Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak ubrać się na rower jesienią?

Data aktualizacji: 10-11-2023

Czy jazda na rowerze jesienią to dobry pomysł? Tak, ale kluczem do przedłużenia sezonu kolarskiego o wrzesień, październik lub nawet listopad jest skompletowanie odpowiedniej odzieży. W przeciwnym wypadku walka z wiatrem i przejmujące uczucie chłodu odbiorą całą przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów. Nieprzygotowanego kolarza nawet przelotny deszcz może zmusić do szybkiego powrotu do domu. Dlatego radzimy jak dobrać jesienny strój na rower, który zapewni odpowiedni komfort nawet w niepogodę.

rowerzyści w jesiennym ubraniuW czym na rower jesienią? To pytanie nurtuje niejednych rowerzystów. 

SPIS TREŚCI:

  1. Co ubrać na rower jesienią?
  2. Wczesna jesień – jak się ubrać na rower – 15 stopni Celsjusza
    1. Rowerowa koszulka z długim rękawem
    2. Bluza rowerowa na jesień
    3. Kamizelka – idealna na nagłą zmianę warunków
    4. Cienka kurtka rowerowa na jesień
    5. Ocieplone rękawki i nogawki
  3. Złota, ale chłodna jesień. Jak się ubrać na rower – 10 stopni Celsjusza
    1. Ocieplone, długie spodnie rowerowe na jesień
    2. Kurtka na jesień
    3. Bielizna termoaktywna
    4. Rękawiczki na jesień
    5. Opaska kolarska
    6. Skarpetki rowerowe na jesień
    7. Noski na buty
  4. Gdy jesienią robi się naprawdę zimno – jak się ubrać na rower – 5 stopni Celsjusza?
    1. Czapka rowerowa na jesień
    2. Ocieplany komin
    3. Pełne ochraniacze na buty
    4. Ciepła kurtka z membraną
    5. Jak ubrać się na rower jesienią? Dostosuj produkty do swojego stylu jazdy

Jednym z kluczowych czynników odpowiadających za komfort kolarza, jest jego odzież. Ubiór na rower jesienią odgrywa szczególną rolę. Organizm przyzwyczajony jest jeszcze do wysokich temperatur i poranne przymrozki mogą mocno dać się we znaki zwłaszcza podczas szybkiej jazdy. Warto pamiętać, że temperatury w tym okresie bywają różne, dlatego najlepiej być przygotowanym na różne okoliczności – te cieplejsze i bardzo chłodne. Sposób na to, jak się ubrać na rower przy 15 stopniach Celsjusza wygląda całkowicie odmiennie od tego, który będzie odpowiedni, kiedy na słupek termometru wskaże poniżej 10°C.

 Co ubrać na rower jesienią?

Realizowanie kolarskiej pasji w okresie jesiennym bywa naprawdę problematyczne. Przygotowując się do wyjścia, musimy być gotowi na zmienne warunki. Powinniśmy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się ubrać na rower przy 10 stopniach, a jednocześnie liczyć się z tym, że podczas jazdy temperatura może spaść nawet do 5°C lub wzrosnąć do 15°C.

Przy tak nieprzewidywalnej aurze nawet najbardziej rozbudowana garderoba nie pozwoli na idealne dopasowanie stroju do warunków. Dlatego najlepsze wyjście z tej patowej sytuacji stanowi stosowanie wielu warstw, np. trzech, a także dodatkowych akcesoriów, czyli rękawków, nogawek rowerowych, kamizelek kolarskich oraz ochraniaczy na buty. Dzięki temu zawsze możemy dowolnie zdejmować i zakładać warstwy – tak, aby zawsze czuć się komfortowo.

Dobra rada

Jeżeli nie chcesz wydawać dużych kwot na skompletowanie jesiennego stroju na rower, to wykorzystaj kilka warstw, które nosisz latem – np. koszulki kolarskie, potówki, cienkie bluzy oraz kurtki przeciwwiatrowe. Dokupując brakuje elementy, np. długie spodnie, stawiaj na modele uniwersalne, przydatne także zimą.

Rower jesienią nie musi stać w piwnicy w oczekiwaniu na nowy sezon. Również o tej porze roku komfortowe przejażdżki są jak najbardziej realne, jeżeli tylko właściwie się do nich przygotujemy. Kiedy pogoda na dobre się popsuje, najważniejsze cechy odzieży na rower to m.in izolacja termiczna, ochrona przed wiatrem oraz wodoodporność


rower w bluzie Eyen Arder LSEyen Arder LS to doskonałe ubranie rowerowe na jesień. 

