Transport rowerów samolotem – jak zapakować rower do samolotu?
05-12-2022Program
lojalnościowy
4,9/5 Nasza ocena
na Opineo
Punkty odbioru rowerów
Dostawa gratis w 24h
Wybór bagażnika rowerowego na hak wydaje się sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz decydują się na zakup tego akcesorium. Tymczasem znalezienie właściwego produktu wcale nie jest takie trudne. Aby ułatwić zakup, przygotowaliśmy specjalny poradnik, wyjaśniający krok po kroku, na co należy zwrócić uwagę, żeby wybrany model spełnił nasze oczekiwania. Stworzyliśmy także ranking polecanych przez nas bagażników z różnych półek cenowych.
Bagażniki na hak są doceniane przede wszystkim za łatwość użytkowania.
Możliwość zabrania roweru na wakacyjny wyjazd to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie przytrafiają się miłośnikom kolarstwa. W końcu, co może sprawić więcej radości niż urlop spędzony na dwóch kółkach? Aby było to możliwe, trzeba je jednak w jakiś sposób przewieźć do miejsca docelowego. W tym celu świetnie sprawdzi się bagażnik rowerowy na hak. Jaki wybrać, aby zyskać nie tylko komfort użytkowania, ale także pewność, że posłuży przez dłuższy czas?
Kwestie prawne, czyli przepisy dotyczące bagażników na hak
Zgodnie z prawem bagażniki rowerowe mocowane na haku nie mogą zasłaniać ani tablicy rejestracyjnej ani oświetlenia. Konstrukcyjnie nie jest to możliwe, dlatego są one wyposażane we własne światła, odpowiadające tym, które obecne są w samochodzie, czyli:
Platformy powinny również mieć osobne miejsce do montażu dodatkowej tablicy rejestracyjnej, tak, aby była ona dobrze widoczna i czytelna. Więcej informacji na temat przepisów dotyczących przewozu rowerów autem znajdziesz w osobnym tekście.
Wolisz sięgnąć po bagażnik niewymagający zakładania trzeciej tablicy rejestracyjnej? Sięgnij po jedno z alternatywnych rozwiązań:
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię bagażnik rowerowy na hak Thule, czy model od innej marki, istnieje kilka uniwersalnych cech, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. To właśnie one decydują o tym, jak sprawdzi się konkretny model w trakcie użytkowania.
Pierwszą z nich jest oczywiście liczba rowerów, jaką można przewieźć na wybranej platformie. Dostępne są wersje na 1, 2, 3, a nawet 4 sztuki. Istnieją również specjalne adaptery, dzięki którym na bagażniku fabrycznie przystosowanym do przewiezienia 3 rowerów, można transportować o jeden więcej.
Zagłębiając się w specyfikacji interesującego nas modelu, zwróćmy uwagę, czy dysponuje on wtyczką 13-pinową. Jest ona konieczna, aby obsłużyć wymagane przez prawo światła cofania, dlatego wersje 7-pinowe nie wchodzą już w grę.
Istotny jest też materiał, z jakiego wykonano dany produkt. Najlepszą opcję stanowią wersje, które powstały z połączenia stali oraz aluminium. Łączą one w sobie stosunkowo niską masę z dużą wytrzymałością całej konstrukcji. Dzięki temu, że bagażnik będzie lekki, po załadowaniu na niego rowerów nie powinien przeciążyć haka holowniczego. Koniecznie należy jednak sprawdzić nośność obu komponentów przed załadowaniem na nie rowerów, szczególnie, jeśli chcemy przewozić ciężkie modele e-bike.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaki bagażnik wybrać do przewożenia roweru elektrycznego, sprawdź dedykowany temu zagadnieniu artykuł.
Kolejny, bardzo praktyczny czynnik stanowi opcja odchylania. Uchylny bagażnik na hak to możliwość, z której słynie marka Thule, a podobne rozwiązania stosują również inni producenci. Dzięki niej kierowca jest w stanie odchylić platformę z zamocowanymi na niej jednośladami w taki sposób, aby bez problemu dostać się do bagażnika samochodowego. Ułatwia to wyciągnięcie bagaży, kiedy nie chcemy zdejmować rowerów. Opuszczenie konstrukcji umożliwia zazwyczaj specjalny pedał, nazywany także stopką.
Bardzo praktyczny dodatek stanowi również zabezpieczenie bagażnika przed kradzieżą. Zazwyczaj są to specjalne, zamykane na kluczyk uchwyty zaciskane na ramie roweru. Umożliwiają one pozostawienie go na miejscu kiedy np. chcemy wejść do sklepu lub restauracji.
Przed zakupem warto zwrócić uwagę również na sposób, w jaki przytwierdzany jest bagażnik na haku. Najwygodniejsze w użytku są modele wyposażone w system szybkiego mocowania. Zazwyczaj wystarczy nałożyć je na hak, przesunąć dźwignię i gotowe. Nie wymagają one żadnych narzędzi, co znacznie usprawnia proces montażu.
