Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak przewieźć rower samochodem?

Data aktualizacji: 09-09-2020

Miłośnicy jednośladów korzystają z kilku sprawdzonych sposobów na transport rowerów samochodem. Swoje dwa kółka możemy umieścić na dachu, za tylną klapą, na haku holowniczym, wewnątrz pojazdu lub na przyczepce. Która metoda jest najlepsza? Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo podczas transportu rowerów autem i co mówią na ten temat przepisy prawa?

Na dachu czy na haku?

Transport rowerów samochodem jest niezwykle popularny. Korzystają z niego zapaleni miłośnicy jednośladów, którzy nie mogą dotrzeć do upatrzonej trasy o własnych siłach, rodziny z dziećmi wybierające się na wakacyjne wyjazdy, a także sportowcy podróżujący na treningi i zawody. 

Jak przewozić rowery samochodem? Najchętniej wybierane metody polegają na umieszczeniu ich na dachu lub na haku holowniczym. Obie umożliwiają przewóz nawet do czterech jednośladów bez ograniczania przestrzeni bagażowej wewnątrz pojazdu. By zamocować w ten sposób rower, będziemy jednak potrzebować specjalnych bagażników samochodowych.

przewożenie roweru z tyłu samochoduPrzewożąc rower z tyłu pojazdu należy pamiętać o obowiązujących przepisach.

Dwa kółka na dachu

Najważniejszy atut przewożenia roweru na dachu to fakt, że możemy umieścić na nim w zasadzie każdy typ jednośladu, niezależnie od jego gabarytów. Ta metoda nie wymaga też wyposażania pojazdu w specjalny hak. Niezbędne będą za to belki dachowe i uchwyty rowerowe (po jednym na każdy jednoślad). 

Największa wada tego sposobu transportu rowerów to znaczne zwiększenie wysokości pojazdu. Musimy wówczas zwracać szczególną uwagę na niskie tunele i wiadukty oraz wiszące tuż nad jezdnią gałęzie drzew. Nie wjedziemy też do garażu, parkingu podziemnego ani restauracji typu „drive-in”. Dodatkowo samochód z rowerami na dachu stawia większy opór aerodynamiczny, co wiąże się ze zwiększonym spalaniem. Ma też wyżej zawieszony środek ciężkości, co może mieć znaczenie podczas pokonywania zakrętów. Rowery na dachu mogą również działać jak żagiel, przez co auto będzie bardziej podatne na boczne podmuchy wiatru.

Rower na haku

Przewóz rowerów na haku holowniczym auta cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na bardziej komfortową i bezpieczniejszą jazdę niż w przypadku transportu dwóch kółek na dachu – auto z rowerami z tyłu stawia znacznie mniejszy opór aerodynamiczny i jest mniej podatne na boczny wiatr. Z rowerami umieszczonymi za pojazdem bez problemu zmieścimy się pod różnego rodzaju przeszkodami i wjedziemy na podziemny parking. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż i dostęp do rowerów, bez konieczności podnoszenia i zdejmowania ich ze znacznej wysokości. 

Ta metoda wiąże się jednak ze zwiększeniem długości samochodu. Wymaga również wyposażenia pojazdu w hak holowniczy oraz zakupu dość kosztownej konstrukcji do instalacji rowerów. Warto dodać, że na rynku dostępne są też produkty do mocowania jednośladów bezpośrednio na tylną klapę (bez konieczności korzystania z haka).

Przewożenie rowerów samochodem – przepisy

Kiedy wiemy już, jaki bagażnik rowerowy wybrać – na hak czy dach, zwróćmy uwagę na obowiązujące nas przepisy prawa. Ich złamanie może wiązać się nawet z kilkusetzłotowym mandatem.

Przewóz rowerów na dachu samochodu – przepisy

Polskie prawo nie określa dokładnie warunków przewożenia rowerów na dachu samochodu. W tym wypadku najlepiej więc kierować się zaleceniami producenta stelażu do rowerów oraz zdrowym rozsądkiem. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, by montaż belek i uchwytów do jednośladów przeprowadzić zgodnie z instrukcją. To samo dotyczy montażu jednośladów. Sprawdźmy zatem, jaka jest maksymalna ładowność konstrukcji do montażu roweru oraz limit kilogramów, które może utrzymać dach pojazdu. W przypadku zwykłych aut maksymalne obciążenie to zwykle 50 kg, w przypadku terenowych i kombi – 70 kg.

