Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Trasa uroczysko Białorogi

Region Podlasie
Typ roweru MTB
Czas
Dystans 5,4 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Piach 20%
Co oznaczają parametry trasy?

Leśna przygoda dla całej rodziny - opis trasy

Autor trasy

Rafał Kucharski

Piękne lasy, uroczysko Białorogi i cmentarzysko Jaćwingów na wzgórzu z tajemniczymi średniowiecznymi kurhanami, a przede wszystkim okazja do przeżycia przygody z dziećmi – proponujemy łatwą trasę dla całej rodziny. Przejedziecie przez malownicze tereny w pobliżu Suwałk i spędzicie wspólnie wartościowo czas.

Startujemy z parkingu przy drodze z Suwałk do miejscowości Prodziszki. Pierwszy odcinek - liczący nieco ponad 1000 metrów – przejedziemy szosą. Droga nie jest zbyt ruchliwa, ale jadąc z dziećmi należy zachować ostrożność. Mogą nam towarzyszyć znaki międzynarodowego szlaku Green Velo – to największy spójny, oznakowany szlak rowerowy w Polsce.

Tuż za skrzyżowaniem z tablicą kierującą na Białą Wodę, skręcamy w prawo. Jedziemy lasem do kolejnego skrzyżowania – staniemy na nim po 5 minutach. Nie ma pośpiechu, w każdej chwili możemy zrobić przerwę na odpoczynek lub eksplorację lasu.

droga przez lasDroga przez las

Na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo, trasa wiedzie nas teraz na południe, w kierunku cmentarzyska Jaćwingów. Kilkaset metrów dalej będziemy na miejscu. Tajemnicze kurhany ukryte są pośród świerków, dębów i sosen. Cmentarzysko Jaćwingów, plemienia, które setki lat temu zamieszkiwało te tereny, ulokowało się na niewielkim wzniesieniu.

Rezerwat przyrody Cmentarzysko JaćwingówRezerwat Przyrody Cmentarzysko Jaćwingów

Po obejrzeniu śladów przeszłości wskakujemy na rowery i ponownie zanurzamy w lasach. Droga meandruje, wiedzie na zachód. Po 10 minutach dojedziemy do celu – wycieczkę kończymy przy dobrze nam znanym parkingu – będzie okazja, żeby odpocząć pod wiatą, zjeść i wymienić się wrażeniami.

Jak dojechać i wrócić z trasy?

Na trasę wyjedziemy z parkingu przy lesie, ok. 15 minut jazdy od ronda z Pomnikiem Ofiar Obławy Augustowskiej w Suwałkach. Na parking dotrzemy na rowerach lub samochodem. Do samego miasta łatwo dostać się pociągiem – składy kursują do stacji kolejowa Suwałki m.in. z Warszawy, Białegostoku, Krakowa i Szczecina.

Atrakcje do zobaczenia na trasie

  • Piękne leśne widoki i przyjazna zwierzyna – niezliczone miejsca, w których można się zatrzymać i okazja do podejrzenia saren,
  • Cmentarzysko Jaćwingów – rezerwat „Cmentarzysko Jaćwingów" (uroczysko Białorogi), miejsce, w którym pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku archeolodzy odkryli cmentarzysko kurhanowe plemienia Jaćwingów (z II-V w.n.e). Kurhany to jedyne dobrze zachowane ślad po tajemniczych ludziach zamieszkujących tereny obecnej Suwalszczyzny. Na cmentarzu odkryto groby ciałopalne i szkieletowe, wyróżniają się kurhany o średnicy 6-21 metrów zbudowane z kilku warstw kamieni. Cmentarzysko Jaćwingów położone jest na terenie leśnego uroczyska Białorogi. W pobliżu cmentarzyska organizowany jest cyklicznie Jaćwieski Festyn Archeologiczny; dokładna lokalizacja rezerwatu przyrody znajduje się pod tym linkiem.
  • Cmentarz żołnierzy radzieckich w Suwałkach (obok cmentarza komunalnego) –- duży, dobrze zachowany obiekt wpisany na listę zabytków, z grobami ponad 59 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w 1944 roku, podczas walk o Suwałki lub byli jeńcami zamordowanymi przez Niemców.

Gdzie się zatrzymać na trasie - miejsca postojowe

Każda leśna polana, która przypadnie nam do gustu będzie dobrym miejscem na piknik. Z pewnością ciekawy przystanek można zrobić przy cmentarzysku Jaćwingów. Można odpocząć, zjeść, obejrzeć kurhany i przeczytać tablice z informacjami o ludziach, którzy we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali okoliczne lasy.

Gdzie zjeść?

Na wycieczkę warto spakować przekąski i wodę, ale możecie też rozważyć dłuższy postój i ognisko z kiełbaskami. W pobliżu trasy działa Swiss Bar w Szwajcarii oraz zajazd dla tirów w Jasionowie (oba lokale przy ruchliwej drodze krajowej nr 8), a liczne restauracje, bary czy też fastfoody znajdziecie w samych Suwałkach.

Dobrze wiedzieć

Trasa jest krótka – w sam raz na kilkugodzinną wycieczkę całą rodziną. Jeżeli nasze maluchy mają w sobie żyłkę łowców przygód, to możemy dodać do programu wyprawy nocowanie w lesie. Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Suwałki) zezwoliły na biwakowanie w lesie obok trasy – za wioskami Osinki i Węgielnia (szczegóły: https://czaswlas.pl/obiekty/?p=2&id_obiekt=46314).

Praktyczne wskazówki

Najlepszy czas na przejechanie trasy jest wiosną, latem i wczesną jesienią, choć przy dobrej pogodzie można też spróbować przejażdżki zimą.

Wycieczka zaplanowana jest na kilkadziesiąt minut, jednak warto przygotować się na niespodziewaną zmianę pogody - do sakw/plecaka pakujemy kurtki przeciwdeszczowe. Jeździmy w kasku na głowie. Niezłym pomysłem jest zabranie powerbanka – dzięki niemu nie rozładuje się telefon z nawigacją. W Suwałkach znajdziemy warsztaty rowerowe, niemniej dobrze mieć przy sobie łatki, zapasową dętkę i podstawowe narzędzia.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Rowerem po Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Region Mazowsze
Typ roweru Gravel, MTB, Trekking
Czas 5 h
Dystans 100 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 15%, Piach 5%, Szuter 70%, Bruk 10%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Wokół Jeziora Wigry – czyli barwna podróż po pięknej Suwalszczyźnie!
Region Podlasie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 48,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 19%, Piach 2%, Szuter 79%
Co oznaczają parametry trasy?
Kampinoski Szlak Rowerowy nieopodal stolicy
Region Mazowsze
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 144,5 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 60%, Szuter 40%
Co oznaczają parametry trasy?