 Wczesna jesień – jak się ubrać na rower – 15 stopni Celsjusza

W początkowych miesiącach – wrześniu i październiku – odzież rowerowa na jesień nie będzie tak zaawansowana, jak w późniejszym okresie. Ubiór bazowy wcale nie musi składać się ze specjalistycznej bielizny termoaktywnej, możemy stworzyć go z zestawu zakładanego latem i mieć coś cieplejszego pod ręką, np. bluzę, cienką kurtkę, nogawki. Podczas jazdy dobrze mieć przy sobie również kamizelkę, ponieważ sprawi ona, że jeśli zaskoczy nas wiatr, nie odczujemy tak bardzo zimnych podmuchów.

W trakcie jazdy na rowerze przy ok. 15°C najlepiej postawić na produkty, takie jak:

  • koszulka z długim rękawem,
  • bluza rowerowa,
  • kamizelka,
  • cienka kurtka rowerowa (najlepiej składana do kieszeni)
  • rękawki i nogawki.

Nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo

Kompletując jesienny strój rowerowy, nie możesz zapomnieć o dodatkowych elementach odblaskowych, które skutecznie poprawiają widoczność po zmierzchu.

Zestaw odblasków oraz mocne lampki rowerowe to podstawa bezpiecznych treningów lub powrotów do domu po pracy. Sposób, w jaki różne modele sprawdzają się w terenie, możesz porównać w specjalnej porównywarce oświetlenia rowerowego.

 Rowerowa koszulka z długim rękawem

Niezastąpione rozwiązanie na chłodniejsze dni. Dobrze sprawdza się zarówno u kolarzy szosowych, jak i MTB czy miejsko-trekkingowych. Można nosić ją solo, ubrać na koszulkę termoaktywną lub potówkę, a także założyć pod kurtkę.

Luźniejsze modele, przeznaczone do MTB, oferują producenci, tacy jak Fox, Endura czy POC. Natomiast bardziej przylegające, szosowe koszulki z długim rękawem (i zamkiem!) znajdziemy m.in. u firm Assos, GripGrab, Rogelli lub Sportful.

 Bluza rowerowa na jesień

Rowerowa bluza z zewnątrz niewiele różni się od koszulki z długim rękawem. Tym, co ją charakteryzuje jest grubszy materiał oraz ewentualna obecność kaptura. Te dwa walory wystarczą, aby zapewnić właściwą izolację przed zimnem i wiatrem.

Odpowiednie na jesienną aurę bluzy rowerowe z kapturem można znaleźć u Endury i Vikinga. Natomiast bardziej dopasowane modele oferują niemal wszystkie marki słynące z projektowania odzieży szosowej – Ale Cycling, Assos, Castelli, Rogelli, Santini, Silvini, Eyen czy Quest.

W przypadku mocniej ocieplonych bluz warto zwrócić uwagę na oddychalność materiału. Dobrym przykładem sprawnie przepuszczającej powietrze tkaniny jest POWERterm, z którego Silvini wykonało bluzę Grado. Czeski producent określa jej oddychalność i elastyczność jako 5/5, natomiast izolację od zimna na 2/5, co oznacza, że produkt dobrze sprawdzi się do treningów przy około 15 stopniach.

 Kamizelka – idealna na nagłą zmianę warunków

Jesienią na rower warto zabierać ze sobą kamizelkę, którą można traktować jako ratunkową warstwę odzieży na wypadek nagłego ochłodzenia lub problemów z szybkim rozgrzaniem się w czasie jazdy. W lekkich i kompaktowych produktach specjalizują się zwłaszcza firmy, które projektują odzież głównie dla kolarzy szosowych i gravelowych.

Za przykład posłużyć może kamizelka Eyen Storm Light. Jest lekka, elastyczna i doskonale chroni przed wiatrem. Dzięki temu znacznie zwiększy komfort podczas jazdy w wietrzne dni, które w okresie jesiennym zdarzają się aż nader często.

 Cienka kurtka rowerowa na jesień

Okolice 15 stopni to jeszcze za ciepło, aby ubierać ocieplaną kurtkę. Ale jesień to okres wzmożonych opadów deszczu, dlatego warto wyposażyć się w awaryjną przeciwdeszczówkę. Nie zajmuje ona wiele miejsca, swobodnie mieści się w torbie podsiodłowej albo tylnej kieszonce bluzy czy koszulki, natomiast przy nagłym oberwaniu chmury potrafi uchronić przed zmoknięciem i wychłodzeniem.

 Ocieplone rękawki i nogawki

Kolarskie rękawki i nogawki laikom mogą wydawać się śmieszne, jednak każdy dużo jeżdżący rowerzysta wie, że w okresie przejściowym – jesienią i wiosną – potrafią one „uratować” przed zziębnięciem.

