Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak przewozić dziecko na rowerze?

Data aktualizacji: 01-03-2024

Pojawienie się nowego członka rodziny nie oznacza, że musimy rezygnować ze swoich pasji. Maluchy, starszaki czy nastolatkowie mogą towarzyszyć nam we wspólnych rekreacyjnych wyprawach. Jak w bezpieczny sposób przewozić dziecko na rowerze oraz podróżować z tym, które już samodzielnie jeździ? W tym artykule znajdziesz nie tylko nasze rekomendacje, ale także informacje o aktualnych przepisach. 

Przyczepka Thule.Jak wozić dziecko na rowerze? To pytanie zadaje sobie niejeden rodzic.

Dziecko na rowerze – przepisy, które musisz znać

Na początku warto omówić kwestie prawne. Nikt z nas nie chce przecież zepsuć sobie humoru podczas przyjemnej wycieczki z rodziną nieoczekiwanym mandatem. Zasady wspólnego podróżowania reguluje przede wszystkim art. 33 Ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Małe dziecko i niemowlak na rowerze

Według polskiego prawa, dzieci do lat 7 mogą być przewożone na rowerze w specjalnie do tego celu dostosowanym foteliku lub przyczepce, zamocowanej na tyłach jednośladu (łączna długość pojazdu nie może wynosić więcej niż 4 metry). Co ważne, opiekun powinien poruszać się po drodze dla rowerów, ciągach pieszo-rowerowych bądź jezdni. Oznacza to, że nie może jeździć po chodniku. O odstępstwach od tej reguły przeczytasz w dalszej części tekstu. Podróżując z maluchem, musimy zatem zachować szczególną ostrożność.

Jaki fotelik na rower dla dziecka wybrać?

Dziecko na własnym rowerze

Sprawa nieco komplikuje się  w sytuacji, gdy dziecko potrafi już jeździć na rowerze samodzielnie. Należy podkreślić, że do 10 roku życia powinno poruszać się wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Według prawa taki użytkownik ruchu drogowego traktowany jest jak pieszy. Nie może zatem korzystać z ulicy czy ścieżki rowerowej. Powinien jeździć wyłącznie po chodniku – jego opiekun również. Wyraźnie wskazują na najważniejsze przepisy dla rowerzystów, w tym przypadku art. 33 ust. 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

„Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.”

Jednocześnie dobrze wiedzieć, że starszak nie musi schodzić z rowerka dziecięcego podczas przejazdu przez przejście dla pieszych. Jest przecież według prawa jednym z nich. Warto jednak już od najmłodszych lat uczyć dziecko, że to dobra praktyka, która zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Od kiedy dziecko może jeździć samo na rowerze?

Uczeń, który ukończył 10 rok życia, może przystąpić do testu na kartę rowerową. Wyłącznie jej posiadacze mają prawo do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Taki dokument jest ważny do ukończenia 18 roku użycia. Od tego czasu musi respektować przepisy prawa o ruchu drogowym, które zwiększą jego bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwolą uniknąć mandatu. Pamiętajmy o tym, że nadal jesteśmy opiekunami dziecka i to my decydujemy, czy pozwolimy mu na samodzielne podróżowanie.

Fotelik na przód roweru.Bezpieczna jazda na rowerze z dzieckiem? Tylko w foteliku albo przyczepce.

Mandaty za niewłaściwe przewożenie dziecka na rowerze

Złamanie prawa może wiązać się z przykrymi konsekwencjami w postaci mandatów. Chociaż większość z nich nie jest obecnie bardzo wysoka, zawsze korzystniej będzie wydać pieniądze na przyjemności, np. rodzinne wyjście na lody czy obiad, niż bezsensowne pokrywanie kar. 

Jakie mandaty można otrzymać za niewłaściwe przewożenie dziecka na rowerze?

  • Brak dostosowanego fotelika lub przyczepki do przewozu dziecka do lat 7. – 50 zł,
  • Jazda rowerem bez uprawnień (karty rowerowej) – do 200 zł*,
  • Jazda po chodniku w miejscu niedozwolonym – 50-100 zł,
  • Przejeżdżanie przez opiekuna przez pasy – 50-100 zł,

*Osoby do ukończenia 17 roku użycia nie podlegają odpowiedzialności wykroczeniowej. Mandat otrzymują opiekunowie prawni. Na tak wysokie kary narażeni są zatem starsi nastolatkowie do ukończenia 18 roku życia.

