Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Hulajnoga na komunię – jak wybrać prezent?

Data aktualizacji: 27-04-2023

Chcesz obdarować dziecko przystępujące po raz pierwszy do komunii? Do wyboru masz podarunki wykraczające daleko poza tradycyjny rower. Świetną alternatywą jest hulajnoga, która pozwala spędzić czas aktywnie i na świeżym powietrzu. Przeczytaj wpis, a wybierzesz perfekcyjny prezent, mieszcząc się w zaplanowanym budżecie.

Ile wydać na hulajnogę? Koszt prezentu dla dziecka

Ceny klasycznych hulajnóg na komunię wynoszą od około 150 zł do ponad 1000 zł. Wraz z kosztem rośnie standard łożysk i pojawiają się nowe udogodnienia, np. nóżka i składana konstrukcja czy regulacja wysokości kierownicy. Wyższa cena dotyczy modeli zasilanych elektrycznie.

dziecko jedzie na hulajnodze, widok od pasa w dół.Zalety hulajnogi? Sprawia frajdę, pozwala szybciej się przemieszczać i łatwo ją schować.

Zastanawiasz się, jaką hulajnogę elektryczną kupić dla dziecka na komunię? Do 1500 zł znajdziesz e-scooter z hamulcami tarczowymi, pozwalającą przejechać 25 km na jednym ładowaniu baterii. Podstawowe modele będą tańsze, jednak trudno znaleźć wysokojakościowe urządzenie poniżej 1000 zł.

Jaką hulajnogę wybrać dla 9-10-latka?

Wybierając hulajnogę, zwróć uwagę na koła, ramę, kierownicę i hamulce, a także wszelkie dodatki w postaci nóżki oraz błotników. Nawet elementy z zewnątrz niewidoczne rzutują na jakość zabawy czy podróżowania, czego przykładem są łożyska. Postaramy się zwięźle omówić każde zagadnienie, aby ułatwić wybór.

dziewczynka jedzie na klasycznej hulajnodze w skateparku.Dzieci w wieku 9 lub 10 lat mają do wyboru modele wybierane też przez dorosłych. Zwróć uwagę na regulację kierownicy, dzięki której hulajnoga przyda się nawet, jak pociecha urośnie.

Rozmiary hulajnóg – popatrz na koła, ramę i kierownicę

Dzieci w wieku 9-10 lat nie wsiądą na najmniejsze dostępne modele, ponieważ ciężko im będzie trzymać się niskiej kierownicy. Kupując podarunek, zwróć więc uwagę na wzrost dziecka, któremu dedykowana jest dana hulajnoga. Prezent na komunię może mieć także regulowaną kierownicę, dzięki której model będzie „rósł” razem z dzieckiem. To skuteczny sposób na zapewnienie egzemplarza na lata.

Hulajnoga komunijna powinna mieć koła w rozmiarze od 4 do nawet 12,5 cali, czyli o średnicy 10-32 cm. Małe kółka dadzą lepszą zwrotność, z kolei większe dodadzą komfortu i przydadzą się podczas pokonywania długiej trasy. Istotne jest też maksymalne obciążenie platformy, które zwykle przekracza wagę dzieci, wynosząc 85-100 kg. Warto jednak upewnić się odnośnie udźwigu, odnajdując informację w opisie czy specyfikacji. Niektóre modele wytrzymują bowiem nacisk wyłącznie do 50 kg, co może nie być wystarczające. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pociecha stale rośnie.

zaparkowane dwie hulajnogi elektryczne.Bez względu na to, czy wybierasz hulajnogę elektryczną czy zwykłą, zwróć uwagę na koła. Do wyboru są pompowane i bezdętkowe opony, a także różne rozmiary kół i standardy łożysk.

