Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Wokół Jeziora Wigry – czyli barwna podróż po pięknej Suwalszczyźnie!

Region Podlasie
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 3 h
Dystans 48,6 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 19%, Piach 2%, Szuter 79%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Anna Mazurek

Autorka bloga rodzinniedookolaswiata.pl. Miłośniczka podróży, która wspólnie ze swoimi najbliższymi - mężem Tomkiem oraz dziećmi Wiktorią i Erykiem, przekonuje czytelników, że wycieczki z potomstwem są nie tylko możliwe, ale i inspirujące. Wspólnie wybierają się przede wszystkim na wycieczki górskie piesze oraz rowerowe.

Suwalszczyzna to niezwykle barwny region – tu nie sposób się nudzić. Bogactwo kultury, historii oraz malownicza przyroda sprawiają, że okolice Suwałk są świetną propozycją na rodzinny, weekendowy wyjazd. Będąc na miejscu, warto wybrać się na trasę rowerową wokół Jeziora Wigry, która określana jest przez wielu mianem najpiękniejszej w Polsce.  


Wokół Jeziora Wigry – opis trasy

Suwalszczyzna jest wyjątkowo pięknym i zróżnicowanym regionem Polski. Trasa rowerowa wokół Jeziora Wigry będzie ogromną przyjemnością dla rodzin doświadczonych we wspólnej jeździe na rowerach. Niespełna 50-kilometrową pętlę można pokonać w 3 do 6 godzin, w zależności od poziomu umiejętności i postojów. Oznakowana kolorem zielonym droga biegnie w większości przez drogi leśne, polne i szutry. Tylko 10% całości stanowi asfalt. Na trasę najwygodniej wybrać się rowerem trekkingowym, gravelem lub MTB.

Trasa należy do grupy szlaków rowerowych Green Velo. Wschodni Szlak Rowerowy łączy aż pięć województw i mierzy 2071 km. Przebiega przez cztery parki, w tym Wigierski Park Narodowy. Z założenia łączy miejsca doceniane za dużą wartość przyrodniczą, kulturową oraz historyczną, a trasa rowerowa Suwałki jest uznawana za jedną z najpiękniejszych widokowo i najciekawszych w kraju. Charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem terenu – różnica między najwyższym a najniższym punktem wynosi 600 m. Stąd to wycieczka dedykowana przede wszystkim doświadczonym rowerzystom.

Trasa wokół jeziora Wigry

Trasa rowerowa wokół jeziora rozpoczyna się i kończy w Wigrach. Ze względu na fakt, że jest to pętla, możemy jednak samodzielnie ustalić punkt startowy, dostosowując go, np.: do wybranego przez nas miejsca noclegowego położonego na trasie lub wygodnego połączenia dojazdowego.

Na drodze kierujemy się zgodnie ze znakami w kolorze zielonym. Co ciekawe, jeszcze do niedawna był to szlak pieszy, jednak ze względu na jego długość oraz z roku na rok rosnącą liczbę rowerzystów władze Wigierskiego Parku Narodowego przemianowały go na szlak rowerowy.

Trasą podążamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z Wigier jedziemy do Czerwonego Folwarku. Następnie mijamy Mikołajewo, Czerwony Krzyż. W Kruszniku możemy zatrzymać się przy wieży widokowej, a w Bryzglu w punkcie widokowym na Jezioro Wigry. Dalej jedziemy przez Gawrych Rudę i Sobolewo. W Starym Folwarku czeka na nas kolejna atrakcja, czyli Muzeum Wigier. Natomiast położonym niedaleko Tartaku możemy zobaczyć Wigierską Kolej Wąskotorową. Kolejnym punktem jest Magdalenowo, skąd docieramy do punktu końcowego.

