Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Bagażnik rowerowy – przepisy. O czym musisz pamiętać?

Data aktualizacji: 18-07-2022

Wakacje to czas wyjazdów. Dobra pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, dlatego na urlop chętnie zabieramy ze sobą rowery. W jaki sposób je przewozić, aby było to bezpieczne i zgodne z prawem? W tym artykule odpowiemy na wszystkie wątpliwości!

Rower umieszczony na dachowym bagażniku samochodowym.Przepisy polskiego prawa jasno regulują sposób przewożenia rowerów samochodem.

Bagażnik na hak – przepisy, które powinieneś znać!

Ostatnie poważne zmiany w prawie określającym warunki techniczne pojazdów oraz zakres ich niezbędnego wyposażenia miały miejsce w 2016 roku, wielu kierowców nadal ma wątpliwości, jak legalnie przewozić swoje dwa kółka samochodem. Najwięcej znaków zapytania pojawia się w kontekście bagażników rowerowych na hak. Przepisy wyraźnie wskazują, że wybierając takie akcesorium, musimy mieć na uwadze kilka kwestii. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego produktu. Zgodnie z prawem powinien posiadać sprawne: 

  • Oświetlenie tablicy rejestracyjnej,
  • Kierunkowskazy,
  • Zestaw świateł (awaryjne, pozycyjne, hamowania, przeciwmgielne i cofania).

Zapewnienie pełnego oświetlenia oferują jedynie te bagażniki, które podłącza się za pomocą 13-pinowej wtyczki. Niedostosowanie się do wymagań może skutkować mandatem karnym w wysokości 500 zł. Niestety, właściciele starych, mocowanych za pomocą 7-pinów modeli, jeśli chcą bezpiecznie i zgodnie z prawem przewozić swoje rowery muszą kupić nowy bagażnik.


W trakcie poszukiwań nowego bagażnika warto zwrócić szczególną uwagę na sprawdzone marki, specjalizujące się w produkcji tego typu akcesoriów. Jeśli zastanawiasz się, jaki bagażnik na hak wybrać, przeczytaj nasz artykuł.


Rowery na bagażniku rowerowym na hakPamiętaj, aby legalnie jeździć po polskich drogach, bagażnik na hak musi posiadać własną tablicę rejestracyjną!

To nie koniec. Aby wyruszyć w podróż, musisz posiadać także tablicę na bagażnik rowerowy. Przepisy wskazują, że trzecią tablicę rejestracyjną powinien wyrobić każdy, kto chce zgodnie z prawem przewozić dwa kółka na tego typu bagażniku. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku uzyskiwania standardowych blach. Należy zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji, złożyć wniosek i uiścić wpłatę w wysokości 53 zł, na którą składa się: koszt tablicy i znaków legalizacyjnych oraz opłata ewidencyjna. Zwykle czas oczekiwania to do 7 dni roboczych.


Transport dwóch kółek na dachu samochodu

Inną, chętnie wybieraną opcją, jest przewóz rowerów na bagażniku dachowym. Przepisy polskiego prawa nie regulują jego zasad. Należy więc zadbać o staranne, zgodne z instrukcją producenta, zamontowanie akcesorium. Przy cięższych rowerach warto sprawdzić, jaka jest maksymalność ładowność bagażnika, a także limit masy, jaką może utrzymać dach pojazdu. W przypadku standardowych aut maksymalne obciążenie wynosi zazwyczaj 50 kilogramów, a w modelach terenowych lub kombi – 70 kg. 

Praktyka pokazuje, że największym zagrożeniem, jakie niesie za sobą umieszczenie dwóch kółek na dachu, jest uszkodzenie mocowania podczas jazdy ze zbyt dużą prędkością. Skutki tego typu awarii mogą być katastrofalne. Warto zatem w trosce o siebie i innych uczestników ruchu drogowego zdecydować się na produkt wysokiej jakości, zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wskazówki dotyczące tego, jaki bagażnik na dach wybrać, znajdziesz w naszym poradniku!


Przeczytaj także: Jaki bagażnik wybrać – na dach czy hak?


Jak zgodnie z prawem przewozić rower na tylnej klapie?

Dla wielu idealnym rozwiązaniem będzie wybór bagażnika rowerowego na klapę. Przepisy są znacznie mniej restrykcyjne niż w przypadku modeli na hak, a jednocześnie ryzyko niewłaściwego montażu okazuje się mniejsze niż w przypadku tych dedykowanych do przymocowania na dachu. Stojąc przed wyborem alternatywnego sposobu na przewożenie dwóch kółek, należy mieć jednak na uwadze dwie kwestie. Pierwsza to fakt, że konieczne jest precyzyjne dopasowanie produktu do samochodu. Zgodnie z polskim prawem, akcesorium nie może zasłaniać newralgicznych elementów auta – świateł i tablicy rejestracyjnej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli drogowej niedostosowanie się do tych zasad będzie skutkować mandatem w wysokości 500 zł. Druga kwestia, to budowa oraz sposób montażu akcesorium, ponieważ ten typ produktów niesie za sobą największe ryzyko uszkodzenia lakieru na karoserii pojazdu.

Pamiętaj!

Art. 61 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym głosi:

Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:

1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;

2) nie naruszał stateczności pojazdu;

3) nie utrudniał kierowania pojazdem;

4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

Czy mogę wozić rower w aucie?

Bez wątpienia najbardziej ekonomicznym sposobem na przewożenie roweru jest ukrycie go we wnętrzu auta. Co ważne, ustawodawca nie wprowadza w tej kwestii żadnych specjalnych restrykcji. Należy jednak mieć na uwadze, aby pojazd umieścić w taki sposób, by nie ograniczał widoczności kierowcy. Wkładając rower do samochodu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie zarówno komponentów – kół, ramy, wózka przerzutki, jak i wnętrza pojazdu. Jeśli planujemy często podróżować z takim bagażem, warto zdecydować się na matę, która ochroni oba przedmioty.