Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa rowerowa z Przemyśla do Dąbrówki Starzeńskiej

Region Podkarpacie, Podlasie, Świętokrzyskie, Lubelskie
Typ roweru MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 73 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 90%, Szuter 10%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Tomasz Wosk

Województwo podkarpackie rowerem – to idealny pomysł na jedno- lub kilkudniowy wypad w okolice Przemyśla. Trasa do Dąbrówki Starzeńskiej prowadzi głównie przez szlak Green Velo, który jest przyjazny rowerzystom. Nawet bez większego doświadczenia, można przeżyć wspaniały czas.  

Trasa rowerowa z Przemyśla do Dąbrówki Starzeńskiej to łącznie nieco ponad 70 kilometrów, co przekłada się na ponad 4 godziny pedałowania. W jej trakcie warto jednak zobaczyć kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Większość wycieczki to drogi asfaltowe o niedużym natężeniu, ale będą też odcinki szutrowe, kamieniste i piaszczyste. Nie stanowią jednak większego kłopotu dla rowerów trekkingowych i MTB. Pod względem zróżnicowania nawierzchni, akurat ten obszar jest dość płaski. Będą zdarzać się delikatne wzniesienia i zjazdy, ale są one przyjazne dla rowerzystów, szczególnie w suche i słoneczne dni. Jest tylko jedno wzniesienie, które będzie nieco bardziej wymagające, ale nawet początkujący kolarz sobie z nim poradzi. Na trasie są dwie większe miejscowości, czyli Przemyśl i Krasiczyn. Tam warto zaplanować zakupy czy ciepły posiłek. Trasa jest też dobrze oznakowana.

trasa rowerowa z PrzemyślaTrasa rowerowa z Przemyśla 

Start trasy rowerowej zaczyna się w Przemyślu. Można od razu przejechać się przez centrum, odwiedzając Muzeum Dzwonów i Fajek, a także spacerując po Starym Rynku. Później wzdłuż rzeki San trzeba kierować się Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na zachód aż do Prałkowic. Tuż za kościołem, jadąc ścieżką rowerową na delikatnie pochyłej drodze krajowej 28 i podziwiając widoki z daleka, trzeba skręcić ponownie na szlak. Tym razem trasa prowadzi przez przedmieścia na południowy-wschód.

Po pierwszym długim i dość prostym odcinku, przyjdzie czas na kolejny, nieco bardziej wymagający. Bez problemu jednak przejedzie go nawet początkujący rowerzysta. Z asfaltowej drogi trzeba odbić na piaszczystą i kamienistą, kierując się w górę po delikatnym wzniesieniu. Po kilku minutach nawierzchnia znów zmieni się na asfaltową i nie będzie już kierować pod górę. Trzeba się nią kierować aż do włączenia się do ruchu na drogę krajową 28, która prowadzi prosto do Krasiczyna. Tam warto zrobić sobie przystanek na odwiedzenie punktu widokowego Do Ralla oraz parku zamkowego.

Kolejny odcinek prowadzi drogą krajową prosto do Świdnicy, za którą trzeba odbić w prawo i przejechać przez kolejne małe wioski i miejscowości: Krasice, Mielnów, Chołowice, Kupna i Chyrzyna. Ciekawą atrakcją jest przejazd przez most, który unosi się nad Sanem. Tuż za nim znajduje się Krzywcza, czyli miejscowość, która jest prawie półmetkiem trasy rowerowej. Warto tu odwiedzić piekarnię lub sklep i zrobić sobie krótki odpoczynek.

Od Krzywczy prowadzi rowerzystę asfaltowa droga wewnętrzna 884, która prowadzi wzdłuż rzeki San aż do Babic. Stamtąd trzeba odbić na południe. Po kilku kilometrach trzeba przejechać na drugą stronę Sanu, prowadzić będzie znany już szlak Green Velo.

Dąbrówka StarzeńskaDąbrówka Starzeńska 

Na około 40. kilometrze trasy zacznie się najbardziej wymagający odcinek, który wznosi się stopniowo ku górze. Po drodze warto zobaczyć cerkiew św. Dymitra i kilka kościołów w tutejszych wioskach. Najwyższy punkt wznoszącej się trasy znajduje się w Jaworniku Ruskim. Tu można zrobić sobie chwilę przerwy, bo odcinek był dość wymagający. Od tego momentu droga prowadzi w dół przez miejscowości Siedliska, Siedliska nad Sanem i dociera do Dąbrówki Starzeńskiej.


Dojazd do trasy

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to jedna z atrakcji turystycznych Przemyśla i okolic. W tym mieście można rozpocząć swoją podróż, a dotrzeć do niego można pociągiem (PKP Intercity), w którym są wygodne przedziały dla turystów z rowerami.

