Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jazda rowerem po alkoholu – przepisy i kary

Data aktualizacji: 28-02-2020

Po alkoholu nie siadamy za żadną kierownicą – także rowerową! Warto jednak wiedzieć, że rowerzyści, którzy zdecydują się na jazdę na gazie, zostaną potraktowani przez prawo inaczej, niż nietrzeźwy kierowcy pojazdów mechanicznych. Czy pijany na rowerze traci prawo jazdy i jakie kary grożą za jazdę na rowerze po alkoholu?

Człowiek wsiadający na rower w centrum miasta o późnej godzinieWsiadanie na rower po alkoholu może skutkować wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

Niebezpieczna jazda rowerem po alkoholu

Zaburzona motoryka, wolniejszy czas reakcji, brak zdolności do właściwej oceny sytuacji na drodze, problemy w prawidłowym wykonywaniem manewrów, a w skrajnych przypadkach nawet z utrzymaniem równowagi. Jazda na rowerze po alkoholu to proszenie się o kłopoty. Niebezpieczeństwo upadku, spowodowania kolizji lub tragicznego w skutkach wypadku rośnie już po wypiciu niewielkich ilości niskoprocentowego piwa, nie mówiąc nawet o spożywaniu mocniejszych trunków. 

Nietrzeźwy rowerzysta stwarza poważne zagrożenie dla samego siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Potwierdzają to dane statystyczne. W 2018 roku pijani rowerzyści spowodowali 13 procent ogółu zdarzeń drogowych. Efekt to 6 osób zabitych oraz 215 rannych. Nic dziwnego, że pijany na rowerze nie może liczyć na pobłażliwość policji w przypadku kontroli.

Nietrzeźwy rowerzysta a przepisy

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest w Polsce zakazana. Mówi o tym artykuł 87. Kodeksu wykroczeń, odnoszący się do kierujących pojazdami (zarówno mechanicznymi, jak i innymi) po użyciu alkoholu. Przepisy określają też, że jazda po alkoholu rowerem ma miejsce wówczas, gdy we krwi rowerzysty znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Gdy wartość ta przekroczy pół promila, wówczas mówimy o jeździe na rowerze w stanie nietrzeźwości. Taka jazda po pijanemu na rowerze oznacza większe kłopoty z prawem.

Co grozi za prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu? Jeszcze kilka lat temu konsekwencjami mogły być utrata prawa jazdy oraz kara więzienia. Dziś przepisy są bardziej liberalne. W ich świetle pijany rowerzysta poruszający się po drogach publicznych nie popełnia przestępstwa. Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu nie grozi też już utratą prawa do poruszania się samochodem czy innymi pojazdami mechanicznymi. Nie otrzymamy też za nią punktów karnych oraz nie trafimy do więzienia. Musimy się natomiast liczyć z mandatem, a w niektórych przypadkach także bardziej poważnymi konsekwencjami.

Po spożyciu alkoholu rowerzysta traci zdolność właściwej oceny sytuacji na drodze.Po spożyciu alkoholu rowerzysta traci zdolność właściwej oceny sytuacji na drodze.

Jazda po alkoholu na rowerze i jej prawne konsekwencje

Podstawowa kara za jazdę rowerem po spożyciu alkoholu to mandat. Jego wysokość jest uzależniona od tego, czy prowadzimy pojazd po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila), czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). W pierwszym przypadku kara finansowa, którą nałoży na nas funkcjonariusz, wyniesie od 300 do 500 złotych. W drugim trzeba się liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych. Warto pamiętać, że mandat możemy też otrzymać za przewożenie rowerem osoby znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. W takim wypadku kara finansowa wyniesie 150 złotych. 

Znacznie bardziej surowe kary grożą rowerzyście jadącemu po alkoholu, który spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za takie działanie można stanąć przed sądem. W takim przypadku możliwe kary to grzywna, areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne:

  • W przypadku prowadzenia jednośladu po spożyciu alkoholu rowerzysta może zostać ukarany grzywną w wysokości od 20 do 5000 zł, skazany na karę aresztu od 5 do 14 dni oraz otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres do trzech lat.
  • Jeśli przed sąd trafimy za jazdę w stanie nietrzeźwości, możemy otrzymać grzywnę od 50 do 5000 zł, karę aresztu od 5 do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat.

Kiedy legalnie po alkoholu?

Zakaz poruszania się rowerem po alkoholu obowiązuje wszędzie tam, gdzie zastosowanie mają przepisy ruchu drogowego – na drodze publicznej, w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu. Dotyczy więc zarówno jezdni, jak i ścieżki rowerowej oraz chodników. Nie będzie jednak obowiązywać np. na ścieżce leśnej.  Warto też pamiętać, że można legalnie iść pieszo po spożyciu alkoholu, prowadząc rower obok siebie – osoba idąca z rowerem jest bowiem uznawana za pieszego.