Zatem jaka ma być hulajnoga kupowana dla 9-latka na komunię? Najlepiej, jeśli jej rama jest wykonana z aluminium, co przekłada się na trwałość i obniżoną masę. Lekki model będzie łatwiejszy w transporcie, w którym pomaga również możliwość składania konstrukcji. Hulajnogę po złożeniu można łatwo schować w bagażniku czy w szafie na jesień i zimę.

Błotniki, nóżka, hamulce i inne ważne cechy hulajnogi

Wspomnieliśmy już, że cena hulajnogi zależy od zawartych w niej udogodnień. Ale co poszczególne innowacje zapewniają? W modelach miejskich znajdziesz błotniki, które chronią pociechę przed zachlapaniem. Pompowane koła wpłyną z kolei na komfort podróżowania, umożliwiając też dobór ciśnienia względem rodzaju nawierzchni. Popularnym dodatkiem jest również nóżka do parkowania – dziecko nie będzie musiało opierać kierownicy o ścianę lub kłaść hulajnogi płasko na podłożu.

mężczyzna trzyma złożoną hulajnogę.Składana konstrukcja pozwoli jeszcze łatwiej schować hulajnogę do szafy lub bagażnika.

Ponieważ bezpieczeństwo to podstawa, koniecznie zwróć uwagę na hamulce. Podstawowym sposobem zwalniania jest naciśnięcie nogą na znajdujący się nad tylnym kołem element, który przypomina błotnik. Mocniejszy od hamulca nożnego okazuje się zacisk sterowany dźwignią umieszczoną na kierownicy. To rozwiązanie w zasadzie identyczne jak w rowerze. Zwykle tylko w modelach elektrycznych są hamulce tarczowe, które działają skutecznie w każdą pogodę.

Standard łożysk wpływa na jakość toczenia

Jakość łożysk kulkowych określa w skali ABEC. Posługując się językiem specjalistycznym: ABEC 9 oznacza mniejszą maksymalną mimośrodowość niż ABEC 7, czyli niższą tolerancję między zewnętrznym a wewnętrznym pierścieniem w łożysku.

A prościej? Im klasa ABEC jest wyższa, tym element wykonano z większą precyzją, co przekłada się na lepsze toczenie. Warto jednak nadmienić, że cała masa innych parametrów, takich jak rodzaj smaru czy materiał wykonania kulek, jest nieokreślanych w skali ABEC. Standard łożysk stanowi więc pewną wskazówkę, ale ważniejsza od niej może być renoma producenta.

dzieci z plecakami jadą hulajnogami do szkoły.Hulajnoga to nie tylko zabawka, ale też środek transportu. Szukając modelu, który nada się dziecku na dojazdy do szkoły, zwróć uwagę na błotniki. Przydadzą się podczas deszczu.

Hulajnoga elektryczna dla dziecka – warto?

Nie ma co ukrywać – hulajnoga elektryczna to modny prezent na komunię. Zdaje egzamin nie tylko podczas rekreacyjnych wycieczek czy zabawy, ale jest też wygodnym środkiem transportu do szkoły. „Elektryk” daje możliwość pokonywania odległości raczej niedostępnych dla tradycyjnych hulajnóg, a prędkością – uzyskiwaną bez wysiłku – dorównuje nawet rowerom.

dziewczynka jedzie w kasku ścieżką rowerową na hulajnodze elektrycznej.Główną zaletą hulajnogi elektrycznej jest wygoda i możliwość przemierzania długich tras. Wybierając model, zwróć uwagę na moc silnika i pojemność baterii.

Tylko jaka hulajnoga elektryczna dla 10-latka będzie odpowiednia? Zwróć uwagę na najistotniejsze cechy, które podaliśmy dla klasycznych modeli. Następnie dołącz do nich pojemność akumulatora i moc silnika. Pierwszy z wymienionych parametrów jest opisywany w amperogodzinach (Ah) i dla baterii hulajnóg wynosi około 5-12 Ah. Większa pojemność pozwoli przejechać więcej kilometrów po naładowaniu akumulatora do pełna – zazwyczaj około 15-30 km. Wyrażana w watach moc rzutuje z kolei na przyspieszenie, mieszcząc się zwykle w zakresie 250-500 W.

Należy jednak zaznaczać, że bez względu na wymienione parametry, elektryczny model nie pojedzie szybciej niż 25 km/h. Wbudowane ograniczenie jest dyktowane przez prawo. Aby poruszać się hulajnogą elektryczną w ruchu publicznym, należy również mieć skończone 10 lat i posiadać kartę rowerową. Wiele dzieci w wieku komunijnym ma już odpowiednie uprawnienia do jazdy lub zaraz je uzyska. Dwukołowy prezent stanowi też doskonałą motywację, aby jeszcze szybciej sięgnąć po kartę rowerową.

Warto dodać, że silnik może zasilać nie tylko napęd, ale i oświetlenie, które stanowi dodatek nieuwzględniany w klasycznych modelach. Kupując hulajnogę elektryczną, zwróć także uwagę na łączność ze smartfonem, np. przez komunikację Bluetooth. Aplikacja w telefonie pozwala blokować urządzenie czy sterować działaniem lampek. Dodatkowo na ekranie komórki wyświetlają się statystyki jazdy, co daje jeszcze większą frajdę z podróżowania na hulajnodze.

dziewczynka siedzi na hulajnodze, bawiąc się telefonem.Po skończonej przejażdżce sprawdzić parametry trasy? To możliwe z aplikacją do hulajnogi elektrycznej, która pozwoli też np. sterować działaniem lampek.

3 polecane hulajnogi na komunię

Przejrzenie dużej oferty hulajnóg zajmuje dużo czasu, dlatego zawęźmy nieco wybór, polecając popularne i ciekawe rozwiązania:

1. Street Surfing Voltaik MGT 350

Jeśli szukasz mocniejszego modelu niż powyższy, z pomocą przychodzi Street Surfing Voltaik MGT 350. Użyta w nazwie liczba sugeruje moc silnika pokaźniejszą aż o 100 W niż w SRG 250. Wyższy model kalifornijskiej firmy odznacza się też większą pojemnością baterii, dlatego gwarantuje wycieczki do nawet 25 km. W obu hulajnogach Street Surfing zamontowano hamulce tarczowe działające skutecznie podczas opadów deszczu.


2. Meteor City Glasgow

A może jednak klasyczna hulajnoga dziecięca? Polecany do miasta Meteor City Glasgow ma pompowane koła i składaną konstrukcję, którą można łatwo schować na czas transportu. Dzięki dwóm rodzajom hamulców – ręcznemu i nożnemu – dziecko samo wybierze wygodniejszy sposób wytracania prędkości. Kierownica ma trzystopniową regulację wysokości, dzięki czemu model posłuży zarówno 9-letniemu brzdącowi, jak i młodzieńcowi po kilku latach.


3. Street Surfing Bandit Blast

Ciekawą alternatywną jest Street Surfing Bandit Blast – stworzony dla pociech, które chcą się wyszaleć. Wystarczy założyć dziecku kask typu orzeszek i zabrać go na rampy. Nic nie sprawia takiej satysfakcji jak opanowanie nowego tricku, a hulajnoga amerykańskiej marki została wykonana właśnie z myślą o ewolucjach. Kompresja typu HIC służy do uzyskania maksymalnej płynności podczas obracania kierownicą i widelcem, a co za tym idzie – kołem. To najlżejszy z dostępnych systemów, który – wraz z łożyskami o standardzie ABEC 9 – pomoże stawiać pierwsze kroki we freestyle’u.


dziecko w skateparku bawi się na hulajnodze.Hulajnoga jest nie tylko alternatywą dla roweru, ale także dla deskorolki. Jeśli wiesz, że dziecko będzie spędzało czas w skateparku, postaw na model wyczynowy.