Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaką przyczepkę rowerową wybrać?

Data aktualizacji: 13-06-2024

Wózek do roweru dla dzieci, psa lub na zakupy, to akcesorium, które naprawdę może odmienić Twoje życie. Doskonale sprawdzi się podczas weekendowych wycieczek, codziennego przemieszczania się po mieście lub na szybkich wypadach po zakupy. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytanie, jaka przyczepka rowerowa będzie odpowiednia. Dowiedz się, jakie obowiązują przepisy i poznaj zalety poszczególnych produktów.

przyczepka rowerowa to znaczne rozszerzenie funkcjonalności jednośladuPrzyczepka rowerowa to znaczne rozszerzenie funkcjonalności jednośladu.

Na rynku dostępnych jest wiele przyczepek, a rowerzyści coraz chętniej z nich korzystają. Często decydują się na nie rodzice, którzy chcą zabierać swoje pociechy rodzinne wycieczki, a także właściciele psów. Przyczepki doskonale sprawdzają się do turystycznych wypraw.

Warto pamiętać o tym, że przed zakupem przyczepki rowerowej należy zapoznać się nie tylko z asortymentem i oferowanymi przez poszczególne modele funkcjami, ale również normami regulującymi kwestię ich używania. 


SPIS TREŚCI:

1. Wózek do roweru dla dzieci – co mówią przepisy?

2. Jaki wózek do roweru dla dziecka

          2.1 Przyczepka rowerowa jednoosobowa

          2.2 Przyczepka rowerowa dla 2 dzieci

          2.3 Przyczepka rowerowa jednokołowa

3. Przyczepka rowerowa dla niemowlaka

4. Jaką "rikszę" dla dziecka wybrać?

          4.1 Najważniejsze cechy wózka do roweru dla dzieci w pigułce

5. Wózek rowerowy na bagaże

6. Wózek do roweru dla psa


 Wózek do roweru dla dzieci – co mówią przepisy?

Przyczepka rowerowa to niezwykle praktyczne akcesorium, nikogo nie powinno jednak dziwić, że ustawodawcy określili w przepisach kilka warunków, które dopuszczają ją do użytku. Wpływ mają na to przede wszystkim kwestie dotyczące bezpieczeństwa nie tylko samego rowerzysty i jego dziecka lub pieska, ale również innych osób – pieszych oraz kierowców.

Wszystkie wymogi znajdziesz w art. 63 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, a także w paragrafach §53 i §56 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Ze wspomnianych dokumentów można się dowiedzieć m.in. o tym, że przyczepka obligatoryjnie musi posiadać dyszel z urządzeniem uniemożliwiającym jej przewrócenie w przypadku wywrotki roweru. Nie dotyczy to jednak wózków z jednym kołem. Oprócz tego obowiązkowe są światła pozycyjne (wymagane podczas jazdy po zapadnięciu zmierzchu) i odblaskowe. Jako wyposażenie dodatkowe dozwolone są usytuowane na obu kołach odblaskowe elementy w kształcie nieprzerwanego pierścienia.

Więcej informacji na temat legalnych możliwości podróżowania z dzieckiem na rowerze, a także ewentualnych mandatach za łamanie przepisów znajdziesz w artykule – Jak przewozić dziecko na rowerze.

Dwoje dzieci w przyczepce rowerowejPrzyczepka rowerowa pozwoli wygodnie i bezpiecznie przewozić dzieci.

 Jaki wózek do roweru dla dziecka wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele wersji modeli przeznaczonych do transportu dzieci. Producenci uwzględniają w nich m.in. liczbę małych pasażerów, a także preferencje dotyczące terenu, w którym rowerzysta planuje się przemieszczać.

W kwestii mocowania przyczepki rowerowej zazwyczaj do wyboru są wersje wpinane w tylną oś, które stanowią najlepsze rozwiązanie. Czasem zdarzają się także produkty montowane do sztycy bądź tylnych widełek ramy. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, aby wybrać produkt spełniający oczekiwania. Dzięki temu posłuży on przez dłuższy czas.

 Przyczepka rowerowa jednoosobowa

Rodzice jedynaków mogą decydować się na pojedynczy wózek do roweru dla dziecka. Zwykle są one zabudowane, dzięki czemu świetnie zabezpieczają małego podróżnika przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy ostre słońce. Taka konstrukcja jest lekka, a wewnątrz niej znajduje się tylko jedno miejsce zlokalizowane na środku, dzięki czemu ciężar jest równo rozłożony, co zdecydowanie ułatwia jazdę. Za przykład posłużyć mogą np. modele Hamax Avenida One lub Hamax Outback One. To wygodne, kompaktowe konstrukcje, w których malec będzie miał zapewnioną wygodę i bezpieczeństwo.