To oczywiście tylko kilka z przykładów. Należy pamiętać o tym, że każdy rowerzysta powinien zadbać o odpowiedni stan techniczny roweru czy zgodne z prawem oświetlenie. 

Przyczepka rowerowa daje największe możliwości przy dalszych wypadach. Do środka można spakować nawet rowerek biegowy.

Od kiedy można wozić dziecko na rowerze? Porady praktyczne

Polskie prawo nie reguluje takich kwestii jak dopasowanie wieku do fotelika lub przyczepki rowerowej. Musimy więc zachować zdrowy rozsądek. Specjaliści i producenci akcesoriów wskazują różne przedziały wiekowe, w których rekomenduje się jazdę z dzieckiem. Co do jednego są zgodni. Korzystnie poczekać do chwili, gdy maluch jest w stanie samodzielnie siedzieć i utrzymywać głowę prosto, ponieważ podczas jazdy jego ciało zostaje poddawane dużym przeciążeniom. 

Należy wyraźnie podkreślić, że decydujemy się na wycieczkę rowerową tylko wtedy, gdy maluch nosi dziecięcy kask rowerowy w odpowiednio dopasowanym rozmiarze. Dotyczy to nie tylko samodzielnie poruszających się starszaków, ale także maluszków w fotelikach rowerowych czy przyczepkach. 


Fotelik rowerowy jest dobrą opcją do przewożenia jednego dziecka na niezbyt długich dystansach. Możemy zdecydować się na model montowany przodem (dla maluszków do 15 kg) lub tyłem do 22 kg. Ciekawą opcję stanowią wersje na ramę oraz modele na tył z dużym udźwigiem. Te ostatnie rozwiązują problem, jak przewozić 6-latka na rowerze.

Przyczepka rowerowa to wielofunkcyjny sprzęt, który sprawdza się do zabierania w podróż jednego lub dwojga dzieci. Świetnie sprawdzi się aktywnym rodzinom, ponieważ może pełnić zwykle także funkcję spacerówki czy wózka biegowego. Skutecznie osłania maluchy przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie duży bagażnik pozwala na zabranie wszystkich niezbędnych podczas rodzinnej wycieczki akcesoriów. 

Dziecko na rowerze – przed czy za rodzicem. Rzecz o bezpieczeństwie

Dużym wyzwaniem dla opiekunów są pierwsze wspólne wycieczki rowerowe z dzieckiem, które samodzielnie jeździ. Na początek wspólnej przygody dobrym wyborem będzie korzystanie ze specjalnych holi, gdzie młody kolarz znajdzie się za rodzicem. Dzięki nim starszak pozostanie pod nadzorem i nie wykona żadnych niebezpiecznych manewrów. To szczególnie istotne w sytuacji, gdy mieszkamy w dużym mieście, gdzie ruch jest duży. Warto wspólnie trenować umiejętność poruszania się po drogach publicznych, odwiedzając miasteczko rowerowe. Tutaj w bezpieczny sposób dziecko  może nauczyć się zasad jazdy, a jednocześnie dobrze bawić.

Aby nie zniechęcić pociechy do wspólnego poznawania świata z perspektywy dwóch kółek, rozsądnie jest zdecydować się na dostosowaną do dzieci trasę rowerową. Przed startem wspólnie omówcie jej przebieg. Zapoznaj młodego kolarza z przepisami, a jednocześnie uwrażliwi na to, że musi słuchać Twoich poleceń – od tego zależy jego bezpieczeństwo. Tempo dostosujcie do możliwości najmłodszych. Nie nastawiaj się na realizację konkretnych celów. Zachowaj elastyczność i zmień przebieg drogi, gdy okaże się za trudna lub któryś z uczestników będzie zbyt zmęczony, aby kontynuować podróż. Najważniejsza jest dobra zabawa.