdżając tymi szlakami rowerowymi będziemy zmuszeni pokonać wiele dość ostrych zakrętów, jednak odpowiednio zaprojektowane i wyprofilowane bandy pomogą się z nimi uporać każdemu rowerzyście. 

Czekają nas tam również hopki oraz dropy, które bez problemu można przejechać. Dzięki temu nawet osoba, dla której będzie to pierwsze spotkanie z trasami singletrack, powinna sobie poradzić. Trasy zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie użytkowników oraz o tym, by czerpali jak największą przyjemność z jazdy – nawet na etapie nauki.

Trochę inaczej sprawa przedstawia się na trasach czerwonych i czarnych, przeznaczonych dla zaawansowanych. Są to szlaki wykorzystujące obecność naturalnych przeszkód, takich jak wystające korzenie, kamienie czy głazy, które bez wątpienia mogą stanowić zagrożenie dla mniej doświadczonych w sztuce kolarstwa zjazdowego rowerzystów. Trasy czerwone i czarne różni przede wszystkim stopień nachylenia stoku, a także to, że w przypadku tych drugich ścieżki są zdecydowanie węższe, a przez to bardziej wymagające.

Podbijamy Szczyrk! Trasy i ich oznaczenia

Kolor niebieski: Hip Hopa Air i Hip Hopa Flow – przeznaczone dla początkujących i średnio zaawansowanych rowerzystów;

Kolor czerwony: Zbój i Otik – przeznaczone dla zaawansowanych rowerzystów;

Kolor czarny: Otesanek – najtrudniejszy, przeznaczony dla najbardziej doświadczonych rowerzystów;

Szczyrk Enduro Trails – szlaki dla początkujących i średnio zaawansowanych rowerzystów

Jedną z najprzyjemniejszych szczyrkowskich tras jest Hip Hopa – zarówno Air jak i Flow. Pierwsza z nich ma długość 2300 metrów i dzięki licznym hopkom pozwala – jak sama nazwa wskazuje – na latanie w powietrzu. Jednak ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z downhillem lub nie chcą skakać, mogą bezpiecznie przejechać tę trasę, nie odrywając kół od ziemi. 

Hip Hopa Air, która rozpoczyna się na Zbójnickiej Kopie, niżej łączy się z Hip Hopą Flow – trasą uniwersalną, na której frajdę z jazdy poczują wszyscy: ci bardziej i mniej zaawansowani. Ma ona 5600 metrów długości i w przeważającej części wiedzie lasem, co szczególnie przyjemnie można odczuć podczas upalnych, letnich dni.

Droga w dół upływa na pokonywaniu kolejnych ostrych zakrętów, które – dzięki niewielkiemu nachyleniu i wyprofilowanym bandom, pozwalają na ćwiczenie technicznych umiejętności jazdy. Podobnie hopki i dropy: są na tyle niskie, że bez problemu nawet początkujący downhillowiec je pokona. Warto zauważyć, że na Hip Hopach nie spotkamy naturalnych przeszkód – trasa jest utwardzona i wyprofilowana, by zapewnić bezpieczeństwo mniej doświadczonym użytkownikom.

Szczyrk – trasy czerwone i czarne dla bardziej doświadczonych

Ci, którym umiejętności pozwalają na więcej, a chcieliby poczuć dreszczyk emocji, powinni spróbować swoich sił na trasach czerwonych – Zbóju i Otiku. Jako szlaki dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych są już dużo węższe oraz wiodą niewyrównanym terenem. Zakręty są ostre i w wielu miejscach dużo bardziej strome niż na Hip Hopach. 

Nachylenie na poziomie 12,6% sprawia, że żeby bezpiecznie pokonać te trasy, trzeba mieć solidne umiejętności techniczne. Nie spotkamy na nich już praktycznie żadnych hopek – ale też nie na nich zależy tym, którzy wybierają się na czerwone trasy.

Wjazd na trasę Zbój w ramach Szczyrk Enduro TrailsTrasa Zbój nie należy do najłatwiejszych.

Przemierzając czerwone trasy trzeba będzie przedzierać się przez las dość wąską ścieżką, pokonując naturalne przeszkody, takie jak głazy, korzenie czy przewrócone drzewa. Nie bez przyczyny nie zaleca się jazdy na tych szlakach początkującym. Podłoże jest wymagające – występują na nim luźne kamienie, więc łatwo o utratę trakcji. Niemniej radość z jazdy oraz satysfakcja po ukończeniu trasy powinny wynagrodzić ewentualne trudności.