 Przyczepka rowerowa dla 2 dzieci

Osoby mające pociechy w zbliżonym wieku, z pewnością będą zadowolone z modeli dwuosobowych, jak choćby Thule Chariot Cross, Hamax Outback Twin lub Burley Cub X Atomic. Podobnie do wariantów pojedynczych charakteryzuje je zabudowana konstrukcja. Są one oczywiście nieco szersze od „jedynek”, co wpływa na wrażenia z jazdy, jednak nie są to znaczące różnice. Warto jednak wiedzieć, że siedzenia wewnątrz są zazwyczaj rozdzielone tak, aby znajdowały się po obu stronach i nie ma możliwości posadzenia dziecka na środku. Jeżeli z jakichś powodów będziesz chciał zabrać ze sobą tylko jedną pociechę, to trzeba będzie jechać ostrożniej, bo w takiej sytuacji przyczepka rowerowa dla dwójki dzieci będzie miał środek ciężkości przeniesiony na jedną ze stron.

 Przyczepka rowerowa jednokołowa

Ciekawą alternatywą dla opisywanych wyżej modeli są wersje jednokołowe. Takie rozwiązanie jest oczywiście nieco mniej stabilne (choć podczas jazdy w lekkim terenie sprawdzi się lepiej), w dodatku zazwyczaj są to po prostu same foteliki, pozbawione kabiny, która zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy wiatrem. Mają jednak swoje plusy – jedno koło nie wymaga wożenia dwóch dętek zapasowych, a cała konstrukcja jest też odczuwalnie lżejsza, co czuć zwłaszcza podczas pokonywania podjazdów.

 Przyczepka rowerowa dla niemowlaka

Jeżeli planujesz przewozić w przyczepce niemowlę, to warto wiedzieć, że z takim transportem powinno się poczekać przynajmniej do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Trzeba jednak mieć na względzie, że przewożenie tak małych dzieci w przyczepkach zazwyczaj wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych akcesoriów. Są to specjalne foteliki do przyczepki rowerowej, mocowane na znajdujących się już fabrycznie w wózkach siedziskach. Takie wkładki są dostosowane do budowy ciała niemowlaka i pozwalają mu na jazdę w wygodnej, a przede wszystkim bezpiecznej półleżącej pozycji. Producenci zalecają jednak, aby nie jeździć z dziećmi w tak wczesnym okresie, a przyczepki z wkładkami wyposażać w dodatkowe kółko z przodu i wykorzystywać raczej jako wózek do spacerów, ewentualnie spokojnego joggingu. Należy mieć na względzie, że niemowlaki mają bardzo słabo rozwinięty układ mięśniowo-szkieletowy, przez co większe przeciążenia mogą być bardzo niebezpieczne.

 Jaką „rikszę” dla dziecka wybrać?

To, jaka przyczepka rowerowa sprawdzi się najlepiej, zależy głównie od preferencji kolarza. Przede wszystkim warto wybierać modele od znanych marek, np.: Thule, Hamax, Burley. Są one produkowane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminium czy stal, a stosowane w nich koła szprychowe są równie trwałe, jak obręcze rowerowe, czego nie można powiedzieć o tanich modelach z plastiku spotykanych często u nieznanych producentów.

Poza marką należy też wybierać modele, w których zastosowano solidne systemy bezpieczeństwa, np. 5-punktowe pasy. Dzięki temu Twoja pociecha będzie dobrze zabezpieczona w razie ewentualnego wypadku.

Warto także rozważyć zakup przyczepki rowerowej amortyzowanej, np. Burley Encore X, czy jeden ze wspomnianych wcześniej modeli Hamaxa albo Thule. Dotyczy to zwłaszcza osób, które często muszą jeździć po wyboistych drogach albo planują zabierać swoją pociechę na przejażdżki za miasto, np. na łąki, do których dojechać trzeba niewymagającymi, szutrowymi ścieżkami albo ubitymi duktami leśnymi. System tłumienia znacznie zwiększy komfort dziecka, dzięki czemu wycieczka dostarczy mu więcej radości.


Dwoje rowerzystów i przyczepka rowerowaPrzyczepka z amortyzacją przyda się np. w czasie wycieczek na łatwych szlakach w górach.

Bardzo wygodne rozwiązanie dla osób aktywnych stanowią przyczepki 3w1, czyli takie, które są również wózkiem spacerowym oraz biegówką. Pozwalają rodzicom dbać o formę na świeżym powietrzu, a jednocześnie mieć pod opieką swoje pociechy. Przyczepka rowerowa jogger przyda się wszystkim aktywnym osobom, lubiącym spędzać popołudnia na bieganiu po parku, gdyż zwrotne kółko przednie umożliwia łatwiejsze manewrowanie. Są również wersje, takie jak np. Thule Chariot Sport, do których można dokupić płozy, co pozwoli zabrać dziecko nawet na wypad skiturowy.

Wybierając wózek dla dzieci, warto także zapoznać się z rankingami przyczepek rowerowych. Można je znaleźć na stronach poświęconych opiece nad dziećmi. Często są to np. blogi parentingowe, w których rodzice testują poszczególne modele i dzielą się swoimi wrażeniami.

