Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Czapka kolarska – jaką wybrać?

Data aktualizacji: 06-04-2020

Czapka na rower to jeden z najważniejszych elementów ubioru dla każdego kolarza. Choć większość osób docenią ją przede wszystkim, gdy za oknem panują niskie temperatury, to okrycie głowy przydaje się przez cały rok. Czapka może występować w wersji letniej i jesienno-zimowej. Zadaniem pierwszej jest głównie ochrona przed słońcem, druga zwiększa komfort cieplny, dzięki czemu chłody są mniej dotkliwe. Jak dobrać odpowiednią czapkę? Czy szafa dobrze przygotowanego kolarza powinna zawierać kilka rodzajów okrycia głowy? Aby odpowiedzieć na wszystkie palące pytania, przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy na ten temat.

 rowerzysta nad morzemW przypadku rowerzystów czapka to akcesorium używane przez cały rok.Jaką czapkę na rower wybrać?

Podobnie jak ze wszystkimi elementami odzieży funkcjonalnej, przy wyborze czapki rowerowej bardzo wiele zależy od indywidualnych potrzeb. Każda osoba inaczej odczuwa chłód oraz ma własne preferencje. Duże znaczenie ma również to, jak długo trwa dla nas sezon. Jeżeli jeździmy wyłącznie w okresie między wiosną a jesienią, gdy na zewnątrz nie panują mrozy, to wystarczy cienka czapka lub buff pod kask. Natomiast zapaleńcy wsiadający na rower przez cały rok muszą wyposażyć się w przynajmniej dwa modele – lekki na lato oraz zimowy, zapewniający dobrą izolację przed mrozem.

Na szczęście okrycia głowy to jedne z najtańszych elementów sportowej garderoby. Wysokiej modele czapek, chust lub buffów to koszt kilkudziesięciu złotych, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby popróbować różnych rozwiązań i ostatecznie znaleźć dla siebie złoty środek. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: rozmiar oraz dopasowanie pod kask.

Najważniejszy jest rozmiar. Zbyt mała czapka nie będzie przepuszczać powietrza, w dodatku może odciskać się na skórze. Z drugiej strony, za duża czapka będzie cały czas przesuwać się pod kaskiem lub zsuwać na oczy, utrudniając jazdę. Tego problemu nie rozwiążemy jednak inaczej, jak mierząc wybraną czapkę na własnej głowie.

Każda czapka najczęściej jest noszona pod kaskiem, dlatego trzeba zwrócić uwagę na grubość materiału oraz obszerność szwów. Pierwszy aspekt dotyczy oczywiście dopasowania pod skorupę, która według przyjętych standardów powinna maksymalnie przylegać do głowy. Założenie pod nią grubej czapki może stanowić spory problem. Jeśli więc chcemy zdecydować się na cieplejszy model, warto wybrać opcję z podszewką, która zapewnia grzanie, a nie zwiększa rozmiarów czapki.

Przy doborze nakrycia głowy, należy również bacznie przyglądać się szwom. Choć w tym przypadku największą zaletą jest ich brak. Budowa bezszwowa jest zdecydowanie najlepsza, jeśli chcemy nosić czapkę pod kaskiem. W trakcie jazdy szwy mogą nas drażnić, ocierając się o skórę głowy. Jeśli wśród interesujących nas modeli nie ma czapek bezszwowych, warto zwrócić uwagę, by były one maksymalnie płaskie.

Inne cechy czapek będą zależeć od sezonu, w jakim mamy zamiar ich używać. 

Jaka czapka na rower zimą?

W przypadku czapek zimowych ogromne znaczenia ma materiał, z jakiego ją uszyto. Tkanina ma przede wszystkim znaczenie w kontekście higroskopijności, czyli zdolności do chłonięcia wody czy potu. Dlatego też przeważają modele z tkanin syntetycznych, najczęściej poliamidów lub elastanu, które najlepiej radzą sobie z gromadzącą się wilgocią. Zwykły materiał naturalny, taki jak chociażby bawełna, przy intensywnym treningu staje się mokry i ciężki, zwiększając dyskomfort i ryzyko przeziębienia.

rower zimąW czasie zimy czapka pod kask dobrze ogrzewa głowę.

