Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Co to jest OEM? Komponenty oferowane w opakowaniu produkcyjnym

Data aktualizacji: 16-04-2023

Wersja OEM to nic innego jak towar w opakowaniu produkcyjnym. W przypadku osprzętu rowerowego zazwyczaj oznacza ona komponent zapakowany w woreczek z dołączonym do niego kartonikiem z nazwą modelu oraz logo producenta. 

Pod względem jakości wykonania OEM niczym nie różni się od produktu w standardowym opakowaniu.  Co więcej, sięgnięcie wersję oznaczone tym symbolem jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych na regularnie wymienianych częściach eksploatacyjnych.

Wersja standardowaWersja OEM

Wersja OEM, czyli osprzęt sprzedawany w opakowaniu produkcyjnym

Przeglądając naszą ofertę części rowerowych, niejednokrotnie natrafisz na komponenty w wersji OEM, czyli sprzedawane w opakowaniu produkcyjnym. Najczęściej dotyczy to osprzętu podlegającego regularnej wymianie, czyli łańcuchów, klocków hamulcowych, linek i pancerzy, a dodatkowo również mechanizmów korbowych, przerzutek czy hamulców tarczowych. Takie modele są zazwyczaj zauważalnie tańsze od identycznych odpowiedników sprzedawanych w kartonikach. Przykładem może być łańcuch Shimano Deore CN-HG54, który w tej samej konfiguracji (10 rzędów, 116 ogniw) kosztuje 69,99 zł (OEM) lub 76,99 zł (standard).

Wielu klientów dostrzegając takie różnice, niesłusznie dochodzi do wniosku, że produkt OEM pod względem jakości wykonania nie dorównuje zapakowanemu „oryginalnie”. Jedyną rozbieżność pomiędzy dwoma wariantami  stanowi rodzaj opakowania, co nie ma żadnego znaczenia z perspektywy rowerzysty. Sprzęt OEM może być nawet lepszy, bo zapakowany bardziej ekologicznie – przy wykorzystaniu mniejszej liczby zasobów. Natomiast jakość wykonania, wytrzymałość czy gwarancja producenta pozostają takie same, jak przy sprzęcie w standardowym pudełku.