Mapa i ślad GPX

Trudności na trasie

  • Brak sklepów na trasie
  • Brak źródeł wody pitnej

Dojazd do trasy

Wigry to niewielka wieś leżąca w powiecie suwalskim. Brakuje tutaj bezpośredniego połączenia kolejowego. Istnieje jednak możliwość dotarcia do Wigier PKS-em, jednak liczba połączeń jest bardzo ograniczona. Najlepiej skomunikowanym punktem w okolicy są oddalone o 17 km od Wigier Suwałki. Można tu bez problemu dotrzeć koleją, a dojazd na rowerze do punktu startowego nie powinien stanowić większego problemu. Dojazd bezpośrednio z dworca do centrum wioski zajmuje około 45 min. Najwygodniejszym sposobem transportu, szczególnie w przypadku rodzinnej wyprawy, jest wybór własnego auta. Będzie to bez wątpienia najszybszy sposób, aby znaleźć się na szlaku.

Atrakcje na trasie

W Wigierskim Parku Narodowym atrakcje są na wyciągnięcie ręki. To miejsce niezwykłe ze względu na duże zróżnicowanie terenu, które ukształtował Lodowiec Skandynawski. Trudnością na trasie, a jednocześnie jednym z większych atutów są morenowe wzniesienia, czyli liczne pagórki, wzgórza i wały. Na ścieżce edukacyjnej „Suchary” (suchary to śródleśne jeziora), w okolicy miejscowości Krzywe, znajdują się kładki prowadzące przez bagna. W tej okolicy można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe. Park jest miejscem, w którym pod szczególną ochroną jest populacja bobrów i niektórych gatunków ryb – sielawy, siei i szczupaka. Warto zaznaczyć, że wstęp do Parku jest płatny, a całodniowy bilet normalny kosztuje 6 zł.

Jedną z większych atrakcji Wigierskiego Parku Narodowego są punkty widokowe. Jeden z ciekawszych znajduje się na trasie między Starym Folwarkiem a Bryzglem. Nazywany jest Bartnym Dołem. W tym miejscu można zobaczyć największe w Polsce wyspy jeziorne – Ordów i Ostrów. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać w tym miejscu piękne kormorany. Na trasie czekają na nas także wieże widokowe. Z tej w Kruszniku roztacza się widok na południową część Jeziora Wigry oraz Jezioro Mulaczysko. Punkt ten upodobały sobie bociany oraz żurawie. Zupełnie inną panoramę zobaczysz z wieży w Starym Folwarku, która znajduje się u szczytu Łysej Góry. Ze szczytu będziesz dobrze widział północ Wigier oraz Klasztor Kamedułów.

Trasa rowerowa wokół Jeziora Wigry wiedzie także do miejscowości Czerwony Folwark nad bazę rybacką Wigierskiego Parku Narodowego. Na miejscu możesz zobaczyć wystawę tematyczną „Historia i tradycje rybołówstwa”.  Między Czerwonym Folwarkiem a Rosochatym Rogiem znajdziesz również kąpielisko Piaski. Tutaj w cieniu sosnowego lasu możesz wypocząć w upalny dzień.

Miłośnicy historii również nie będą zawiedzeni, ponieważ w Wigierskim Parku Narodowym czekają także atrakcje muzealne. Najbardziej cenionym przez turystów miejscem jest Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Muzeum mieści się w budynku, w którym przed laty funkcjonowała stacja hydrobiologiczna. Na turystów czeka wystawa opisująca historię stacji, sale laboratoryjne oraz szereg tematycznych sal dotyczących Jeziora Wigry. Bilet wstępu kosztuje 14 zł.

Na malowniczym wzgórzu w miejscowości Wigry stoi stary Klasztor Kamedułów. To niezwykły zespół poklasztorny, w którym kroczymy między budynkami urokliwymi brukowanymi uliczkami. Na miejscu znajduje się nie tylko kościół, ale także dawne eremy zakonników, wieża zegarowa, przystań, a nawet tawerna. Na miejscu można zjeść w restauracji oraz wynająć pokój na nocleg. Bilet wstępu 8 zł. Tuż obok zakonu znajduje się Przystań Żeglugi Mazurskiej.

W miejscowości Płociczno-Tartak działa wpisana do rejestru zabytków Wigierska Kolej Wąskotorowa. W XIX wieku kolejka służyła do transportu drewna do Europy i tartaków położonych na szlaku Kanału Augustowskiego. Obecnie stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Wagonikiem, w około 2,5 godzi., można pokonać 10-kilometrową trasę wzdłuż Jeziora Wigry. Koszt biletu 30 zł.

