Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki fotelik na rower dla dziecka wybrać?

Data aktualizacji: 08-05-2023

Wybór dobrej jakości fotelika rowerowego, dopasowanego do potrzeb małego pasażera, sprawia, że wspólne podróżowanie jest nie tylko satysfakcjonujące, ale także bardziej bezpieczne. Zapewnia maluchowi komfort oraz chroni przed upadkiem. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem krzesełka rowerowego, w tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje.

rower wyposażony w foteliki rowerowe na bagażniku oraz na kierownicyFotelik rowerowy pozwala na wygodne podróżowanie z dzieckiem.

Wzmacnianie rodzinnych więzi to jedna z najważniejszych wartości, jaką niesie za sobą wspólna jazda na rowerze. Małe dzieci, które jeszcze samodzielnie nie potrafią poruszać się na dwóch kółkach lub nie mają jeszcze sił na dalszą wyprawę, również mogą wziąć udział wycieczce, jadąc w specjalnym foteliku do roweru. Różne typy dostępnych modeli sprawiają, że bez trudu znajdziesz idealny wariant dla swojej pociechy. Odpowiednio dobrane krzesełko rowerowe jest kluczem do przyjemnych wycieczek, podczas których Ty zadbasz swoją kondycję, a dziecko spędzi czas na świeżym powietrzu i zahartuje organizm.  

 Typy fotelików rowerowych dla dzieci

Aby akcesorium zapewniało bezpieczeństwo na każdej trasie, nawet wyboistej, powinien być dostosowany do wagi jego użytkownika. Dostępne modele dedykowane nawet foteliki dla dzieci do 35 kg. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na jeden z trzech głównych rodzajów krzesełek na rower – na kierownicę, bagażnik lub ramę. Dobór odpowiedniego wariantu jest kluczem do udanych wycieczek rowerem z dzieckiem.

Przedni fotelik rowerowy

Rodzice najmłodszych dzieci, których waga mieści się w zakresie 9-15 kg, do wyboru mają m.in. przedni fotelik montowany bezpośrednio na kierownicy lub pomiędzy kierownicą a siodełkiem rodzica. To rozwiązanie sprawdzi się mniej więcej do 2-3 roku życia. Pozwala dziecku dobrze widzieć drogę przed nim, a jednocześnie umożliwia rodzicowi lepiej kontrolować, co robi maluch. Wybierając ten model, weź pod uwagę, że dziecko będzie w największym stopniu narażone na podmuchy wiatru powstające podczas szybkiej jazdy czy kontakt z insektami. Warto więc postawić na fotelik, który umożliwia zastosowanie specjalnej osłony. To rodzaj plastikowej tarczy dobrze zabezpieczającej dziecko.

Fotelik rowerowy na bagażnik

Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest wybór fotelika rowerowego montowanego z tyłu pojazdu. Jednym z nich są krzesełka na bagażnik. Pozwalają na przewożenie dziecka o wadze do 22 kg, dzięki czemu posłużą przez długi czas. Maluch będzie siedział bezpośrednio za rodzicem, więc zostanie w duże mierze osłonięty przed warunkami atmosferycznymi. Decydując się na taki fotelik, pamiętaj, aby bagażnik miał dużą nośność. Musi być na tyle wytrzymały, aby wytrzymać ciężar fotelika i przewożonego malucha. W innym przypadku jazda może być niebezpieczna.

Fotelik na ramę roweru

Kolejnym sposobem montażu fotelika jest przymocowanie go do ramy roweru. Za dużą zaletę tego rodzaju akcesoriów uznaje się dobrą amortyzację, co wynika z ich konstrukcji. Dzięki temu część wstrząsów generowanych podczas jazdy jest redukowanych. Skutkiem tego młody organizm będzie mniej narażony na negatywne działanie drgań, a sama wyprawa stanie się dla niego przyjemniejsza.

