Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy – odpowiadamy na pytania!

Data aktualizacji: 15-07-2022

Jeżeli planujesz zabrać w podróż rower, zapewne wyposażysz swoje auto w specjalny bagażnik. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach montaż zakupionej konstrukcji to nie wszystko. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w tzw. trzecią tablicę rejestracyjną, co wymaga dopełnienia odpowiednich formalności. Wybraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczącego tego tematu, aby przygotowanie do wyjazdu przebiegło jak najsprawniej!

mężczyzna pakujący mocujący rowery do bagażnika z trzecią tablicą rejestracyjnąW niektórych sytuacjach tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy jest niezbędna.
(fot. Thule)

Co to jest trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy?

Trzecia tablica rejestracyjna to dodatkowa tablica, przeznaczona przede wszystkim do bagażnika rowerowego montowanego na haku holowniczym. Wymagana jest ze względu na to, że numer rejestracyjny pojazdu nie może być niczym przysłonięty podczas jazdy. W tym przypadku przewożone rowery czy nawet sama konstrukcja mogą spowodować, że oznakowanie auta będzie niewidoczne. 

W Rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych czytamy:

Dla oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną stosuje się dodatkową tablicę rejestracyjną, o której mowa w § 10, jednorzędową albo dwurzędową umieszczoną na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. 

Poznaj wszystkie przepisy i zalecenia dotyczące stosowania bagażników samochodowych do przewozu rowerów.

Kiedy tablica na bagażnik rowerowy jest niezbędna?

Zgodnie z prawem tablice rejestracyjne pojazdu, zarówno na przodzie i tyle, muszą być widoczne. Dlatego jeśli montujemy bagażnik rowerowy na hak, zasłaniający oryginalne oznakowanie samochodu, dodatkowa tablica rejestracyjna jest niezbędna. Zazwyczaj w przypadku bagażników mocowanych na klapę lub wyżej nie trzeba przejmować się dodatkową „blachą”.

Do końca 2015 roku brakowało odpowiednich regulacji, dlatego kierowcy szukali alternatywnych rozwiązań. Przekładali tablice, kupowali niezalegalizowane kopie albo nawet sami je wykonywali – dzisiaj jest to zabronione. Od 2016 roku wymaga się montażu legalnej tablicy w wyznaczonym do tego miejscu na bagażniku. Niedostosowanie się do tych zasad może skutkować otrzymaniem mandatu.

Popularne bagażniki rowerowe, które obligują do montażu dodatkowej tablicy to m.in. PERUZZO Zephyr 3, XLC Beluga oraz THULE VeloCompact 924. Nawet na ich zdjęciach dostrzeżemy przestrzeń przygotowaną pod trzecią tablicę. Podczas zakupów warto mieć to na uwadze i już wcześniej złożyć odpowiedni wniosek. 


Jeżeli nie chcesz trudzić się wyrabianiem dodatkowej tablicy rejestracyjnej, to wybierz bagażnik dachowy.

Jak uzyskać 3 tablicę rejestracyjną?

Aby otrzymać dodatkową tablicę rejestracyjną na bagażnik rowerowy, trzeba udać się do wydziału komunikacji urzędu miejskiego lub starostwa powiatowego, tego samego, w którym dokonaliśmy rejestracji pojazdu. Przed tym warto upewnić się, czy nie ma konieczności wcześniejszego umówienia się na spotkanie.

Ze sobą należy zabrać następujące dokumenty:

  • wypełniony i podpisany wniosek o wydanie tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy – wzór można pobrać z Internetu lub skorzystać z wersji papierowej, dostępnej w urzędzie. Konieczne będzie podanie takich danych jak m.in.: marka i model auta, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, dane właściciela i współwłaściciela;
  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport;
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • aktualne ubezpieczenie OC;
  • kartę pojazdu, jeśli była wydana;
  • odpis KRS lub zaświadczenie z CEiDG – w przypadku auta służbowego;
  • dowód uiszczenia opłaty.

W niektórych Biuletynach Informacji Publicznej podane listy są nieco krótsze, jednak jeśli wczytamy się we wszystkie zasady okaże się, że niezbędna będzie co najmniej większość z wymienionych przez nas dokumentów.

Samo załatwienie sprawy nie powinno trwać długo. Nowa tablica zostanie wydana w okresie około siedmiu dni.

Ile kosztuje tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy?

Za wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej należy uiścić opłatę w wysokości 53 złotych. Składają się na nią koszty wydania tablicy (40,50 zł) oraz znaków legalizacyjnych (12,50 zł).

Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie złożyć wniosku, możemy udzielić osobie trzeciej pełnomocnictwa. Wówczas konieczne jest uzyskanie dokumentu potwierdzającego, co wiąże się z dodatkową opłatą skarbową wynoszącą 17 złotych.

Jak zamontować dodatkową tablicę na bagażniku?

To niezwykle prosta czynność, a wszystkie informacje na temat tego, co zrobić, aby zamontować tablicę rejestracyjną do bagażnika rowerowego, powinny znaleźć w instrukcji obsługi zakupionej konstrukcji. Zazwyczaj sprowadza się to do zamocowania ramki na tablicę do belki nośnej za pomocą śrub. 

Bagażniki od renomowanych producentów powinny być już wyposażone w odpowiednie oświetlenie tablicy, dlatego tym nie musimy się martwić.