Jest jeszcze jedna cecha, która może pomóc w podjęciu decyzji, jaki bagażnik rowerowy na hak kupić. To składana konstrukcja. Dzięki niej niektóre modele nie zajmują dużo miejsca, kiedy nie są użytkowane. Mogą być wówczas bez problemu schowane w piwnicy czy w garażu, nie zabierając tam zbyt wiele przestrzeni.
Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki bagażnik rowerowy wybrać – na hak czy na dach. Tymczasem wszystko zależy od preferencji kierowcy, ponieważ oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety.
Przejdźmy teraz do zestawiania najciekawszych wg nas modeli bagażników rowerowych na hak. Każdy z nich charakteryzuje się cechami ułatwiającymi użytkowanie. Wszystkie są również bezpieczne i pozwolą Ci spokojnie skupić się na prowadzeniu pojazdu, bez obaw o to, że coś może się stać z przewożonymi z tyłu rowerami.
Ten wyprodukowany przez szwedzką markę Thule bagażnik rowerowy na hak doskonale sprawdzi się nawet na dalekie eskapady. Wyposażono go w system odchylania, a składana konstrukcja sprawia, że jest wygodny zarówno podczas transportu, jak i przechowywania. Fabrycznie może przewieźć do 3 rowerów, jednak istnieje możliwość zwiększenia tej liczby o 1 dodatkowy dzięki dostępnemu osobno adapterowi. Na wyposażeniu są też zamykane na klucz uchwyty, zabezpieczające przed kradzieżą. To bliźniaczy model popularnego produktu Thule Velocompact 926, który mimo tych samych cech, jest znacznie droższy.
Biorąc pod uwagę dużą rozbieżność w cenach, warto wspomnieć, czym odróżniają się oba modele. Jedyne różnice to tak naprawdę kolory aluminiowego pałąka oraz stopki odpowiadającej za odchylenie bagażnika. Inne są również światła. Poza tym do dyspozycji użytkownika są dokładnie te same cechy, warto zatem dobrze zastanowić się, czy nie lepiej będzie postawić na tańszy odpowiednik Velocompacta 926, czyli Thule Coach 276.
Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki bagażnik rowerowy na hak na 4 rowery będzie odpowiedni, to po dokupieniu dodatkowego adaptera, ten model poradzi sobie wyśmienicie.
Ta wersja zaprojektowana została do transportu dwóch rowerów, jednak przy pomocy adaptera można przewieźć nawet 3 jednoślady. Oferuje możliwość odchylania, posiada także uchwyty z zamkami na klucz, a cała konstrukcja jest składana. Podobnie jak w przypadku Coach 276, ten model jest bliźniaczym odpowiednikiem droższego bagażnika Thule Velocompact 924. W tym przypadku różnice także ograniczają się do kolorów i budowy świateł, a cena za proponowany przez nas model jest znacznie niższa. Jeżeli interesuje Cię bagażnik rowerowy na hak Thule na 3 rowery, to Coach 276 będzie doskonałym wyborem i bardzo korzystnym rozwiązaniem.
Jeśli zastanawiasz się jaki bagażnik rowerowy na hak na 3 rowery będzie nie tylko wytrzymały, ale również wygodny w użytku, to odpowiedzią może być model Yakima FoldClick 3. Konstrukcja jest składana, a jej montaż na haku odbywa się błyskawicznie i bezproblemowo dzięki systemowi JustClick. Do dyspozycji użytkownika jest także system antykradzieżowy oraz możliwość odchylania platformy.
XLC Azura Easy LED to składany bagażnik rowerowy na hak, który przystosowany jest do transportu 2 rowerów (z możliwością poszerzenia o jedno dodatkowe miejsce). Jego ładowność to 60 kg, a całość sprawdzi się także przy przewożeniu e-bike’ów. Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, które naprawdę dobrze się prezentuje. Uchwyty są zamykane na kluczyk, co zapobiegnie szybkiej kradzieży.
Peruzzo Siena 2 to najtańszy i najprostszy z proponowanych przez nas bagażników. Występuje w dwóch wersjach – z możliwością odchylania i bez niej. W obu opcjach umożliwia on przewiezienie dwóch rowerów, a ładowność wynosi 34 kg. Trwała konstrukcja sprawia, że model posłuży na wielu wyjazdach. Doskonale sprawdzi się do dojazdów na miejsca startowe wyścigów, czy podczas kameralnych wycieczek we dwoje.
Sprawdź również nasz poradnik dotyczący sposobów na przewożenie roweru samochodem bez bagażnika.
POLECAMY
OKAZJE
65 opinii
POLECAMY
3 opinie
POLECAMY
34 opinie
POLECAMY
6 opinii
OKAZJE
4 opinie
OKAZJE
2 opinie
4 opinie
11 opinii
4 opinie
6 opinii
2 opinie
11 opinii
2 opinie