O czym należy pamiętać podczas jazdy z rowerami na dachu? Przede wszystkim o ograniczeniu prędkości – określona przez producentów bagażników granica to najczęściej 130 km/h. Zachowajmy też szczególną ostrożność na zakrętach oraz pilnujmy odpowiedniej odległości między poprzedzającymi nas pojazdami – pamiętajmy, że w razie kolizji ładunek na dachu może stanowić poważne zagrożenie.

Przewóz rowerów na haku – przepisy

W przypadku przewozu rowerów na haku przepisy prawa są znacznie bardziej restrykcyjne. Dotyczą nie tyle samego sposobu przewożenia rowerów, ile wymogów związanych z widocznością tylnych świateł oraz numerów rejestracyjnych pojazdu. Ich lekceważenie to częsta przyczyna mandatów.

Wybierając konstrukcję do montażu rowerów na haku, zwróćmy więc szczególną uwagę, czy zamocowane na niej rowery nie będą zasłaniały oświetlenia oraz tablicy rejestracyjnej. Na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające uniknąć tych problemów – w sprzedaży dostępne są zestawy dodatkowych świateł do samochodu, które można zamocować przed konstrukcją z rowerami (wysokiej jakości uchwyty są fabrycznie wyposażone w dodatkowe oświetlenie). Problem z zasłoniętymi numerami rejestracyjnymi rozwiążemy, wnioskując o wydanie dodatkowej tablicy do wydziału komunikacji. Koszt tej procedury to 50 zł.

para jadąca na rowerachNic nie stoi na przeszkodzie, aby przewieźć swoje rowery samochodem.

Czy można przewozić rower w samochodzie?

Jednoślad może stanowić taki sam bagaż, jak torby, walizki i inne sprzęty, które przewozimy wewnątrz auta. Rower w samochodzie możemy więc transportować całkowicie legalnie. Największa zaleta tej metody to brak konieczności zakupu specjalnych stelaży. Przewożenie roweru w środku samochodu pozwala lepiej zabezpieczyć go przed kradzieżą i powoduje, że nie straszny jest mu deszcz i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Nie ma też problemów związanych ze zmienioną aerodynamiką i większymi gabarytami zestawu. 

To rozwiązanie sprawdzi się jednak jedynie w przypadku singli i par, ponieważ nie pozwala zwykle na transport więcej niż jednego lub dwóch rowerów. Nie zastosujemy go w przypadku małych aut, w których miejsca na spakowanie dwóch kółek będzie zbyt mało nawet po złożeniu tylnych siedzeń. Pamiętajmy też, że rower zajmie większą część bagażnika i nie pozostawi wiele miejsca na pozostały bagaż.

Jak zmieścić rower w samochodzie?

Pakowanie jednośladu do wnętrza pojazdu to dość trudna i niewygodna czynność. W jej trakcie należy zachować szczególną ostrożność, rower w bagażniku może bowiem uszkodzić tapicerkę oraz plastikowe elementy wykończenia. 

Jak przewieźć rower w samochodzie? Przed spakowaniem go do wnętrza auta warto pomyśleć o zmniejszeniu jego gabarytów. Pomogą w tym dwie nieskomplikowane czynności: pierwsza to demontaż przedniego koła, druga polega na „złożeniu” kierownicy, czyli ustawieniu jej wzdłuż rowerowej ramy. Jeśli ta procedura nie pomoże, możemy też zdemontować tylne koło roweru. Przed włożeniem roweru do samochodu najlepiej umieścić go w specjalnym pokrowcu, który zabezpieczy wnętrze auta przed pobrudzeniem oraz porysowaniem przez jednoślad. Warto pomyśleć także o przymocowaniu roweru, co zapobiegnie przemieszczaniu się go podczas hamowania i ostrych zakrętów.

UWAGA!

Bez względu na to, jaką metodę transportu rowerów wybierzemy, pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Nie kierujmy się wyłącznie przepisami, ale też zaleceniami producentów sprzętu do przewożenia jednośladów oraz przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Dotyczy to nie tylko właściwego zamocowania jednośladów, ale też odpowiedniego stylu jazdy.