 Najważniejsze cechy wózka do roweru dla dzieci w pigułce

Kryterium komfortu:

 • miękki fotelik z zagłówkiem oraz regulacją kąta odchylenia oparcia,
 • dodatkowa osłona przeciwdeszczowa, 
 • wyjmowana mata pod nogi,
 • system wentylacji dla stałego dopływu świeżego powietrza,
 • objętość przestrzeni kokpitu,
 • amortyzacja (jeśli będziesz dużo jeździć poza asfaltem).

Kryterium bezpieczeństwa:

 • solidna rama nośna,
 • pięciopunktowe pasy z klamrą zabezpieczoną przed otwarciem przez dzieci,
 • ruchome mocowanie do roweru (tzw. kulkowe), które w razie wywrotki roweru utrzyma przyczepkę w pionie,
 • dodatkowy, awaryjny zaczep mocujący do ramy, w razie przypadkowego wypięcia się przyczepki z głównego mocowania,
 • doczepiona do przyczepki chorągiewka poprawiająca widoczność.

Inne udogodnienia:

 • możliwość składania przydatna do łatwiejszego transportu oraz przechowywania,
 • pokrycia siedzenia z możliwością wyjmowania i prania,
 • miejsce na bagaż podręczny,
 • regulowana wysokość rączki,
 • dodatkowe oświetlenie LED dla większego bezpieczeństwa,
 • duża dostępność części wymiennych pozwalających na naprawę,
 • możliwość montażu akcesoriów, jak np. kółka do joggingu czy płozy na śnieg.

 Wózek rowerowy na bagaże

Osobną kategorię stanowią przyczepki rowerowe towarowe. Przeznaczone są one do przewożenia bagaży, dzięki czemu doskonale poradzą sobie zarówno na rowerowych wycieczkach, jak i podczas wypadów na zakupy czy nawet na ryby, kiedy np. pasjonujesz się wędkarstwem karpiowym i musisz wozić przy sobie dużo akcesoriów.

Pierwszy rodzaj stanowią modele jednokołowe, takie jak np. Extrawheel Voyager Pro, Brave lub Mate Solo. Wyposażono je w specjalne stelaże, zamontowane po bokach. Umożliwiają one przytwierdzenie sakw i doskonale sprawdzą się na wycieczkach bikepackingowych. Takie wózki zapewniają dobrą zwrotność, są też stosunkowo lekkie.

Druga opcja, to modele z dwoma kołami, takie jak Burley Nomad. Można w nich zmieścić więcej bagaży i przewozić rzeczy o większych gabarytach. Bez problemu zapakujesz tam śpiwór, namiot, hamak i inne akcesoria niezbędne do biwakowania na świeżym powietrzu. Takie rozwiązanie często wybierają podróżnicy, przemierzający na dwóch kółkach odległe rejony. Należy jednak mieć na względzie, że masa takiej przyczepki oraz jej konstrukcja utrudnią podjazdy i manewrowanie w terenie obfitującym w ostre zakręty.

Niektóre osoby zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie roweru cargo, czy przyczepki towarowej. Wózek zdecydowanie jest opcją bardziej uniwersalną. Można podczepić go tylko wtedy, kiedy będzie potrzebny, a w pozostałe dni jeździć wygodniej bez niego.

 Wózek do roweru dla psa

Wózki do roweru są także wartym uwagi rozwiązaniem dla psich opiekunów. Czasem nie można zostawić czworonoga samego w domu, np. ze względu na lęk separacyjny lub uporczywe podgryzanie mebli. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować ze swojej kolarskiej pasji? Oczywiście, że nie! Dzięki przyczepce możemy zabrać go ze sobą na niemal każdą wycieczkę. Akcesoria dla zwierząt są podobne do dedykowanych dzieciom, różnią się jednak oczywiście zastosowanymi w nich udogodnieniami. Za przykład posłużyć mogą klapy umożliwiające wygodne wprowadzenie pupila do środka, czy wyjmowana podłoga, dzięki której czyszczenie staje się znacznie łatwiejsze. Wewnątrz nie ma oczywiście również fotelika.

Przed zakupem wózka należy wziąć pod uwagę masę swojego futrzastego przyjaciela. Znalezienie przyczepki rowerowej dla psa 50kg może być problematyczne, jednak wersje dla lżejszych zwierzaków, ważących ok. 30 kg są powszechnie dostępne. Za przykład posłużyć mogą choćby Burley Tail Bark Ranger lub Burley Tail Wagon. Warto wspomnieć, że w przypadku wózków dla psów też często istnieje możliwość montażu dodatkowych kółek, dzięki czemu mogą one służyć do różnych aktywności, a nawet ułatwić transport do weterynarza, jeżeli np. Twój czworonożny przyjaciel zrani się w łapkę.