Na jesień szczególnie polecamy modele z lekkim ociepleniem, dobrze osłaniające przed wiatrem.

 Złota, ale chłodna jesień. Jak się ubrać na rower – 10 stopni Celsjusza

Co w wypadku, gdy zrobiło się chłodniej i temperatura na zewnątrz wynosi około 10 stopni, ale przez wiatr i wilgoć odczuwalna spada jeszcze niżej? Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak ostatecznie schować do szafy letnie stroje, a sięgać po coraz cieplejsze produkty z długim rękawem. Późna jesień to też odpowiedni moment, by pomyśleć o bieliźnie termoaktywnej i zaprzyjaźnić się z nią na dłużej. Jako bazowa warstwa, najbliższa ciału, będzie skutecznym izolatorem i nie przepuści zimna. Dobrze zaopatrzyć się także w nieco grubszą, ale nadal lekką kurtkę skrywającą ocieplenie, którą warto mieć pod ręką. Stylizacje uzupełniamy długimi spodniami, ale przed ich wyborem warto dowiedzieć się, w jakim zakresie temperatur sprawdzą się najlepiej, by rowerzysta nie odczuwał dyskomfortu.

Uniwersalny komplet od Ale Cycling.

Słupek termometru wskazuje 10°C. W co najlepiej wyposażyć się na takie warunki?

 Ocieplone, długie spodnie rowerowe na jesień.

O ile na lekki chłód w większości wypadków wystarczą dodatkowe nogawki, o tyle przy 10 stopniach potrzeba długich spodni, w całości wykonanych z ocieplonego materiału. Wiele modeli ma także podstawowe właściwości wodoodporne (DWR), dzięki czemu nie przemokną pod wpływem np. wody chlapiącej spod kół.

Ciekawe rozwiązanie stanowią m.in. długie spodnie Silvini Rapone z materiału POWERterm zapewniają komfort termiczny od 8-10 do nawet 0°C. W naszych warunkach dobrze nadają się na podstawowy element stroju przez znaczną część roku. Przy ujemnych temperaturach wystarczy założyć pod nie ocieplaną bieliznę.

 Kurtka na jesień

Grube zimowe kurtki mogłyby doprowadzić do szybkiego przegrzania przy temperaturach rzędu 8-10 stopni. Dlatego na typowo jesienną aurę najlepiej sprawdzają się uniwersalne softshelle, czyli modele z lekkich ociepleniem, ale bezmembranowe. Tak zaprojektowane kurtki jesienne znajdziemy zarówno w kolekcjach szosowych, jak i górskich czy nawet miejskich.

 Bielizna termoaktywna

Dla osób rozważających, jak ubrać się na rower przy 10 C, bielizna termoaktywna zdecydowanie będzie dobrym rozwiązaniem. Przylega do skóry, dlatego najskuteczniej chroni ciało przed niskimi temperaturami. Rowerzyści dużo jeżdżący także jesienią mogą rozważyć zakup nawet więcej niż jednego kompletu, aby zagwarantować sobie komfort termiczny w różnych warunkach. Dodatkowym atutem jesiennej bielizny kolarskiej jest fakt, że doskonale nadaje się ona również do innych aktywności – biegania, trekkingu lub jakiegokolwiek innego sportu.

Jesienią świetnie sprawdzają się produkty z dużą domieszką wełny merino, takie jak od marki Silvini – Matera, Lana, Soana. Warto stawiać jednak również na produkty innych znanych marek, np. Craft, czy Brubeck.

 Kolarskie rękawiczki na jesień

Przy 10 stopniach trudno już obejść się bez długich rękawiczek. Co więcej, doświadczenie wielu kolarzy podpowiada, że na jesień lepiej wybrać modele z grubszego, dobrze ocieplonego materiału. Dłonie są podczas jazdy szczególnie narażone na pęd chłodnego powietrza, dlatego należy zadbać o zapewnienie im skutecznej izolacji. W przeciwnym razie szybko zaczną drętwieć z zimna, co przyczyni się do pogorszenia panowania nad kierownicą, a w dalszej perspektywie może powodować nieprzyjemne problemy dermatologiczne, jak choćby przesuszenie i pękanie naskórka.

Wyjątkową propozycją na jesień są np. rękawiczki GribGrab Merino Liner, które uszyto z materiału o dużej zawartości wełny merino. Przy ujemnych temperaturach można ubrać je jako ocieplacz pod drugą parę rękawiczek.

