Tło

1.04 otwieramy sklep w Warszawie. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rower?

Data aktualizacji: 06-03-2023

Polskie prawo wyraźnie wskazuje, jakie elementy wyposażenia powinien posiadać rowerzysta poruszający się po drogach publicznych. Pojazd musi być nie tylko sprawny technicznie, ale także dobrze widoczny dla innych. Zastanawiasz się, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rower? Odpowiedź na to pytanie, znajdziesz w tym artykule. 

rowerzysta prowadzi rower we mgleKamizelka odblaskowa zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. Czy jest obowiązkowa?

Kamizelka odblaskowa na rower a przepisy

W sierpniu 2014 roku prawodawca w nowelizacji Prawa o ruchu drogowym nałożył na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych, gdy poruszają się po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Wielu rowerzystów zastanawia się, czy oni również powinni stosować się do tych zasad. Odpowiedź brzmi: nie.

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie pozostawiają cienia wątpliwości co do tego, jakie elementy wyposażenia roweru są obowiązkowe. Aby uniknąć mandatu, należy obligatoryjnie posiadać oświetlenie przednie oraz tylne. Ustawodawca nie wskazuje jednak konieczności obowiązku noszenia kamizelki odblaskowej podczas jazdy na rowerze. Inną kwestią jest fakt, że zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości odzież, która skutecznie zwiększa naszą widoczność na drodze, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo.

Prawo nie jest jednolite w całej Unii Europejskiej. Jeżeli planujesz jazdę na rowerze za granicą, sprawdź, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Powinieneś posiadać kamizelkę odblaskową m.in. na Słowacji.

Jaką kamizelkę odblaskową na rower warto wybrać?

Dobra odzież rowerowa sprawia, że jazda staje się przyjemniejsza. Bez względu na to, czy jeździsz rekreacyjnie po najbliższej okolicy, czy podchodzisz do sportu wyczynowo, odpowiednio dobrana kamizelka odblaskowa powinna znaleźć się w Twojej rowerowej garderobie. To ubranie, które przede wszystkim ma zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy w warunkach ograniczonej widoczności, a przy okazji może podnieść komfort termiczny. Po zmroku poza terenem zabudowanym rowerzysta jest naprawdę trudny do zauważenia. Niekiedy nawet mocne lampki, to zbyt mało. Zatem, na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Neonowa kolorystyka oraz duża ilość odblasków na Sportful Reflex Vest sprawia, że będziesz widoczny podczas jazdy po zmierzchu. Jednocześnie kamizelka skutecznie ochroni Cię przed podmuchami chłodnego wiatru, dzięki czemu doskonale sprawdzi się od początku sezonu aż do późnej jesieni. 

Silvini Tenno to model, który został zaprojektowany z myślą o wymagających kolarzach. Intensywna kolorystyka z modułami odblaskowymi poprawia bezpieczeństwo podczas jazdy. Wyjątkowo lekki materiał Windbreaker WR, dopasowany krój – idealny do noszenia na koszulkach aero – oraz skuteczne odprowadzanie wilgoci to tylko część z atutów, jakie docenisz podczas treningów. 

Kamizelka rowerowa może łączyć w sobie wiele pożądanych cech. Ale Cycling Racing Rainproof to model w wyrazistym, żółtym kolorze z elementami odblaskowymi, który jednocześnie skutecznie chroni przed deszczem.  Membrana, impregnacja, klejone szwy i szczelny zamek sprawią, że jazda w niekorzystnych warunkach pogodowych będzie nieco przyjemniejsza. 

Jeżeli chętnie wybierasz się na rodzinne wycieczki rowerowe, pamiętaj również o znalezieniu odpowiedniego modelu dla swojego dziecka. Jedną z ciekawych propozycji dla maluchów jest kamizelka odblaskowa Kellys Starlight Bike. Kompaktowe wymiary i fluorescencyjna kolorystyka sprawiają, że pociecha będzie widoczna dla innych użytkowników ruchu drogowego z dużej odległości.  

Nadal się wahasz? Przeczytaj artykuł „Kamizelka rowerowa – hit czy kit?” i rozwiej swoje wątpliwości.

dziecko w kamizelce odblaskowej na rowerzeW kamizelkę odblaskową warto wyposażyć również dziecko. 

Odblaski rowerowe i akcesoria zwiększające widoczność

W kontekście poprawy widoczności na drodze warto również wspomnieć o innych elementach, które poprawiają bezpieczeństwo kolarza. Tylne odblaski rowerowe w kolorze czerwonym to obowiązkowe wyposażenie każdego roweru. Warto jednak uzupełnić je o dodatkowe. Przednie sprawią, że kierowcy jadący z naprzeciwka będą mogli łatwiej nas dostrzec, a odblaski na koła rowerowe poprawią widoczność boczną.

Większość producentów odzieży i akcesoriów rowerowych stara się, aby produkty posiadały na swojej powierzchni elementy odbijające światło. Najczęściej są to logo oraz dopasowane do projektu odblaski, co skutecznie zwiększa widoczność użytkowników. Dobrym przykładem są:


Przeglądaj poprawiające widoczność kamizelki z odblaskami:

POLECAMY

4,9

10 opinii

47 ,99 zł 47,99
Dostawa GRATIS

OKAZJE

4,0

1 opinia

229 ,99 zł 229,99
Dostawa GRATIS

Nowość

369 ,99 zł 369,99
Dostawa GRATIS