Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak przewieźć rower samochodem bez specjalnego bagażnika?

Data aktualizacji: 26-07-2022

Spakowanie roweru do auta i zabranie go poza swoje miejsce zamieszkanie to świetny pomysł na odkrywanie nowych tras. Jednak jego realizacja potrafi przysporzyć sporo problemów, zwłaszcza jeżeli nie mamy specjalnego bagażnika rowerowego, a nie chcemy w podróży przypadkowo uszkodzić sprzętu ani ubrudzić tapicerki.

Z tego artykułu dowiesz się, jak w bezpieczny sposób transportować rower samochodem bez wykorzystania dodatkowych bagażników na dach, hak lub klapę. Radzimy także na co przy takim sposobie przewozu uważać, a także czy warto dokupić do tego specjalne pokrowce.

pokrowiec na rower.Jeden rower to nie problem. Gorzej kiedy mamy do przewozu dwa, trzy lub więcej.

Czy można przewozić rower w samochodzie?

Jednoślad może stanowić taki sam bagaż, jak torby, walizki i inne sprzęty, które transportujemy wewnątrz auta. Rower w samochodzie możemy więc transportować całkowicie legalnie. Największa zaleta tej metody to brak konieczności zakupu specjalnych stelaży. Przewożenie roweru w środku samochodu pozwala lepiej zabezpieczyć go przed kradzieżą i powoduje, że nie straszny jest mu deszcz i inne niekorzystne czynniki atmosferyczne. Nie ma też problemów związanych ze zmienioną aerodynamiką i większymi gabarytami zestawu. 

Ten sposób transportu roweru samochodem sprawdzi się jednak jedynie w przypadku singli, par lub po prostu dwójki znajomych, ponieważ nie pozwala zwykle na transport więcej niż jednego lub dwóch rowerów. Nie zastosujemy go w przypadku niewielkich, miejskich aut, w których miejsca na spakowanie dwóch kółek będzie zbyt mało nawet po złożeniu tylnych siedzeń. Pamiętajmy też, że rower zajmie większą część bagażnika i nie pozostawi wiele miejsca na pozostały bagaż.

Rozkręcanie roweru na części pierwsze przy okazji każdej podróży bywa problematyczne. Dlatego posiadacze niewielkich aut powinni rozważyć specjalnego bagażnika do transportu. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w osobnych artykułach:

Przewożenie roweru w środku samochodu

Pakowanie roweru do wnętrza pojazdu to dość trudna i raczej niewygodna czynność. W jej trakcie należy zachować szczególną ostrożność, rower w bagażniku może bowiem uszkodzić tapicerkę oraz plastikowe elementy wykończenia. Natomiast po stronie sprzętu kolarskiego należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie wózka oraz haka przerzutki, ponieważ są to elementy najczęściej ulegające wykrzywieniu lub pęknięciu. W przypadku rowerów karbonowych warto także zadbać o to, aby nic nie napierało na ramę, ponieważ włókno węglowe okazuje się dosyć wrażliwe na naprężenia z boku. Koła, których nie zdejmujemy najlepiej ustawić tak, aby nic nie naciskało na szprychy, bo mogą one popękać.

bagażnik auta miejskiego.Jeżeli rower mieście się w aucie bez zdejmowania kół, to jesteśmy wygrani.

Dokładny sposób postępowania zależy od rozmiarów bagażnika oraz konkretnego roweru (lub rowerów). Przed spakowaniem sprzętu do wnętrza auta warto pomyśleć o zmniejszeniu jego gabarytów. Najlepiej zacząć od najmniej czasochłonnych i nieskomplikowanych czynności, dlatego na pierwszy ogień zawsze powinien iść demontaż przedniego koła. Jeżeli to nie wystarczy, przechodzimy do zdejmowania koła tylnego, czyli napędowego. W dalszej kolejności możemy zająć się „złożeniem” kierownicy, a więc ustawieniem jej wzdłuż ramy. Aby to zrobić, musimy poluzować mostek i przekręcić kokpit do boku.

Osoby regularnie podróżujące autem ze sprzętem kolarskim mogą rozważyć zakup dodatkowych akcesoriów, takich jak pokrowce na ramę i koła, lub nawet dedykowaną torbę do przewozu roweru. Spełniają one podwójną funkcję – z jednej strony chronią wnętrze samochodu przed zarysowaniem lub pobrudzeniem przez np. smar albo błoto z jednośladu. Z drugiej – chronią lakier ramy. 

Ostatnią kwestią, o której warto pomyśleć, jest położenie roweru na miękkim materiale – np. dużym kocu – i zablokowanie lub przymocowanie go w taki sposób, aby nie przemieszczał się przy hamowaniu, przyspieszaniu czy ostrym wchodzeniu w zakręty.

rower zmiażdżony w bagażniku.Bagażnik zamykamy dopiero, gdy mamy pewność, że wszystko się zmieściło!

Dobra rada!

Bez względu na to, jaką metodę transportu rowerów wybierzemy, pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Nie kierujmy się wyłącznie przepisami, ponieważ te dotyczą przede wszystkim obecności dodatkowej tablicy na bagażnik. Warto stosować się do zaleceń producentów, a także zachowywać szczególną ostrożność. Dotyczy to nie tylko właściwego zamocowania jednośladów, ale też odpowiedniego stylu jazdy.

Więcej na temat obowiązujących regulacji dowiesz się z artykułu o przepisach dotyczących bagażników na rowery

Przyczepa do przewozu rowerów

Opisany w artykule sposób sprawdza się w przypadku transportu maksymalnie kilku rowerów. Do zabrania ze sobą w trasę większej ilości sprzętu potrzebne są bagażniki – na dach, hak lub klapę. W zależności od modelu pozwalają one na zapakowanie nawet 5 rowerów.

Co jednak zrobić, jeżeli mamy do przewiezienia autem sprzęt dla większej liczby kolarzy? W takim wypadku jedynym sprawdzonym rozwiązaniem okazuje się specjalna przyczepka do przewozu rowerów, którą można kupić lub – co zazwyczaj bardziej opłacalne – wynająć z wypożyczalni. Tego typu konstrukcje pozwalają na komfortowe zapakowanie od 7 do nawet ponad 20 sztuk rowerów, w tym także modeli elektrycznych.

Przyczepki do przewozu rowerów zazwyczaj nie wymagają specjalnego prawa jazdy, wystarczy do tego zwykła kategoria B. Jest to rozwiązanie godne polecenia, ponieważ wykonane ze stali, bardzo wytrzymałe uchwyty oraz platformy sprawiają, że sprzęt można przetransportować w sposób nie tylko bezpieczny, ale także komfortowy.