Atrakcje na trasie

Okolice Przemyśla są naprawdę bogate, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta. Oto co jeszcze można zwiedzić na trasie rowerowej:

  • Park zamkowy w Krasiczynie – jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce, który pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Choć historia nie oszczędzała go pod względem pożarów i wojen, do dziś zachowała się struktura budowli. Zwiedzanie zamku w Krasiczynie to jedno z miejsc, które trzeba zobaczyć w województwie podkarpackim. Zachwyca swoimi basztami, wieżą zegarową, a także rozległym dziedzińcem.
  • Muzeum Dzwonów i Fajek – mieści się od ponad dwudziestu lat w Wieży Zegarowej, która pochodzi z XVIII wieku. Ekspozycja jest jedyną taką w Polsce, dzięki której bliżej można poznać ludwisarstwo i fajkarstwo. Warto poświęcić odrobinę czasu na krótki spacer i podziwianie cennych okazów.
  • Stary Rynek w Przemyślu – centrum miasta to nie tylko liczne restauracje i bary, ale także wiele ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Wśród nich jest Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, fontanna z niedźwiedziem (symbolem miasta), wieża katedralna czy Archikatedra greckokatolicka. Warto poświęcić też kilkanaście minut na przejście się po Placu Niepodległości, aby zobaczyć pomnik Jana Pawła II. Jedną z atrakcji dla dzieci i dorosłych w Przemyślu jest zwiedzanie podziemia.
  • Twierdza Przemyśl Fort VII Prałkowce – wybudowana z myślą o obronie pod koniec XIX wieku i wysadzona kilkadziesiąt lat później. Budowla jest całkowicie rozebrana, ale warto zobaczyć jej pozostałości.
  • Cerkiew św. Dymitra w Piątkowej – jedna z atrakcji turystycznych na trasie Green Velo, w dodatku jest świetnie usytuowana nad potokiem na skraju lasu. Budowla robi imponujące wrażenie, wykonana jest z drewna, a na elewacji widoczny jest napis cyrylicą, który świadczy o powstaniu świątyni w 1732 roku.
  • Ruiny zamku w Dąbrówce Starzeńskiej – pozostałości po budowli, która sięga średniowiecza. Dawniej była ona okazała pod względem architektonicznym, rozbudowana i imponująca. Po II wojnie światowej intensywnie ją użytkowano, dlatego przechowywano tam wiele dzieł literackich oraz obrazów. Niestety pod koniec wojny wszystkie cenne przedmioty zostały zniszczone. Dziś zamek w Dąbrówce Starzeńskiej to jeden z punktów, który warto odwiedzić w trakcie wycieczki turystycznej.

Noclegi lub miejsca postojowe

Wycieczka rowerowa zaplanowana jest na jeden dzień, ale w Przemyślu i okolicach są atrakcje, które przyciągają turystów. Właśnie dlatego można zaplanować dłuższy pobyt. Noclegi można bez problemu znaleźć w Przemyślu (hotele, pensjonaty i kwatery prywatne), ale nie tylko. Jest też kilka gospodarstw agroturystycznych na trasie. Wśród nich można wymienić Agroturystykę na Folwarku w miejscowości Dąbrówka Starzeńska, gdzie są wygodne i dobrze wyposażone pokoje, szczególnie dla rowerzystów.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Hotel AccademiaWybrzeże Marszałka Józefa Piłsudskiego 4
37-700 Przemyśl
16 676 11 11
okokokok


Gdzie zjeść

Choć warto wziąć ze sobą prowiant, można też postawić na wizytę w lokalnym barze lub restauracji. Wiele z nich jest oczywiście w Przemyślu i Krasiczynie. Na trasie jest znacznie mniej punktów gastronomicznych, dlatego warto zaplanować ciepły posiłek wcześniej.

Dobrze wiedzieć

Większa część trasy rowerowej to Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który przebiega przez pięć województw: świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Zaczyna się już w Elblągu. Warto wziąć to pod uwagę, planując atrakcje turystyczne w Przemyślu i okolicach dla całej rodziny. Biorąc jednak pod uwagę ten odcinek, najlepiej pokonać go ze starszymi dziećmi i młodzieżą. Trasa rowerowa jest dobrze oznakowana.

Trasę rowerową świetnie pokonuje się wiosną, latem i wczesną jesienią. W większości prowadzi przez asfaltowe drogi z ruchem samochodowym, ale jego natężenie nie jest duże. Dzięki temu można swobodnie przejechać całą trasę w kilka godzin, a dystans jest odpowiedni nawet dla początkujących rowerzystów.

Praktyczne wskazówki

Ze względu na to, że pomiędzy większymi miejscowościami z dostępem do sklepów i punktów gastronomicznych jest dość spora odległość, warto się na to przygotować. Trzeba przygotować sakwę rowerową, do której zmieszczą się przekąski, w tym batony energetyczne oraz napój. Odpoczynek można zaplanować przy jednej z wiat lub na przystanku po drodze. Tam też warto schronić się przed nagłym deszczem i chwilę odpocząć.

Przyda się też bluza sportowa, kurtka przeciwdeszczowa, zapasowa dętka, mini pompka i podstawowy zestaw naprawczy do roweru w razie awarii. Nie można zapomnieć także o bezpieczeństwie, niezależnie od tego, o jakiej porze dnia planowana jest

Sklepy rowerowe i serwisy naprawcze znajdują się w Przemyślu.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Kolej na rower – trasa w województwie lubuskim
Region Lubuskie
Typ roweru Cross, Szosa
Czas 3 h
Dystans 55,8 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 35%, Piach 20%, Szuter 45%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa z Sandomierza do Kielc
Region Świętokrzyskie
Typ roweru Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 125 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 80%, Kamienie 5%, Bruk 15%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem w Bieszczady przez Rezerwat Krywe
Region Podkarpacie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 33 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 5%, Piach 75%, Szuter 10%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa uroczysko Białorogi
Region Podlasie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Piach 20%
Co oznaczają parametry trasy?