 Opaska kolarska

Prawdopodobnie najmniej popularny element odzieży rowerowej. Jednak zwłaszcza w okresie przejściowym opaska rowerowa okazuje się niezwykle funkcjonalna. Otwarta góra zapobiega przegrzewaniu głowy, a materiał skutecznie ociepla newralgiczne, wrażliwe na zimne podmuchy wiatru strefy, czyli przede wszystkim uszy, zatoki oraz skronie.

 Skarpetki rowerowe na jesień

Podczas jazdy w chłodne dni niezwykle istotną rolę odgrywają również skarpetki kolarskie. Muszą one zapewniać dobrą izolację termiczną, jednak nie na tyle dużą, jak w warunkach zimowych. Materiał, z jakiego zostały wykonane musi także dobrze odprowadzać wilgoć, ponieważ gromadzenie się potu wewnątrz buta mogłoby skutkować szybkim przemarznięciem stóp po obniżeniu intensywności pedałowania

 Noski na buty

Rozważając, jak ubrać się na rower przy 10 stopniach lub poniżej tej temperatury, koniecznie należy wziąć pod uwagę także noski na buty. To niepozorne akcesorium, które naprawdę może wiele zmienić. Te niewielkie ochraniacze zakłada się na sam czubek buta, czyli część, która jest najbardziej owiewana podczas jazdy. Chroni wrażliwe na przemarznięcie palce, a jednocześnie nie spowoduje przegrzania.

 Gdy jesienią robi się naprawdę zimno – jak się ubrać na rower – 5 stopni Celsjusza

Podróżowanie w takich warunkach ma wiele wspólnego z jazdą na rowerze zimą. Aby czerpać przyjemność z aktywności przy 5 stopniach potrzeba naprawdę funkcjonalnej odzieży. Nie ma jednego sposobu lub produktu, który w magiczny sposób zapewni nam komfort przy tak niskich temperaturach. Rowerzyści muszą pozostać przy wyposażeniu wspomnianym wcześniej, jednak w miarę możliwości zapewniającym nieco lepszą izolację przed zimnem. Można także opaskę zmienić na czapkę, a do akcesoriów dołożyć ciepły komin lub buff. W bardzo zimne dni warto także zmienić noski na pełne ochraniacze na buty.

 Czapka rowerowa na jesień

W temperaturach oscylujących około 5°C opaska na głowę może już być niewystarczająca. Dlatego warto zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed zimnem. Zwłaszcza, że większość rowerzystów nie zmienia kasków w zależności od pory roku, co często wiąże się z wykorzystywaniem w okresie jesiennym modelu z wydajną wentylacją, dostosowanego do warunków letnich.

 Ocieplany komin

Kominy na rower to bardzo przydatne akcesoria, dzięki którym szyja będzie dobrze zabezpieczona przed chłodem. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko przeziębienia gardła. W oczywisty sposób zwiększają również komfort jazdy. Dodatkową atrakcję stanowi również ciekawe wzornictwo, w którym prześcigają się producenci.

 Pełne ochraniacze na buty

Kiedy temperatura na zewnątrz spada do 5 stopni lub nawet poniżej, warto zmienić opisywane wcześniej noski na pełne ochraniacze na buty. Nie tylko dobrze zabezpieczą one przed wodą i błotem, ale również przed podmuchami wiatru i wyziębieniem. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, że niektóre modele mają rozmiar uniwersalny, natomiast inne występują w kilku wariantach, dopasowanych do konkretnych wielkości butów.

 Ciepła kurtka z membraną

Gdy za oknem temperatura spada do kilku stopni, to warto mieć niezawodną kurtkę rowerową na późną jesień. Mamy na myśli takie modele, które gwarantują skuteczną ochronę przed deszczem i wiatrem, a przy tym mają na tyle wysoki poziom oddychalności, aby nadawać się do intensywnych treningów.

Wodoodporność zazwyczaj wyraża się za pomocą wysokości słupa wody, jaką materiał jest w stanie wytrzymać pod naporem. Wyraża się go w milimetrach – im wyższy wskaźnik, tym lepsza zdolność do wytrzymywania ciśnienia. Oczywiście w realnych warunkach, podczas jazdy, nie jest to idealny wyznacznik, jednak z braku alternatyw   musi on wystarczyć. Na wymagające jesiennie warunki wskaźnik wodoodporności powinien wynosić przynajmniej 10 000 mm (Northwave Enduro Hardshell), przy 15 000 mm możemy już mówić o wzmocnionej ochronie przed deszczem (Endura Pro SL Waterproof), a 20 000 mm oferują topowe modele sportowe, takie jak POC Haven Rain.