Podobnie sprawa ma się z czarnym Otesankiem, na który wjechać można w końcowej części Otika. Choć trasa jest krótka – ma zaledwie 723 metry – to można się na niej zmęczyć! Jednak ze względu na średnie nachylenie 16,6% przed ruszeniem na ten szlak warto się zastanowić, czy na pewno nasze umiejętności zagwarantują nam bezpieczną jazdę.


Dojazd do trasy

Wszystkie szczyrkowskie singletracki znajdują się w okolicach Hali Skrzyczeńskiej, na którą dostać się można kolejką gondolową. Jest ona przystosowana do przewozu rowerów, a wagoniki, do których można wejść z rowerem, są specjalnie oznakowane.

Przy górnej stacji kolei gondolowej zaczynają się trasy Hip Hopa Flow (niebieska) i Otik (czerwona), z której można wjechać na Otesanka (czarna). Na niebieską Hip Hopę Air oraz czerwonego Zbója można się dostać po wjechaniu wyżej – koleją krzesełkową na Zbójnicką Kopę. Krzesła są odpowiednio przygotowane: rower zaczepiamy o specjalny hak, który podczas podróży utrzyma go w miejscu.

Czy wiesz, że...

Na Hali Skrzyczeńskiej znajduje się także oznaczony kolorem zielonym Skill Zone – strefa dla początkujących, w której można sprawdzić swoje umiejętności.

Zanim jednak ruszymy na trasy trzeba odwiedzić Szczyrk. Jak dojechać do tego kurortu? Najwygodniej dotrzemy tam samochodem. Miasto leży przy drodze ekspresowej S1, dlatego podróż tym środkiem transportu nie powinien sprawić trudności. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli zdecydujemy się na podróż pociągiem. W Szczyrku nie ma stacji kolejowej, dlatego kierować należy się do stacji Bielsko-Biała Główna lub Łodygowice Górne.

Kolejki gondolowe umożliwiają dotarcie do punktów startowych. 

Noclegi lub miejsca postojowe

Poza zapleczem technicznym Szczyrk oferuje też wiele lokali gastronomicznych, w których można odpocząć oraz pożywić się po wysiłku na trasach. Jeden z nich znajduje się nieopodal dolnej stacji kolei gondolowej, natomiast na górze czeka na turystów restauracja Kuflonka. Oprócz tego blisko tras zjazdowych znaleźć można kilka grill barów, jednak by do nich dotrzeć, trzeba zjechać ze szlaku.

W samym Szczyrku jest wiele hoteli i prywatnych ośrodków, a niektóre z nich mają w swojej ofercie pakiety rowerowe. Wystarczy chociażby wspomnieć o ośrodku Gronie, znajdującym się niemal naprzeciwko dolnej stacji gondoli – w tegorocznej ofercie proponował gościom pakiet bed&bike, w którym w cenę wynajmu pokoju hotelowego wliczony był karnet rowerowy. Bikepassy można tez wykupić samodzielnie, na jeden lub dwa dni.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Apartamenty Odlotul. Beskidzka 108
43-370 Szczyrk
692-587-720
oknonomin. 2 noceok

Praktyczne wskazówki

Ośrodek Szczyrk Szczyrk Mountain Resort zapewnia rozwinięte zaplecze dla rowerzystów. Przy dolnej stacji gondoli znajduje się centrum testowe TREK, w którym można wypożyczyć jednoślady. Bez problemu zrobimy to także w innych lokalizacjach – po drugiej stronie ulicy znajduje się kolejna wypożyczalnia oraz serwis rowerowy, natomiast podążając wzdłuż ulicy Salmopolskiej – w stronę centrum Szczyrku, znajdziemy jeszcze kilka takich miejsc.

Wybierając się na Szczyrk Enduro Trails trzeba być odpowiednio wyposażonym: na wszystkich trasach zaleca się noszenie kasku oraz ochraniaczy. Jednak, jeżeli o czymś zapomnimy, sprzęt sportowy kupimy w sklepie znajdującym się w głównym budynku przy gondoli. Dobrze też pamiętać o tym, aby bezpośrednio przed wybraniem się na szlaki, nieco bliżej przyjrzeć się temu, co oferuje Szczyrk. Mapa tras na pewno nam w tym pomoże.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Velo Czorsztyn – niezapomniana przygoda rowerowa w Kotlinie Nowotarskiej
Region Małopolska, Karpaty
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking, Cross
Czas 2 h
Dystans 35,5 km
Poziom trudności Bardzo łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?