Wyjątkiem od tej reguły jest materiał merino. Wełna owiec merynosów w ostatnich latach znacząco zyskała na rozpoznawalności. Rowerzyści doceniają ją przede wszystkim za przyjemną w dotyku fakturę, ale także właściwości szybkoschnące i bakteriostatyczne. Czapka z wełny merino bardzo skutecznie absorbuje wodę, czyli pot. Dodatkowo oferuje ciepło, bez konieczności zwiększenia ilości materiału, dzięki temu jest na tyle cienka, by używać jej pod kaskiem bez dodatkowej regulacji.

Kolejnym ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wiatroszczelność. W szczególności modele od topowych producentów coraz częściej wyposażane są w dodatkowy pasek materiału chroniący przed wiatrem, umieszczony na wysokości pasa czoła oraz uszu. Jego zadaniem jest osłona zatok oraz kanalików usznych przed zimnym powietrzem.

Rozwiązanie zdecydowanie jest warte uwagi, szczególnie jeśli często jeździmy po otwartych przestrzeniach, wystawionych na działanie wiatru. Ma jednak pewną wadę. Nałożona na uszy warstwa przeciwwiatrowa jest dość mocno wygłuszająca. O ile nie powinno utrudniać to usłyszenia nadjeżdżającego samochodu, to już rozmowa z towarzyszem treningu może być skomplikowana. Jednak pomimo tych problemów wciąż warto zainwestować w czapkę z ochroną przed wiatrem.

Czapka na rower latem

Część rowerzystów bez względu na warunki lubi ubierać pod kask dodatkową warstwę, np. cienką czapę. Przed modelami przeznaczonymi na lato stawia się odmienne wymagania. Dobra pogoda – wysokie temperatury oraz słońce, sprawia że najważniejszym parametrem staje się oddychalność materiału. Wysokiej jakości tkanina będzie sprawnie przepuszczać pot wydzielany przez parujące ciało. Nie spowoduje to, że przestaniemy się pocić. Jednak dobrej jakości czapka nie wchłonie całości wilgoci, tylko szybko wyschnie.

Wybierając czapkę rowerową na lato, nie można oczywiście zapomnieć także o komforcie użytkowania. Rozmiar musi być dopasowany do kształtu głowy, a krój umożliwiać swobodne noszenie okrycia nawet podczas kilkugodzinnych wypadów. Letnie modele są najczęściej wyposażone z przodu w krótkie daszki, które w czasie deszczu dodatkową osłaniają twarz przed wodą i poprawiają widoczność.

czapka rowerowa z daszkiemPrzykład  kolarskiej czapki z daszkiem w połączeniu z kaskiem.

Inne rodzaje czapek kolarskich

Podstawowy podział na lekkie modele letnie i grube zimowe to nie wszystko. Istnieją także dodatkowe warianty.

Czapka rowerowa z daszkiem to wariant modelu letniego wyposażony w daszek, który ochrania kolarza przed słońcem oraz deszczem. Daszki pasują pod kaski, ponieważ projektuje się w taki sposób, aby nie wadziły o skorupę, tylko się pod nią dostosowały.

Czapka z kołnierzem to ciekawe rozwiązanie, który łączy cechy czapki oraz komina osłaniającego szyję. Możliwość odpinania kołnierza sprawia, że można jej używać na dwa sposoby.

Kominiarka to rodzaj czapki zimowej zaprojektowany z myślą o najtrudniejszych warunkach. Nie tylko osłania całą twarz, łącznie z ustami, ale też doskonale izoluje przed chłodem, ponieważ zazwyczaj szyje się ją z termoaktywnego materiału.

Wielofunkcyjna chusta Buff to akcesorium cenione przez rowerzystów ze względu na uniwersalność. Dobry buff może zastąpić wszystkie wcześniej wymienione czapki. Może pełnić funkcję czapki letniej, kominiarki lub tradycyjnej opaski na czoło. W zależności od zastosowanego materiału, sprawdzi się jako model letni lub zimowy. Chusty to także znakomite rozwiązania na okresy przejściowe, kiedy nie zawsze wiadomo, jak się ubrać na rower.