Obejrzyj nasz film, gdzie Bartosz Huzarski przedstawia dziecięce foteliki rowerowe od URBAN IKI – kilka ich rodzajów i sposoby montażu:

 Cechy dobrego krzesełka rowerowego

Idealne dobrane siedzisko na rower dla dziecka pozwala mu na komfortową podróż – jest w odpowiedni sposób wyprofilowane oraz zapewnia właściwe osadzenie środka ciężkości. Jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie upadku oraz ogranicza ryzyko kontaktu stóp dziecka ze szprychami roweru. Podczas wyboru nowego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • Pasy – za najbezpieczniejsze uznaje się 5-punktowe, które biegną między nóżkami dziecka, przez biodra i pas. Dobrym wyborem będą również te 4- i 3-punktowe. Ważne, aby pozwalały na stabilne zapięcie pasażera
 • Zapięcie – klamra powinna być zabezpieczona przez przypadkowym rozpięciem systemów bezpieczeństwa.
 • Regulacja – ważna jest nie tylko regulacja pasów, ale także wysokości podnóżka (zakup fotelika to zwykle inwestycja na dłuższy czas) czy odległości od rodzica.
 • Części zamienne – często zabezpieczenia nóżek na podnóżku wykonane są z silikonowych pasków. Jeżeli model, który Cię interesuje jest w takie wyposażony, sprawdź, czy można w łatwy sposób dokupić części zamienne.
 • Wyściełane siedzisko – podstawowe modele krzesełek rowerowych zwykle mają twarde siedzisko, te droższe wyściełane zwiększającym komfort pokrowcem. To dobry wybór, jeżeli chcesz podróżować z dzieckiem na co dzień.
 • Sposób mocowania – chociaż większość fotelików będzie pasowała do niemal każdego roweru, należy sprawdzić standardy mocowania. Jednocześnie dla wielu osób istotną będzie funkcja szybkiego montażu.
 • Miejsce na kask – wyprofilowana górna część fotelika zwiększa komfort podróżowania.
 • Certyfikaty bezpieczeństwa.

 Jak wybrać bezpieczne krzesełko na rower dla dziecka?

Bezpieczeństwo malucha podczas jazdy w foteliku jest kwestią priorytetową. Jednym z najważniejszych certyfikatów, jakie powinno mieć akcesorium, jest zgodność ze standardem Europejskiego Certyfikatu Jakości EN 14344, który weryfikuje spełnianie norm Unii Europejskiej dotyczących projektu akcesorium i użytych materiałów. Instytucja dzieli foteliki na trzy kategorie:

 • A15 – foteliki dla dzieci do 15 kg montowane za rowerzystą,
 • A22 – foteliki dla dzieci do 22 kg montowane za rowerzystą,
 • C15 – foteliki dla dzieci do 15 kg montowane pomiędzy kierownicą a siodełkiem.

Tymi badaniami obejmowane są produkty dedykowane dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 5 roku życia. Jeżeli jeździsz rowerem również za granicą, musisz wiedzieć, że tak oznaczony model będzie jednocześnie spełniał wymagania niemieckich przepisów ProdSG.

Innym, ważnym symbolem, jaki możemy spotkać na produktach dedykowanych dla dzieci, jest znak jakości TÜV /GS. Znajdziemy go na dobrej jakości fotelikach rowerowych dla użytkowników o wadze do 35 kg. Korzystnym wyborem będzie więc zdecydowanie się na model posiadający przynajmniej jedno z dwóch wymienionych oznaczeń.

dziecko na przednim foteliku rowerowymWybierz krzesełko na rower dopasowane do potrzeb dziecka / fot. Hamax

Bezpieczeństwo dziecka: Jaki fotelik rowerowy na szosę lub MTB?

Fotelik na rower górski to dobry pomysł, tylko wtedy, gdy jeździmy rekreacyjnie po łatwych i równych ścieżkach. Odradzamy tej wybór osobom, które chcą wspólnie z małym dzieckiem uprawiać sport. Zastanów się również poważnie przed montażem krzesełka na szosie. Specyfika kolarzówki nie zapewni dziecku dobrej amortyzacji, co może mieć negatywny wpływ na kręgosłup. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ten krok, zrezygnuj z modeli przednich. Lepszym wyborem będą krzesełka na tył z dobrą amortyzacją. Rekomendujemy przede wszystkim montaż fotelika na rowerach miejskich czy trekkingowych, które gwarantują komfort młodemu podróżnikowi.

Fotelik rowerowy z regulowanym oparciem

W kontekście bezpieczeństwa dziecka warto także poruszyć temat krzesełek rowerowych z regulowanym oparciem. To modele, które można rozłożyć, dzięki czemu pociecha przyjmuje bardziej zrelaksowaną pozycję. Część maluchów w trakcie jazdy zasypia, więc funkcja ta pozwala na zajęcie im bardziej bezpiecznej pozycji. Należy jednak pamiętać, że podczas snu mięśnie nie bronią kręgosłupa w taki sposób, jak powinny, więc jest on bardziej narażony na obciążenia. Funkcjonalność ta przydaje się, aby dojechać w niedaleko położone bezpieczne miejsce. Polecamy wówczas zrobić postój i pozwolić dziecku na drzemkę na rozłożonym kocyku.

 Fotelik rowerowy – od kiedy można z niego korzystać?

Nie ma jednoznacznych kryteriów, które wskazują, od jakiego wieku dziecko może korzystać z krzesełka na rowerze. Wypowiedzi ekspertów są rozbieżne. Producenci akcesoriów wskazują, że są bezpieczne już dla 6-miesięcznych maluchów, fizjoterapeuci rekomendują natomiast rozpoczęcie przygody z jazdą dopiero po 1 urodzinach (od 1 do 1,5 roku).

Dzieci, szczególnie te bardzo małe, rozwijają się we własnym tempie. Decyzję powinniśmy więc podjąć indywidualnie, analizując umiejętności i postępy, jakie wykonuje pociecha. Młody rowerzysta powinien nie tylko samodzielnie siedzieć i stabilnie utrzymywać głowę, ale również chodzić. Wielu specjalistów wskazuje, że dobrze, aby maluch opanował również umiejętność samodzielnych podskoków. Wtedy będziemy mieć pewność, że jego kręgosłup będzie w stanie poradzić sobie z obciążeniami, jakie generowane są podczas jazdy po nierównościach.

matka wioząca dziecko w przednim foteliku rowerowyymFoteliki montowane na kierownicę sprawdzają się do czasu, gdy dziecko osiągnie 15 kg wagi.

 Dlaczego fotelik na rowerowy od 6 miesiąca życia dziecka to zły pomysł?

Wielu aktywnych rodziców chciałoby rozpocząć przygodę ze wspólnym uprawianiem sportu od pierwszych miesięcy życia swojego potomka. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że organizm kilkumiesięcznego dziecka nie jest przystosowany do takiej jazdy. Alternatywą dla opiekunów półrocznych, samodzielnie siedzących dzieci, jest wybór przyczepki rowerowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

 Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla starszego dziecka?

Polskie prawo reguluje wiek, do jakiego możemy transportować dziecko w krzesełku rowerowym lub przyczepce. Akcesoria te możesz wykorzystywać aż do 7 roku życia pasażera. Dzięki temu bez problemu zawieziesz dziecko nie tylko na wycieczkę po okolicy. Sprawdzi się także podczas dojazdów do przedszkola i szkoły. Pamiętaj o tym, że nośność zarówno fotelika, jak i bagażnika (w przypadku modeli mocowanych na bagażniku) musi być dostosowany do wagi użytkownika. Obecnie obowiązujące normy wskazują, że 7-latek może ważyć od 18 do 34 kg.

Dotyczy to jednak wyjątkowych przypadków lub bardzo dalekich tras. Większość pociech w tym wieku już dawno ma za sobą naukę jazdy i bez problemu można wybrać się z nimi na przejażdżkę po okolicy.


 Foteliki rowerowe – ranking najciekawszych modeli na przód

Jednym z pytań zadawanych sobie przez rodziców jest to, jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka kupić. Wśród modeli montowanych z przodu dla dzieci do mniej więcej 3 roku życia warto rozważyć propozycje renomowanych marek. Szczególnie polecane są Urban IKI, Hamax czy Bobike (wszystkie zgodne z europejską normą bezpieczeństwa EN 14344). Czym wyróżniają się produkowane przez nie modele?

Fotelik na kierownicę URBAN IKI

Wyściełane miękką gąbką 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, minimalistyczna, ale jednocześnie zapewniająca bezpieczeństwo konstrukcja czy niska waga to cechy wyróżniające model Urban IKI. Wysoką jakość modelu potwierdzają uzyskana rekomendacja TÜV. Produkt kompatybilny z kierownicami o średnicy od 22 do 28 mm.

