Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze

Data aktualizacji: 21-04-2020

O tym, że jazda na rowerze ma zbawienny wpływ na nasz organizm, zapewne czytałeś niejednokrotnie. Poprawie ulega zarówno nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Przejażdżka rowerowa zalecana jest niemal każdej osobie ze względu na fakt, że niesie za sobą efekt terapeutyczny. Potrafi obniżyć poziom lęku i poprawić ogólne samopoczucie. Korzyści jest naprawdę wiele. Wbrew pozorom nie każdy może w pełni wykorzystywać zalety jednośladu. Koniecznie sprawdź, kto nie powinien jeździć na rowerze, a także kiedy ma ona zły wpływ na nasze zdrowie.

rower miejski na łąceKorzyści z jazdy na rowerze jest naprawdę wiele, jednak warto poznać przeciwwskazania.

Kiedy jazda na rowerze może zaszkodzić?

Pomimo tak wielu pozytywnych aspektów wynikających z jazdy na rowerze, w pewnych sytuacjach przejażdżki mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby tego uniknąć należy przede wszystkim sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza w miejscowości, w której mieszkamy. Dobrze, aby było ono stosunkowo czyste. Dlaczego? Lekarze specjaliści podkreślają, że podróżowanie do i z pracy w aglomeracji miejskiej spowitej przez smog ma negatywny wpływ na nasz organizm. Jazda na rowerze w takich warunkach sprawia, że zarówno płuca, jak i serce są bardziej zagrożone w czasie spoczynku, niż podczas wysiłku.

Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, takie jak: tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory oraz związki siarki przedostają się do naszego układu oddechowego. W konsekwencji mogą wywołać stan zapalny. Niestety, toksyczne substancje są w stanie przedostać się z pęcherzyków płucnych do krwi, a co za tym idzie, istnieje zagrożenie rozprzestrzenienia się ich po całym organizmie. Jeżdżenie na rowerze w dni, w które normy czystości powietrza są znacznie przekroczone, najlepiej ograniczyć do niezbędnego minimum. Najlepszym rozwiązaniem jest regularna jazda na rowerze w terenach zielonych.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza.Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza.

Jakie są przeciwwskazania do jazdy na rowerze?

Tak naprawdę przeciwwskazań jest stosunkowo bardzo mało. Kto nie powinien jeździć na rowerze? Przede wszystkim osoby z ciężkimi schorzeniami układu krążenia i zaawansowanymi chorobami kręgosłupa oraz stawów zdecydowanie powinny odpuścić sobie tego typu przejażdżki. Jakie jeszcze są medyczne przeciwwskazania? Pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, a także z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc należą do tej grupy, która nie może cieszyć się korzyściami, jakie wynikają z jazdy jednośladem. Czy w ciąży można jeździć rowerem? Tutaj odpowiedź brzmi – tak, ale rower w ciąży powinny odstawić kobiety będące w ostatnim, trzecim trymestrze. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa zarówno mamy, jak i dziecka.

Jeżdżenie na rowerze powinny odpuścić sobie osoby cierpiące na:

  • Choroby układu ruchu
  • Ciężkie schorzenia układu krążenia
  • Chorobę niedokrwienną serca
  • Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
  • Choroby stawów i kręgosłupa
  • Choroby błędnika

Zatem jeżeli chorujesz na przewlekłe choroby internistyczne wymienione powyżej, powinieneś zapytać lekarza prowadzącego, jaki wysiłek będzie wskazany dla Twojego organizmu, a który może pogorszyć Twój stan zdrowia. W trosce o swoje bezpieczeństwo z jazdy na rowerze zrezygnować powinny również osoby z bardzo trudną w korekcji wadą wzroku, która uniemożliwia swobodne widzenie.

Czy rower może mieć zły wpływ na zdrowie?

Jazda na rowerze wiąże się nierzadko z pochyloną pozycją naszego ciała. Stąd pojawia się wiele pytań o to,  czy jeżdżenie na rowerze obciąża kręgosłup? Czy mimo bólu możemy w pełni cieszyć się z zalet, jakie płyną z uprawiania tej aktywności fizycznej? Spora część osób twierdzi, że jeżdżenie na rowerze przyczynia się do rozwoju dolegliwości. Jak jest naprawdę?

rodzina na rowerze nad wodąJeżdżenie na rowerze często wiąże się z pochyloną pozycją ciała.

Ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa odczuwa niemal 80% populacji. Co ciekawe, nie ma tutaj znaczenia czy jesteś osobą aktywną czy wolisz wylegiwać się na kanapie. Bardzo ważne! Gdy odczuwasz dyskomfort w dole pleców – zastanów się czy ból pojawiał się już wcześniej? A może nasila się zaraz po tym jak kończysz przejażdżkę? To istotne. Kręgosłup może dawać nam się we znaki z wielu powodów. Wśród nich wymienić można: chorobę zwyrodnieniową stawów oraz zwężenia kanału kręgowego.

Za ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym odpowiadają także przeciążenia statyczne, które powstają w momencie, gdy długo przebywamy w jednej, określonej pozycji – siedzącej lub stojącej. Więzadła, krążki międzykręgowe, mięśnie czy torebki stawowe zostają nadmiernie obciążone. Dyskomfort wywołać mogą także przeciążenia dynamiczne, te powstają w wyniku źle wykonywanych i często powtarzanych czynności. Prowadzi to do mikrourazów, a te w konsekwencji do rozwoju stanu zapalnego, a także poważniejszych zaburzeń.

ludzie jadacy na rowerze w mieścieWarto zasięgnąć porad specjalistów czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy na rowerze.

Jeśli odczuwasz ból zarówno podczas jazdy na rowerze, jak i po jej zakończeniu powodów może być kilka. Przede wszystkim, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia jeżdżenie na rowerze może prowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych. To ze względu na niewydolny aparat ruchu. Bardzo ważne jest także, aby zachować prawidłową pozycję na rowerze. Niezastosowanie się to najprostszych zasad może objawiać się bólem po zakończeniu przejażdżki. Pamiętaj, aby intensywność oraz częstotliwość jazdy była dostosowana do twoich indywidualnych potrzeb. Nie przemęczaj się! Jeżdżenie na rowerze ma przede wszystkim sprawiać Ci przyjemność.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym rowerzystą, zanim wsiądziesz na rower warto mimo wszystko skonsultować się z ortopedą, rehabilitantem czy fizjoterapeutą. Taka wizyta pozwoli Ci upewnić się, czy nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do tego, by cieszyć się jazdą na rowerze.