Noclegi lub miejsca postojowe

Trasa rowerowa wokół Jeziora Wigry jest dobrze oznaczona, a znalezienie na szlaku miejsca postojowego nie powinno sprawić najmniejszych trudności. Ze względu na fakt, że droga należy do Green Velo, rozlokowane zostały komfortowe Miejsca Obsługi Rowerzystów. Poza tym miejscami do odpoczynku będą na pewno dzika plaża w Piaskach oraz Wiejski Zakątek w Rosochatym Rogu.

Ze względu na fakt, że region jest nastawiony na turystykę, znalezienie miejsca noclegowego nie powinno stanowić problemu. Niemal w każdej mniejszej miejscowości znajdują się obiekty agroturystyczne i domki letniskowe na wynajem. W Wigrach jest stosunkowo dużo kwater prywatnych. Miłośnicy noclegu pod gwiazdami na pewno skorzystają z kempingu „Widok” w Bryzglu. Szukając miejsca w Starym Folwarku warto zwrócić uwagę na agroturystykę oraz Przystań.

NoclegiicoMiejsca do przechowywania rowerówicoMożliwość
umycia rowerów na miejscu
icoMożliwość zakwaterowania na jedną nocicoMożliwość zameldowania się wieczorem
Przystań Stary FolwarkStary Folwark 55D
16-412 Suwałki
602 230 106
okokokok
Hotel LoftUl. Pułaskiego 24K
16-400 Suwałki
+48 877 395 900
oknookok


Gdzie zjeść

Będąc na Suwalszczyźnie warto spróbować regionalnych specjałów. Dobrą sławą cieszy się restauracja znajdująca się na kempingu „Widok” w Bryzglu. Warto spróbować przede wszystkim słynnych kartaczy.

Dobrze wiedzieć

Szlak jest bardzo dobrze przygotowany turystycznie. Na trasie rozstawione są tablice informacyjne, które ułatwiają i uprzyjemniają samodzielne zwiedzanie. Podczas wycieczki można spotkać wyjątkowe zwierzęta – bobry, kormorany czy żurawie, stąd też warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Uwiecznienie zapierających dech w piersiach panoram będzie wspaniałą pamiątką.

Ze względu na fakt, że trasa przebiega wokół jeziora i w okolicach pięknej, dzikiej plaży Piaski, warto wybrać się na wycieczkę latem przy dobrej pogodzie. Odpoczynek na trawie i kąpiel w chłodnej wodzie sprawią, że podróż będzie jeszcze przyjemniejsza. Wiosna oraz jesień są również dobrymi terminami na wypad nad Wigry. Chociaż kąpiel nie będzie możliwa, wspaniała, zmieniająca się natura sprawi, że trasa rowerowa będzie niezapomniana.


Praktyczne wskazówki

Większość szlaku wiedzie przez lasy, stąd warto dobrze spakować się na trasę rowerową wokół Jeziora Wigry. Odpowiednia ilość jedzenia i wody pozwoli nam nie zbaczać z trasy w celu uzupełnienia zapasów. Pakując się warto również dołożyć do bagażu podstawowe narzędzia naprawcze i apteczkę pierwszej pomocy.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Green Velo - wschodni szlak rowerowy
Region Świętokrzyskie, Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Mazury
Typ roweru Gravel, Trekking
Czas 15 dni
Dystans 1885 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 5%, Szuter 30%, Bruk 5%
Co oznaczają parametry trasy?
Czerwony szlak rowerowy wokół jeziora Narie
Region Mazury
Typ roweru Gravel
Czas 2 h
Dystans 37,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 80%, Szuter 20%
Co oznaczają parametry trasy?
Rowerem z biegiem Bugu – Nadbużański Szlak Rowerowy
Region Mazowsze, Podlasie, Lubelskie
Typ roweru Cross, Gravel, Trekking
Czas 3 dni
Dystans 396,5 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?
Trasa rowerowa wokół Jeziora Śniardwy
Region Mazury
Typ roweru MTB, Gravel, Trekking
Czas 5 h
Dystans 108 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 50%, Szuter 50%
Co oznaczają parametry trasy?