Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jazda rowerem po alkoholu – przepisy i kary

Data aktualizacji: 27-10-2023

Po alkoholu nie wolno siadać za żadną kierownicą – także rowerową! Warto jednak wiedzieć, że rowerzyści, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem procentów, są traktowani przez prawo inaczej niż nietrzeźwi kierowcy samochodów osobowych. Czy pijany na rowerze traci prawo jazdy i jakie kary grożą za pedałowanie po wypiciu trunków? Czytając wpis, dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze w tym temacie.

Rowerzystka startuje na rowerze.Wsiadanie na rower po alkoholu może skutkować wieloma groźnymi sytuacjami.

Jazda rowerem po alkoholu – kwestie pozaprawne

Zanim przejdziemy do przepisów prawa dla rowerzystów, warto wyjaśnić wpływ napojów procentowych na kierującego. Jazda na rowerze po alkoholu spowalnia czas reakcji, a także zaburza motorykę czy zdolność do oceny sytuacji na drodze. Do niepożądanych efektów dochodzą problemy z prawidłowym wykonywaniem manewrów, a w skrajnych przypadkach – nawet z utrzymaniem równowagi.

W skrócie – jazda na rowerze pod wpływem alkoholu to proszenie się o kłopoty. Zarówno niebezpieczeństwo niezauważenia znaku zakazu, jak i ryzyko upadku czy wypadku z udziałem osób trzecich rośnie po wypiciu nawet jednego piwa. Nie mówiąc już o mocniejszych trunkach w znacznie większych ilościach.

Jazda po pijaku rowerem – przepisy prawa

Artykuł 87. Kodeksu wykroczeń zakazuje jazdy po pijaku rowerem wszędzie tam, gdzie zastosowanie mają przepisy ruchu drogowego – na drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu. Zakaz dotyczy więc zarówno jezdni, jak i ścieżki rowerowej oraz chodników, ale teoretycznie nie obowiązuje np. na ścieżce leśnej. W praktyce jednak każda droga w lesie, także nieoznakowana, może zostać potraktowana jako przeznaczona dla pewnej kategorii pojazdów.  

W przypadku jazdy po alkoholu prawo odwołuje się do wszystkich osób kierujących pojazdami mechanicznymi oraz innymi niż mechaniczne. Ile promili na rowerze trzeba mieć, aby podlegać karze? Przepisy dla rowerzystów są takie same jak dla kierowców – dolna granica to 0,2‰. Dodatkowo ustawodawca przewidział rozgraniczenie dwóch zakresów stężenia etanolu we krwi:

  • jazda po spożyciu ma miejsce, gdy we krwi rowerzysty znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu.
  • jazda w stanie nietrzeźwym – aby zostać potraktowanym jako nietrzeźwy rowerzysta, zawartość alkoholu we krwi musi przekroczyć 0,5‰.

Widok na drogę z perspektywy rowerzysty trzymającego kierownicę.Po spożyciu alkoholu rowerzysta traci zdolność właściwej oceny sytuacji na drodze.

Co ciekawe – mandat otrzymasz też za przewożenie rowerem osoby znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. Niezależnie potraktowane są też kwestie stwarzania zagrożenia w ruchu drogowym lub spowodowania wypadku po wypiciu napojów procentowych.

Czy za jazdę rowerem po alkoholu zabierają prawo jazdy?

Co grozi za jazdę po alkoholu na rowerze? W świetle złagodzonych nie tak dawno przepisów pijany rowerzysta nie popełnia przestępstwa, chyba że spowoduje wypadek lub stworzy zagrożenie w ruchu drogowym. A czy za jazdę rowerem po alkoholu zabierają prawo jazdy? Już nie. Nie otrzymasz też za nią punktów karnych.

Groźba utrata prawka obwiązywała jednak aż do listopada 2013 roku, dlatego zapis ten nadal tkwi w głowach wielu uczestników ruchu. Co gorsza – istnieją osoby, które wiedząc, że kara ta nie jest już aktualna, potrafią stosować szkodliwą argumentację. Mianowicie chodzi o stwierdzenie, że skoro utrata prawka nie grozi pijanemu rowerzyście, to śmiało może on wskoczyć na siodełko.

Mężczyzna jedzie na rowerze, trzymając w ręku puszkę piwa.Im więcej promili, tym większe konsekwencje. Chodzi nie tylko o przekroczenie dwóch granic: 0,2‰ (prowadzenia po spożyciu) i 0,5‰ (nietrzeźwość), ale też groźbę stwarzania niebezpieczeństwa na drodze, co może już poskutkować pobytem w więzieniu.

Mandat za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze

Podstawowa kara za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu to mandat. Wysokość kary pieniężnej uzależniono od tego, czy wykroczeniem jest kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) czy prowadzenie po spożyciu (0,2-0,5‰). Jaki mandat grozi za jazdę pod wpływem alkoholu na rowerze? Nowe przepisy z 2023 roku zwiększyły karę za oba wykroczenia – zarówno za jazdę po spożyciu, jak i w stanie nietrzeźwości. Maksymalna kara w obu przypadkach wynosi teraz 5000 zł. Dla porównania – za brak obowiązkowego wyposażenia roweru możesz zapłacić od 20 do 500 zł.

Wysokości kar pieniężnych za jazdę po alkoholu:

  • 150 zł – przewożenie rowerem osoby nietrzeźwej lub będącej w stanie po spożyciu alkoholu;
  • 300-5000 zł – mandat za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu;
  • 500-5000 zł – grzywna za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Pijany rowerzysta spowodował wypadek? Konsekwencje rosną

Znacznie bardziej surowe kary niż mandat czy grzywna grożą za jazdę po pijaku na rowerze w przypadku stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym lub spowodowania wypadku. Za takie przestępstwo można stanąć przed sądem i trafić do aresztu na 5-30 dni lub otrzymać grzywnę oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres do trzech lat.

Poważne konsekwencje prawne dla pijanych rowerzystów:

  • Areszt 5-14 dni – stwarzanie zagrożenia lub spowodowanie wypadku w stanie po spożyciu;
  • Areszt 5-30 dni – stwarzanie zagrożenia lub spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości;
  • Do 2 lat pozbawienia wolności – stwarzanie zagrożenia pod wpływem alkoholu;
  • Do 3 lat pozbawienia wolności – spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu;
  • Zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od 6 miesięcy do 3 lat – w razie skazania ową konsekwencję może ponieść osoba, która według sądu stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa komunikacji.