Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki fotelik na rower dla dziecka wybrać?

Data aktualizacji: 15-05-2020

Lato sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Rodzinna wycieczka rowerowa jest jednym z pomysłów na niedzielne popołudnie. Starsze dzieci z pewnością będą się ścigać na własnych jednośladach. Jak bezpiecznie podróżować z małym dzieckiem na rowerze? Foteliki oraz przyczepki rowerowe z pewnością uprzyjemnią wspólny wyjazd. Dowiedz się, jaki fotelik rowerowy wybrać i jak go zamontować.

rower wyposażony w foteliki rowerowe na bagażniku oraz na kierownicyFotelik rowerowy pozwala na wygodne podróżowanie z dzieckiem.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem fotelika?

Jazda na rowerze, oprócz przyjemności, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Pomaga polepszyć kondycję, utrzymać szczupłą sylwetkę, a także zahartować organizm i przyspieszyć jego działanie. Ten sposób spędzania czasu wzbudza pasję u najmłodszych, pozwala ćwiczyć orientację w terenie oraz jest dobrą odskocznią od oglądania bajek na ekranach telewizorów.

Od kiedy fotelik rowerowy jest odpowiedni dla dzieci?

Już dziewięciomiesięczne maluchy mogą podróżować z rodzicami na rowerze. W tym wieku dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć i utrzymywać stabilną pozycję. Zaleca się jednak, aby na dłuższe trasy zabierać dzieci, które już ukończyły pierwszy rok życia. Bezpieczna jazda w foteliku rowerowym na ramę jest ważna bez względu na wiek. W przypadku najmłodszych dzieci zastosowane materiały i kształt oparcia fotelika mają dodatkowe znaczenie.

Kupując fotelik na rower, kieruj się wagą i wiekiem dziecka, a także odpowiedziami na poniższe pytania:

  • Jakiego typu mocowanie Cię interesuje?
  • Czy masz wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie fotelika?
  • Czy potrzebujesz dodatkowego zapięcia przed kradzieżą?

Europejski Certyfikat Jakości EN14344

Aby mieć pewność, że produkt użytkowany przez nasze dziecko jest bezpieczny, warto zwrócić uwagę, czy posiada Europejski Certyfikat Jakości EN14344. Oznaczenie świadczy o spełnianiu norm Unii Europejskiej w kwestiach projektu fotelika czy bezpieczeństwa użytych materiałów. Certyfikat warunkuje również brak ostrych krawędzi, zabezpieczenie nóg dziecka przed włożeniem pomiędzy szprychy, odpowiednio zaprojektowane pasy oraz bezpieczny montaż.

Kupując fotelik oznaczony symbolem EN14344, masz pewność, ze produkt nie zawiera szkodliwych substancji i spełnia wymagania stawiane przez niemieckie przepisy ProdSG. Dodatkowo w takim foteliku została sprawdzona każda część, a także przygotowano kompletną instrukcję obsługi.

Podobnie rygorystyczne wymagania stawia przed fotelikami rowerowymi znak jakości TUV/GS.

Obejrzyj nasz film, gdzie Bartosz Huzarski przedstawia dziecięce foteliki rowerowe od URBAN IKI – kilka ich rodzajów i sposoby montażu:

Jak zamontować fotelik rowerowy?

Biorąc pod uwagę rodzaje montażu, foteliki rowerowe podzielone zostały na trzy kategorie:

  • A15 – foteliki dla dzieci do 15 kg montowane za rowerzystą,
  • A22 – foteliki dla dzieci do 22 kg montowane za rowerzystą,
  • C15 – foteliki dla dzieci do 15 kg montowane pomiędzy kierownicą a siodełkiem.

Zaznaczmy, że tę klasyfikację obejmuje wspomniany wcześniej certyfikat. Istnieją modele mocowane przed kierownicą lub takie, na których można przewozić dzieci o masie większej niż 22 kg. Można znaleźć nawet fotelik rowerowy do 35 kg, np. Polisport Guppy Junior CFS. Modele te nie są jednak objęte Europejskim Certyfikatem Jakości.

Fotelik rowerowy na bagażnik czy na ramę?

Foteliki rowerowe mocowane za rowerzystą są zdecydowanie bardziej popularne niż wersje przednie. Do ich zalet zaliczamy większą nośność – można przewozić nawet 6-letnie dzieci, np. na modelu Hamax Carex. Mają także możliwość regulacji położenia – można zamocować fotelik rowerowy z funkcją spania. Należy jednak pamiętać, że mając dziecko za sobą, nie jesteśmy w stanie cały czas mieć go na oku. Trzeba również na nie bardziej uważać podczas wsiadania i zsiadania z roweru.

Foteliki rowerowe tylne, przeznaczone dla lżejszych dzieci, zwykle montuje się na bagażniku lub do rury podsiodłowej. Pierwsze są łatwe w mocowaniu, jednak nie posiadają amortyzacji. Drugie z kolei ograniczają wstrząsy, jednak wymagają specjalnego adaptera. Modele o nośności do 35 kg montuje się do rury podsiosłowej i tylnego trójkąta. Ważne, aby przed zakupem upewnić się, czy dany model można zamocować do konkretnego roweru.

Foteliki rowerowe na kierownicę

Zalet fotelików przednich, np. modelu Bobike Mini Exclusive, jest zdecydowanie więcej. Pełna kontrola nad dzieckiem w czasie jazdy, zwiększony kontakt rodzica z podopiecznym, a także szerokie pole widzenia to najważniejsze cechy fotelików rowerowych przednich. Można jeszcze wspomnieć, że trzymając kierownicę, dodatkowo chronimy ramionami dziecko. Wiele zalet, ale i wiele wad. Duża przestrzeń przed maluchem wiąże się też z odczuwaniem silniejszych podmuchów wiatru czy możliwością zderzenia z owadami. 

Z fotelika mocowanego przed siodełkiem korzystać mogą jedynie małe dzieci – do 15 kg. Rodzic ma ograniczoną możliwość manewrowania kierownicą. Podczas pedałowania kolana są nieco wygięte, a nogi bardziej rozszerzone – przy dłuższej trasie może to wywoływać dyskomfort.

Foteliki rowerowe na przód montuje się do wspornika kierownicy. Dla rowerów ze sterami A-Head wymagany jest najczęściej specjalny adapter.

matka wioząca dziecko w przednim foteliku rowerowyymFoteliki montowane na kierownicę mają swoich zwolenników.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie fotelika rowerowego?

Jak już wspomnieliśmy, certyfikowany fotelik rowerowy powinien zawierać pasy bezpieczeństwa – co najmniej trzypunktowe. Dodatkowo dobrze, aby były także regulowane paski na buty. Chcąc zapewnić pełnię bezpieczeństwa, dziecko należy wyposażyć w kask dziecięcy. Dobrze, jeśli fotelik jest tak profilowany, że umożliwia wygodną jazdę w kasku.

Dla zwiększenia komfortu malucha producenci wyposażają swoje wyroby w miękkie i zdejmowane wyściółki, amortyzację, powłoki antybakteryjne, regulowane podnóżki czy osłony na pasy. Atutem może być też odchylane oparcie, umożliwiające dziecku sen w czasie wycieczki. Często fotelik posiada zintegrowaną z oparciem lampkę LED, system szybkiego montażu i demontażu, klamrę zabezpieczającą pasy przed odpięciem w czasie jazdy, a także poręczny uchwyt do przenoszenia. Niektóre modele mają składane oparcie, co ułatwia przechowywanie.

Wśród dodatkowych akcesoriów do fotelików rowerowych można wymienić szybę, która przyda się przy fotelikach montowanych przed rowerzystą. Dokupić można też pelerynkę przeciwdeszczową lub zagłówki zwiększające wygodę.