Opisując możliwości membrany, producenci odzieży zawsze podają również oddychalność, czyli zdolność odparowywania wody przez 1 metr kwadratowy materiału w ciągu jednej doby (g/m2/24h). W większości dobrych kurtek wynosi ona, tyle co wodoodporność i tak jest w trzech zaproponowanych poniżej modelach.

 Jak ubrać się na rower jesienią? Dostosuj produkty do swojego stylu jazdy

Wybierając MTB powinniśmy ubrać się lżej. Jazda przy wzmożonej pracy całym ciałem zdecydowanie lepiej nas rozgrzewa. Poza tym zwykle kręcimy po leśnych ścieżkach, gdzie drzewa ochronią nas przez podmuchami wiatru. Ważny jest także styl jazdy. Inaczej ubierzemy się na spokojną niedzielną wycieczkę, a inaczej na „ustawkę” z przyjaciółmi w okolicy.

Kolarki w kolekcji jesiennej.Kurtka, ciepła bluza czy kamizelka?

Dopasowany rozmiar

Jest jeszcze ważna zasada, dotycząca doboru rozmiarów odzieży rowerowej. Lepiej, jeśli kupujemy o rozmiar większą niż mniejszą. Ucisk może zaburzyć krążenie, a to przekłada się na drętwienie dłoni i stóp i szybsze wychłodzenie. Luźniejszy krój ubrań takich jak bluzy, czy kurtki umożliwi także założenie pod spód dodatkowej warstwy.

Ważnym elementem ubioru są okulary rowerowe. Przepływ powietrza, który latem jest jak najbardziej wskazany, zimą może powodować wyziębienie zatok, a to prosta droga do infekcji. Dlatego wybierajmy modele z jak najmniejszą liczbą kanałów wentylacyjnych. Warto także zwrócić uwagę na zastosowane w danym modelu soczewki. Częste zachmurzenie i szybko zapadający zmierzch powodują, że dobór odpowiedniej przejrzystości okularów staje się kluczową kwestią. Jesienią polecamy modele o dużym stopniu przenikalności (kategoria 0 lub I), a także zestawy z wymiennymi szkłami. 

Więcej informacji na temat doboru szkieł znajdziesz w poradniku: 

Jakie okulary wybrać?  


W przypadku fotochromów, czyli soczewek samoistnie dostosowujący się do warunków, najlepiej sięgać po modele przeznaczone do MTB lub gravelu – nie tylko wyróżniają się one zazwyczaj lepszą przejrzystością, ale także szybszą adaptacją do warunków. Warto też stawiać na produkty uznanych marek, takich jak Oakley, czy Rudy Project.

Koszulki rowerowe z długim rękawem, idealne na jesień:

Koszulka rowerowa dziecięca ENDURA Kids One Clan Raglan
84 ,99 zł
Cena katalogowa: 99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa damska z długim rękawem ROCDAY Line Wms
4,5

2 opinie

139 ,99 zł
-13% Najniższa cena: 159,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa damska z długim rękawem ROCDAY Line Wms
4,5

2 opinie

139 ,99 zł
-30% Najniższa cena: 199 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Koszulka rowerowa damska z długim rękawem ROCDAY Line Wms
4,5

2 opinie

139 ,99 zł
Cena katalogowa: 199 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Koszulka rowerowa damska z długim rękawem VIKING Lako Bamboo Lady
5,0

1 opinia

139 ,99 zł
Cena katalogowa: 149,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem NORTHWAVE Edge
142 ,99 zł
-11% Najniższa cena: 159,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Koszulka rowerowa dziecięca ENDURA MT500 Print LTD
149 ,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem ROCDAY Patrol
159 ,99 zł
-20% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Koszulka rowerowa z długim rękawem ROCDAY Patrol
159 ,99 zł
Cena katalogowa: 209 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem NORTHWAVE Bomb LS
4,8

4 opinie

159 ,99 zł
-20% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!
Koszulka rowerowa z długim rękawem ROCDAY Patrol
159 ,99 zł
Cena katalogowa: 209 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka z długim rękawem VIKING Escalante
159 ,99 zł
-58% Najniższa cena: 379,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem ROCDAY Patrol
159 ,99 zł
-20% Najniższa cena: 199,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem NORTHWAVE Xtrail 2 LS
159 ,99 zł
-16% Najniższa cena: 189,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem SILVINI Casalo
167 ,99 zł
-30% Najniższa cena: 239,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!

WYPRZEDAŻ

Koszulka rowerowa z długim rękawem NORTHWAVE Edge
169 ,99 zł
-47% Najniższa cena: 319,99 zł
Dostawa GRATIS
U Ciebie już jutro!