Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jazda na rowerze w ciąży ma więcej wad czy zalet? Poradnik dla mam

Data aktualizacji: 02-05-2019

Przyszła mama ma wiele na głowie, a lista wątpliwości zdaje się nie mieć końca. Z każdej strony sypią się dobre rady – niczym asy z rękawa wytrawnego gracza. Można jeździć rowerem w ciąży? Jest to bezpieczne? W Danii czy Holandii takie pytania nie spędzają nikomu snu z powiek, a jazda nawet z wydatnym brzuchem jest zupełnie normalna. Czy w Polsce też tak jest? Sprawdźmy!

Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do ostrożnej jazdy na rowerze w I. trymestrze ciąży. Tego rodzaju aktywności sportowe są jednoznacznie odradzane dopiero w bardziej zaawansowanych fazach, tj. w 2. i 3. trymestrze. Umiarkowane ćwiczenia są wręcz wskazane dla zdrowych kobiet w pierwszych miesiącach.

W pierwszej kolejności należy udać się jednak do lekarza prowadzącego i skonsultować chęć poruszania się jednośladem – z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości i najlepiej doradzi w tej kwestii. 

Jazda na rowerze w ciąży ma szczególnie dobry wpływ na kobiety, które wcześniej regularnie korzystały z jednośladu. Paniom wcześniej nieaktywnym w tej dziedzinie poleca się wybór innego zajęcia ruchowego. Po uzyskaniu zgody od lekarza warto przygotować się do tego, aby jeździć wygodnie i bezpiecznie. 

Na początek garść porad, jak jeździć na rowerze w ciąży, aby było bezpiecznie i zdrowo

Najlepiej przesiąść się na lekki rower damski, który z racji swojej budowy pozwala jeździć w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Rama o niskim przekroku ułatwia zsiadanie oraz wsiadanie na rower, nawet z zaokrąglonym brzuszkiem. Bogate wyposażenie dodatkowe, jak w Unity Leopoli pozwala zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty – bagażnik przewiezie cięższe sakwy, a wiklinowy kosz z przodu torebkę oraz butelkę wody. Większa liczba biegów minimalizuje ryzyko zmęczenia, dlatego warto pamiętać, aby nasz jednoślad miał choćby trzy przełożenia.

Przygotowując rower do jazdy czasie ciąży należy zwrócić uwagę zwłaszcza na hamulce – ich sprawność to podstawa bezpiecznej jazdy. Optymalnie ciśnienie powietrza w oponach sprawia że koła mają mniejsze opory toczenia, dzięki czemu rower jedzie lżej, a pedałowanie jest łatwiejsze. Dobrym pomysłem jest wymiana sztycy na model amortyzujący wstrząsy, dzięki czemu jazda będzie znacznie przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

jazda na rowerze w ciąży jest bezpieczna dla zdrowej kobiety w niezagrożonej ciąży

Wybierając się w trasę warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim jeździmy po płaskim – asfaltowe alejki i ścieżki rowerowe to najlepszy wybór. Jeżeli na drodze napotkamy przeszkodę, jak wysoki krawężnik czy schody, lepiej poprosić kogoś o pomoc, niż samej dźwigać rower. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Ważne jest też, aby nie dopuścić do przegrzania podczas przejażdżki rowerowej, więc koniecznie trzeba zabrać ze sobą zapas wody, a w czasie jazdy robić częste przystanki. Jeśli mamy taką możliwość, warto zadbać, aby latem droga prowadziła w cieniu drzew. W czasie ciąży szybka jazda i wycieczki w teren odłóżmy na później. Dużo później.

Wczesna ciąża a rower

W czasie pierwszego trymestru trzeba wyjątkowo dbać o rozwijającą się ciążę, jednak nie ma przeciwwskazań do jazdy na rowerze, jeśli tylko lekarz prowadzący nie wyraził jasno sprzeciwu. Wystarczy zastosować się do wcześniej wymienionych rad – dbać o nawodnienie, jechać po mało wyboistej drodze i nie przemęczać się, a jazda na rowerze w tym czasie nie powinna zaszkodzić.

Rower w ciąży, czyli korzyści płynące z ruchu

Korzyści płynące z aktywności fizycznej dla ciężarnych kobiet są liczne, zwłaszcza jeśli wcześniej prowadziły zdrowy tryb życia. Umiarkowana ilość ruchu, która jest dopasowana do potrzeb i stanu zdrowia kobiety zapobiega licznym dolegliwościom uprzykrzającym codzienne życie, jak i może uchronić przed poważniejszymi schorzeniami. Zdrowotne aspekty ostrożnej jazdy na rowerze w czasie ciąży dotyczą głównie usprawnienia krążenia, dzięki czemu można uniknąć obrzęków nóg.

Dodatkowo spokojna jazda sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu, co przekłada się na poprawione samopoczucie. Zbadano, że dzieci kobiet aktywnych fizycznie są wyżej oceniane w skali Apgar, a sam poród jest łatwiejszy. Wzmocnienie kręgosłupa oraz mięśni w okolicach miednicy może pomóc na bóle krzyżowo-lędźwiowe, a ogólna aktywizacja organizmu przygotowuje ciało do porodu. Rower w ciąży pomaga również w walce z otyłością, która jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w stanie błogosławionym, gdyż stwarza większe ryzyko wystąpienia chorób powiązanych z ciążą m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej czy żylaków.

aktywność fizyczna w ciąży to bardzo istotny aspekt przygotowywania się do porodu

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na psychikę – w czasie ciąży zmniejsza poziom stresu związanego z porodem. Rowerem można jeździć tak długo, jak pozwala na to stan ciężarnej, choć z pewnością pod koniec trzeciego trymestru będzie to już trudne z racji wydatnego brzucha utrudniającego poruszanie się, nie mówiąc już o zachowaniu równowagi. Wtedy tez należy zaniechać jazdy na rowerze, aż do czasu wyjścia z połogu.

Jazda na rowerze w ciąży – przeciwwskazania

Podczas ciąży praktycznie każda czynność musi być podejmowana z większą, niż dotychczas ostrożnością. Dotyczy to również jazdy na rowerze, która w przypadku ciąży obarczonej ryzykiem jest kategorycznie wykluczona z uwagi na wstrząsy, możliwość upadku oraz wzmożony wysiłek.

Przeciwwskazaniem do jazdy w ciąży na rowerze jest również stan zdrowia kobiety wynikający z jej dotychczasowego trybu życia. Dla pań mało aktywnych wcześniej zaleca się łagodniejszej formy ruchu, jak choćby spacer czy pływanie. Istotna jest też aura panująca na dworze. Do jazdy rowerem w ciąży idealna jest pogoda o umiarkowanej temperaturze, bez wiatru i nadmiernie prażącego słońca.

Alternatywa dla dwóch kółek, czyli rowerek stacjonarny w ciąży

Rowerek stacjonarny w ciąży to również dobry wybór, zwłaszcza kiedy boimy się wywrotki lub kolizji w wyniku nieuwagi innych użytkowników drogi. Rowery stacjonarne charakteryzują się dużą stabilnością, więc łatwiej jest utrzymać równowagę. Dzięki temu ryzyko upadku jest zminimalizowane. Trening w domowym zaciszu pozwala dopasować go optymalnie do preferencji kobiety i ma tę zaletę, że można go przerwać w każdej chwili. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla układu krążeniowo oddechowego oraz aktywizuje mięśnie stabilizujące miednicę.

rowerek stacjonarny w ciąży pozwala wprowadzić do trybu życia przyszłej mamy zdrową dawkę ruchu