Program
lojalnościowy

5,0/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Kamizelka rowerowa – hit czy kit?

Data aktualizacji: 03-07-2019

Jak każdy sport, również kolarstwo może pochwalić się wieloma akcesoriami i gadżetami, a korowód odzieży rowerowej może przyprawiać laików o zawrót głowy. W tym gąszczu kryje się jednak niepozorny, acz przydatny element stroju rowerowego – kamizelka rowerowa. Podpowiadamy po co i jak ją nosić.

Pierwszą rzeczą, o której trzeba wspomnieć w kwestii ubioru na rower jest podstawowa zasada „noś warstwy”. Powinna przyświecać ona amatorom tego sportu o każdy stopniu zaawansowania. Zakładanie kilku cienkich warstw – zamiast jednej, ale grubej – pozwala znacznie lepiej kontrolować komfort termiczny podczas jazdy na rowerze. Dobrze skomponowana garderoba rowerowa to połowa sukcesu, gdyż pozwala szybko reagować na zmienne warunki pogodowe.

Kamizelki dla rowerzystów – co to jest?

Kamizelka rowerowa to jeden z elementów, który powinien znaleźć się w ekwipunku każdego rowerzysty. Posiada szereg właściwości, które czynią z niej wielce użyteczny przedmiot – tak na co dzień, jak i podczas weekendowej wyprawy.

kolarz na tle gór

Bezrękawnik na rower to jeden z najbardziej uniwersalnych dodatków, który towarzyszy rowerzyście przez większość roku – z powodzeniem można go nosić od wiosny do jesieni. Kamizelka ma przede wszystkim osłaniać kolarza od wiatru, co pomaga zachować optymalny komfort termiczny. W przeciwieństwie do kurtki, kamizelkę można nosić praktycznie przez cały czas. Brak rękawów skutecznie przeciwdziała zapoceniu się podczas jazdy, gdyż nadmiar ciepła jest szybko odprowadzany przez pachy.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem kamizelki na rower?

Przy wyborze odpowiedniego modelu istotny jest materiał wykonania. Powinien być odporny na działanie wody oraz podmuchy wiatru, ale jednocześnie oddychający. Warto wybierać kamizelki cienkie i lekkie, które po zwinięciu zajmują niewiele miejsca. Dzięki temu można zabrać je ze sobą w każdą trasę – bez problemu zmieszczą się w kieszeni, plecaku czy sakwie rowerowej.

W kwestii dopasowania do sylwetki, właściwy bezrękawnik kolarski powinien być trochę luźniejszy – należy pamiętać, że kamizelkę najczęściej nosi się na innych warstwach odzieży. Dlatego też, kamizelka powinna być na tyle luźna, aby nie ograniczała ruchów oraz nie powodowała dyskomfortu kiedy założymy ją na koszulkę z kieszeniami wypełnionymi dętkami oraz batonami energetycznymi.

kolarz w kamizelce kucający przy kole rowerowymKamizelka na rower to funkcjonalny i przydatny element stroju kolarskiego.

Warto zainwestować i wybrać porządną kamizelkę na rower, gdyż taki zakup posłuży przez wiele sezonów, co jest ekonomiczne oraz ekologiczne.

Dla kogo jest kamizelka rowerowa?

Na tak zadane pytanie odpowiedź jest prosta i jedyna – dla każdego! Jest to jedno z tych akcesoriów rowerowych, które okazują się wręcz rewolucyjne, zwłaszcza kiedy dopiero zaczynamy przygodę z kolarstwem.

Kamizelka na rower świetnie sprawdza się przy zmiennej pogodzie, szczególnie kiedy poranki oraz wieczory są znacznie chłodniejsze, niż godziny popołudniowe. Pozwala to ubrać koszulkę oraz rękawki, a na to kamizelkę chroniącą przed wiatrem. Jeśli zrobi się cieplej zawsze można kamizelkę zdjąć. W zimniejsze dni, kamizelka jest idealna do zakładania z cieplejszymi elementami ubioru – dlatego ważne jest wybranie modelu o zrelaksowanym fasonie, co pozwoli zmieścić więcej warstw.

kolarz na tle gór i mgłyKamizelka na rower to dobry wybór, aby chronić się przed wiatrem oraz wilgocią.

Kamizelka odblaskowa, a rowerowa

Najprostsza kamizelka odblaskowa na rower to coś zupełnie innego, niż bezrękawnik kolarski. Różnią się przede wszystkim wyglądem oraz funkcją, którą pełnią podczas jazdy na rowerze. Kamizelka odblaskowa służy jedynie do informowania o rowerzyście znajdującym się na drodze – niespecjalnie chroni przed wiatrem, ani nie podnosi komfortu termicznego.

Kamizelka rowerowa zazwyczaj posiada elementy odblaskowe poprawiające widoczność, jednakże jest to tylko dodatek do podstawowej funkcji tego typu odzieży – czyli dbania o odpowiedni komfort termiczny. Warto wybierać kamizelki w jasnych kolorach jak np. Craft Lithe Vest, które rzucają się w oczy, co również ma wpływ na większe bezpieczeństwo na drodze.

kolarz w kamizelce rowerowej i rękawkach rowerowychKamizelka rowerowa doskonale sprawdza się w komplecie z rękawkami.