Fotelik HAMAX Caress Observer

Nieustanny kontakt dziecka i opiekuna umożliwia również Hamax Caress Observer. Użytkownicy cenią go m.in. za duży zakres regulacji, łatwą obsługę jedną ręką, uniwersalny system mocowania czy konstrukcję osłaniającą dziecko w razie upadku. Komfortowa wkładka zapewnia wygodę podczas jazdy. Konstrukcja krzesełka pozwala na wygodne kierowanie rowerem opiekunowi.

Fotelik BOBIKE Exclusive Mini Plus

Jeżeli szukasz produktu klasy premium, który zapewnia maksymalny komfort, nawet podczas długich wypraw, to Bobike Exclusive Mini Plus będzie idealnych wyborem. Bezpieczeństwo dziecku zapewniają solidne 5-punktowe wyściełane pasy oraz dwuścienna konstrukcja obudowy. Mała kierownica nie tylko umożliwia na wygodne położenie rączek, ale także budzi dziecięcą wyobraźnię. Model ma certyfikat TÜV.


dziecko na foteliku rowerowym tylnymZdecyduj się na krzesełko na rower zapewniające komfort i bezpieczeństwo / fot. Bobike

 Ranking fotelików rowerowych tylnych

Fotelik rowerowy na bagażnik czy do ramy? To kwestia bardzo indywidualna. W zestawieniu krzesełek znajdziesz każdy z tych modeli. Wśród rekomendowanych modeli (spełniających normy EN14344) rekomendujemy:

Fotelik HAMAX Kiss

Przystępna cena i dobra jakość mogą iść w parze. Hamax Kiss to komfortowy model mocowany do ramy pod siodełkiem. Wygodne tapicerki w różnych wersjach kolorystycznych pozwolą na wybranie modelu, który zachęci dziecko do jazdy. Trzypunkowe pasy bezpieczeństwa oraz wygodne zabezpieczenie nóżek zapewniają maluchowi stabilną pozycję podczas jazdy. Spełnia normy TÜV/GS.

Fotelik BOBIKE GO

Jeżeli szukasz modelu mocowanego na bagażnik, to nie zawiedziesz się na Bobike Go, spełniającym normy TÜV/GS. Model wyróżniają podwójne ścianki, zwiększające bezpieczeństwo podczas upadku. Wyściełanie zrobiono w nim z wodoodpornego materiału, wypełnionego dodatkowo pianką EVA, co zapewnia komfort. Krzesełko jest kompatybilne także z rowerami elektrycznymi.

Fotelik THULE RideAlong

Thule RideAlong to propozycja dla najbardziej wymagających rodziców. Ten prawdziwy model klasy premium gwarantuje takie udogodnienia, jak profile chroniące dłonie dziecka, gdy rower jest oparty o ścianę, system zawieszenia DualBeam redukujący wstrząsy czy dodatkowe elementy odblaskowe i miejsce na przypięcie lampki. Na uwagę zasługuje także pięciostopniowa regulacja odchylania oparcia, która pozwala na obniżenie oparcia nawet o 20°. Czy dziecko jadące na krzesełku na rowerze musi mieć kask?

Bez względu na to, czy maluch jeździ na swoim rowerku, siedzi w foteliku rowerowym czy przyczepce powinien mieć na głowie kask. Większość dostępnych na rynku krzesełek posiada profilowanie, które zwiększa komfort pasażera. Dobrym wyborem będą kaski typu orzeszek, ponieważ zapewniają one wyjątkową wygodę.

Oprócz kasku można zdecydować się na zakup dodatkowych akcesoriów. Jeżeli często podróżujesz w warunkach ograniczonej widoczności z dzieckiem, pomyśl o dodatkowym oświetleniu. Aby zwiększyć komfort pociechy, możesz uzupełnić posiadany zestaw o zagłówek. Osoby, które parkują rower na świeżym powietrzu, docenią osłony przeciwdeszczowe oraz specjalne poncza (np. ponczo Hamax). Dobrym wyborem dla wielu rodziców są także plecaki przeznaczone do montażu na tyle fotelika.