Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Testy na kartę rowerową – jak zdać?

Data aktualizacji: 22-05-2024

W życiu każdego młodego rowerzysty przychodzi taki moment, kiedy jazda po podwórku przestaje wystarczać, a okrążenia wokół bloku zaczynają tracić swój urok. Wówczas pojawia się pragnienie dalszych podróży – po ścieżkach rowerowych i ulicach. Do tego jednak niezbędna jest karta rowerowa, poświadczająca posiadanie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności jazdy na rowerze. Jak ją zdobyć? Nic prostszego! Cała droga do uzyskania dokumentu to tylko kilka kroków!

Młody rowerzysta jadący po ulicy.Karta rowerowa to kluczowy dokument dla młodego rowerzysty!

Nawet sprawny rowerzysta nie zda testu, jeśli obce są mu przepisy ruchu drogowego. Z drugiej strony, świetny teoretyk, który zakuje kodeks na blachę, nie poradzi sobie z ósemką, jeśli nigdy nie wsiadł na siodełko. Dlatego warto do egzaminu podejść uzbrojonym zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne umiejętności jazdy na rowerze. W tym artykule opiszemy jakiego rodzaju pytania przytrafiają się w części teoretycznej, a następnie udzielimy kilku porad, które przydadzą się w czasie egzaminu na placu manewrowym. O wszystkim opowiemy w szczegółach!

Kto potrzebuje karty rowerowej? Przepisy

Niektórzy na pewno zadają sobie pytania: po co wyrabiać kartę rowerową i czy jest ona w ogóle potrzebna? Odpowiedź może nieco zaskoczyć, gdyż ten dokument jest niemal niezbędny dla każdego młodego rowerzysty. Kartę rowerową można porównać do prawa jazdy albo – co nawet trafniejsze – do karty motorowerowej. Źródłem wszystkich trzech wymienionych dokumentów jest jeden akt prawny: Ustawa o kierujących pojazdami. Zaświadczają one o tym, iż osoba posiadająca dany dokument ma prawo do samodzielnego prowadzenia kolejno: roweru, samochodu oraz motoroweru.

Karta rowerowa to dokument, który potwierdza uprawienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Prawo w Polsce jest pod tym względem jednoznaczne – karta jest niezbędna do legalnej jazdy po ulicy aż do ukończenia 18. roku życia, czyli do momentu wyrobienia dowodu osobistego. Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Za pierwszym razem policjant lub strażnik miejski po prostu skontaktuje się z opiekunami prawnymi młodego rowerzysty i ich pouczy. Przy nagminnym łamaniu przepisu, sprawa może zostać uznana za przejaw demoralizacji, a w skrajnym przypadku – przekazana do sądu rodzinnego, który może nałożyć grzywnę.

Poznaj najlepsze rowery dla 9- i 10-latków


Minimalny wiek do wyrobienia karty rowerowej to 10 lat, co oznacza, że dla młodszych dzieci uprawianie kolarstwa po drogach publicznych jest możliwe wyłącznie pod opieką rodziców. Przeprowadzeniem egzaminu oraz wydaniem dokumentu zazwyczaj zajmuje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Wszystko odbywa się nieodpłatnie, potrzeba tylko pisemnej zgody od rodzica lub opiekuna oraz zdjęcia legitymacyjnego o wymiarach 45x35 mm. Warto pamiętać również, iż przed egzaminem należy przygotować także wypełniony arkusz zaliczeń ucznia: druk MEN-VI/28.

Jeśli z jakiegoś powodu dziecko nie miało możliwości wyrobienia karty rowerowej w szkole, to można to także zrobić w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego lub szkole jazdy, która ma w swojej ofercie tego rodzaju usługę.

Zwolnieni z konieczności wyrobienia karty rowerowej są posiadacze: 

 • karty motorowerowej, którą można wyrobić już w 14. roku życia; 
 • prawa jazdy kategorii A1 lub T, przy których minimalny wiek zdania egzaminu to 16 lat.


Rowery dla nastolatków. Jak wybrać dobry rower młodzieżowy?


Testy teoretyczne na kartę rowerową

Egzamin najczęściej odbywa się w czerwcu, czyli pod koniec roku szkolnego. Przed przystąpieniem do niego należy poznać zbiór zasad dotyczących Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skrócie BRD. 

Testy BRD na kartę rowerową składają się z 25 pytań. Można je podzielić na kilka podstawowych działów, takich jak:

 • wymagane wyposażenie roweru, 
 • zachowanie wobec pieszego, 
 • sygnalizacja świetlna, 
 • pierwsza pomoc, 
 • pierwszeństwo przejazdu, 
 • znajomość znaków drogowych dla rowerzystów, 
 • ogólne przepisy rowerowe.

O czym należy pamiętać w trakcie wypełniania karty z odpowiedziami na egzaminie? Mamy do wyboru 3 opcje: A, B lub C. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa – kratkę przy właściwej należy zaznaczyć krzyżykiem. Jeśli się pomylimy, nic straconego. Kratkę z nieprawidłowo postawionym iksem można zakreślić w kółeczko i jeszcze raz zaznaczyć prawidłową odpowiedź.

Ustawowy czas pisania wynosi 35 minut, jednak może być on wydłużony ze względu na osoby z zaburzeniami czytania. Aby zdać tę część egzaminu, należy zaznaczyć 20 poprawnych odpowiedzi. Warto pomóc młodemu rowerzyście w przygotowaniach do egzaminu i sięgnąć po przykładowe testy na kartę rowerową z odpowiedziami, jakie znaleźć można w Internecie.


Ścieżka do uzyskania karty rowerowej


Egzamin praktyczny na kartę rowerową

Część praktyczna składa się z pojedynczego przejazdu – podczas którego młody rowerzysta będzie egzaminowany z umiejętności kolarskich – ale także sprawdzenia stanu roweru. Jak już wspomnieliśmy, nie wystarczy tylko świetnie jeździć, informacje wyniesione z przygotowania do części teoretycznych trzeba będzie wykorzystać w praktyce.

Przyda się też młodzieżowy rower, z którym dziecko jest dobrze zaznajomione. Umiejętności praktyczne będzie sprawdzała odpowiednio do tego przeszkolona osoba, najczęściej będzie to nauczyciel posiadający specjalny certyfikat. Jeśli nie ma takiego, może go zastąpić policjant, egzaminator lub instruktor.

Testy rowerowe najczęściej odbywają się na boisku szkolnym. W wielu przypadkach jest ono zabezpieczone oponami, aby przy ewentualnej wywrotce nikomu nie stała się krzywda. Ich rozłożenie tworzy coś na kształt małego miasteczka, w którym dziecko musi przejechać przez rondo, skrzyżowanie czy pasy dla pieszych. Oczywiście najczęściej to kreda będzie grać główną rolę – wyznaczy znaki poziome i specjalne miejsca na trasie egzaminu.

Podczas sprawdzianu młodzi rowerzyści noszą kamizelki odblaskowe, dzięki którym są lepiej widoczni. Dobrze jest też ubrać kask. W wielu przypadkach zapewnia je szkoła, ale najlepiej, jeśli rodzic sam podaruje dziecku takie akcesorium.

Jak przebiega egzamin na kartę rowerową?

Na początku egzaminu praktycznego dzieci są pytane o to, jak sprawdzić stan techniczny roweru. Pierwsza rzecz – siodełko musi być ustawione tak, aby rowerzysta miał wyprostowaną nogę na pedale, który położony jest w najniższej pozycji. Takie ułożenie dba o zdrowie kolan. 

Obowiązkowym elementem wyposażenia roweru jest co najmniej jedno światło pozycyjne białe lub barwy żółtej selektywnej z przodu pojazdu. Należy także pamiętać, aby zamontować co najmniej jedno światło odblaskowe czerwone oraz jedno pozycyjne czerwone z tyłu roweru. Uwaga: odblask nie może być w kształcie trójkąta! 

O czym jeszcze trzeba pamiętać? O hamulcach. Należy mieć przynajmniej jeden działający hamulec.

Obowiązkowe wyposazenie roweru do egzaminu na kartę.

Następnie pozostaje część praktyczna, czyli prawidłowe przejechanie przez przygotowany tor przeszkód. Składa się on z kilku zadań, zazwyczaj są to:

 • jazda rowerem na wprost w ruchu prawostronnym, 
 • reagowanie na znaki drogowe, 
 • zmiana pasa ruchu, 
 • ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym, 
 • ósemka, 
 • slalom, 
 • hamowanie w wyznaczonym miejscu.

Dla wielu uczestników egzaminu najtrudniejsza okazuje się ósemka, która wymaga szczególnej zwrotności. Trzeba ją wykonać bez podpórek ani najeżdżania na linię. Na szczęście na nawierzchni często narysowany jest sugerowany przebieg zadania. Ułatwia on wykonanie ósemki, ponieważ pomaga młodemu rowerzyście skręcać w odpowiednim momencie.

Garść praktycznych porad, czyli co jeszcze warto wiedzieć o karcie rowerowej


Wzór karty rowerowej.Wzór karty rowerowej


Jak wygląda karta rowerowa?

Karta rowerowa to mała legitymacja, którą możemy zmieścić w plecaku lub sakwie. Oprócz danych posiadacza, takich jak nazwisko, adresy i data urodzenia, mamy tam miejsce na podpis i fotografię. Zdjęcie musi mieć wymiary 45 x 35 mm.

Po zatwierdzeniu dokumentu, przybijana jest specjalna pieczątka. Z karty dowiemy się też jaki podmiot wystawił dokument. Na drugiej stronie karty znajduje się miejsce na adnotacje, informacje o zmianie adresu oraz podpis i pieczęć dyrektora szkoły.

Co w przypadku utraty karty rowerowej?

Zdarza się, że karta rowerowa ulegnie zniszczeniu lub zginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Nic w tym strasznego, dzieje się tak przecież od czasu do czasu ze wszystkimi dokumentami. Należy wówczas zgłosić się do szkoły (lub innej instytucji, która wydała kartę) z prośbą o wydanie duplikatu. Najczęściej wystarczy zapytać się o tę sprawę w sekretariacie szkolnym, który ma na taką okoliczność przygotowane specjalne wnioski.

Czy można jeździć rowerem bez karty rowerowej?

Wielu rowerzystów zastanawia się, czy trzeba mieć kartę rowerową, aby poruszać się po drogach publicznych. Wszystko zależy od wieku. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie na początku 2022 roku, dokument ten jest obowiązkowy jedynie dla młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Osobom pełnoletnim wystarczy dowód osobisty, natomiast dzieci poniżej 10 roku życia i tak mogą jeździć jedynie pod nadzorem dorosłych (powinny one także poruszać się rowerem po chodniku, a nie drodze).

A co grozi rowerzystom za brak karty? Najniższym możliwym wymiarem kary jest nagana, bardziej dotkliwy będzie mandat w wysokości nawet do 1500 zł.Infografiki do pobrania tutaj: